Споделена история от Семейство

Подарък за дъщеря ми
Здравейте, след 1 седмица дъщеря ми има рожден ден- става на 15. Попитах я какво иска за подарък, а тя ми каза, че не знае. Нямам идея какви неща харесва, живее с баща си и се виждам рядко с нея. Моля ви помогнете ми при избора.

Коментари

1.   На тази възраст подаръците често са скъпи. Няма да откаже смартфон или таблет. Ако не можеш да си го позволиш, по-добре ? дай сумата, която можеш, за да си купи нещо. Хубав подарък е също някакво бижу или дреха, но ако са избрани заедно.
Ако ще ? подаряваш телефон или таблет, задължително го съгласувай с бащата - може да не иска детето да има такива неща.

2.   Здравей, аз съм момиче на 14 години. Скоро наближава рожденият ми ден и нашите също се чудят какво да ми купят. :) Аз съм силно запалена по спорта, и не бих им отказала някой фитнес уред (за у дома, разбира се) ново спортно екипче (примерно). Съветвам те да разбереш дали дъщеря ти би се зарадвала на такъв подарък. Все пак, всяко момиче се стреми към хубава фигура. Успех! :)

3.   Зарязала си детето си, пък за подарък мислиш... По-добре я вземи да живее при теб, едва ли ще има по-голям подарък за нея от това.

4.   Номер три що не си запазиш критиките! От малкото, което е написала авторката как точно разбра, че я е зарязала. Ай аман вече от хвйтари! Има толкова причини да не живеят заедно.... Сега за подаръка. Защо не напишеш някаква сума около която да ае ориентираме. Аз лично се сещам нколко неща. Ако обича да чете- хубава книга или електринен четец. Таблет, може гримове да й подариш. Някаква качестяена палитра сенки. Телефон, фотоапарат, някакво бижу за спомен... ако се сетя др ще пиша пак. Успех.

5.   От авторката: Много ви благодаря за коментарите, доколкото знам баща й и е подарил нов телефон за Коледа, на фитнес си ходи редовно, даже наскоро я видах да излиза от една фитнес зала с нейни приятелки. Мисля, че харесва среброто, защото винаги като се видим е с някакви бижута, така, че най-вероятно ще й купя някое колие с още нещо, но не съм решила какво.
До номер 3: Много ме засегна с този твой коментар. Ти нито ме познаваш, нито знаеш какво се е случило. Въпросът ми беше достатъчно ясен- питах за подарък, а не ви питах защо според вас дъщеря ми не живее при мен.

6.   Най-добре наистина обсъди с нея. Прделожи й някакви алтернативи или й дай пари, но не купувай без да обсъждаш с нея. Все пак е важно тя да го носи / ползва. Всеки един тийн би ползвал телефон, таблет и т.н. Но има и доста други хубави подаръци, но трябва да познаваш вкуса й:
- някакви дрехи - всяка тийнейджъра обича да си купува дрехи и да изглежда добре
- както ти споменаха - нещо свързано със спорт - аз по бих препоръчала примерно 3 месечна карта за зумба, фитнес и т.н.
- гримове, спирали, моливи за очи
- хубав парфюм
- ако иска да отиде с приятели на лагер или екскурзия, организирана от училище
- хубаво сребърно бижу
- билет за концерт (ако и ти и бащата сте съгласни да я пусните)
Ана

7.   Нищо не и взимай, като не знае какво иска, другият път като я питаш да знае :)

8.   и аз имам след седмиц рд и ставам на 21

9.   до авторката ами таблет или лаптоп е избор може и айфон 5 зависи от цената на подаръка

10.   Зa 15- тa год. нa синът ми подaрих спестовнa книжкa - символично, рaзбирa се. Сумaтa не беше голямa, но той се зaрaдвa много, беше кaто признaние, че вече е голям;))))
Изненaдaтa ми беше, че нa следвaщият му рож. ден ми покaзa въпроснaтa книжкa със спестенa през годинaтa пaрички месечните му, от коледa, новa годинa.... ;)))

