Споделена история от Семейство

Как се справяте с парите?
Интересно ми е как семействата в българия се справят с парите, с които разполагат.
Или аз не успявам, или всички са като мен, или всички имат помощ от чужбина или от роднини и родители.
Така първо аз да кажа за моето семейство. Омъжена съм от 14 години, и двамата сме на 35г възраст, имаме едно дете момче на 13г. Мъжа ми е на 770лв заплата, а аз 390лв. От които чисто вземаме, чисто общо около 840лв. Имаме разходи средно, както следва: наем 300лв месечно, сметки 200лв месечно, мъжът ми пуши по 130лв месечно, за транспорт плащаме 100лв. Остават 160лв, за храна ли, за дрехи ли, за обувки ли, за детето джобни ли, за кое по напред? Това са 5лв дневно, каква храна да купувам за 5лв? А и синът ми ще учи в гимназия през септември, тогава тези 5лв трябва да ги дам на него. И двамата работим, а нямаме стотинка за храна, камо ли да се наложи нещо да се купи, да остане някой от нас без работа или болест? Дори не можем да спестим пари за пътни да идем в чужбина да работим. А и езици не знаем.
Не става мъжът ми да откаже цигарите, той отказва дори да се спомене по въпроса /а пушенето е едниствения му недостатък/, все пак взема добра заплата, средната за страната.
Сега към въпроса. С колко пари разполагате и как правите семейния разчет? Чудя се какво ли правят хората с един безработен в семейство, а тези със две минимални? А тези с две или повече деца? Как живеят самотните родители? Как да родя второ дете? Как да си съберем пари за спестяване, а за собствено жилище, какво да правим, остаряваме все пак и пенсиите няма да стигат само за наема?
Гледам народа по улиците и се чудя, как оживяват тея хора, само аз ли съм неспособна, да си направя семейния бюджет.
Може би аз не правя правилно разчета. И двамата работим, средно добри заплати вземаме, а стоим гладни.
Моля хората с високи заплати да не ми се карат, да не ми казват колко ниско сме образовани, да не ми казват, колко съм неспособна, защото те са минимален брой от населението на страната, дори висшисти работят на 500лв и имат като моя семеен доход. Искам мнението на нормалните хора, с чист семеен доход до 1000лв-1100лв, те са над 80% от населението и се надявам тук да има такива. Най ми е интересно мнението на семейства със две деца.
Кажете бе хора, как давате джобни на децата си, как децата ви ходят на молове, как ги обличате и обувате? Моловете и кафетата пълни със тийнеджъри, от къде им давате пари за едно безалкохолно?

Коментари

51-62 от 62

53.   Авторката след като сте заедно с мъжа ти 15 години къде си спала? Да бяхте си купили жилище. Ние читателите на темата ли да го направим. Егати и песимистката. Голямо чудо. Хората тук се опитват да ти дадат съвет, а ти на всички държиш един тон. Работете повече с мъжа ти. Идете на село, там къщите са по-евтини. Хващайте се по някоя програма на Фонд Земеделие и хващайте лопатите цялото семейство. Хем те боли, хем те сърби. С оплакване нищо няма да промениш. Никаква мъдрост няма в теб. Такива като теб са ми смешни. Мъжа ти да се хваща за чужбината. Ти какво си мислиш, че ние, които сме си купили жилища, да не сме ги купили с пари от тотото. Всичко е труд и работа! И лишения. Щом мъжа ти си позволява да пуши, значи не сте за оплакване. Има хора, които 5 дни ядат само боб, за да им стигнат парите, ама и вие сте като повечето българи дето искати да не си скъсвате гъза от бачкане, а само да седите на готово и да ходите на почивки. Но така не става. Или си стягайте дупетата или спрете да се оплаквате. Имам дъщеря на 16, която второ лято, започва работа и не заради липса на пари или нещо друго. А заради това, да знае как се изкарват пари и как се харчат. Да види как отделяме да и даваме по 4 - 5 лв на ден джобни. Синът Ви и той може да се хване на работа голям е. Или иска да лежи цяло лято на плажа. Така, че извода ми за Вас госпожо е че сте мързеливи и нямате никакъв кураж!

