Споделена история от Семейство

Една приятелка ,която е част от семейството не ЯДЕ .Помагайте
Една много добра приятелка, която ми е като сестра не яде. Припадна, защото не яде. Яде салата и една бисквита вчера. Аз много се претеснявам за нея. Ако си докара анорексия тогава незнам вече. Опитвал съм да я накара да яде, да хапне нещо, но тя отказва все. Давайте съвети

Коментари

1-50 от 77

1.   Лошото в тези случаи е, че не може да се направи кой знае какво. Аз съм била така преди години. Започнах само с по една ябълка на ден, а после стигнах само до вода. Дори кафе не пиех. Всички се тревожеха за мен и отслабнах много. Вървях като болна и даже мислеха, че взимам наркотици. Но лошото беше, че независимо какво ми говореха и колко се притесняваха за мен, важното беше това, което виждах в огледалото - все исках още и още да отслабвам. Докато един ден нямах сила да хвърля една топка и реших, че е по-добре да започна да тренирам и да се храня по малко. Но работата е, че сама трябваше да се убедя и да стигна до този извод. Можете да й давате подкрепа и да й обяснявате, че не е нужно това, че й убива организма. Ще започне да й капе косата, да й спира цикълът... но докато тя сама не се убеди, едва ли ще постигнете нещо.

2.   Спокойно и аз не съм много яшна на 13 съм 32кг. миналата година беше по-зле бях 27кг, ама успях да кача гаджето ми ме научи да пия коли фанти ядях повече шоколади и стана сега пак не ям. Баща ми казва, че не е нормално да съм 32кг ама на мен не ми прави впечатление. Как да я накараш да яде? О не знам за този въпрос трябва да питаш гаджето ми не помня как той успя да ме накара. Ама стана постепенно. Той си взима фанта например литър и половина и все ми казва искаш ли да пробваш поне заради мен и така изпивах три-четири чаши ;ддд. За яденето започвам да си мисля, че с баща ми са се наговорили да ме карат да ям, защото той само ми купува винаги като дойде у нас закуски и кажи как да откажа ям ги и да не съм гладна. Пробвай и ти :) Той по принцип мрази сладко хич не яде, но заради мен изяждаше по цели шоколади за да може и аз да ям с него. Няма как да ти откаже и аз не искам да ям, но заради него... :)))

псс.... да те питам от колко време сте приятели, защото и от това зависи доста. Ние сме в една паралелка и сме най-добри приятели (вече гаджета, ама още не съм свикнала и все казвам, че ми е бфф) от 1-ви клас. Мислех първо, че си момиче като започнах да чета историята ти, ама няма нищо по-някога момчета са ни по-добри приятели. :)

Йоана

3.   Чак пък да припада...Аз съм била цяла седмица на ЕДНА ЯБЪЛКА ама съм си жива и здрава...

4.   Заведете я на лекар и на психолог обезателно! Детето има нужда от помощ., на всяка цена!!!

6.   Ти нищо не можеш да направиш, можеш единствено да и говориш и да я подтикнеш да яде. Единствено приятелката ти трябва да се съвземе и да започне да се храни, кажи, ако гладува, за да отслабне, че така няма да стане. Изпитвала съм го, с глад не се отслабва! Отслабва се с равномерно хранене ( на 4 часа), без пържено и мазни храни, с 1, 5-2 литра вода на ден, чайове без захар или вместо захар 1 лъжичка мед, с хранене повече на плодове и зеленчуци, с нетлъсти меса като пилешко, пуешко, заешко, което да е приготвяно печено или варено. Може и от време на време да си позволя и нещо сладко, не е казано, че когато си на диета не трябва да се яде сладко изобщо, естествено, че сладкото не трябва да е всеки ден и трябва колкото може по-ограничено. Не трябва да се чакат бързи резултати, а трябва да си направи един здравословен режим и да го следва, за да може да получи желания резултат. Ако обича да спортува, хубаво е да включи и някакъв спорт, да ходи на фитнес или поне да се разхожда на ден по 1 час.
А ако случая е друг например е в някаква депресия или се е случило нещо друго, говори с родителите й, ако те не са забелязали, че не се храни, да говорят с нея да се храни, а ако с разговори не стане, то тогава родителите й да се обърнат към лекар, той може да я настани в болница за пренудително лечение, като я захранват със ситеми.

