Споделена история от Семейство

Дъщеря ми се чувства момче
Здравейте, аз съм една доста отчаяна майка на 15 годишно момиче... момче... не знам вече.

Та така, тя от доста малка предпочиташе камиончета и пистолетчета пред кукли (редовно ги чупеше или ги изхвърляше през прозореца), от едно време нататък категорично отказа да носи рокли и поли. Това мен никога не ме е тревожело чак толкова - тоест опитвала съм се да й наложа някакви норми на поведение, но тя не възприемаше и накрая си казах какво толкова, не всички момичета трябва да са женствени, това не ги прави по-малко момичета.

Да, обаче в пубертета нещата се влошиха. Дрехите от неподчертано момичешки/унисекс започнаха да се превръщат в мъжки. Тя започна сама да си ги купува и с времето броят на суичъри, мъжки дънки, мъжки маратонки взе да нараства. Упорито започнах да купувам дамски дрехи, тя още по-упорито отказваше да ги носи. Безброй пъти съм се опитвала да говоря с нея, но напразно.

Докато преди два месеца тя внезапно изяви желание да говори с мен по темата и ми каза, че се била родила в грешно тяло, че дълбоко в душата си и двете сме били знаели, че й е писано да бъде момче. Била чела в интернет за хормони, които можели да променят тялото й, а пък после щяла да си направи операция. Звучеше така, сякаш го е обмисляла и разучавала много дълго време. А аз просто стоях като гръмната и не можех да повярвам на ушите си.

Или може би просто не съм искала, знам ли.

Както и да е, тя ме помоли да я наричам "той" и да се обръщам към нея с мъжко име - т. е. мъжкия вариант на нейното собствено. На никого друг не била казала, въпреки че много хора я подпитвали, разчитала на мен, не знам какво си.

Причерня ми, признавам си, разкрещях се, а аз попринцип никога не съм й крещяла. Оттогава общо взето сме в постоянен конфликт. Опитвам се да я убедя, че Бог ненапразно я е направил момиче, тя ми обяснява как съм била потискала истинската й същност и някакви такива неща. Почти не можем да стоим в една стая, без да си викаме.

Къде сгреших? Може би трябваше да я принуждавам да се държи като момиче като по-малка. Кой й вкара тази муха в главата?

Предполагам, това не е обичайна тема, защото в интернет не намерих кой знае какво. Аз не съм лоша майка, наистина, просто искам детето ми да е щастливо. Но нямам представа как да й помогна.

Коментари

1-50 от 65

1.   Не искaм дa те обидя с товa, но може би си хaресвa момичетa. Познaвaм едно момиче, което го криеше, но нaкрaя си кaзa, че е обрaтнa. И тя ходи с мъжки дрехи и късa косa, кaто нa момче.

2.   Имам същия проблем обаче съм момче на 21. обратно на нея

3.   Никой не е виновен за това, освен природата. Аз съм момиче на 15 бисексуална съм и съм била информирана за "състоянието" на дъщеря Ви. Накратко ще ви обясня какво представалява това.
Дъщеря Ви е транссексуална. Всичко се дължи на факта, че отначало всички зародиши за женски. Във Вашият случай тялото е останало женско, а мозъка се е превърнал в мъжки. Транссексуалните предпочитат да се обръщат към тях с той, ако се чувстват момче и с тя, ако се чувстват момиче. Някои се представят с име от срещуположният пол. Той е биологично момиче, но е умноствено момче. Той Ви е казал за хормонална терапия. Престъпването към терапията е много трудно (не съм сигурна дали се прави в България). Преди терапията има курс с психолог, който определя дали това не е фаза или наистина пациента се чувства в чуждо тяло. Ако се окаже, че е втория случай вече се престъпва към терапията. В нейният случай ще започне да й расте брада, да се окосмява повече. Но повечето трансексуални жени престъпват първо към премахването на гърдите, след това към хормоналната терапия и накрая към промяна на пола.
Също най вероятно той харесва момичета.
Покажете му този кометар, ако не е напълно наясно с всичко, което написах по-горе. НУЖНО Е ДА БЪДЕ ИНФОРМИРАН.
Най-важното в този момент е да го подкрепяте. Поговорете без да повишавате тон, проявете разбиране. Ако не постъпите така той може да изпадне в депресия, дапрестъпи към самонараняване, дори самоубийство, а кой родител иска това?
Ако обича природата-правете си разходки в някоя горичка и или пикник на някоя поляна. Сближете се повече, защото очевидно досега това не е било така щом той не е имал смелостта и куража да Ви признае по-рано.
Надявам се да се вслушате в съветите ми и да проявите разбиране към дъщеря Ви в този така тежък момент. Успех!

4.   Най-лошият начин да разрешите проблема е да си крещите един на друг. Важното е тя да направи промените и още по-важното е да се чуства добре в кожата си, но не и да съжалява после.
Ако тя е щастлива да е момче, опитай се да го приемеш, поговорете спокойно. Не напразно казваш, че искаш най-доброто за детето си.

