Споделена история от Семейство

Разсъждения върху раждаемостта на бедните или продължение на темата "Защо снасяте деца?"
В тази тема бих искал да споделя някои мой мисли които блуждаят в съзнанието ми през последните месеци. Въпреки, че членувам твърдо в единия лагер ще разгледам въпроса и от двете страни. Още в началото бих искал много дебело да подчертая, че не съдя никого, по никакъв начин. Просто изразявам своето недоумение, почуда, неразбиране, но в никакъв случай упрек и обвинения. По същия начин и аз не обичам да ме съдят и сочат с пръст за решението което всъщност съм взел още когато аз самия бях дете по този казус.

За да не бъда голословен примерите които ще разкажа тук и историите са реални, на хора от моето обкръжение. Само имената са сменени.

Още от края на лятото насам все по често се сещам за тази тема:
Защо снасяте деца? http://spodeli.net/6/story-17917.html
Въпреки, че е много дълга съм я чел много внимателно цялата, дори и аз съм се изказвал на 4-та страница. Бих искал да споделя и нещата които ме накараха да се сетя за нея.

В началото на месец септември отидох да почивам в известен Гръцки курорт. В хотела имаше Българска телевизия. Върнах се от плажа и си пуснах новинарска емисия, честно казано не помня по коя телевизия. Там попаднах на хора оплакващи се, че едвам ще изпратят децата си на училище. 15-ти септември им струвал около 250 лв. на ученик. Горките хорица, трябвало да събират цяло лято, да се откажат от море, да теглят кредити само за да пратят детето си на училище. На края на репортажа се показа почти разплакана жена, която питаше как да изпрати и двете си деца на училище? Че то близо 500 лв. щяло да струва, от де ще вземе тия пари?
Тогава се сетих за темата по-горе и си зададох въпроса, "Защо ги снасяте, като едвам на училище можете да ги изпратите?"

Това което се случи в Аспарухово и Мизия беше много неприятно. Истинско бедствие.
В едни от репортажите след наводнението в Мизия видях мъж и жена които се оплакваха, че са безработни и имат три деца. Тогава се присетих за темата и си зададох въпроса от нея. Живееш в малък град. Дори да си намериш работа, ще е за 300 лв. с които не можеш да отгледаш дори едно дете. В такъв случай защо си ги снесъл три бре, ей така да има ли? Все едно децата са им някакъв сувенир и плюшени играчки. Струва ми се, че повечето хора в България изобщо не си дават сметка каква огромна отговорност са децата.
Лично аз живея в София имам собствено жилище, не изплащам кредити и заплатата ми е от добрите за страната. Въпреки това /все още не съм намерил подходяща жена, необвързан съм ако има значение/ не мога да си представя да гледам дете. Имам в предвид не просто да го създам, но да му осигуря някакви прилични условия на живот и съществувание.

Миналия месец бях отпуска и си почивах в къщи. Прескачах каналите на телевизора и попаднах на една разстроена жена. Тя хленчеше, че няма пари за Памперси и храни за трите си деца. Точно тогава си зададох въпроса от темата.

Искам ми се да разкажа и за срещата ми с един мой познат които не бях виждал отдавна. С него работихме преди години заедно. Бяха му измислили прякора Ники Прошляка. Идваше от това, че постоянно искаше заеми от всеки /без изключения/, дори от хора които взимаха по-ниски заплати от него. Видях го случайно в центъра. След "Здравей как си, какво правиш?" ми зададе въпроса "Абе готин айде да ми дадеш некакви кинти на заем?" Явно не се беше променил. Тъй като и аз бях пред заплата му казах, че мога да му дам най-много 50 лв. Той се нацупи и ми каза, че едвам изхранвал децата си. Трябвали му най-малко двеста. Докато работехме жена му имаше репродуктивни проблеми. След това разбрах, че е родила. Той пък ми се похвали, че на пук на всичко миналата година се е сдобил с втора рожба. Съжалих го отидох до един банкомат и изтеглих исканата от него сума. Дадох му я и той благодари. Набрах му номера, но той каза, че отдавна телефона му е изключен защото не го е плащал няколко месеца. Питах го дали е все още на старата квартира, той ми каза, че 5 е сменил от тогава. После обеща да ми се обади когато има парите за да ми ги върне. Моя номер не се е променял повече от 10 години. След като си тръгна се замислих, че едва ли ще получа обратно тия пари. Ама айде жив и здрав да е. Но тази среща ме накара да се сетя за темата. Защо са ги снесли две, като не могат да отгледат дори едно дете?