11.   До 3: Това е изключително неприятен коментар. Не познаваш ситуацията, затова не коментирай. Ако жената беше решила да изостави детето си, подаръците щяха да са последното нещо за което мисли.
За съжеление не знаем нищо за дъщеря ти. Ако имаш контакт с приятелките и, най-добре питай тях. И не прави грешката да попиташ някоя лелка в магазин за дрехи, "какво носят дечицата", защото момичетат на възрастта на дъщеря ти се приемат за всичко друго, но не и деца, и може да и вземеш "тъп" подарък.
За какъв бюджет став въпрос? До 10 лева, до 20 лева, до 50, 100.... 1000 (ако пък си богата и парите са повече, направо и вземи един iPhone)?
Ако знаеш какви дрехи харесва - блуза, тениска, чанта, парфюм или няколко от тях не салоша идея.
Сувенири и прочие са добра идея, защото остават за спомен.

12.   Да, определено е трудно да избереш подарък за тийнеджър, обаче се опитай да си спомниш дали преди време не ти е казала, че мечтае за нещо. Примерно двете сте се разхождали и сте минали покрай някой магазин и тя ти е казала, че мечтае за ето тези ботушки, или пък, че на най-добрата и приятелка са и купили нещо и тя иска да има същото. Помисли си. А ако не, винаги можеш просто да и дадеш пари и сама да реши какво иска, обаче така се губи елементът на изненадата. Понеже сестра ми е моден блогър и има по-специални изисквания за дрехите си, винаги си казва, че си е харесала нещо в мола и колко струва и ние и даваме пари. Ей, така направо: "От теб искам 20 лева за рождения си ден. " И после ходи и сама си купува това, което иска. Та и това е вариант, ако не успееш да измислиш нищо друго. Обаче все пак е по-добре да се сетиш за нещо, обаче не купувай нищо, ако не си на 100% сигурна, че ще го хареса, защото е голямо разочарование да ти подарят за рождения ден нова нощница или домашни пантофи. Баба ми, Бог да я прости, все такива практични неща ми подаряваше и ми беше тъпо. Аз мечтаех за някоя модерна дрешка, тя обаче решила, че ми трябва нова нощница, при това дълга, защото иначе ще настивам. Бляяяк! Е, никога не и казах, че не и харесвам подаръците за да не я обидя, ама сещаш се как се чувствах.

13.   Едно айфонче няма да е зле или кецове марка ''супра'' или ''ванс'', на мен такива неща ми дават и ми е голям кеф.

14.   В тази възраст момичетата искат да са най-красивите, най-харесваните и пр.. И аз мисля, че ще й хареса някакво бижу, дрешка, парфюм... Или пък часовник?

15.   Снощи моята дъщеря, която е на 14г ми каза, че е най-щастлива когато когато лягам до нея на леглото, говорим си, споделя ми и се гушкаме. Децата са жадни за емоционална подкрепа и обич. Това е най-важно за тях и никакъв материален подарък/предмет не може да замести майчината ласка.

Иначе по-горе са ти дали достатъчно съвети какво може да и купиш.

17.   Аз съм също на 15 може да и подариш комплект за рисуване или някой спортен екип или някакви нови маратонки. Или примерно раница или нови тетрадки или неща за училище. Ако имаш пари таблет смартфон или компютър. Успех!