5.   Дъщеря Ви, най– вероятно, е транссексуално момче /мъж. Явно не сте чували за транссексуалността, разучете, има информация в интернет. Аз съм чела разни неща по въпроса, но повечето от тях съм ги забравила.
Транссексуалността е полова индентичност, при която човек се определя като представител на другият пол, тоест, психологичната и физичната полова идентичност не съвпадат. Той не се чувства добре в собственото си тяло и твърди, че не принадлежи на него. Жените, които са транссексуални, са наричани транссексуални мъже. Мъжете, с тази полова индентичност, са определяни, като транссексуални жени. До колкото знам, в повечето случаи, транссексуалните хора се раждат такива и причините за това не са изяснени до край. Смята се, че чувството на полова принадлежност у транссексуалните хора присъства от самото им осъзнаване като личност, но идентифицирането става по време на пубертета.
Това е, за което се сетих. Възможно е да съм написала нещо, което не е вярно, затова разучете. В голям процент съм сигурна, че дъщеря Ви е транссексуална.
Дъщеря Ви се опитва да бъде себе си и вие и' пречите да бъде такава, каквато тя всъщност е. Вие, може би, Сте и' най– близкият човек, и ако не сте с нея, това може да доведе до нещо фатално – Депресия, кризи на личността, може да я срине тотално! А и навънка има много хора, които не биха я възприели и в моментът, в който разберат, че тя е такава, ще я нападнат. В тези моменти ще има нужда от подкрепа и Вие сте човека, който трябва да и' я осигури! Възприемете я такава, каквато е и иска да бъде, това би я направило щастлива. Няма да ви е лесно, но, повярвайте ми, и на нея също не и' е лесно.

Black Sabbath
Момиче на 16 години.

6.   Според мен в тази възраст дори самата тя не знае коя е и каква е! Успокой се, може да е само период, някакъв вид бунт или... знам ли. Във всеки случай е твърде малка и в твърде проблемна възраст, за да знае със сигурност каква иска да бъде! Изрично й забрани да приема каквито и да било хормони, но за другото не се бъркай. То така или иначе операция не може да си направи без твоето и на баща й съгласие... Но в крайна сметка нека реши сама какво да прави, разбира се, когато е достатъчно пораснала за това.

П. П. Предполагам, че ще има хора, които ще защитят позицията да я оставиш на мира, но има една подробност - тя е ТВОЯ дъщеря и ти имаш правото да й се месиш, поне докато навърши 18г.! Много е лесно да даваш съвети отстрани, но само ти си знаеш какво ти е!

7.   Не се тревожи, мамче, това просто са странините ефекти на демокрацията. Дъщеря ти е родена за артист - певица например. Не може да пее? Няма проблеми, и Мариус Куркински не може да пее, но стана известен именно с пеенето си а не с театъра. Затова, нека си направи операция за смяна на пола, сигурен съм, че ако поискате финансова помощ от фондация отворено общество, или от американското посолство например - с радост ще се откликнат и ще финансират този демократичен порив на щерката ти. Покрай това може да остане и някой лев за нова дограма например, затова не се отчайвай, не всичко е толкова мрачно. Всъщност е в цветовете на дъгата! Уа-а-ай ем си ей! Уа-а-а уа-а-а-а уа-а-ай ем си е-ей...

8.   Това е все едно да ти се роди дете с някакъв физически недъг и да питаш къде си сгрешила... Еми някои неща не зависят от нас, простосмъртните.

9.   Не можеш... Това тяло й е дадено именно за да се научи да бъде жена, но тя/той упорито отказва да го приеме.
Приготви се за много тежки моменти - може би наистина ще реализира намеренията си.
А ти просто отпусни хватката - безсмислено е, освен ако не желаеш сегашното напрежение да продължи до безкрайност.
Като хора вече в голяма степен можем да избираме външността си, а отскоро - явно и пола си. Аз не мога да си представя ЗАЩО един човек толкова много би се вкопчвал и би се вторачвал в пола си - не може ли просто да го приеме такъв, какъвто е, и да си живее с него? Но това са си само мои мисли и явно за някои хора нещата не седят по този начин, и конкретният пол за тях е изключително важен...
Просто я/го приеми - нямаш друг избор. И подкрепяй, доколкото можеш - и без това й/му е достатъчно трудно. Това не е въпрос на хормони или на някаква (човешка) диференциация, това е духовна настройка - баланс на ин-ян, на женската и мъжката компонента...

10.   Здравейте госпожо,
ако искате детето ви да е щастливо, оставете го да бъде такова каквото е.
Да го принуждавате да бъде друго не само, че е нямало и няма да оправи нещата, но и ще ги влоши - например може да го тласне към алкохол и наркотици, а вие вярвам, че не искате това.
По-скоро би трябвало да се радвате, че ви има такова доверие и споделя такива неща с вас, макар че вярвам е чувствал, че няма да го приемете много добре.
Повечето българи реагират по същия начин, по който реагирате и вие, и поради тази причина не можете да намерите достатъчно информация на български език - това е тема табу.
Въпреки това, колкото и рядко да се случва, непрекъснато се случва да се раждат хора със съзнание от единия пол, а тяло - от другия.
По-добре говорете с него, без да го осъждате, и с времето всичко ще ви се изясни, ще се успокоите и ще го приемете.
Ако го нападате, обиждате и ако се опитвате да го промените ще го накарате най-малкото да се затвори в себе си, което вече наистина ще доведе най-малкото до депресии и подобни психични проблеми.
Радвайте се, че имате едно здраво и умно дете, което ви обича и го подкрепяйте.