Ще разкажа и за моя приятелска двойка. Мария и Борето. Заедно са от две години, големи симпатяги. Мария работи в БАН и взима една от добрите заплати за там 450 лв. нето. Борето е куриер и докарва около 600 лв. месечно. И двамата са от дълбоки провинции. Живеят под наем в София. Не могат да разчитат на родителите си, защото те са стари изнемощели и едвам кретат по родните им места.
По едно време Мария забременя. Голяма радост. Скъса се да си показва корема по Фейсбук. Даже подозирахме, че чакат близнаци. Преди няколко месеца се роди живо и здраво момченце, малко по-пълничко от обикновено. След това обаче Мария започна да поства по Фейсбука неща от рода на "Абе майки я кажете някакъв добър заместител на Памперси, че много скъпил?", "Къде е най евтината бебешка храна?" и т.н. Когато излезем с тях постоянно се оплакват как не им стигат парите, колко е трудно да се гледа дете в България и разбирам, че са в постоянни заеми от по-близките си.
Ей тука си зададох въпроса от темата. Наистина, желано, чакано, обичано дете, но родителите едвам свързват двата края. Искрено им желая да дойдат по-добри времена за тях. Имам прекрасни впечатления и от двамата.

И като последно от тази серия ще разкажа за леля Мара чистачката. Тя чистеше един офис където работех преди години. Жената беше възрастна, омъжила се късно и хванала последния влак, както тя казваше. Във фирмата преобладавахме млади хора. Тя постоянно ни подмяташе, да се женим по-рано, да създаваме деца, те са смисъла на живота и т.н. Успоредно с това постоянно държавата й беше виновна за нещо, оплакваше се, че пенсията и заплатата й не стигат за нищо и подобни битовизми. Тогава дъщеря й беше на 17 години. Завършваше предпоследен клас в някаква гимназия. С няколко колеги станахме свидетели на безкрайно унизителна ситуация. Беше последния учебен ден. Те живееха близо и детето й дойде да я помоли за 2 лева защото излизат със съученици на сладкарница по случай завършването. Тя й вдигна голям скандал. Как можело да й иска пари. Какви са били тези сладкарници? Пари нямало. Къде щяла да ходи тя? Тогава шефа постъпи много благородно. Извади 10 лева от джоба си, даде ги на момичето и й каза "отиди да се забавляваш". Когато се сетя за тази случка веднага изниква паралел с темата "Защо снасяте деца?"

Учудва ме как някои хора които цял живот са живеели в лишения и нищета съзнателно създават деца? Тези хора никога ли не си задават въпроса аджеба дали това искам и за моето дете? Дали моето дете трябва да бъде обречено на мизерията в която и аз съм живял и продължавам да живея? И тук изобщо не става въпрос за роми. При тях е по-различно.
Дали изобщо тези хора си дават сметка, че целия удар, цялата тежест ще падне върху техните децата? Те биват най-потърпевши. Лично аз от опит знам какъв е стреса и напрежението от това родителите да не се справят с финансови и други житейски битовизми. Дори да има и най-малка вероятност да причиня това един ден на моите деца бих предпочел да не се раждат изобщо. Дали си дават сметка, че по този начин ще отровят цялото детство и младини на децата си?
Какво се получава? Бедност възпроизвежда бедност. Простотия възпроизвежда простотия за което ще стане въпрос по - долу.
Понякога се питам толкова ли е силен този инстинкт за продължаване на рода, та да си в състояние да сътвориш рожби, а след това да хленчиш пред близки, по телевизиите и дори пред своите деца, че не можеш да ги изхраниш и отгледаш? Дали такива хора изобщо си дават сметка какво унижение е това, не само за тях, но и за децата им? Как ще се почувстват те когато по пораснат започнат да разбират и осъзнаят, че мама е молила за милостиня от екраните на някоя телевизия? Няма ли да ги травмира и да ги накара да се срамуват и да се чувстват неловко пред другите деца?
С ясното съзнание, че България не е нито Швеция, нито Канада където само с помощи можеш да си живуркаш прилично и, че тук дори средната заплата не стига за нищо, някои хора създават деца и след това реват, че помощите били малко, че заплатите били ниски и държавата им е виновна. Е аджеба питам се аз, като знаете, че държавата Ви е по-скоро мащеха отколкото майка, че няма как да разчитате да отгледате деца само от помощи /тук не включвам ромите/ и от средни работни заплати, Защо ги снасяте?
Познавам хора чийто деца ходят недохранени със стари, дрехи и обувки. Чиито дъщери духат /с извинение/ на богати чичковци за пари, а те в същото време се бият в гърдите колко много са допринесли, като гледам с това, че са снесли поредните курви и прошляци. Това ми изглежда някак си иронично.