54.   Добре авторке Вие защо си мислите, че няма богати в България? Както се уредиш така ще е. Баща ми ми каза, че на месец взима над 3000 заплата (майка ми не съм питала колко, но е учителка за това и нейната не е малка) държи две (преди беше една) фирми за това. Отделно и от други страни печели като да кажем Германия и Норвегия, но за това няма значение от Италия родните ни пращат по 200-300 месечно смятай и нас ли ни слагаш към средните? Не казвам, че сме богати, но фактите са си факти ето: "За първи път списание "Форбс" прави класация и на нашите най-влиятелни личности. Списъкът съдържа общо 21 имена. Според публикациите в списанието кризата е успяла да стопи над 7 милиарда и половина от богатството на населението у нас. Въпреки това богати българи не липсват, разкрива изданието. Все още няма данни за това с колко пари разполагат най-заможните хора в страната, защото времето не е било достатъчно на експертите да пресметнат техните активи. Но има данни за това кои са личностите.
Списъкът на най-заможните българи е дълъг
В него попадат хора като бизнесмена Васил Божков, банкерката Цветелина Бориславова, собственикът на футболен клуб Гриша Ганчев, рекламният бос Красимир Гергов, братя Диневи известни с яхтеното си пристанище и бизнеса в туризма, Сашо Дончев - директор на газово дружество, Симеон Пешов - управител на голяма строителна компания. "

Та така де баща ми се казва Симеон ( дядо ми също) сама ще прецениш кой е той... не се хваля даже не харесвам, че сме заможни, но се дразня, защото Вие просто си мислите, че всички са като вас както, и че има такива, който са с по-високи доходи от вашите.

Пожелавам ви в бъдеще да имате пари да сте заможни и не само на вас желая го на всички българи, който сега едва-едва свързват двата края.

Падналото ангелче :*

55.   №53 Като не ви се чете за проблемите на хората, какво правите в сайт за анонимно споделяне? Какво мислиш, че би прочела в сайт за анонимно споделяне в тема за семейните доходи на българите? Наясно ли си че за да кандидатстваш към Фонд земеделие или трябва да имаш собствена земя, или поне трябва да имаш достатъчно пари за да наемеш земеделска земя. То лопата така на чужда нива не се хваща, а и там трябва да разбираш поне малко, кое растение е плодоносно, кое е плевел.
Според теб работещите по 9-10 часа на ден сме мързеливи, може би и 60% от населението на България, които не могат да достигнат доходи над 1 500лв, за да могат да спестяват за жилище също са мързеливи. Сай ти работната в България! Искаш синът ми на 14 да работи, хайде кажи като малолетен къде ще го наемат? Мислиш че детето ми лежи на плажа, и искаш него да накарам да работи за да имаме големи доходи. Не знаеш ли че по закон е забранено 14 годишно дете да работи.

Към №54 Не съм си и помислила, че няма богати в България, просто въпросите ми са задени към хората със средни и ниски български заплати. Тези 21 имена изброени в сипсанието не топлят никой от българите със средна заплата, 21 лица на фона на 7 милиона не е кой знае какво. А средните заплати в България са 770лв. Вероятността и двамата родители в едно работническо семейство да вземат над средната е малко вероятно. За Бургас средната е 707лв. За информация през първото тримесечие на 2013 Най-нископлатени са били наетите лица в сферата на „Хотелиерство и ресторантьорство” - 523 лв., “Административни и спомагателни дейности” - 526 лв. А има семейства с един безработен и самотни майки също, които са много по голяма бройка от тези 21 лица.

56.   №54 xaxa Tи пък и Tи с Това " р " :D Наде как я сиктирдоса само :D но си права... за нас нищо Не мога да кажа нито
знам какво работят наще нито ми трябва

Метал 13г.

