Споделена история от Семейство

Kак се решавате на второ дете?
Здравейте, имам дете на 2г. и 6м. от скоро мисля за второ дете, но не мога да се реша и това много ме подтиска и депресира. Просто причината е че ме е страх че няма да мога да обичам друго същество така както обичам първото си дете. страх ме е че заради второто първото ще трябва да търпи лишения, както финансови така и вниманието ми, няма да мога да го забавлявам първите месеци защото цялато внимание ще отива по бебето.

От друга страна пък не искам да расте само искам да има постоянна компания и в игрите и на големи години, но тук идва другата дилема като разликата в годините им стане 3г. и 3-4м. ще бъдат ли близки ще намират ли общи занимания и игри, ще споделят ли, ще бъде ли голямото ми дете по близко с племеницата която е с 2г. и5м. по голяма от него(тя живее на село и се виждат само събота и неделя) отколкото с новото си братче или сестриче. немога да взема решение страх ме е да не ощетя първото си дете. аз не съм имала брат или сестра и затова не разбирам добре отношенията между такива.айте ми съвет моля. Благодаря.

Коментари

1.   Вкарваш се в някакви филми, които са пълна лудница. Гледай в перспектива, когато пораснат, няма да се чувства една разлика от 4 години, ще си помагат и т.н. Голямото дете може да ти помага в даден момент, след 4,5 години. "Лишението" в детството е нищо, в сравнение да остане сам цял живот. Мисли и за себе си, ами ако нещо се случи с първото ти дете, животът ти ще загуби смисъл.........

2.   Давай и не се чуди, раждай още деца било то 2 или 3...ще си играят и няма да са егоисти както едно самичко дете. По принцип аз искам 3 деца....ама парво трябва да намеря приателка и да се оженя...

3.   Имах сестра, която за съжаление, изгубих...
Не се колебай, а имай друго детенце, защото това, което ми даде детството ми с нея, не може да бъде описано. Заспивали сме хванати за ръце двечките, е, вярно, че се и посбивахме, но и това отмина с израстването.

Това е невероятно богатство, повярвай ми, много исках да имам второ дете, но поради различни причини, най-вече финансови и не само, това не се случи. Винаги ще ми тежи, че отнех на дъщеря си това чувство.....

Не се колебай!

4.   Ще видиш колко много ще го обичаш-това е най-голямото богатство! успех и смело напред!

5.   Пълни глупости са това , че не можеш да обичаш друго дете. Мойте са с 4.5 г. разлика и е страхотно да имаш две деца. Голямото не е търпяло лишения заради по малкото. Сега са вече по големи на 14 и 10 г. и се търсят непрекъснато. Момче и момиче са , дразнят се , карат се но се обичат. Децата са най голямото богатство. Едното дете в повечето случаи израства като егоист, мисли си че света се върти около него.....Не се чуди , а действай.Няма да съжаляваш.

6.   Любовта към децата не се дели, ти като майка ще можеш да дадеш и на другото детенце толкова обич колкото и на това даваш. Аз имам сестра с която работя /общ ни е бизнеса /, никога за нищо не сме се карали до сега като изключвам детските препирни, разликата ни е 4 год. Аз също съм с две деца, а третото ми е племенника ми. Обичам го много и него. Не се колебай, роди си детенце и пиши пак, успех.

7.   Hаправете си още едно дете.няма кво да го умуваш. аз израстнах сам и ми беше адски тежко-няама с кой да си играеш, когато пораснеш не можеш да споделиш нищо освен с вашите а не е сигурно дали ще те разберат. ТАКА ЧЕ МОЯТ СЪВЕТ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА СИ НАПРАВИТЕ ОЩЕ ЕДНО ДЕТЕ!!!! успех