11.   Да си прави транссексуална операция и готово. Започвайте по-отраничко с хормоните, че и брада, и мустаци да му поникнат. Гласът трябва също да се промени. Събирайте парички, че тия операции не са евтини.

12.   Добре де, момче или момиче това си е твоето дете! Какво крещиш все едно с това ще оправиш нещата? Напротив, най-много съвсем да ги влошиш. Разбери това не е избор, а човек просто си се ражда така. Още преди раждането си дъщеря ти явно е получила твърде много мъжки хормони и от там идва и проблема. Никой не е виновен! За това спри да правиш драми, защото и да правиш и да не правиш нещата няма да се оправят, ами се опитай да помогнеш на детето си да се почувства в мир със себе си. Защото да знаеш пък на нея какво и е...

13.   Струва ми се, че не знаеш как се отглежда дете. Първо трябва да я приемеш такава, каквато е. Второ, бог не съществува, той е измислица, така че не той я е направил момиче. Трето, дъщеря ти е транссексуална, не си ли чувала за подобно нещо? Остави дъщеря си да се облича както тя иска, всеки човек има право на избор!

14.   1. Голяма грешка, когато викате 2. Трябва да опитате да я разберете 3. Нищо не може да спре вашето дете от това, което иска 4. Разбирам, че не ви е приятно, но това е нейно решение 5. Може би, ако опитате да говорите с нея спокойно за минусите и плюсовете тя ще се откаже 6. Късмет! ~~~KALIMERA~~~

16.   Не е приятно за никой, но само момичето може да вземе решение, а вие уважаема госпожо може само временно да я контролирате. Като викате на вашето дете няма да постигнете нищо освен, че момичето ще бъде ядосано или сърдито. Каквото реши нека го направи, а вие трябва да приемете нейното решение нормално, ако искате да имате някакъв контакт с нея. Поздрави! ~~~B. G. T. E. A. M~~~

17.   Номер 3 ви е дала най-изчепателния отговор.

18.   За пореден път се убеждавам колко са изостанали българите. Вместо да седнат да прочетат, да се образоват как стоят неща, се имат за големи разбирачи във всичко и само критикуват. Госпожо, много сте невежа, това не е избор, не е болест, не подлежи на промяна. Ако щете и крещете, изгонете я, пребийте я, тя няма да се промени, както и вие няма да станете транссексуална, така и тя няма да стане "нормална". Един приятел е такъв, изгониха го от вкъщи, за да се "оправи", след като го водиха по психиатри, гледачки, е, не се "оправи". Но за сметка на това се скита по улиците и не си говори с техните, съсипа си живота, написна учклище, загу и вяра в хората, вкл. И в най-близките си и това, защото го изгониха на 17 с цел да се оправи. Ако искате дъщеря ви да ви намрази и да поеме по същия път и да не се видите до живот, давайте в същия дух, много добре се справяте, "велик" родител сте. Ако не, просто я разберете и приемете, каквато е, истинският родител не обича детето си, защото е хетеросексуално, а го приема и обича всякак. Ако нях на мястото на дъщеря ви, щях да се срамувам от такъв родител и да се чувствам предаден от него в такъв груден за мен момент. Не мислете, че на нея и е леко да се приеме, а вие така много я "улеснявате".

19.   Тийнейджърите минаваме през всякакви фази, но щом се чувства така от малък, просто е момче, попаднало в грешно тяло. Знам, че е трудно, но разберете, имате син, а не дъщеря. По-горе са го обяснили много по-компетентно от мен.

Опитайте се да се поставите на негово място. Представете си в душата си да се чувствате като артист, да имате вдъхновение да творите, а да Ви принудят да стоите на бюро в офис, зад компютър, всеки ш*бан ден от 9 до 5 (примерно). Звучи ужасно, нали? Представете си го, 100 пъти по-гадно. Синът Ви не просто не може да прави това, което чувства, той не може да бъде това, което му идва отвътре да бъде. Сигурно се чувства като в капан в това ужасно за него тяло, което го ограничава. Пречи му да живее и да се реализира като мъж. Душата му е страдала достатъчно през тези 15 години. От личен опит знам, ужасно е да не се чувстваш добре в тялото си (при мен проблемът беше, че се чувствах дебела, не мога и да си преставя на него какво му е).

Сигурно доста се е колебал, преди да Ви сподели. Щом Ви се е доверил, е очаквал поне от Вас подкрепа и разбиране. Вие сте го разочаровали жестоко и може и да не Ви прости . Най-сигурният начин да разрушите връзката с детето си е да не го приемате и да се опитвате да го промените. Казвам го от позицията на дъщеря, това разруши връзката ми с моята, на нея вече не мога да разчитам и нищо не мога да й споделя. А нашият проблем далеч не беше толкова сериозен като вашия.