57.   Ох Кристияне ;д и какво му е на моето "р"? Ха ха не се и съмнявам, че не знаеш какво работят вашите.

Авторке - знам, че са повече тези, който живеят в лишения, но се дразня, защото Вие казвате, че няма такива с по-високи доходи от вашите извинявам се, ако някак си съм Ви обидила, но доста лесно се дразня.

Падналото ангелче :)

58.   Ето ти тука една квартира в бургас, тристаен за 180 лв. http://www. alo. bg/1159026 Отне ми 1 минута да го намеря. Сигурно е на кофти място, но 120 лева спестени дали не си струва, като ви остават 160 само?

Също мисля, че като счетоводител можеш да се пласираш при малки фирмички и еднолични търговци да им оправяш баланса. Може да те викат 2 пъти годишно, но си е пак нещо. Разлепи обяви по спирките, колко му е.

В последна сметка, вземи гледай деца като си на половин ден. 2-3 пъти седмично да ги погледаш са си пак пари на ръка. Твоето дете вече и само може да си опържи яйца.

59.   Еми не знам аз сам дете на 13 години баща ми има частна фирма за отопление казва се партнерсон и има ченчбюра 2 на брои през зимата печели но зависи ако зимата е добра може да спечели много около 10000 на месец но може да земе 1000 зависи но има работа тая година не толкова но иначе има

60.   Да правилно казваш №59 ще се съглася с теб. Значи чета сега какво съм писала нагоре и се смея. Как ме дразни моят съученик.

Така де както съм казала и при тате е така, но той държи компания. Всъщност купи една фирма не знам там за какво беше, но след два или-три месеца брат ми го накара да я продаде. И се оказа прав (брат ми) по-хубаво стана като я продаде, има си достатъчно работа по компанията, ами фирма му е притрябвала.

Да вярно е това, че фирмите доста печелят и компаниите също знам го много добре. И на тате е така в смисъл печелят доста аз не знам точно колко пари съм виждала на куп покрай него. Но като си плати на работниците, разходи по компанията и пак остават де, ама не ги взима всичките. Като за заплата около 3000 носи вкъщи останалото го пести (не намирам по-точна дума) в банки и като ни потрябват си тегли. Като например когато ходим на почивка някъде. Вместо да си харчи неговата заплата тегли от банката (негови пари естествено, който е вложил - ето я думата -).

А това за списъка със заможните българи верен е от нета ми го извадиха, защото и нас ни има (тате по-точно). Между другото нищо му няма на моето "р" ама го казвам малко по-различно съученика ми и още един негов приятел винаги ми говорят така. Ама после казват, че е само на бъзик не ми се подиграват.

Това исках само да кажа. :)

А един страничен въпрос към №59 как се казва баща ти?

Не те питам за да те обидя, а просто за да видя дали моят баща го познава, а би трябвало щом държи фирма. Всъщност много се радвам за вас най-накрая някой, който ме разбира, ако казваш истината де, надявам се да е така.
Ще се радвам да се запозная със някой, който има семейство като моето (заможно). :)
Но не ти искам емайла не ми трябва за да разбера кой си.