8.   Това не са филми а действителност сие така. Аз съм на 34 год. междо 1-то и 2-то разликата е 3 и 5месеца. много е трудно ака няма кой дати помага. с 1-то ми дете не разбрах ништо заштото беше много кротка и затова се реших много рано за второ.обаче сега с този акъл ако бях нямаше да бързам.колкото е поголяма разликата е по добре.2-то дете катосе роди цялото ти внимание се насочва на малкото а за голямата нети остава време даи обърнеш внимание и като майка почваш дасе чустваш виновна.неси мисли че като име малка разликата че ще се разбират мойте изобшто несе разбират всеедно са на една възрас нито голямата остъпва нита малкия остъпва постояно се дразнят сега голямата стана агресивна и избохлива за всичко а аз се чуствам толкова изтормозена и изнервена от всичко а за мъжа пък изобщо не ти остава време да му обърнеш малко внимание защто се чустваш изморена и мъжа остава недоволен от всичко това и аз недоволна и децата недоволни и от цвлата работа кой доволен никой.затова не бързай почакай 1-то да започни 1-ви клас и тогава се замисли за второ дете.

9.   Имам по голям брат разликата ни е 3 години като по малки всеки ден се биехме и се карахме завиждах на всички приятелки който не делят стая с брат и не се налага да го чакат по 100 часа да излезе за да се преоблекат можеби ако беше с още 3 години по голям да се разберем а не да прави на пук аз му казвам че бързам той тръгва да се тутка ама туй да си вземе ама унуй. Вечно сме се карали и били накрая се изнесох, работя от 14 годишна - сега съм на 20 и от 2 години и половина не живея при ридителите си , а той и работа още не си е нам,ерил на него се му е криза. Даже и приятелката му се нерви че не хиди на работа. А с него не съм се чувала може би от коледа - честитихме си май - и все си мисля ако беше по голям нямаше да е така - дразгите започват от малки за глупости - играчки пространство в общата стая а вече сме големи хора но никога не сме си споделяли като малки и се чувстваме чужди заради тези уж малки дразги

МОЯТ СЪВЕТ ПО ДОБРЕ ГО ИЗЧАКАЙ ДА ПОРАСНЕ ДОСТАТЪЧНО ПЪРВОТО ТИ ДЕТЕ ЗА ДА ТЕ РАЗБЕРЕ И ДА ТИ ВЛЕЗЕ В ПОЛОЖЕНИЕ.ЩЕ ТИ ПОМАГА И ЩЕ ОБИЧА МАЛКОТО СЪЗДАНИЕ.ПОСЛЕ И НА НЕГО ЩЕ МОЖЕ ДА ПОМАГА С ДОМАШНИ И С ДРУГИ РАБОТИ.

10.   До номер 9: Мисля,че по-скоро вината е в лошото възпитание, което са ви дали родителите, а не в разликата по години.Не са ви научили да се уважавате с брат ти. Това е моето мнение.

Извинявай, моите уваженияе за това, че от 14-годишна работиш, но за мен това НЕ е нормално. Какви са тези родители, които ще позволят детето им да работи във възраст, в която трябва да учи и да се развива?

Както се казва, по корем ще се влача, но няма да позволя това. И на 3 места бих работила, и тоалетни бих чистила, но детето ми, когато трябва да учи, ще учи, а няма да работи вместо мен. Цял живот след това ще работи....

11.   Не се и замисляй за второ детенце. Аз сега съм с две, да са ми живи и здрави. Разликата им е 8 години. Голямото е момче, малкото момиче. Баткото много обича сестричката си, а и аз не съм спряла да обичам него и да го обграждам с внимание за сметка на по-малкото. Така че давай !!!

12.   Към № 10: няма лошо че работи. Не знаеш как стоят нещата, може обстоятелствата им да са били такива. При мен бяха такива, аз сама гледах дъщеря си. тя от десети клас почна да работи - работеше в една книжарница, после в закусвалня. На училище ходеше само да я изпитат...тя си взе това решение...виждаше, че не мога да и дам пари за университета, а искаше да учи...завърши и гимназията, и университета, сега работи и следва магистратура...