7.   Здравей! Аз съм момиче на 17 години. Моят съвет е просто да кажеш на приятелката си, че така само си вреди и изобщо не трябва да кара само на салати! Аз имах същият проблем и да, свалих килограми, но това, което дойде по-късно ми донесе много неприятности. Ако не иска да изкара половин година по лекари да си пази здравето. Гладуването не е начин!

8.   При мен беше по същия начин, но майка ми ми показа снимки на анорексички и се отказах. Надявам се да съм била полезна (;.

10.   ДО номер 1 -Аз я подкрепям винаги.

До номер 2 -Момичето я познавам от детската градина. Учим в един клас, гимназия, паралелка.

До номер 4 -Тя не иска да ходи на лекар. Аз веднъж казах, че ако искаш ще дойда на лекар с теб и тя ми каза, че няма нужда да ходи на лекал. Психолог за какво?

До номер 6 -Болницата ли? Тя играе от време на време баскетбол с мен и всеки ден се виждаме и излизаме заедно

Тя вчера и прилоша и падна. Аз опитах да говоря с нея, а тя каза не се претеснявай за мене споко.

Благодаря на всички за съветите

11.   "Психолог за какво? "
- Защото анорексията е болест на психична основа, а тя точно към това се е запътила. Анорексиците разбират по някое време проблемът си, но не могат да започнат да ядат, трябва им психолог, защото травмата не е само физическа. Виждат, че приличат на скелети, но храната ги отвращава на подсъзнателно ниво.

12.   №10 - значи се познавате от пред достатъчно време. Защо не говориш вместо с нея (щом не става) с родителите и няма начин те да не я накарат.

Йоана (от н. 2)

13.   От автора. Йоана аз искам да и помогна. Родителите са разведени нейните

14.   Ами ..... на повечето деца са разведени. Не знам какво да ти кажа вече. Как искаш да и помогнеш ? Ако тя не осъзнае, че е на път да хване анорексия ти няма как да и го втълпиш. http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&ved=0CGkQtwIwCA&url=http://e-vestnik.bg/3644&ei=rKAMUqzwK8rntQaZrICoBA&usg=AFQjCNFXIQWTW_ZVdyB1tdRNkLEPhx6kEA&bvm=bv.50768961,d.Yms ------ тази е болна от анорексия не я познавам, ама като писах анорексия в нета това ми излена. Ама вие на колко сте ? Щото зависи например, ако сте на 12-13-14 се хваща по-лесно анорексията поне така ми казаха. Аз не вярвам много. Не и говори за психолог, ако много повтаряш едно и също и аз не бих се навила да отида. От друга страна обаче и да кажеш на родителите и тя пак може да им каже да не се тревожат за нея за това няма да има смисъл. Да те питам те не забелязват ли, че не яде или това го виждаш само ти ? По принцип всеки родител се страхува за детето си независимо при кой от двамата живее, ако наистина не яде те ще и го кажат. Явно си има причина или си е втълпила нещо, ако е второто и прави повече комплименти. Предполагам, че може някой да я обидил и тя впоследствие да го приема така и просто да не и се яде при мен се случва често примерно. Виж в интернет какви са признаците за анорексията и ако отговаря на повечето от тях .... съжалявам :(

Йоана

15.   Главоболие, стана и лошо вчера. Вчера бяхме на 3Д кино в Сливен заедно, а ние сме от Ямбол. Тя хапна пуканки, изпи един чай нестий и 2 скрежини. Тя вчера искаше да яде дюнери, но все казваше, че иска да отслабне и, че е дебела. Аз и казах, че не е дебела, а си много добре даже. Сега може ли да има анорексия? . Също, ако има анорексия може ли да се излекува. Ние двамата сме на 16години и ще бъдем в 10 клас вече

16.   Значи съм се оказала права втълпила си е просто, че трябва да отслабне. На теб каквото и да ти кажа ще е безсмислено. Тя сама трябва да го разбере това и ти го казвам (пиша в този случай) за не знам кой път. Колкото до главоболието и прилошаването не съм докторка, но знам, че главният симптом при анорексията е болка в корема, но непостоянна в смисъл боли те 15 минути (например), а 10 не и така постоянно. Няма как да бъда сигурна може и ти да провериш из нета. Главоболието може да е от всичко - като започнем от слънцето та чак до отрицателните емоции се стига. Никога не можеш да си сигурен в нищо това, че апетита и е намалял не значи, че има анорексия. Ако пие много кафе например също може да е причина - то намалява доста апетита. И да анорексията може да се излекува има хапчета за това, но те се дават само с предписание от лекар. Най-лесно се поттиска апетита, ако е пила някакво лекарство в по-голяма доза.