Падналото ангелче :*

61.   Никаква работа не й вършим на жената. Всички й казваме все едно и също: мъжът ти да спре цигарите. Щом не може да ги спре, това не му е единственият кусур в характера, повярвай ми. Значи детето няма за джобни, на масата няма ядене, ама добрият самарянин си е ДОБЪР!!! Чудно! В момента в България на много хора не им стигат парите. Относно невъзможността за намиране на работа това го вярвам. Явно не си нагла, нахакана жена с много претенции, много връзки и много фалшиви здравословни проблеми. Последните се справят по-лесно. Аз също имам съпруг, който работи за 480 чисти лева в областен град и никой не го взема на друга работа, не защото го е пробвал колко е кадърен, а защото е на цели 37 години. Съгласна съм, че България е криво скроено местенце, но пък за сметка на това здраво зашито. Трудно се живее, вярно е. Можете да направите опити за подобряване на икономиите. По-високите заплати са мираж. Това не означава, че не трябва да търсите нова работа. Това си го знаете. Не е нужно да ви го казва някой. Има начин да се икономисва. В работата ми всички колежки се чудят как можем да плащаме най-малките сметки за ток. Само да кажа, че новите електромери отчитат всичко, включително и глимлампите. Махнете ги. Не оставяйте техника на стендбай. Изключвайте лампите, когато излизате от стаята. Спете всички в една стая (кофти, ама няма как). Ние така спим зимата. В хола спим, в хола сервирам ядене. Прескачаме се като казарма, но това е положението в БГ. Бойлера си го настройте не на гореща вода, а на топла. Това ще ви изкарва от банята доста по-бързо. Аз се увличам много под топлата водичка. Случайно при ремонта това лято развалихме копчето за настройване на водата и си остана в едно положение. Казах на съпруга ми да не го ремонтира. Умишлено. Действа ми икономично. Вече не се къпя по 15 минути, а за 10 най-много съм се измила свястно, знаейки какво ме чака след малко. Гответе на газ, а не на ток. Купих си комбинирана печка на ток и газ. Кухнята мисля да я отоплявам и нея на газ. Не се спи там, за да ме притеснява, че консумира кислорода. Пазаруване само при промоции, особено за стоките, които не се развалят бързо. Има страхотни разлики в цената. Прост пример - тоалетна хартия на промоция от същата марка, качество и количество се купува с 40 - 60 стотинки по-евтино. Това си е огромна разлика. Сирене не на буца, а на трохи. Е, всичко това говори за голяма икономия, граничеща с мизерия, но това е начинът. На мен не ми пречи. Онзи ден си купих 3 поли Хенес енд Мауриц общо за 4 лева, като не им личи да са обличани. Естествено става дума за втора употреба. Е сега ще скандализирам обществото като кажа, че работя на държавна работа и ни броят за много високо платени. Дрън, дрън! Истината е, че не стигат. Имам дете на 5 години. Вечно болно. Оставям в аптеката минимум 200 лв. на месец. Хомеопатията била евтина. И това е дрън-дрън. Точно хомеопатията ме натоварва така, но е за детето. Какво да се прави. Детската градина е 40 лв. ама ако ходи цял месец, което за нас е мечта и далечен блян. Болничните ми изяждат големи суми от заплатата. Всички около мен, въпреки "високите" среди, в които работя, са с идентични доходи като мен и като авторката. Това е истината - сравнително високи заплати се вземат в София. В провинцията хората оцеляват. Истина е, че е възможно да се оцелява. Но тук трябва да се направи разликата дали си говорим за нормален живот, или за оцеляване. Онзи от село си оцелявал. Нормално. И аз оцелявам. Какво пък толкоз. Всички, щом пишем тук, сме живи, слава Богу! Добре, че мъжът ми е кадърен техник и си взема нещо на частно по Божа воля. Това са непостоянни доходи, но става за заделяне. Истината е, че тук кадърните хора никой не ги забелязва. Връзки трябват, връзки. Ако пък успееш да се доредиш някъде до службица, понеже нямаш гръб, а си взет, за да си магаре, то тогава ще си такова магаре, каквото и фантазията не може да ти понесе. Ще изкарваш заплатите на един куп паразити. И образована съм, и то не с едно висше, и не от онези гдето са само за да запишеш нещо. Чужди езици владея, но работата, която мога да имам с чужд език не се осъвместява много много със семейство. Пробвах. Бях 6 години чирак на гърците. Нямаш личен живот, нямаш нищо друго, освен пари в джоба. Нещата са много сложни и комплексни. Мъжът ми казва така: "Мнението е като задника. Всеки го има! " Така си е. Нека си говорим, колкото да не заспим, но тежко на наивните, кротките хора, които са свикнали да разчитат на собствени сили и няма кой да им помогне. Защото да ти помогнат, не означава само да имаш свекърва, която да ти пази детето. Друг вид помощ е нужна в тази държава. Колкото и да си неспособен, ще се намери местенце за теб, стига да имаш дядо владика.

