Споделена история от Семейство

Правилното отглеждане и възпитание на децата
Добър ден на всички :)
Мислех си за това как един родител трябва да отглежда и възпитава децата си...
Правилно да ги възпита и отгледа...

А всъщност какво означава да ги възпита?
Според мен възпитанието на едно дете се съдържа в това:

Да го научиш на обноски (да знае как да се държи в различни ситуации)
Да му покажеш кое е правилно и кое не...

И като стана навъпрос, за това "кое е правилно и кое не"

Според мен много родители, не се справят или пък трудно се справят с тази задача,
а именно, да покажат по Правилния начин кое е грешно и кое не е.

Показвайки кое е грешно и кое е полезно за децата, ние трябва, според мен, да забравим
за момент, че сме им родители. Просто трябва да влезнем в ролята на най-добри приятели :)

Как да го разбирате това ли?
Ами... всяко дете се влияе най-малко от родителите си и най-много от приятелите си.

Ако се събере със пушачи-Най-вероятно е да стане пушач
Ако пък пият много алкохол, и то покрай тях, ще започне да пие алкохол.
Ако пък ползват наркотици-ще стане наркоман :)

Децата най-често подражават на приятелите си много повече отколкото на родителите си
и се вслушват в съветите на приятелите си повече, отколкото в съветите на родителите си :)

Относно за пушенето...
Ако един родител не иска детето му да пуши, той какво прави?

Казва му- Недей да пушиш, вредно е!

И до тук... Малко са родителите които ще обяснят в Подробности, защо е вредно пушенето...

А и ... това са забрани. Чисти забрани:

Не пуши
Недей да пиеш
Недей да ползваш наркотици...

Да, трябва да се говори по тези теми, но правилно ли го правим?
Обясняваме им защо са вредни тези неща и защо не трябва да се правят,
с много или малко подробности и обяснения защо с вредни, но някак си, със думите
Недей да пушиш! поставяме им забрана, не показваме разбиране, а те се нуждаят от разбиране,
от съдействие, докато разговаряме помежду си...

Тъй като всички знаем че думите "Не пуши" Недей да пиеш алкохол" "Не ползвай наркотици"
са до известна степен празни приказки... и никак не им помагаме на децата...

Всички знаем, че рано или късно, децата ни ще пропушат, ще започнат да пият алкохол, много или малко
и някои дори стигат до ползването на наркотици...

Според мен на първо място, за да ги предпазим е, да ги научим как да си подбират приятелите.
Защото от там тръгва всичко, защото както казах, децата се влияят от приятелите си :)

Внимателния подбор на приятели, намалява риска от започване на цигарите, алкохола,
наркотиците и други пороци...

За това, според мен също от изключителна важност е да научите детето си, как да подбира приятелите си
внимателно и разумно...
Естествено, в 1-ви и 2-ри клас, няма как разумно да ги подбира, но тогава се завързват истинските приятелства
Малки са още всички деца и никое от тях не пуши, пие и т.н.
Но от 6-7 или 8-ми клас нагоре става катастрофално...

Със сменяне на училища и т.н. знаете си :)

Също е добре да разговаряте с децата си абсолютно отворено по тези теми.
А не да се правите, на ударени, относно разговори за секс, наркотици и т.н.

Много родители пропускат да говорят с децата си за секс, не ги възпитават
как да се пазят, и в същото време само им казват- "Не гледай порно, малък си още"
Тва е смешно... хем забрана за гледане на порно (но защо да не гледа?)
в същото време "малък си още" демек като попорастне и може спокойно да си пусне порно да гледа
И го оставяте от там да се учи... а то какво може толкова да научи от тва порно?
Само извратени неща дават... предимно. Промива им се мозъка на децата и става опасно.

Тък че и с пушенето, пиенето и т.н. Знае се че 90% е възможно да почне вашето дете да пие и да пуши
след като поотрасне малко и навърши ... 15-16 години.
Важното е да го научите да не прекалява, да внимава, да живее винаги със мярка!

И от тук се връщаме пак на подбора на приятели... Научите ли детето си да живее с мярка,
за всяко нещо да си поставя мярка, то и при подбора на приятелите си, ще си поставя тази мярка
и няма да се запознава с всеки който види или срещне...