Йоана

17.   Ами по това, което описваш, си е жива анорексия.
Трябва да се лекува, да осъзнае, че има проблем.

Глава боли от недостиг на кислород в мозъка, като не ядеш и не се движиш достатъчно кръвообращението се нарушава, кръвта не достига до мозъка и те боли глава. С тия измислени болести, че сте дебели не знам какво да ви кажа... а и тия училища, в които едни други се обиждате и унижавате и това ви е общуването... ето такъв е резултата.

18.   Сега съм при нея. Тя има 8г. сестра и тя ми се обади по телефона разтревожена и реве и ми каза Батко ела моля те по-бързо на кака и стана нещо. Аз отивам и тя е паднала на земята свестихме я и тя ми каза, че и е станоло много лошо и паднала. Какви хапчета се преписват за хора с анорексия?
От автора

19.   Не знам какво изписват за анорексия. Да не мислиш, че е така лесно. Закарваш я на доктор и хоп ето ти бележка отивай в аптеката и се оправяй. Анорексията е нещо сериозно в повечето случай може да се стигне и до смърт. Не искам да те плаша, но е така. Като за начало, ако ще отива в болница не я карайте само на един доктор, а на няколко колкото повече толкова по-добре. Ще я преглеждат и разпитват от кога не се храни, имала ли е емоционални проблеми, в какво отношение със семейството приятелите. Общо взето ще я питат предполагам такива неща, нищо чудно и теб да те питат, ако ще си с нея на прегледа. Ще я теглят, мерят и след като си каже годините ще преценят дали има опасност да прехване анорексия. И така по принцип анорексичките повръщат това, което пият и ядът в краен случай, ако са яли малко повръщат кръвта си, но почти не припадат. Предполагам преди да и изписват каквото и да е било ще я питат какви неща е гледала на последак, защото, ако е видяла нещо гадно за нея е нормално да и се е подтиснал апетита. На мен лично са ми противни металите и като ги видя по цял месец нямам апетит. 100% та и повече ще я теглят и мерят както казах няма начин. Питаш какви лекарства се изписват. Ами това зависи от толкова много неща. Първо от кога и са признаците за анорексия, второ от колко време не се храни както трябва, трето колко кг. е, четвърто как е емоционално, ако е по-чувствителна се изписва по-малка доза и така. Хиляди са начините, по който се определя какво да се изписва. Може, ако вече е прихванала анорексията да я приемат в болница знам ли има случай и до операции се стига. Пък и проблеми с апандисита може да има и това да намалява апетита и. Абе всичко може да е не съм лекарка пак ти казвам, но съм запозната с тези неща. Както и да е на теб каквото и да ти кажа пак повтарям няма смисъл. :)

Йоана

20.   Боже, това момиче няма ли родители, говори с тях, миличък, дори и да знаят говори с тях да вземат мерки.

Хапчета - това е психичен проблем, трябва да говори с психолог.

21.   Първо, заведете я на подходящ лекар, той ще и предпише нещо, ще говори с нея, ще ви посъветва с вас по какъв начин трябва да я насърчавате, за да й помогнете. Втори, говорите с нея, може например да и кажеш, че ако тя не се храни и ти няма да се храниш и ще се разболеете двамата ( това е възможно да я накара да се претесни за теб) и да започне да се храни. Говори с твоето семейство, ако е възможно да я канете да се храни с вас (ако е възможно), първоначално захранването да бъде с по-леки ястия, например супа с 2 пълнозърнести филии, повече плодове, зеленчуци. Следете след хранене да не отиде в тоалетната да повръща или някъде другаде, тъй като доколкото съм чела, анорексиците веднага отиват някъде да повърнат. Давай те й опора, яжте пред нея. Говорете й, че е много слаба и т. н.

22.   Номер 19 - Тя има 8г. сестра с, която не се разбират никак. Постоянно се карат. Аз бях у тях и лежа на леглото и двете пред мен се карат. По-голямата каза махай се от стаята дразнеш ме махай се. Приятели съм само аз и още едно момиче. А как да я накарам да отиде на лекар или да я заведа в болница, като тя не иска?

Номер 20 - Психолог?

Номер 21 - Аз я поканих днеска да хапнем на обяд заедно, но тя не искаше да дойде. Незнам, защо. Ако престана да се

Тя вчера сънува кошмар и аз отидох при нея на сутринта, че не можала да спи цяла нощ. Според вас, ако е сънувала нещо ужасно в кошмара си, защото не ми го разкажа ще се влошили или не?