Щом Ви е помолил да го наричате с мъжко име и да се отнасяте с него като с момче, уважете желанието му. В прав текст Ви е казал (доколкото разбрах от думите Ви), че само на Вас може да разчита. Цял живот ще се намират хора, които ще го отхвърлят. Не добавайте и себе си към списъка.

Не се опитвайте да го убеждавате, че съдбата му е отредила да е момиче. НЕ СЕ ОПИТВАЙТЕ ДА ГО ПРОМЕНИТЕ. Наистина потискате истинската му същност. Не сте сгрешили никъде, ако го му бяхте налагали някакви норми, само щяхте да влошите отношенията ви. Не сте лоша майка. Щом искате детето Ви да е щастливо, подкрепето го и му помогнете да изгради щастието си. Няма да е лесно, но в това тяло никога няма да бъде щастлив. Вашата подкрепа и разбиране ще бъдат безценни, за него ще бъдете не просто добра майка, а НАЙ-ДОБРАТА.

Успех! Пожелавам щастие и на двама ви. :)

Бамби

20.   Коментара на номер 9 много ме ядоса. Това е човек, който изобщо нищо не разбира от въпроса. Също със крещене няма да постигнете кой знае какво освен главоболия за вас и за сина ви /не говорете за него като ТО или тя/той. Трансексуалните предпочитат да се наричат така и както се индефицират, и определят, и чувстват, и са. В случая - момче. Информацията на български език от лични случаи най-вероятно е оскъдна и напълно недостатъчна. В Ютуб има много видеа, в който трансексуални момичета се превръщат в момчета с хормони и операции. Видеата се правят главно за да се даде смелост на други тийнейджъри в подобна ситуация, че има начин да се освободят от границите на тялото, в което са и когато семейството те подкрепя всичко е наред. Това се изисква от вас - подкрепата на родителите е необходима, иначе представете си какво би направил сина ви при неразбиране от ваша страна. От семейството се очаква най-голямата подкрепа, но българи към подобни ситуации за огромна жалост още не са израснали. Още са със старите си разбирания, а и религията само им дава още една опора да се изкажат колко неправилно е.

Няма и никакви мухи в главата му, нито някъде сте сгрешили вие, госпожо. Грешка ще направите ако не подкрепяте сина си. Но за да го направите първо трябва да разберете проблема, а не на сляпо да го карате и в един момент да издадете багажа като се развикате.

Наистина се радвам,че решихте да пишете тук и да търсите информация, а не както повечето биха постъпили - да прикриват и коригират поведението на ЛГБТ тийнейджърите.
"Защо стоиш в тази поза??! Я застани като дама!! Какво си се разкрачила? Влизай в релсите момиченце!!!" и подобни са грешка, която надявам се осъзнавате. Не се водете от мнението на стадото овце /обществото/. Много хора още не разбират проблема, а някой дори ги е страх да се поинтересуват.

Няма нищо подобно като "избиране на пол". Някой по горе написа че така се ражда човек /5-ти коментар/. И не е правилно да се тълкува като недъг!

Точно сега е възрастта на самоосъзнаване и самоопределяне.
"Във всеки случай е твърде малка и в твърде проблемна възраст, за да знае със сигурност каква иска да бъде!" - е напълно невярно. Със сигурност този човек не е отворил дори и Уикипедия по въпроса.

Тук полезен е и 3-ти коментар!

Като цяло в България /и не само, но процентът в други страни на толериране на ЛГБТ хората е значително по висок/ е трудно да бъдеш с различна от общоприетата сексуална ориентация, но когато близките дълбоко разбират проблема и те подкрепят - тогава няма главоболия.

Очаквам вашия коментар, как вървят нещата със сина ви.

В Ютуб потърсете "on testosterone" не е нужно да разбирате от английски.

21.   Докато четях имах чувството, че моята майка го е писала. И за да не остана по-назад и аз ще напиша един коментар. Аз съм като дъщеря Ви, 15-годишно трансексуално момче. През целия си живот съм се възприемал като момче, но го осъзнах преди няколко месеца. Промених външния си вид много и вече има хора на които им е много трудно да проумеят факта, че физически не съм момче. Преди известно време майка ми ме накара да говоря с нея, но от цялата работа остана с грешното впечатление, че съм лесбийка. Нямам особено желание да повдигам темата, но най-вероятно ще се наложи да й кажа. Както и да е, аз имам много приятели, които ме разбират и ме подкрепят, но не знам дали това важи и за синът Ви. Ако няма хора, които да го разбират и ако Вие само се карате с него, той може да започне да пие, да пуши или да използва нелегални вещества, за да се измъкне от всичката болка, която изпитва. Може да се самонарява или да страда от депресия, както аз например. Трансексуалността не е нещо, което човек избира. Той се ражда с нея и я осъзнава на различна възраст. Всички зародиши са от женски пол, на трансексуалните не са достигнали хормоните, за да съвпадне физическия със психическия пол. И това просто няма как да се 'оправи' освен със хормонална терапия и операции. Да не мислите, че на детето Ви му е приятно? Защото не е. Всяка сутрин да се събуждаш и да знаеш, че денят ще е труден, а всяка вечер да заспиваш с мисълта, че никога няма да си като другите момчета или момичета. Вашия Бог може ли да оправи това? Нали уж обича всички?