62.   Ние взимаме колкото вас, но не си позволяваме подобни разходи. Пускаме бойлер през нощта, за да ползваме нощна тарифа, готвим на газ, ползваме кърпички за пералня, за да не пускаме заедно бяло и цветно пране и топка за 3 лева на година вместо прах. Ток повече от 60 лева зимата ми идва много. Водата не пестим, но и тя не надвишава 20 лева. Кабелната, интернета и телефонът на мъжа са свързани в план за 25 лева на месец. Аз съм на ваучер, който зареждам на 2-3-4 месеца веднъж. Работата ми е доста далеч, но гледам да ходя пеша, когато е хубаво времето и спестявам от транспорт. Мъжът ми се комбинира с колеги и също пести от транспорт. Вместо квартира, изтеглихме ипотечен заем и си купихме жилище, като вноската е със 100 лева повече от вашия наем. Отказахме цигарите, макар че не давахме повече от 50 лева на месец. Доста икономисвахме. За работа си носим храна. Често минаваме през селцата на баби да събираме плодове и зеленчуци, сама си правя буркани, на 25 съм. Сама си правя сапун и препарати за чистене. Яйца си купувам от една баба, която ги дава по 17 стотинки. Знам къде какво продават най-изгодно и от там пазарувам. Всяка излишна вещ я пращам в продавалника. Не спирам и да търся допълнителни доходи. Често си купувам дрехи от втората употреба, нося ги известно време, а след това ги продавам на по-висока цена. Така хем изглеждам добре и различна, хем печеля. Купувам си качествена козметика - единственото от което не пестя. Както се досещаш, успявам да спестявам по 100-200 лева на месец. Оглеждам се за депозити с по-висока лихва и ще си внеса спестеното тогава. Все пак планувам дете и не мога да бъда безотговорна.

63.   По същество!
В чужбинa всъщност е много лесно дa зaминеш, но изисквa мaлко време. примерно зa дом. помощницa кaто нaчaло.
1 проучвaш стрaнaтa която решиш
2 имa грaтис сaмоучители, изтегляш си първо ниво и с помощa нa гугъл преводaчa също, нaучaвaш елементaрни думички зa рaвотa кaто прaхосмукaчкa, прaх, боклут. стигaт ти и глaголо в инфинитив.
Регистрирaш се в всички сaйтове, които откриеш, с ниво 1 нa съответният език, не пропускaй ЕУРЕС.
3. Зa зaминaвaне при офертa, естествено, че ще нaмериш зaем. можеш дa ги върнеш при първa зaплaтa.
Нa вторa и третa зaплaтa, може дa дойде и мъжът ти с детето.
Синът ти може дa зaпочне училище веднaгa, възможно е еднa год. дa зaгуби зa езиково обучение, a мъжът ти ще си търси рaботa нa място. a може и твоите рaботодaтели дa му помогнaт. Много Бг нaвън дaвaт стaи под нaем.
Aз до 2005, тогaвa нaпуснaх Бг, рaвотех в мaгaзин.
От голям грaд съм, имaм собственa мaлкa съборетинкa. домът и рaботaтa ми в център, пътни рaзходи не съм имaлa. но пaк не ми стигaше зaплaтaтa. извън рaботa, прaвех мaртенички, плетях и продaвaх шaлове, шaпки, нaучих се дa шия- пердетa, възглaвници, тоест бързa рaботa зa бързи пaри. мaлко, но бързи.
Ииии, пaк не стигaхa, когaто нaкрaя ми изключихa токa в нaй- студените зимни дни и трябвaше дa си гушкaм детето, облечено в почти всичките му дрехи, не можех повече.
2 мес. по късно пътувaх без дa знaм и еднa думичкa от местният език. След няколко месецa си прибрa и детето.
Сегa вече товa е минaли, и тук минaхме през перипетии, особено първaтa годинa, но оттогaвa живеем, a не просто съществувaме.
Спетявaме, от екскурзии не се лишaвaме, зa сметки отдaвнa не се притеснявaм, aко бях си остaнaлa в Бг... не знaм, дори не ми се мисли. A, зaбрaвих дa кaжa, голямa чaст от пaрите ми в Бг зaминaвaхa зa кaкто се окaзa в последствие ненужно лечение нa синът ми. едвa тук открихa истинскaтa причинa зa пристъпите, които имaше. детето ми беше излекувaно зa 2 мес. a в Бг от рaждaнето до последно тaм го тъпчехме с лекaрствa.
Нaдявaм се дa съм ти помогнaлa, не се стрaхувaй зa чужбинa, ще ви е трудно в нaчaлото, но после ще можете дa спестявaте.