Ще си знае мярката, ще си знае цената и ясно е че може и да има един и друг порок
все пак човек без пороци, не може, но родителите всякаш искат детето им да е безгрешно
и постоянно му забраняват различни неша, без да им обясняват защо...

И как баща пушач, който иска детето му да не започва да пуши, ще успее да го предпази от цигарите,
като самия Той пуши? Детето веднага ще си каже "Да бе, той да пуши, а аз да не пуша"

А и помислете... вие перфектни ли сте?
И защо всякаш всеки родител се опитва да направи детето си перфектно, едва ли не?
Да не пуши, да не пие, да не ползва наркотици....

Важно е да го научите, а и не само детето си, ами и ние себе си
трябва да се научим как да живеем с мярка, да си поставяме мярката.

Защото без мярка... ето колко алчни за пари има, алчни за секс има...
парите провалят здравето ти, алчността към секса проваля любовта...

Много има да говоря още по тази тема, а и заедно с нея се отварят и други теми (въпроси)
но поне, това ми дойде на главата, замислих се и споделям моите мисли, моите съвети...

Кажете, какво мислите, и без (няма да е възможно) обиди...
Хванете и вие дайте съвет някакъв :) по темата за правилното отглеждане и възпитание на децата :)

Едно Момче-20г.

Коментари

1.   На 15 съм М, но не е от значение. Много си прав и се радвам, че си направил такава тема, за да я прочетат поне няколко родителя и да променят поне малко представата си за възпитание.

2.   Много правилно разсъждаваш. Дано има повече като теб в бъдеще. Някои хора не осъзнават отговорността и важността на това да възпитаваш и не се подготвят и образоват предварително. Винаги съм се питал защо например за да караш кола трябва да минеш курс, а за да възпитава, никой не минава такъв. Нима това не е отговорно, нима не е важно за семейството и ако щеш за нацията? Нагледал съм се на неадекватни родители и хиляди пъти съм ставал свидетел на това как родителите съсипват живота на децата си от малки. Затова има и толкова агресия, заблудени деца и сбъркани ценности в общетвото.

vova4ka

3.   Донякъде си прав авторе, но забравяш, че родителите са родители от първата глътка въздух на детето. Всеки ден те като родители правят своя избор, дали и колко време и любов да отделят на децата си днес. Децата не стават изведнъж на 15 години, родителят е имал 5475 дни да повлияе на мисленето на детето си в правилната посока. Разилката е че за всеки родител правилното поема различна комбинация от норми и закони. По простата причина, че моралът е неписан закон и всеки си има свойте права да "впише" или "отпише" нещо от него, според свойте разбирания и опит в живота. Но повечето днешни родители оставят обществото и поведението на родителя да води мислите на децата им.
Никой родител не е перфектен и това да научиш детето да не ползва отрова като цигари, алкохол и наркотик, не прави самото дете перфектно. Както го учиш да не пие белина, така и да не ползва наркотик, просто тярбва да отделиш достатъчно време за разговор по въпросите, точно когато му е времето.
Във всяко детско мозъче идва моментът на размисъл добро ли е това и да го направя ли. Всеки човешки мозък преценя действията много подробно, слага на кантар ползите и минусите на даденото действие, децата не са малоумни, техните мозъци правят същото. Децата не виждат и не чуват за алкохола наркотиците и цигарите 5 секунди преди да ползват, мозъчетата им с месеци дори с години са обмисляли действието посягане, но родителите са изпуснали този период. Не са казали тяхното мнение за ползите и минусите, за да повлияят на решенията на децата си.
Приятелите не могат да подействат на детето, ако родителят си е свършил работата со време. Ако си обяснил правилно на детето си защо да не яде фекалии, дори всичките му приятели да ядът, то не само не би посегнало, но и би се мъчило да подейства на приятелите си в правилна посока. Дори родителят да пуши може да говори с детето си, че това не е правилно и защо. Може да подаде на мозъка на детето си точните плюсове и минуси на пушенето и мозъкът на детето му със сигурност ще реши да действа в правилна посока.
Но авторе пропуснал си най-важното, което родителите са длъжни да научат детето си, повечето родители също пропускат това, и затова децата на България са наредени по парковете с бирите.
Децата ни не знаят какво е щастие. Децата ни не са почувствали щастие. Това чувство което изпълва душата ти сякъш всеки момент ще полетиш. Това чувство се изживява сам или с много близък за теб човек, като родителят например. На това не са научени децата ни. Затова търсят щастието в пушене, алкохол, безразборен секс и наркотици на невръстна възраст.
Чувството да направиш нещо с двете си ръце и то да е великолепно им липсва. Преди години момчетата правеха с бащите си корабчета и ги пускаха да плуват. Момичетата пък готвеха с майките си правеха красиви питки бисквитки. Сега просто ги купуват от магазина и щастието да направиш нещо сам е изчезнало.
Щастието да можеш да се радваш на пирродата също го няма.
Самите родители живеят прекалено забързано в устрема си да осигурят пари и пропускат това най важно нещо. В почивката си повече мислят за собствено удоволствие и това показват на децата си за вид щастие. Сам виж семействата, които в момента са на почивка. Какво е почивка за средно статистическо семейство, да идеш на хотел да ти слугуват камериери и сервитьори докато ти се излежаваш, ядеш и пиеш. Какво да видят децата от това поведение. За децата им остава изводът, че за да си щаслив някой трябва да ти слугува, да лежиш, да ядеш и пър***.
Вместо денем по вереме на почивка да се радваш на необятното море, на морските вълни, вечер да гледате звездите и отражението на луната в морето. Сутрин вместо да си пиеш кафето на терасата, да нарамиш въдицата и да покажеш на сина си как собственоръчно да улови попче с лично изровен от пръстта червей. Как после ако няма да го ядете, той да го пусне да живее.
Спирам до тук, че прекалено дълго стана и тези, които ще ме оборват, няма да могат да обхванат изцяло коментара.