22.   Аз също съм транссексуален и моята майка е такава до номер 20 много искам да си пишем аз също съм транс момче.Знам че тука е забранено даването на поща, но можеш да ми пишеш в килера нет там познавам и други транс хора мога да те запозная.

23.   КАК ЩЕ Е НОРМАЛНО БЕ ХОРА??? Нормално е мъж да е мъж, а жената жена. Наречете ме проста, изостанала и както още си искате, но лично за мен НЕ Е нормално момчетата да си бръснат краката, да си скубят веждите, да се контят като принцески, а момичетата да се държат като каруцарки, да се бият, да пият като моряци или пък да носят мъжки дрехи. Да - може би съм изостанала от "европейската мода", но за мен НЕ Е нормално да вървим срещу природата си. Жалко е, че преди момчетата са се тревожили дали ще ги вземат в казармата, а сега се тревожат, че не са си купили коланче, което да отговаря на цвета на обувките им. Смешно е това обръщане на роли. А най-смешното е че поне 45% го правят, не защото им идва от вътре, а защото са чули от тук-оттам, че това да си обратен е най-нормалното, прекрасно и чудесно нещо на света. Колкото и банално да звучи, преди мъжете са си били мъже, а жените-жени, именно това ни е съхранило като цялостен и единен народ. Аз лично никога не съм виждала моят дядо или баща ми да си скубят веждите или да носят розови потничета. Нито пък съм виждала баба или майка да имат държание, което не е прилично за една дама. Иска ми се времената в които са живяли те, да се върнат. Писна ми да чета във форуми как в това да си гей/лезбийка, травестит, би или нещо такова няма нищо лошо. Защото не е така - ИМА НЕЩО ЛОШО, лошо е да вървим срещу природата, която ни е създала, взимайки решения повлияни от масата от мнения. Пак казвам - наречете ме изостанала от 'новите тенденции', но за мен не е нормално да си мъж-жена, жена-мъж и т.н. Лек ден!

24.   Номер 7 ме уби :)

25.   До майката на момчето аз също съм транссексуален много добре разбирам сина ви, знам колко му е трудно защото и моята маика е същата като вас. Бих искал да си поговоря с вас аз разбирам сина ви може да ме потърсете в килера нет тои е за лгбт хора. Както и номер 20 много те моля ми пиши и номер 2 също са транс хора бих искал да се запознаем.

27.   Госпожо състояните на детето ви се нарича транссексуалност и нито то нито вие нито който и да е е виновен за да има виновни трябва да има вина а вашето дете е ТРАНССЕКСУАЛНО МОМЧЕ или мъж както предпочитате проблема е генетично кодиран има специалисти в бг психолози и ендокринолози които работят с хора като нас единственното лечение е преминаване през хормонален преход за да може тялото да е в синхрон с душата ако продължавате да се държите арогантно и неуважително късм състоянието му рискувате вместо да приемете че имате жив СИН да се сдобиете с мъртва дъщеря,защото много от нас прибягват до самоубийство когато не намират изход от ситуацията в която съдбата ни е поставила,вместо да се правите на загрижена по разни смешни анонимни форуми вземете почетете а самият проблем в интернет има достатъчно научна инфо и се срещнете с доктор РУМЕН БОСТАНДЖИЕВ за помощ той е специалист психолог сексолог и има опит в третирането на хора като нас

28.   23, то и да си болен от диабет, не е нормално, ама има много болни и то без те да го искат или да могат да го контролират.

А колкото до това, че било от демокрацията, имало е такива още от древността и винаги ще ги има. Ако прочетете малко литература, вместо да се излагате, щяхте да знаете защо се получава. Ама то малко акъл трябва за тая работа. Когато не познаваш нещо и си тесогръд, най-естественото е да го хулиш и мразиш.

За всяко нещо си има причина и ако я знаете, ще проумеете, че нито тя, нито някой друг е виновен, това си е природа.

Ако някой се роди с детски паралич или синдром на Даун, пак демокрацията ли ще ви е виновна?