18.   Аз съм номер 3 и подкрепям напълно номер 15!!! Нападнахте ме, че съм била рязка, може и да сте прави, но аз наблюдавам отблизо ситуация близка до тази на авторката - живея с мъж, който е разведен с жена си, има малка дъщеря която живее с нас, майката си гледа кефа, въобще не й пука всъщност за детето, ама иначе по рожденни дни и други поводи не пропуска да се изфука с високата си заплата и да донесе възможно най-скъпия подарък за дъщеря си. Но всъщност на детето въобще не му пука за таблета, който майка й и подари и много повече харесва огромното мече, което аз й взех, въпреки че беше по-евтино. Важен е не подаръка, а човека от който го получаваш. В случая малката обича вече повече мен от майка си, защото аз съм постоянно при нея, аз се грижа за нея и на мен ми пука за нея, а майка й се обажда веднъж в месеца от кумова срама. Извинявай, но още от зададения въпрос си личи, че ти не си много по-различна. Дъщеря ти е голяма, как може да нямаш идея какво харесва? КОЯ майка не знае какво да подари на собствената си дъщеря? Замисли се малко, това не ти е приятелка, на която се чудиш какво да подариш, това е дъщеря ти! Права си, не те познавам, не знам защо не живееш с дъщеря си, но факта, че си се примирила с положението да не живееш със собственото си дете и да го виждаш рядко, показва що за майка си.

19.   Номер 3, 18 ти не знаеш моята история. Ти не знаеш как са се развили нещата, какво се е случило и така нататък. Аз съм жена на 30 години, сама можеш да разбереш на колко съм я родила и то не по мое собствено желание. Аз бях изнасилена от същия този човек, когато бях само на 14-девствена при това. Той беше на 22, когато си тръгвах от училище го виждах, че всеки ден е там и ме гледа втренчено. Не го познавах. Една вечер, когато беше тъмно и нямаше хора той го направи. Опитвах се да викам, но ми завърза устата. Беше най-ужасното нещо на света. Не казах на никой, чудех се защо беше постъпил така. След месец разбрах, че съм бременна. Потънах от срам. Исках да се самоубия. Родителите ми нямаха пари за аборт и нямаше какво да се направи. Често беше пред училището ми и ме гледаше, отидох и му казах, нямаше какво да губя. Той сякаш почувства вина.
Родих детето. Беше близо четири килограма, което е наистина много при положение, че аз бях много слаба и не знам как съм издържала. Нямаше как да я гледам, аз бях на 15 години. Той се съгласи да я гледа, нямаше друго какво да направя освен да му я дам. Мисля, че това беше единственото решение. Бях в стрес години наред. Не смеех да се влюбя, докато не навърших 23. Номер 3 мислиш ли, че не ми е мъчно за дъщеря ми? В момента съм цялата в сълзи и съжелявам моето минало. Надявам се да прочетеш това, не исках да го разказвам, но ми стана много гадно да ме сравняваш с онази жена. Да, аз не познавам достатъчно добре дъщеря си, съжелявам, че не съм й дала това, от което е имала нужда като малка, но наистина, аз не можех да я гледам, при положение, че бях само на 15. Надявам се, че ако си прочела това си променила поне малко мнението си за мен, но и да не си-за мен няма значение, аз и без това се обвинявам всеки ден, за това, че не съм намерила друг начин за нейното отглеждане.
АВТОРКАТА

20.   Авторке, защо се оправдаваш пред такива хора, не те разбирам. Самият факт, че търсиш подарък е достатачен. Ами не е зле да е по-голям при това положение. Вземи ? телефон на Самсунг или друг с Адроид и ще се зарадва. Ако имаш повече средства, таблет.
И стига се ядосвай на идиоти. Надявам се момчето да се е оправило и да е добър баща поне, всеки може да сгреши, надявам се да не е чудовището, което си представихме.
Как е иначе дъщеря ти - можеш ли да я виждаш? Ако имаш семейство, може ли да ти идва на гости?
Моят мъж има деца от първи брак и често едното ни посещава (другото е голямо и има свои живот). Не мисля, че ако имаш други деца те ще имат нещо против.
Мисля, че момичето най-много би се зарадвало на време с теб и с братя и сестри, ако има.
Станалото-станало. Надявам се да си се оправила и времето да те е излекувало.
Цунки
ж30

21.   Ох aвторке, зaщо се връзвaш нa подобни провокaци, от злобни мaщехи, дето не си нaпрaвили сметкaтa, че с чуждият мъж, ще трябвa дa приеме и чуждите проблеми! Билa обичaнa повече от мaйкaтa- слушaй/ чети прикaзки и пълней! Прищяло и се, или голям стрaх, мъжът дa не реши дa се върне при мaйкaтa!
Трaй си вторa булке, не се изкaзвaй неподготвенa!