Бил съм свидетел и съм изумен как някои хора създават деца за да си избиват комплексите върху тях. Децата им се превръщат в боксова круша и техен отдушник. Средство за разтоварване на напрежението. Проектират нереализираните си цели и мечти върху тях /като например да тренира спортни танци, да стане химик и прочие/ и ако не ги изпълнят не спират да им натякват какви издънки са. Приписват всичките си негативи върху тях.
Сещам се и за подобна случка която ме възмути. Докато пътувах в автобуса на предната двойна седалка някаква лелка се караше на дъщеря си тинейджърка, че от харчове и грижи по нея не можела да си позволи манкьор, фризьор и хубави дрехи, каквото си е позволявала преди тя да се появи. Според мен такова отношение към дете, било то и калпазанин/ка е недопустимо. Не можеш да изтъкваш колко си си понижил стандарта на живот след като детето ти се е появило на бял свят. Не смятам, че това е добър начин да се държим и да възпитаваме децата си. Ако и е толкова в тежест, защо и е било да го снася изобщо?

Питам се дали хората които планират да се възпроизведат си задават въпроса, аджеба дали аз с това което съм постигнал до тук, с моя социален и емоционален статус мога да бъда един добър пример за моето дете? Тук е мястото да отворя една скоба. Наскоро с едни приятели си говорихме за т.нар. от Бойко Борисов "лош човешки материал" и как се създава. Един познат даде добър пример. Представете си средно статистическо българско семейство. Майката продавачка, шивачка или нещо подобно. Бащата шофьор, монтьор, строителен работник или нещо от сорта. Едно от най-висшите неща в ценностната система на майката е: да гледа турския сериали /посредствени, елементарни, предвидими, първосигнални и глупави /, да чете жълта преса /заглавия на статии на които всеки средно интелигентен човек би се изсмял/ и разбира се да приема всичко написано там за вярно, да гледа риалитита от сорта на Биг Брадър /простотия която не се нуждае от коментар, само преди няколко дни Тодор Славков си развя члена в идеалния прайм тайм/, Съдби на кръстопът /нова глупост където филмират болните фантазии на болни мозъци/ и неща от сорта. Бащата бъхти по цял ден, само за да изкара нещо за семейството си. Като се прибере сяда на масата, вдига си краката върху нея, като често не смята за нужно да си смени чорапите и се провиква "Ей донеси салатата и ракията ма!". След това взима дистанционното на телевизора и си пуска мач или чалга канал. Та говорехме си, че точно в такива семейства се култивира "лошия човешки материал." Какъв пример ще има тяхното дете? Каква ценностна система и интереси ще си изгради то?

За разлика от животните ние хората освен с инстинкти разполагаме и с разум, които би било добре да използваме понякога. Както вече споменах аз и не голяма част от хората съзнателно сме направили своя избор и сме взели решението да нямаме деца. Може би поради лични причини. Визирайки себе си бих искал да изтъкна някои от тях:
- По първоначални разчети и преценки не бих могъл да го обезпеча финансово и не бих предложил добър стандарт /не луск/ на живот на евентуално мое дете.
- Някои хора трудно могат да си го представят, но такива като мен просто нямат родителски инстинкт и потребност от размножение. Природата ни е ощетила от това. Лично аз имам органична непоносимост към деца. Те пораждат у мен погнуса, отвращение, дразнение, а не някакво умиление и подбуди да им се радвам и да ги гушкам.
- Не мисля, че аз самият мога да бъда добър пример за моето дете.
- Не бих искал моето дете да расте и общува с чалгари. Като казвам чалга нямам в предвид само Поп фолка като музика. Познавам много свестни и интелигентни хора които слушат такова. Имам на предвид чалгализацията като суб куртура наложила се масово сред населението в последните години. Не бих искал сина ми да дружи с момчета за които една от най-висшите благинки на живота е да отидеш на чалга кръчма, да се натряскаш до козирката и да избичиш Бе ЕМ Вето. За съжаление примери бол, и то с фатален край. Чудя защо младите момчета са масово толкова запалени по джигитстото? Да караш с висока скорост, пиян, без книжка, това е истинско геройство в съвременна България. Не бих искал и дъщеря ми да се облича като проститутка и да обикаля нощните чалга клубове, в търсене на богат чичко мои набор или дори по-стар от мене, които ще и предложи такива материални облаги, каквито аз не мога да й дам.