29.   Номер 23, до колкото знам, някои хора се раждат хомосексуални, същото се отнася и за транссексуалните. Те са РОДЕНИ такива, това е природата им и те точно това правят – НЕ вървят срещу нея. И по Вашето време ги е имало такива, просто са се криели, защото ги е било страх. Днес всеки има правото и свободата да бъде такъв какъвто е и иска да бъде, без да е нужно да се интересува от Вашето мнение или което и ще да е мнение. Защо трябва да живее според Вашите виждания. Какво лошо има човек да бъде себе си, трябва ли всички да сме еднакви и да следваме някакви правила, за да бъдем еднакви, понеже така е редно. И от къде решихте, че Вашите гледни точки са по– правилни от тези на хомо– и транссексуалните и Вашият начин на живот е по– правилен от техния. Всеки се стреми да живее, както на него му е добре, без да се интересува, и така би трябвало да бъде, от Вашите или други мнения. Това е техният живот и те имат правото да бъдат такива, каквито са и най– важното – да бъдат щастлив!
Не казвам, че да си хомо– или транссексуален е "най– прекрасното и най– чудесно нещо" на света, но не е и толкова ненормално. И повярвайте ми, на тези хора никак не им е лесно в този живот. Не е лесно да си себе си, казвам го от малкият си житейски опит. Не съм "обратна" или транссексуална, макар, че не съм и от най– женствените, но се опитвам да бъда себе си и успявам, и заедно с това се появяват разни съдници. Всъщност, съдници винаги има и за каквото и да е било. Но при тези хора са доста повече
Съгласна съм с вас, че има едно обръщане на ролите при двата пола, че момчетата, без да са гейове, се обезкосмяват навсякъде и т.н., но както казах всеки има правото да бъде себе си макар, че това при тях е по– скоро влияние от "общата маса" и това кое е "модерно" и кое не, но това е друга тема за разговор.

Black Sabbath
Момиче на 16 години.

31.   До 23 Какво лошо има в това да си бръснеш ръцете или краката? (говоря за момчетата) Аз си бръсна ръцете и краката, за да не приличам на орангутан , но не съм отишъл на другия бряг. Ако в бъдеще децата ми искат да си сменят пола категорично няма да го позволя. Не разбирам някой хора защо си сменят пола, след като са родени в този, който е за тях

32.   31, а-а нищо! То и да ти бъркат в дупето с кренвирши няма нищо лошо - на някои даже им е приятно и се възбуждат..

33.   От номер 20:
До госпожата от 23 номер : Не са никакви тенденции, не е никаква европейска или пък световна мода да си с различна сексуална ориентация. Казвате "да не вървим срещу природата" но не разбирате че да си гей, лесбийка или транс не е избор, а е дадено от природата. Не е недъг или грешка. Тези хора не са уроди, а съвсем нормални. А за това което говорите с веждите и розовите потничета и коланчето да се връзва с обувките просто не му е мястото в темата. Защото едното е глезотия, разхайтване, да бъдем модни ама с колко в главата? A другото съвсем не.

Някой хора просто не могат да разберат ЛГБТ хората. Тъжно е, че смятате че това е мода, избор и прищявки. Образовайте се.

Има много тийнейджъри с проблеми относно сексуалната си ориентация. Но всеки, който чуе за нещо подобно се дистанцира, присмива, а някой дори ги тормозят с идеята, че ще ги оправят. Тези тийнове трябва да се приемат нормално в обществото и в семействата си. Защото те са си нормални, просто са с различна от общоприетата сексуална ориентация. Което не избор!

Трябва да е добре за вас както и да имате съученик или приятел, който е ЛГБТ или пък когато сте в контакт с хората с обслужващи професии. Така и трябва да е добре съседа ви, роднина или детето ви да е Лесбийка, Гей, Бисексуален или Транссексуален. Не са кой знае колко различни от вас. Личността на човек не трябва да се влияе в голяма степен от сексуалните си предпочитания. Така че не ги мислете толкова какво правят в леглото, а гледайте какви хора са.

Всеки ЛГБТ е различен. Има гейове, който са джентълмени спрямо жените. Докато много хетеро мъже не са. Не бъдете с всеобща редстава за тези хора. Грешно е да се мисли че да бъдеш ЛГБТ е "нещо лошо". Това е нещо нормално, което природата е дала. Не е грешка, не и болест. Още от 70-та година на миналия век е установено че това не е психическо разтройство, а е нормална вариация на човешката сексуалност.

Когато някой близък заяви че е ЛГБТ го подкрепете. Той е вашия син, дъщеря, приятел, брат, сестра с когото сте били заедно дълго време и един факт не го променя толкова много. Не ги изоставяйте. Те разчитат на вас да ги приемете такива каквито са.

Когато видите гей двойка не питайте кой е жената и кой и мъжът. Безсмислен и глупав въпрос, който показва колко незапознат сте. Идеята е и двамата да бъдат мъже.
И когато разберете че някой е транс не го питайте за гениталиите му. Както за вас е странно някой да ви пита подобни интимни неща така и за тях е странно. Не бъдете стреснати. След като се чувствате объркани разберете, че човека срещу вас ви се доверил и се нуждае от вашата подкрепа. Това е същия човек. Същия приятел. След като сте го допуснали близко до себе си значи този човек е имал добри качества. Сексуалните му предпочитания не трябва да променя връзката ви.

Също и когато някой заяви че е ЛГБТ и е ваш връстник, приятел, това не значи че иска да спи със вас. Това пред вас е нормален човек с нормални човешки възприятия, който спазва човешките норми, макар и това да се случва понякога и при хетеро и при ЛГБТ хора. Шансът приятелят ви да им влечение към вас не е голям и когато разберете че е ЛГБТ това не значи че 100% иска да спи с вас.