Aвторке, изобщо нямa зa кaкво дa се рaзстройвaш и плaчеш! Всъщност бих кaзaлa, че си изключителнa мaйкa. Мaйчиният ти инстинкт нaдделявa нaд нaчинa по- който си стaнaлa мaйкa.
Незнaм дaли бих имaлa силaтa, която ти( имaм двaмa синa, родени от любов), вероятно стрaхливо бих дaлa детето зa осиновявaне и бих продължилa безбдa си позволявaм дa мисля зa товa дете. Зaрaди нaчинa, по който се е случило.
Тaкa че, имaш възхищението ми!

Зa подaръкa: кaзвaш че, хaресвa сребро. Би моглa дa купиш две еднaкви сребърни гривни( еднaтa зa теб)- сaмият подaрък ще е символът- вaшaтa връзкa. Грaвирaй нещо, или висулки със знaчение зa вaс.

22.   Хм, донякъде промених мнението си за теб, но от друга страна ми се струваш още по-виновна!!! Защо ли? 1-во, въпреки, че си била на 15 не е трябвало да му даваш детето, имаш родители, те са можели да ти помогнат в отглеждането, а и КАК ЗАБОГА ЩЕ ДАДЕШ ДЕТЕТО СИ НА ЧОВЕКЪТ КОЙТО ТЕ Е ИЗНАСИЛИЛ? И си оставила този човек да отглежда дъщеря ти? Не мога да повярвам, наистина. А представи си, че посегне и на нея? В днешно време такива неща стават, че не бих се учидила. Как можеш да си спокойна, щом детето ти живее с един долен изнасилвач и педофил? 2-рото което е, минали са цели 15 години, защо не поиска да си върнеш дъщеря си? Не я ли искаш? Добре, да приемем все пак, че на 15 няма как да я гледаш, неразумна си все още, не си си направила сметка и си му дала детето, но на 25 примерно, защо не си я поиска? В повечето случаи въпреки всичко дават децата на майките им, ако си ги поискат. Повярвай ми не те нападам защото имам нещо против теб, мъчно ми е за дъщеричката ти просто, тя не е усетила майчинска ласка никога през живота си и може би единственото което иска е ти да си до нея. И все пак искам да те попитам, тя знае ли че баща й те е изнасилил? Или й спестявате с какъв извратеняк живее?

23.   Абе, номер 22, толкова ли беше трудно да се извиниш на Авторката?
Вместо това от 10 реки вода носиш, за да я нападнеш отново - само падаш още повече в очите на всички, защото нападаш едно 14 г. момиче заради грешките му (??? )
Ако някой е отговорен, то това са били родителите на момичето, защото тя на 15 г. не е могла да взима такива решения и чисто юридически погледнато.
Колкото до бащата, не вярвам да гледа детето сам и макар и да е насилил някога си Авторката, то тя е била физически вече зряла и не е някой педофил дори според законите ни - да насилник е, но и той е бил млад, направил е грешка. Може неговите родители да са се грижили за детето.
Да не мислиш, че Авторката сега така спокойно ще си избира подаръци, ако не беше сигурна, че детето е добре при семейството на бащата?
Станалото-станало, виновно е момчето, но това е положението - поне е поел отговорност за бебето. Какво искаш повече? Хората гледат възможно най-нормално и спокойно да израстне детето.
Пак казвам на Авторката да не отговаря на такива провокации и да купи подарък на детето според джоба си и интересите му
А, който бърза да обвинява другите, нека поне има доблестта да се извини, защото такива са елементарните правила в едно общество, а който не ги спазва остава сам - без семейство и приятели.

24.   Aвторке, препоръчвaм ти дa НЕ отговaряш нa н 22, или който и дa е с подобни въпроси тип" селскa клюкaркa".
Не си прaви повече" дисекции" нa душaтa! И не подaвaй " хрaнa" зa хейтъри!
Темaтa е зa подaрък зa дъщеря ти!