В следващия абзац бих искал да засегна един много важен аспект от темата
Защо снасяте деца? (http://spodeli.net/6/story-17917.html) В нея, както и в много други теми по този въпрос хората казват следното: "Създаваме деца, за да не сме сами и да има кои да ни гледа на стари години".
Лично аз изобщо не мога да се съглася с това. Не мисля че, образно казано детето ни преди да се научи да пише трябва да подпише договор които гласи нещо от сорта на: "Сега като си малък/а аз ще те гледам, но после като остарея ти ще ме гледаш". Някои хора които имат такива очаквания на стари години биха могли да останат доста разочаровани. Тава е така защото никои не може да предвиди какво ще се случи след десетилетия. Нямате гаранция, че детето ти няма да стане /да не дава Господ/ престъпник, наркоман, пропаднал хазартен тип които да Ви прибира пенсиите. От друга страна може детето Ви да живее от години в чужбина и да ви праща по няколко стотин евро, колкото да преживявате.
Сещам се за едни познати, чийто син е всичко което изброих по-горе. Майката се моли следващата му присъда да не е условна, та най-накрая да го приберат в затвора, та да престане да тормози и системно да бие родителите си, когато е в абстиненция. Естествено това е лош вариант. Децата трябва да се грижат за родителите си на всяка цена. Не това обаче трябва да бъде целта на тяхното съществуване и създаване. Ако създавате деца само с тази презумпция и цял живот се надявате на това бихте могли да бъдете много неприятно изненадани когато достигнете старите си години.

Лично аз понякога съм се замислял, че ако все пак някога ми щъкне друг акъл, срещна стойностна жена и решим да имаме деца, последното нещо заради което ще се реша на такава стъпка е за да има кои да ме гледа на стари години. Ако доживея до старини, женен или неженен без или със деца последното нещо което бих желал е да бъда в тежест на близките ми. Бих направил всичко възможно за да се осигуря до степен да мога да си наема човек които да ме гледа или да мога да си позволя частен старчески дом. Според мен ако аз достигна тази възраст детето ми ще бъде в разцвета на младините си, които трябва да живее пълноценно, а не да обслужва и да се облъчва от негативизмите и неволите на изнемощели и изкукали старци, било те и неговите родители. Не бих желал във времето когато той или тя трябва да си изгради и осигури своя живот да се налага да дава част от дохода си на нас, защото ние с майка му с пенсиите си няма да можем да се изхранваме и да си плащаме сметките.
В тази връзка бих искал да засегна и хората които хващат последния влак, а именно раждат късно, на над 35 години. Сигурно е голяма радост да се сдобиеш с рожба след дълго чакане. Чудя се майчинският инстинкт толкова ли е надделял над здравия разум, че изобщо не си даваш сметка какви грижи можеш да положиш за твоето дете? Дали изобщо на тези хора им минава през ума, че когато детето им навърши най-младите и хубави години, а именно между 20 и 30 те ще станат грохнали, изнемощели старци и трябва да паднат на неговите плещи? В момента когато детето трябва да получи подкрепа под формата на напътствия в живота, житейски съвети, по-добро образование, квалификация с цел по-добра реализация за в бъдеще, родителите му ще бъдат грохнали и изкукали старци с мизерни пенсии. Кандидатстудентски уроци, курсове за езици и сертификати ще бъдат финансово непосилни за тях. А в днешно време дори вече само един Английски и едно висше не са достатъчни за да си намериш добра работа с добра заплата и да се реализираш успешно. Във времето когато детето се сблъска с реалния живот, трябва да намери своето поприще, трябва да се научи на самостоятелност и грижа за себе си, то ще има на главата си двама старци, за които трябва да се грижи, да се съобразява с техните претенции и емоционални състояния. Тук е мястото да дам пример и с мой приятели които бяха приети в университети, но се наложи да прекъснат следването си, защото родителите им станаха пенсионери и не само не можеха вече да ги издържат, но децата се наложи да издържат тях. Някои от тях и аз включително, лавирахме между лекции и работа и все пак успяхме по някакъв начин да завършим и да се справяме с финансовите битовизми. За щастие по-голямата част от познатите ми които прекъснаха успяха да се върнат по университетите пак и завършиха. За съжаление обаче някои от тях никога не завършиха университет. В момента се реализират като бензинджии, сервитьори, монтажисти, продавачки, и т.н. за няма и 500 лв. заплати. Не виждам нищо срамно и унизително в нискоквалифицирания труд, даже напротив. Не това обаче бих целял за моите деца.