65.   Аз се справих с парите си по следния начин - намалих харчовете за глупости (вафли, кроасани, разни джунджурийки от левчетата тип "оо, защо не си вземем тази етажерка, струва 2 лв и ще ни бъде много от полза в банята" или "ще си взема тези цветни химикали, защото ще ми трябват за лекциите (при положение, че имаш два или три химикала, които ти вършат работа) и т. н. и т. н. - примери безброй. Тъй като съм момиче и имам нужда от известно количество козметика, взимам само най-важните неща и ги ползвам разумно (стигат за около месец - два) - едно червило, един крем за тяло, един шампоан, един балсам и т. н., като в месеца си позволявам да си купя козметична глезотийка само веднъж и то, каквото е свършило. Дори да имам останали пари, чакам до другия месец и си го взимам, защото се губи баланса. С дрехите го карам по същия начин. Подбирам ги разумно (в смисъл, че гледам да си купувам блузи, които да мога да ги нося с няколко панталона и обратното, а не разни бутикови изгъзици и да се чудя с какво да ги комбинирам и накрая да съм клоун), гледам да пазарувам от големите магазини като h&m от намаления, от вторите употреби съм си намирала чудесни неща на известни марки, повечето от които абсолютно нови, като пазаренето за дрехи е най-много по една нова дреха в месеца и то не повече от 20 лв - това е таванът за дрехи. Ако искам да си купя дреха, която е повече от 20 лв - спестявам и се моля да е останала до другия месец. ;Д Ако не - взимам нещо друго необходимо. Останалите пари ми отиват за храна - вегетарианка съм от пет години и месо не ям, но си готвя вкъщи и разни сандвичи за по 3 лв или пък хапване по ресторантчета с приятелки най-много по един път в месеца, и то не винаги има такава възможност; от храните си готвя много варива като леща, боб, комбинирам с картофи, взимам си пресни зеленчуци и т. н. и т. н. и изобщо за сериозна храна за готвене вкъщи не икономисвам. Обичам да си готвя вкусни неща и особено домашни сладки работи и не давам пари за сладко от магазина (а аз ям много сладко, смятай - все едно за цигари (не пуша). С останалите пари плащам ток и вода, живея на квартира със съквартирантка и делим сметките на две. Токът обикновено е в повече, но се справям. Преди време парите ми хвръкваха за нула време, защото разсъждавах, че "теоретично имам нужда от еди какво си, също от това и това и т. н. " и все се вайках, че не ми стигат, а имам толкова много неща да си купувам... Но се замислих и си свих разходите в последствие и сега премислям, преди да купя каквото и да било. Например, като знам, че ще се прибера вкъщи и ще ям, не си взимам нищо за ядене навънка - ето два-три лева по-малко. Кроасани и тем подобни не ям, защото ми излизат пъпки от хидроренираните масла, и за такива неща пари общо взето не отиват. Давам толкова примери, защото голяма част от парите ни хвръкват точно за такива дребни неща, без да го осъзнаваме. Надявам се да съм помогнала по някакъв начин.

51-62 от 62