Aко е искaлa щеше дa отвори темa по въпросa!
Съскaй нa друго място 22

25.   Номер 23, не мисля, че има за какво да й се извиня честно казано, по-скоро тя трябва да се извини на дъщеря си. И нека припомним все пак, че не говорим за 15-годишно момиче, а за 30-годишна жена. Това, което е станало когато е била на 15, може да бъде поправено сега.

26.   25, извини се или не пиши повече глупости тук. Авторката не може да поправи случилото ? се на 15 г. и да вземе детето от бащата, който го е отгледал.
Не вярвам детето да е зле при бащата, Авторката щеше тогава да се намеси. Това, че някой на младини е направил някаква грешка не означава, че не може да се промени и не значи, че ще посегне на бебето, което е отгледал.
Я се стегни и спри да съдиш хората като нито ги познаваш, нито нищо

27.   Н 18/22 зaщо при вaс живее детето му, ти ли ги рaзведе, че сегa и дете и трябвa дa гледaш?! A твое собствено имaш ли или нa мъжът му е достaтъчно неговото и бaвaчкaтa му, която в бонус и него обслужвa?! A мaйкaтa хитрушaтa, кaто си и рaзбилa брaкa....тя пък си помислилa дa ти дaде и всички грижи и отговорности с него!
Но все пaк не мисля, че товa толковa трябвa дa те нерви/ озлобявa в крaйнa сметкa имaш, кaквото си искaлa, нaли?
A детенце твое когa? Или той не искa друго?
A ти толковa ли мaлко вярвaш в себе си, че предпочитaш тук в форумa дa пускaш целият си негaтив, вместо кaто възрaстни хорa дa седнете и си поговорите?! Нaли знaеш, че кaквото и дa прaвиш, мaйкaтa ще си остaне мaйкaтa, a ти ще бъдеш бaвaчкaтa в случaя.
Товa ли ти тежи?! Или просто не очaквaше, че покрaй мъжът и дете ще трябвa дa гледaш и то не твое?! Много е вaжно дa погледнеш твоите проблеми кaто ТВОИ и дa не ги прехвърляш в/ у други! Дa не нaпaдaш други зaрaди собствените си неуредици!
Хaйде рaзкaжи сегa, че дa се опитaме дa ти помогнем!

28.   Съжалявам, но не успяхте нито да ме засегнете, нито да ме обидите. Не, не съм разбила семейството на мъжа си, въобще такова семейство никога не е имало. Малко след като е родила малката, тя е просто си е тръгнала и ги е изоставила. Момиченцето в момента е на 7, аз съм с мъжа ми откакто тя беше на 5, а майката я е изоставила, когато е била още бебе. Дали съм разбила нечие семейство? Щом искате, като бавачка ме приемайте, но аз си знам, че и мъжът ми, и дъщеря му ме обичат много и това ми стига. За тези 2 години, през които съжителствам с тях, срещите на детето с майка му се броят на пръстите ми. Малката дори не я приема съвсем като майка и не се чувства много добре с нея. И за мен честно казано е удоволствие да бъда "бавачка", обожавам да прекарврам времето си с това прекрасно дете. Тя сега е във 2-ри клас и преди няколко дена имаха да пишат съчинение за майките си и тя беше писала за мен. И защо си мислите че няма да имам мое дете? На 22 години съм, имам време за мое дете, мисля че още ми е рано. Но със сигурност мога да кажа, че и това дете го обичам като мое.

29.   АВТОРКАТА
Номер 22, мисля, че достатъчно ясно казах, че родителите ми нямаха средстава да отгледат още едно дете. Пък относно това, че тя е при него няма нищо общо. Той осъзна това и бих казала, че години наред съжаляваше. В момента му вярвам, смятам, че детето се чувства там по-добре, но все пак това не е твоя работа. Освен това на 20 заминах да живея в чужбина и се върнах преди 2 години. В момента съм омъжена, нямам други деца и никога не съм гледала деца. Освен това те поздравявам за постигнатия успех към това дете, надявам се да не стане твое копие понеже светът ще стане ужасно място.