23.   Здравей! Кажи и следното! Ако иска да отслабне да се храни и да тренира! Ако трябва говори с някой фитнес инструктор и като му обясниш как стоят нещата заведи я при него уж случайно без да знае, че отива някъде, защото иска да я караш да яде! Така инструктора ще и обясни, че с правилно хранене и тренировки ще има супер фигура и няма да е дебела! Ако и тогава откаже и кажи, че не килограмите и фигурата и са проблема и докато не го осъзнае не искаш да имаш нищо общо с нея! (това трябва да я стресне, че губи приятел и да се вземе в ръце) Ако не подейства значи трябва да попадне на някой психолог или човек, който умее да манипулира добре и да поговори с него и той да я накара да си промени мисленето!

24.   Ако го направя тя после ще ми е сърдита. Психолог как да я накарам?

25.   Аз ако съм изобщо няма да се занимавам с такава. Много мразя такива като нея и самоубиици. Хич не ми е жал даже ги мразя и бих ги оставил да пукант като кучета.

26.   Как да я накараш, ами не можеш насила да я накараш, ако тя не осъзнава, че има проблем и не иска да си помогне. Разбери, помощ насила не може да се даде, човека трябва преди всичко сам да иска да си помогне!
Тогава ще получи и помощ.

Човек като има проблем и не може сам да се справи, търси помощ. Но ако дори не осъзнава проблема си и не желае сам да си помогне, никой друг не може да му окаже помощ и съдействие против волята му.

27.   кажи й, че щом смята, че е дебела, ще я заведеш при диетолог. проучи диетолозите при вас и наистина я заведи при някой. тези пикли не искат да разберат, че не се отслабва с глад, а с подходящо хранене и спорт. така най-много да си разбие здравето.

28.   Какво е диетолог. Такива хора, като автора на номер 25. Да не пишат

29.   Как така не знаеш какво е диетолог. Ами това е един вид лекар, който преглежда пациенти със наднормено тегло и анорексички. Предписва им диети, хапчета и така... :)

Йоана

30.   А в Ямбол има ли диетолог

31.   Аз сега съм на село и всеки ден се чувам с нея. Тя ми каза, че всеки ден и ставало лошо, корема я боли. Припадала почернявало също. В Ямбол има ли такъв лекар диетолог, но ако няма в Ямбол моля да ми кажете къде е най-близкия диетолог.

32.   Ами не знам според теб има ли? Разбира се, че да навсякъде има - това е като да попиташ дали в града ти има лични лекари.

Йоана

33.   Йоана може ли да видиш къде има диетолог, че сега пиша от телефона през 3Г

34.   Може, ама и в града ти има. Зависи къде живееш де аз не съм била в Ямбол до сега и не познавам улиците. Споко ще проверя и ще ти пиша, ако намеря къде са.

Йоана

35.   Здравей отново,
значи проверих и да има в града ти диетолози, но само за отслабване, който са. За анорексчики няма. Има само в София, Пловдив, Варна и Русе. Така поне прочетох. Излязоха ми няколко такива лекари, но са само за отслабване. Все пак и ти провери, ако искаш може да намериш нещо повече. ;)
Късмет от мен...

Йоана

38.   Йоана в Пловдив на коя улица се намира диетолога? Тези за отсбване ще помогнат ли с нещо или не?

39.   Ами не няма, защото те са за друго. При нея проблема е друг. Не знам за улици и не съм проверявала. Ако искаш виж, защото и аз сега не мога нета ми прекъсва. ;)

Йоана

41.   Може ли да си кажеш имейла за да ти пратя снимката на въпросното момиче да я видиш?

Модератор: Дори потребителя да изпълни молбата Ви и да даде имейла си, ние няма да го одобрим. Виж правилата на сайта!

42.   Извинявам се за грешката към модератора. Интернета ми прекъсва и на мене, но като се оправи Йоана един от нас двамата ще потърси.

43.   Ами казаха ти значи не може. Скайпове също не публикуват само за фацебоок не знам, ама и него сигурно не одобряват.

Йоана....

44.   Сигурно и тях не одобряват. Йоана благодаря за помоща. Ващи трябва да се гордеят с теб. Ти имаш добро сърце и златна душа. Преди 5-10 минути се чух с нея и ми каза, че и станало лошо и паднала на стълбите. Явно проблема е сериозен много

От автора

45.   Хей мерси, но пък чак гордост не просто проверих в нета и мисля, че който и да беше помолил за това щеше да го направи. А иначе за това щом не иска на лекар няма и на диетолог на ти отиде. Поне според мен ще се радвам, ако си успял да я убедиш.