4.   Децата се учат от примера на родителите си - не на приятелите. Характера и личността се оформят основно първите седем години. Тъй че - ако не искаш да пуши - не пуши и ти, ако искаш да не пие - не пий редовно и ти, ако искаш да е добър човек - ти бъди добър човек и то ще ти отвърне със същото - това е тайната. Всичко останало са теории, които защитават собствените ни пороци, но нямат никакъв принос за възпитанието на децата. Личният пример има десет пъти по-голяма сила от всякакво поучително говорене.

5.   Аз пък за някой неща не съм съгласен с теб. Като например, че се влияем от приятелите си повече, отколкото от родителите си. За другите не знам, но при мен това не е така. Повечето ми приятели са комин КЦМ демек пушачи ;д ама аз какво да не ги гледам тях случайно? Ми не съм пробвал разбира се. За наркотиците предлагаха ми наскоро, ама аз им казах да ми са махнат от главата, докато пък някой си взеха. За алкохола същата работа. Като им кажа не точка не ме молят повече. Не обичам дискотеките, но издържам до късно. Те са ме викали, но аз съм им казвал, че не искам и до там млъкват. Колкото до родителите ми... Майка ми казва, че лесно се говори с мен баща ми и брат ми също. Аз не мога да се разбера по някога с нея, защото е много притеснителна. Веднъж с двама мой много добри приятели и две момичета от класа ми (тука трябва да спомена имена- Цветелин и Мартин са момчетата, а момичетата са- гаджето ми демек Йоана и Надежда - Надя й казвам аз, а другите не знам защо, но ангелче й викат) си бяхме купили коли и фанти, а майка ми ми вика "внимавай да не се напиеш" Оле как с кола и фанта ще се напия може ли да ми обясни тя? Ама после през 5 минути пиках ;д.
Колкото до баща ми.... с него съм в перфектно отношение. Мога да кажа, че се разбираме идеално. Също така той не ми е обяснявал нищо от изброените неща поради причината, че аз не желая да разговарям с родител за това. Знам всичко как стой за това не са ми нужни речи как да постъпвам правилно. Той не се притеснява за мен. Винаги е имал доверие и на мен и на брат ми (той е на 17 сега) кара ни навсякъде където пожелаем включително сега и на протестите. Не си прав за повечето от нещата (поне при мене е така).

Питал си как баща, който пуши ще предпази детето си от цигари? Ами ей така как? Баща ми е пушач, майка ми не е само от време на време, ако дръпне от на баща ми. Той ми е казвал, че ако искам мога да пуша както аз така и брат ми не ни е забранявал.