30.   Н28;)))) тоест от 20- годишнa си с мъж с дете, което тогaвa е било нa 5 год;))) яснa си ми!!?
Е, и кaкво.... криви ти излязохa сметките ли, че толковa отровa си събрaлa? Милa, ние тук не можеш дa ти помогнем с нищо, освен със съвет!
Примерно: нaпрaви си списъкa, кaкво от тебе струвa нa кaквa ценa и го предстaви нa господинa! От неговият джоб ще излезе, крaйното решение си е негово!

31.   Аз пък честно казано не разбирам, кой мъж си излъгала да се ожени за теб? И той знае ли тази малка подробност, че изобщо не се интересуваш от дъщеря си? Факта, че си заминала в чужбина и си била там 8 години (по мои изчисления) показва колко ти е пукало за детето ти. А и сама казваш, че в момента се виждаш рядко с детето си. Най-малкото, което можеш да направиш, е да я вземаш по-често при себе си. За пореден път казвам, че нямам нищо против теб, просто според мен не си постъпила като истинска майка, не искаш това дете и не го приемаш като свое. Мисля, че е крайно време да прекратим този безсмислен спор, то се е видяло, че каквото и да ти кажа, както и да се опитам да ти налея мозък, то няма да стане, така че прави каквото си знаеш. Само се опитах да помогна и на теб и на детето, кълна се в най-скъпото си, че това ми беше единствената цел. Мисля, че в твоя случай, да търсиш подарък за рождения ден на дъщеря си, която не си виждала в продължение на почти 10 години, е безсмислено. Както казах единственото, което можеш да направиш, е да опиташ да се сближиш с нея, защото съм сигурна, че не сте особено близки в момента. Поправи ме ако греша. Аз пък знаеш ли на какво се надявам? Твоята дъщеря да не стане твое копие, и един ден да поеме отговорност за детето си. Много, много жалко за дъщеря ти, че никога не е уселила и няма да усети майчина обич. Радвам се за това, че баща й се е поправил, и поне се надявам, че има жена до себе си, която да обича това дете, защото ти явно няма да го направиш. Замисли се малко, чуждите хора съжаляват детето ти, а ти самата не го правиш.

32.   Aвторке, кaк минa рожденният ден? Кaкъв подaрък избрa?
Предполaгaм, че всичко е било ок;))))
Поздрaви!

33.   Здравейте, моето име е Вая и съм момиче на подобна възраст както тази на дъщерята на авторката. Моля, първо прочетете коментара, преди веднага да ме обвините, че съм твърде малка за да вземам отношение.
Съжалявам ако обидя някой с коментара си.
Номер 3, 18, 22, 28 - всеки има собствена история и няма нужда да се обяснява на всеки непознат. Както разбрах и от твоите коментари и ти имаш собствена сложна история. Няма нужда да вдъхваме повече тъга в авторката. Разбирам и двете ви, защото понякога заради историята ни оставаме неразбрани. Тъй като повечето от вас биха казали "ей още една сополанка чете такива сайтове и се меси" бих Ви противоречила. И на мен са ми се случвали много неща и бях по малка дори от авторката(но случаите с много по-различни, нямат общо) и не можех да взема правилни решения. Хората гледат на мен като на по - странна личност заради това. Така че разбирам и двете ви, но номер 22, мислиш ли, че дори като малка майката не си е разбила детството само заради тези мисли? Сигурно е копнеела да види дъщеря си, но обстоятелствата и хората са били против нея. Много неща в света не са ни известни, много не знаем, затова да не бързаме да обвиняваме другите. Ако всеки проявява поне малко разбиране, светът ще е по- добро и светло място...

34.   P. S: За подаръци бих ти препоръчала освен бижу, може би и някакво преживяване(цирк, на екскурзия в някой град, изненада).
Надявам се да съм помогнала!