Йоана...

46.   Тя попринцип на кг и височина колко е? И от кога я кара така на гладуване?
Не мисля че е анорексичка, по скоро си е наумила че трябва да отласбне по най бързия начин, но все пак е добре да се обърнете към някой специялист!!

И като сама вижда че не е наред, след като ти споделя припадаците си (една аноресичка не осъзнава, че има сериозни проблеми) да не се лигави а да се стегне малко и да почва да яде!!

Ти сам няма да можеш да я накараш да прояде, така че консултирай (обади се) се с някой психолог, след като тя не иска да ходи. Поне ще те напъти, как да постъпиш, ка да я обедиш да се храни.
И при диетолог можете да отидете заедно, той ще й обясни че с гладуване не се отслабва и че е вредно за здравето й, още повече че още малка.

Задължително говори с техните, все с майка или баща живее, неможе да е сама с 8годишната си сестра!!

А за анорексията, това не е някаква настинка, да и даваш хапчета та да оздравее. Това си е много сериозна болест най вече на психическа основа, която води до смърт. Анорексик, поради липса на самоувереност, ниска самооценка, проблеми в семейството и в обществото и още много други, чрез нехраненето се опитава да контролира всичко около себе си. Един аноресик има грешна представа за тялото си: вижда се пълен, независимо че е кожа и кокали, попринцип са перфекционисти, много са активни, спортуват много. Ядат, но се чустват гузни че ще надебелеят и повръщат всичко което са изяли. Попринцип е трудно да разпознаеш анорексика (рабира се ако не е в краен стадии), защото успяват да се ?прикрият?. И най вече не са наясно за болеста си, просто не осъзнават че са болни или ако го осъзнаят, отричат. После терапичта е много дълга и си непрекъснато следен от психолози, диетолози ит. н. Някои успяват да се излекуват, други не, други пък стават булиници или зависими от др неща.

Другите синтоми иди ги прочети в гугъл... има и много снимки и истории на аноресички (ужасяващи) може да ги разгледате с приштелката ти, поне така ако е някакъв каприз ще се стресне и че се рамисли дали да продължава да гладува.

И направи нещо, че ако наистина е болна е страшно!!!
Успех!! :)

47.   Тя тежи 56 кг. и иска да отсбалне. Ръст е метър и 75 см. Утре ще се обадя на психолог и ще го питам и ще му обясни.

Йоана ще се опитам да я убедя

От автора

48.   №47 демек автора - Да ще се радвам, ако успееш да я убедиш, но ако не иска те съветвам да не я притискаш. Защо не кажеш на родителите и първо преди да звъниш на психолози те може да не са съгласни да я пратят пък нищо, че са разведени. Ако е по-малка от теб например 7-8 клас е нормално, но ако е 9-10 е малко. Но не си мисли, че е анорексия и на мен ми казват, че тежа малко, но какво толкова не съм хванала анорексия все още, а от малка съм такава. Както и да е и пак късмет ;)

Йоана

49.   Йони тя ще бъде 10 клас тази година. Психолозите ако решът да я пратят в психиатрична клиника?

50.   Да бе не ми се вярва малко вероятно е да го решат. Едва ли няма смисъл, ако изобщо отиде на психолог той ще говори с нея и, ако няма ефект ще я прати при личната и лекарка или лекар за да и даде направление за диетолог и така. При всички случай ще я пратят там така, че...

Йоана...

51.   Днеска ще я заведа на психолог и ще ти кажа Йоана как е минало

От автора

52.   От автора

Йоана заведох я и психолога. Поговориха си и днеска я питах колко тежи и тя ми каза 50 кг, а не 56. Аз съм се объркалл. За психолога каза, че направо да отиди при личния лекар и утре ще отида с нея

53.   Нищо не разбрах, ама си знаех, че ще я прати при личният лекар. И нищо, че си се объркал 6кг почти нищо не са. Сега най-вероятно ще и даде направление за диетолог както казах вече или направо тя ще я прегледа. Зависи... станало е добре, че се е съгласила, а родителите и какво казаха?

Йоана...

54.   Днеска я заведох и поговориха с нея и с мен също и ся на диетолог трябва да ходи

55.   С теб пък защо? :Д Е всъщност може, ако си бил с нея. И какво ви каза къде я прати на диетолог в Пловдив ли?

Йоана.... :)

1-50 от 77