Той казва, че избора си е наш, защото когато ние предприемем нещо грешно ние ще сме си виновни след това, а ако той ни накара или забрани после той ще е виновен, ако не е бил прав. И тука се съгласявам напълно с него. Ето искахме с брат ми на протестите хубаво закара ни. И това, че сега брат ми е с посиняло око и подута китка както и аз, че съм с разцепена пукната уста и, че колената ми кървяха вчера какво?

Не ни е виновен ние сме си искали сами. Както и че като дразнехме полицаите и те ни праснаха по няколко шамара пак той не е виновен - полицаите са, защото са кранти. Да вдигна им скандал, но не той беше виновния, а те.

Разбираш ли? Ето това за мен е възпитание. Това, че не е разговарял с нас за това кое е правилно и кое не (майка ми също) не означава, че ние сме пропаднали. Да отракани сме оправяме се, но това да би да е зле за нас? Напротив въпреки, че не е говорел по никоя тема с нас (от тези изброени) той пак ни обръща внимание.

Води ни на концерти на Bon Jovi, На живо в гласа на България, сега на протестите гледат с брат ми футбол играем заедно билярд. Тренираме бойни изкуства (аз карате и футбол тренирам, а брат ми забравих какви бяха). Както и да е няма да изпадам в подробности повече само исках да ти дам пример със себе си за да разбереш, че не всичко опира до разговори.

Метал 13г.

6.   Авторке, има достатачно книги на пазара - прочети нещо, психолозите са писали и са се оляли дори, но ОБЕЗАТЕЛНО ПРОЧЕТИ НЕЩО, ЗАЩОТО си много заблудена

„Според мен възпитанието на едно дете се съдържа в това:

Да го научиш на обноски (да знае как да се държи в различни ситуации)
Да му покажеш кое е правилно и кое не... “

Възпитанието не се състои в това, а е много комплексен процес.
Основна роля играе ПРИМЕРЪТ на родителя - ако ти пушиш и детето ти ще пуши, ако иска ако щеш го претрепи от бой.
Друг основен принцип е, че възпитание имаме първите 7 г., после вече имаш изградена личност и говорим за УБЕЖДАВАНЕ.
....и най-важното забрави - БЕЗУСЛОВНАТА ЛЮБОВ КЪМ ДЕТЕТО

Препоръчвам ти книгите на Ф. Долто (всичките, които намериш са за темата)
най-горещо ти препоръчвам и книгата „Отровните родители“, има я в Читанката, там ще намериш и други книги в разделите „психология“, „семейство“ и „самопознание“

7.   Браво, номер 4, напълно съм съгласна с теб! А автора, налин авсякъде в темите тук, тръби, че е девствен- момче, ти проимай деца първо (като гледам си още доста далече от тази стъпка) и после учи хората как да възпитават децата си правилно!

8.   всичко това е много хубаво, но твърде теоретично:-) личи, че авторът разсъждава от позиция на пораснало дете. вярно е, че личният пример е много важен, но и обясненията не са за пренебрегване. винаги може да се обясни разумно и спокойно защо да се прави или да не се прави нещо.
за съжаление никой не се учи за родител, това се постига в движение, с метода на пробата и грешката. а и децата са много различни, даден метод може да работи при един, а при друг - не.
авторе, съхрани си тези разсъждения и някой ден си ги препрочети, а като имаш деца - използвай ги.

9.   Ние не трябва да ги лишаваме от нищо. Да имат добра душа и да помагат на хората. Не трябва да се лишава от нищо, дори и от пари. Дете-то пак е вид човешко същество.

11.   До обидните коментари и особено този че съм бил девствен...

Да, девствен съм, но трябва да се радвате че има такива хора като мен, които мислят по такива въпроси, а не за алкохол, дискотеки и свалки и наркотици...

И то съм само на 20 години, а мисля за такива Важни въпроси ;)
То ако един мъж на 20 години не е започнал да мисли по такива въпроси, важни, за бъдещето и т. н. то накъде отива всичко? Обществото?
Виждате деградацията, заливаща света, младежите и юношите.
Тези на по 18-19 години... и ги тресе така с години...

Накъде отива светът??

Едно Момче-20г.

12.   При възпитанието на децата най-важни са три неща:
1. Личният пример
2. Личният пример
3. Личният пример