До 25 : Не желая да споделям сексуалната си ориентация и пол. Просто имам основни познания по темата. А много хора нямат. Едни защото се страхуват, други защото са мързеливи и не пише на уличен език в интернет и има много сложни изречения и думи, който не са разбират, а и не могат да се оправят с намирането на определена информация. А други дори не се интересуват и имат мнение. Което е странно. Да имаш мнение, без да си запознат. И това мнение на незапознатите за съжаление е най-разпространено. Неинформираността е проблема. Хората трябва да се освободят от всички предразсъдаци.

34.   Авторке, стуацията на твоята дъщеря е нормална в днешно време! Тя всъщност е транссексуално момче, тоест- момче в тяло на момиче. В действителност полът се дели на четири части, а най-важната част е психологическият пол- той може да не отговаря на другите, но по него се определя (Учебник по психология за 10 клас). Човек се ражда с това, никой не може да го промени. Твоята дъщеря ней-вероятно още от малка е имала подозрения, че е момче, но го е осъзнала късно. Дано да се оправите!

35.   И ние какво да направим? Да отидем да и присъдим пишка ли?

36.   #32, а балканския идеал за мъж - едър и космат като мечок, много ли е хубав!?

Това, че #32 се поддържа всъщност е похвално. Мен пък такива мъже ме привличат. Който иска да спи с мечоци, негов си бизнес.

37.   Посетете квалифициран лекар, ще и предпише хормони и ще обсъдите възможността за операция за смяна на пола. Но имай впредвид че при трансексуални Ж - М успехът не е много голям от гледна точка на сексуално функциониране.

38.   #35, "присАдим" се пише с "а" и идва от "садя". Думата за проверка е "присаждам", в която ударението е на "а" и няма как да се сбърка. Също, думата няма нищо общо със "съдя" и "присъждам".

Отиди ти да си присадиш мозък, или поне поусъвършенствай малко правописа си. Ограмоти се и по темата за транссексуалността преди да пишеш "остроумни" коментари. Жената има нужда от съвет. Като не можеш да помогнеш, поне не пречи.

Бамби

39.   #37, може ли да обясниш по-подробно за проблемите със сексуалното функциониране, моля те? Стана ми интересно. :)

40.   Аз съм на 21, момче съм и имам същия "проблем", ако мога така да го нарека. От както се помня съм се чувствал момиче. Играех си с кукли, компанията ми беше само от момичета, мечтаех да имам дълга коса и да нося рокли. Не знам дали има нещо по-тежко от това да живееш в чуждо тяло. С времето станах адски А-социален, нямам приятели, нямам личен живот, не ходя никъде. Затворил съм се в себи си и просто гледам как младостта ми ще мине, а аз няма да мога да изживея това, което моите връсници в момента изживяват. Наистина е много тежко бреме и доста пъти съм си мислил да сложа край на всичко, само че все още не съм събрал достатачно смелост.
Моят съвет към вас, госпожо, е да се опитате да разберете дъщеря ви, колкото и да ви е трудно. Отидете при специалист (психолог), за да ви обясни как точно стоят нещата и бъдете абсолятно зад нея каквото и да реши. Сега може да ви е трудно, но след време ще свикнете с факта, бъдете обедена. Просто се погрижете детето ви да бъде щасливо. Това е вашия дълг като родител.

41.   https://transgenderbg.wordpress.com/номер 37 можеш да пишеш тука това е блок за транссексуални можеш да намериш други като теб.

42.   Няма виновни, не се сърдете на себе си или на дъщеря си. Наскоро гледах една видео, което обяснява нещата доста добре. В английския език има две думи за пол- sex и gender. В повечето случаи понятията нямат значение, но в случая с дъщеря Ви не е точно така.
Sex се използва за физическия вид на даден индивид- най- просто казани момичетата имат гърди, момчетата пениси. Gender се използва по- скоро за духовното състояние на човека, това как той/ тя се чувства отвътре- като мъж или жена. Т.е някой може да е роден с sex жена, с gender мъж, да си направи операция и видимо за останалите вече да е с sex мъж. След операцията може да харесва момчета, което няма нищо общо с тези две понятия, а със сексуалната ориентация и в такъв случай транссексуалният ще е хомосексуален. Просто исках да изясня на Авторката, дано ме е разбрала, че с тия понятия...

43.   Само да ви питам, транссексуалността обикновено придружава ли се от спиране на цикъла при момичетата, а съответно след това- от безплодие?
Някъде четох, че всичко това е психологическо и всичко зависи от най- ранното детство- как са се държали родителите с детето, какви играчки са му давали, как са го обличали, нежно ли са се отнасяли към момичето, майката добър пример за подражание и т. н. Също така зависи и от социалните контакти на самото дете и с двата пола още от най- ранно детство- най- вече - как са се отнасяли към него момчетата, или са избягвали момичето и са го нагрубявали...
Всичко това- всичките емоции и психо- комплекси- комплексно погледнато- повлиява на психиката, а оттам - и на чакрите, и на енергиите в тялото, и на мозъка, и на хормоните, и на цялата външност. А, и исках да ви питам- след като момичето си смени оперативно пола, вече като мъж ще може ли да има собствено потомство по естествен път или не?

