Споделена история от Семейство

9-годишно момче, вманиачено на тема "отлични оценки"
Здравейте, моя син е 3-ти клас. Един месец след започване на училище, усетих промяна в него. В един момент за него беше най-най-важното да има отлични оценки, но всичко това е придружено със страхотни притеснения от негова страна, не можеше да спи, сякаш и пулса му се ускоряваше. Спря да се усмихва, стана раздразнителен, сприхав. Почти не общуваше с децата. Как ли не му говорихме всички/ние с баща му, баби, дядовци/, той седи слуша внимателно и казва.... "не за мен по важно от всичко е да имам 6-тици". Ходих при училищния психолог, жената ми обърна внимание и каза че, може би идеята му е натрапена от човек който е авторитет за него. Всички знаем, че той на дядо си думата на две не цепи, решихме, че е той, но пак ударихме на камък. Ходих и при друг психолог каза ми, че може да навлиза в пубертета, тогава децата изпадат в крайности. Сега като чу, за срочните оценки, нещата станаха страшни, изпадаше в страхотна паника. Само като се сетя, че идва края на 1-ви срок, трески ме затрисат. Устата ме заболя да му обяснявам, че хората не сме идеални, не е фатално човек да сгреши. С баща му си издирихме старите си бележници да види, че и ние сме имали лоши оценки. Никога, никога не сме му се карали за оценки, не сме му правили забележки. Не искам детето ми да се тормози за такива неща, та той е дете трябва да мисли за игри и забавления не само и единствено за училище.

Коментари

1.   Опитай се да разбириш кой го е наплашил така. Да не е някой учител? Защото явно наистина някой му е втълпил разни глупости, че ако има оценка различна от 6 ще стане нещо лошо. Горкото дете!

2.   Не го насилвайте, щом е амбициозен и за него оценките са важни, нека си го изживее този период - ще му мине. Не го потискайте това нещо у него, защото така само ще го загнездите в подсъзнанието му. По-добре е сам да си го разбере и да си осъзнае, че човек понякога греши и че няма нищо лошо в това.

3.   Опитвали ли сте със спорт.

4.   Не знам защо е такъв, но трябва да отстраните проблема. Не казвам да ходи само с 1 тетрадка и химикал да изкарва двойки, но ако продължава така, през всичките му ученически години ще му викат зубър, смотан и тн.

5.   Проверете дали не е свързано с някое момиче. Децата от малки започват да се увличат. Аз на неговите години бях същия заради момиче от съседния клас но при мен беше по различно, спрях да ям и припадах по коридорите. На какво ли не сме готови за да привлечем вниманието на даден човек.

6.   Вас пък това ви е притеснението има деца дето не пипват учебника, а родителите им се побъркват вие се притеснявате, че учи..

7.   Извинете, но как е възможно да допуснете дете в 3-ти клас да се тревожи за оценки. Във 3-ти клас нещата са страшно лесни, едва ли има дете което да не може да се справи с тях, не разбирам защо детето ви е толкова уплашено от лоши оценки. Кажете му, че в 3-ти и 4-ти клас са най-лесните уроци, а по-нататък той ще порасне и характера му ще се прояви - ако е перфекционист не се опитвайте да го промените.

8.   Такъв вид психоатаки е натрапена от авторитет.
Първоначално Вие решихте, че е дядото и щом разследвахте, че не е той се отказахте от друго разследване на друг човек. Нима детето ви няма допир с други хора освен вас и дядо си? Може това да се дължи на коментар на учител или съсед.
Този страх от провал така или иначе е натрапен, няма как детето да си измисли, че от днес най важното за него ще са шестиците и петица е нещо много лошо.
Седнете и поговорете с детето защо то мисли така оставете го да говори, да ви обясни. После седнете и вие му кажете какво всъщност са оценките, покажете му в бележника му писменния вид на бележката, съгласете се че шест е отличен, но и че пет е "много добър" и четири е "добър". Също му обяснете какво означава думата училище и от къде идва. Това е място където децата се учат, да бъдат добри, да натрупат знания и съвсем не е място за многознайковци /отличници/, ако децата знаеха за отличен няма смисъл да ходят на училище.

9.   Аз на право убивам за такива родители като вас :Д В 8 клас съм в най- елитната гимназия в града ми и уча за 1ва година немски. Наистина попринцип езиците ми вървят доста, но с този немски не можем да се разберем :Д Всяка седмица правим контролни и т. н и и имам тук там по някоя 5-ца или в най- лошия случай 4-ка, повечето се старая да са 6-ци. Знам, че за да го науча трябва да се скъсвам от четене, както и аз го правя- от 7 дни в седмицата аз уча всеки ден поне по 3 часа. Наистина ми е адски трудно, но родителите ми не могат да го разберат- постоянно искат само 6-ци и направо се побърквам. Ако изкарам по- ниска оценка започва викане, наказване и какво ли не.. Направо вече със страх им казвам оценките си и щом ще правим контролно получавам нещо като нервна криза- започвам цялата да треперя.. Иначе и аз предполагам, че някои му е казал, че е двойкаджия или нещо от този сорт и за това да иска да получава само високи оценки.. Просто намерете начин да поговорите с него, да му обясните, че оценките не определят знанията и т. н.. Успех!

10.   Като порасне още малко, едва ще изкарва тройки в у-ще. та, нека сега да учи колкото иска детето, не му се карайте :D.

11.   Когато бях на неговата възраст бях по същия начин. Още ми припомнят как във втори клас, когато получих първата си двойка (и последната) майка ми и баща ми не можеха да ме успокоят цяла седмица. Два дена след, това с брошура на училища Европа за курс по английски език в ръка, помолих майка това да ми е подаръка за Коледа! Такова чудо като мене още нямаха в родата. Никой от семейството ми никога не ми беше казвал каквото и да било относно оценки, но просто характерът ми е такъв. И до ден днешен си е така и не е отминало. Цял живот съм била пълна отличничка и бях сред първите в курса си. Никой не ми е викал зубър, напротив... а и да са ми казвали, явно не съм обърнала внимание. Да си ученолюбив от ранна детска възраст е подарък, това е нещо за възхищение. Аз също съм се стресирала, но като поотрасне ще му мине. Просто го подкрепяйте в това което прави. Това е най- добрият начин да му помогнете.
От един 30 годишен Зубър

12.   Ахаа.. аз съм 5-ти клас.. в начален етап без да уча имах само 6.. а сега.. оставете го.. не е хубаво да се вманиячава но по-добре да е такъв след 4-ти клас.. тоест тогава да учи здраво че аз вече 1 месец от 2 месеца и половина на училище съм болна ии.. толкова изпуснах че двойките ще валят

13.   От кое село произлизате, че да считате амбицията за нещо лошо?