Мисълта ми е, че ако мама и тате(който липсва в нашия случай), ако и бяха давали всичко наготово... ако, както казваш, бях работила на 3 места, само и само "детенцето" да учи и "да не му липсва нищо", не знам какво щеше да стане, но знам, че нямаше да бъде по-добре

13.   Второто дете разваля семейството.Ужасно е!Недей!

14.   13- как така дете разваляло семейството? Семейството си го развалят двамата брачни

едно второ дете

15.   Голямо чудене падна и при нас за второто дете-ама да имаме ли, да не ли. Кога да го имаме и т. н. Мислехме след 5-тата година, но после го отложихме, после след 7-мата, но не стана и накрая след 10-тата.
Сега имат 10г разлика-много е хубаво с повече от едно дете в семейството. Весело е, помагат си... После съм се чудела за 3-то, но мъжа ми казва:"Хайде стига толкова бебета, ще чакаме внуците. "....
Баткото се ожени и може да си имаме и внученце скоро. :)... А щерката е като принцеса сега в къщи-сама, всичко е за нея в момента, но и тя се стяга за леля. :)

16.   Това да имаш сестра или брат и да сте две деца или повече е чудесно чувство. Ако създадете още едно дете, със сигурност ще е дар. Ако имаш брат или сестра, знаеш какво е чувството. Детето ако има братче или сестриче ще има много по-хубави изживявания отколкото ако е само. Плюс това ще могат да си помагат като пораснат и да разчитат едни на други. Като малки не е задължително да се разбират, но като пораснат отношенията им ще се променят. Аз лично от моя опит мога да кажа че като бях малък, сестра ми и аз много се карахме. Тя е по-голяма от мен с 3 години (аз сега съм на 21 а тя на 24), с порасването ни и отношението ни се промени. Обичаме се, не се караме, можем да разчитаме едни на други. Не е задължително връзката им да е силна и да са си най-близките. Просто това да има друг човек и да не си само дете е много хубаво чувство. Тези които са единствено дете не знаят за какво говоря, но пък съм забелязал че хората които са поне 2 деца в семейството, като намерят половинката си и създадат тяхно семейство, те също имат по 2 деца. Това съм го забелязал при абсолютно всички хора които познавам. Не знам само при мен ли е така но процента им е изключително голям, просто защото знаят какво е.

Детето ти ще го обичаш както другото, не се бой. Нормално е да му отделяш и на него грижи каквито си отглеждала на първото, а първото може и да ревнува но това са все неща които се преодоляват. Обстоятелствата са такива, пък и ти можеш да компенсираш също като отделяш и на другото дете време някакво.

17.   Темата е стара, но ще посъветвам всички хора, които могат финансово да си го позволяти са здрави да не се чудят за второ, дори трето детенце.
м55

18.   17, циганите?

19.   Ние много искахме второ дете, но според един куп светила в медицината, беше невъзможно. Ние сме от тези, решили по-късно да станат родители, тъй като искахме да сме финансово стабилни и независими. Е, дойде и този момент, но бебето не идваше. След няколко години ходене по мъките се случи. Но да забременея втори път, беше абсолютно невъзможно. Не се пазихме и сега съм "невъзможно" бременна в 5тия месец. Тъй като не съм първа младост, сме решили, като поотрасне и второто, да си осиновим и да имаме три деца. А, номер 18, не сме цигани. :)

20.   Аз съм за разликата над 6г. Просто всички които познавам и имат по-малка разлика не се разбират! Ако не са породени има постоянно дрязги за играчки, територия... абе ужас е! А над 6г. детето вече е по-голямо, по разбира някак. Да, няма да си играят толкова заедно, но в перспектива мисля, че ще има повече разбирателство и уважение между тях. А и друго си е да не издържаш два студента накуп или 2 поредни бала, примерно.