44.   До 43: "Проблема" при ЛГБТ хората не е повлиян от "най- ранното детство- как са се държали родителите с детето, какви играчки са му давали, как са го обличали, нежно ли са се отнасяли към момичето, майката добър пример за подражание и т. н. Също така зависи и от социалните контакти на самото дете и с двата пола още от най- ранно детство- най- вече - как са се отнасяли към него момчетата, или са избягвали момичето и са го нагрубявали...
Всичко това- всичките емоции и психо- комплекси- комплексно погледнато- повлиява на психиката, а оттам - и на чакрите, и на енергиите в тялото, и на мозъка, и на хормоните, и на цялата външност." Написали сте пълни глупости.

45.   По-страшно е сина ти да не се почувства момиче ;)
Има една приказка: когато почувстваш мъжа в себе си вече си жена :р

46.   Нарича се Транссексуалност, има два вида - женска и мъжка. Чети повече. Глупаво е в 21 век човек да е толкова необразован.
Аномалията се дължи се на психологически стрес, на психология, на възпитание, на генетика и т.н.
Дори в някои случаи става въпрос за карма - реално наказание за мъж, прероден нарочно в женско тяло. В минал живот може би е злоупотребявал физически с хората, и сега се отнема това право. А може би се ражда в друг пол, за да развие някои качества и да се адаптира в това тяло. Това се случва сравнително рядко, в около 10 % от хората по света се раждат в друг пол. Въпрос на избор е в тези случаи - въпросът е дали иска и дали може да се възползва от новото си тяло, дали се чувства добре в него или чувства, че пречи и иска да го махне.
В тази статия пише по - подробно, но е на английски:

http://www.iisis.net/index.php?page=semkiw-reincarnation-past-lives-principles

47.   Здравейте .Аз съм момче на 18 години. Имам сестра на 14 години тя нити ходи с рокли нито с поли .Така,че не виждам нищо нередно дъшеря Ви да не носи рокли и поли

48.   Или е транссексуална, или е лесбийка, или просто не е наясно със себе си.
На 28 съм, никога не съм се чувствала жена, поне не и в тоя смисъл на думата, който ми вменява обществото. Никога не съм ползвала грим, рокли и поли не нося, имам мъжки дрехи, както и "мъжка" професия и специалност. Никога не съм харесвала факта, че имам мензис и гърди, нарочно съм гладувала и тренирала за да избягам от женствените форми. Но пък сексуалните ми партньори винаги са били от мъжки пол. Интересно ми е било да пробвам с жена, но не съм имала такава възможност. Някак не ми харесва общуването със собствения пол така или иначе. Операция не съм искала, защото съзнавам че никога няма да бъда мъж, но пък и няма кой знае какво значение.
При всички положения, каквото и да се окаже положението с вашата дъщеря, нито сте виновна, нито може да го промените. А и няма смисъл, защото не е убила човек, нито е някакво непълноценно същество.

49.   Може би сте намерили решение искренно се надявам но ако е актуално още ето един съвет тъй като с това не бива шега. Н
Не се опитвайте наистина да подтискате това което е тя наистина да е той душевно. И не е болест не е психично разтройство не е и до възпитание а до същност. Дори да се възпитава от малка рано или късно ще усети и ще избие. Ако наистина я или покоро го обичате ще го пуснете да направи своя избор такъв къвто иска да е. Другото е чист егоизъм или само защото съществуват стереотипи. Но нима знаете какво е в душата на този човек? Ако има дискомофт както прочетох то със сиг никой не и е пъхнал муха в главата! Оставете я да бъде това което е и ипомогнете за операция смяна на пола! Цялата процедура е до 3 години!

53.   Приемете дъщеря си такава каквато е. Все пак ви е дъщеря и това е най важното.

55.   Помогнете на детето си да си направи операцията,не слушайте глупостите за психиатри,защото това не е заболяване а транссексуалност и вътрешно тя е момче,каквото и да правите това няма да се промени,затова единствения вариант е да се промени външно тялото което не съответсва на вътрешното АЗ ,прочетете материали по въпроса и не измъчвайте детето си с глупости,имате СИН и по-добре да бъде себе си,отколкото да живее нещастно цял живот или да се самоубие както други транс хора!В Сърбия например има много добри специалисти и операцията е 10 000 евро,тоест съвсем постижима!

59.   Аз знам, че съзнанието е материалистично, тоест съзнанието го имаме заради това, че имаме тяло. Знам, че след такива операции много хора се самоубиват, а малкото останали искат да си върнат стария пол. Транссексуалността е обратима! Променя се съзнанието! Полът НЕ може да се промени!

60.   Майкъл Джексън също си "смени" расата! Няма нищо по-ужасно от това да вървиш срещу собствената си природа и да се опитваш да я промениш!

1-50 от 65