Споделена история от Семейство

Как се създава семеен бюджет?
Здравейте

Искам да попитам хората с повече житейски опит за съвет.. Решихме да се съберем с приятеля ми да живеем заедно.. имаме 2 годишна връзка.. за мен това е нещо много сериозно със своите отговорности.. живеем под наем за сега.. въпреки че нямам опит със живеенето с момче или мъж от години си деля разходите у дома и пазарувам за нуждите на домакинството.. мога да кажа че почти цялата си заплата си я давам за в къщи.. той не е така.. давал е някакви пари в къщи за разходи.. но до там.. искам да ви попитам.. как се създава семеен бюджет.. парите на едно място ли се събират и от там се взима да се пазарува за домакинството било то храна и други неща които трябват.. засега аз продължавам да изпълнявам това което съм правила и при семейството ми.. но не искам да съм само аз тази която ще носи..

много ще се радвам ако модераторите публикуват историята ми и споделите вашият опит и съвети..

Коментари

1.   Ще ти кажа при мен как е.
Събираме парите общо. Отделяме за сметките - ток, вода, интернет и т. н. После седмичен бюджет за храна. Всеки си взима джобни пари.
Останалите в сметка. Ако се купуват дрехи и т. н. се взимат от общите.
Хубаво е, че си решила да правиш семеен бюджет, защото живота стана скъп и паричките направо се топят.
Успех

2.   Семеен бюджет се прави както се прави семейство, сядат двама души и говорят за бъдещето.
Както и да са направени семейните бюджети на другите, не става ти да грабнеш един модел и да го прилагаш, т. е. /налагаш/ на приятеля си. В семейство плановете не се правят по отделно. Сядаш и говориш питаш мнението на партньора си, казваш си своето и така докато стигнете до консенсус.

3.   Ние с мъжа ми делим разходите в зависимост от датите, на които се плащат съответните разходи и кой кога взема заплата. Аз плащам всички сметки, след което отиваме в Кауфланд и пълним хладилника. Каквото остане, делим на две. От неговата заплата плащаме ипотеката и зареждаме колата. Ако има нужда от храна, препарати и т. н., се купува. Остатъка пак делим на две. Разбира се, ако единия си купи дреха, бельо или нещо такова и е без останал пари, другия му дава, за да "изкара" до следващата заплата.

Сега като се замисля, не сме се наговаряли предварително, просто така се случи. Съветвам те да не подценяваш приятеля си- това, че преди не е давал пари вкъщи, не значи, че сега няма да го прави. Ако ще си по-спокойна, поговорете и решете как да се случват нещата.

И още нещо- всеки месец си отделяй по някой лев - да си имаш. Аз го наричам " Фонд Жена".

4.   Тъй като не сте още реално семейство, а само съжителствувате заедно мисля, че е най добре да да си определите по една сума и от двамата, която ще е обща за наем, ток, вода, храна и т. н. За да не се чувства някой, че е ощетен и само той плаща и купува.

А пък другите пари- на кой каквото си му остават да са си лични.

5.   Благодаря на всички за отговорите.. всеки съвет е много ценен за мен защото се чувствам като в небрано лозе и незнам от къде да започнем и как да го направим че да няма разправии между нас.. вече за наема, ток, вода стълбище и интернет сме говорили по колко пари трябва да се дават и кога кое се плаща.. тези дни му казах че трябва да си определим бюджет за храна и други разходи в дома.. според мен трябва да си определим една сума примерно от 120 лева за храна да си я държим на едно място и от нея да взимаме да пазаруваме когато има нужда.. искам и всеки да си има джобни защото както аз така и той пием кафе и обядваме на работните си места..

6.   номер 4.. ние може никога да не станем реално семейство.. имам приятели които от години са заедно, вече и дете имат и нямат подпис и това съвсем не им пречи да правят всички тези неща които останалите семейства правят.. независимо какъв статус имаме в обществото на мен основно ми се иска да се напаснем, да изгладим различията и да се чувстваме добре заедно.. всеки знае че между "ходене" и живеене заедно има огромна разлика.. :)