В темата Защо снасяте деца? (http://spodeli.net/6/story-17917.html) попаднах на съждение с което никак не мога да се съглася. То е, че ние като граждани сме длъжни да снасяме деца на обществото ни. Така де това ни е обществен дълг, както беше задължителна казармата на времето. Моето мнение е, че с данъците които плащам на тази държава моите дългове към нея с тях приключват. Налага ми се да заделям около 20% всеки месец от брутната си заплата за здравно и пенсионно осигуряване и като ида на лекар си плащам, пък пенсия може и да не доживея. Отделно от това всяка година давам по една заплата за данък имущество, кола, смет и т.н. От друга страна с тези пари ние работещите дондуркаме няколко многодетни ромки и пенсионера. За пенсионерите, нищо против, това са хора които са работили цял живот за тези мизерни пенсии и това са нашите родители. За ромите е друга тема която изобщо не искам да засягам тук. Казано на уличен език, те са друга бира. Към общество в което преобладават /по последни статистически данни около 90%/ чалгарите /в смисъла не толкова като музика която слушат, а като манталитет/ и повечето качествени хора са зад граница, както и най-бедната страна в ЕС, управлявана от престъпни политици които я карат към нова национална катастрофа и чиято политика често е насочено против населението, някои да ми каже, че имам дълг да снасям деца ми звучи просто нелепо. В рамките на шегата, но като гледам този дълг към българското общество е успешно преизпълнен от ромите.
От друга страна не мисля, че е обществото е длъжно да гледа децата на тези които ги снасят и след това не могат да се справят с тяхното отглеждане и ходят да реват по медии.

Друго с което не съм съгласен в тази тема а и в други на същата тематика е, че децата можело и да се гледат с малко пари. На хората които мислят така не им пожелавам детето им да се разболее и тогава да разберат какви са цените на прегледите и лекарствата. Не им пожелавам доктор да им каже "Давай 400 лева иначе няма да правя операцията." На всеки се е налагало и да ходи на зъболекар и знаете, че вече не е както при бай Тошо, когато в поликлиниката можеше да си направиш всичко безплатно. Лично аз няколко пъти съм си давал цяла заплата на стоматолози. Чудно ми е хората които мислят така дали знаят колко струват частните уроци за подготовка на кандидат гимназист и кандидат студент? Или пък предпочитат децата им да нямат достъп до здравеопазване и образование?

Наблюдавам едно социално явление което ми е доста странно. Хора като мен, които съзнателно са направили своя избор да нямат деца най-малкото защото предварително са преценили, че такива биха им били в тежест, биха били лоши родители които ще отровят детството и живота на отрочето си, не се кефят на хлапета или пък просто имат други цели, ценности и приоритет биват сочени с пръст, оплювани и образно казано обществото би ги изгорило на клада заради този им избор. Примери в темата Защо снасяте деца? (http://spodeli.net/6/story-17917.html) бол. Много е загрижено за нас кои ще ни гледа на стари години. В същия момент безработни, социално слаби, незрели, хора без покритие материално и социално създават деца, едвам ги изхранват, не са способни да възпитат в тях някаква добра ценностна система и да дадат добър пример със самите себе си биват поощрявани и одобрявани от същото това общество, че са снесли деца?
Докато четях тази тема не ми се искаше да повярвам, че в 21-ви век все още на жената се гледа като на крава, която задължително трябва да се разплоди.

В същата тема пък и въобще като цяло, хората като мен които не искат деца биват обвинявани в безотговорност и егоизъм. Аз лично съм съгласен. Така да бъде. Безотговорни сме, егоисти сме. От друга страна обаче, аз лично не мога да се сетя за по-голяма безотговорност от това да не можеш да си платиш тока и да покриеш други основни разходи и да създаваш дете, което предварително обричаш на лишение от елементарни и основни неща и нужди. Не мога да се сетя за нещо по-егоистично от това да създаваш деца само с презумпцията, че някои трябва да те обслужва на стари години.

Бих искал да засегна и един друг аспект на темата. Ще го нарека "Дошло ми е времето." Някои хора се женят и създават деца защото "им е дошло времето". Вече са станали на около 30. За кога да чакат?
За жените до някъде разбирам, защото наистина след това е рисковано да се ражда. Чудно ми е обаче, как чукащия ти с все по-голяма сила биологичен часовник става причина да се свържеш с неподходящ човек, да създадеш дете и след това да разбиеш и твоя и живота на детето си. Ще дам два примера от моето обкръжение.
Имам една позната още от детските години Кременчето. Свястна, привлекателна, но много наивна още от малка. Някъде по Интернет я налази някакъв от някакво село, дето вече изчезвало. Първоначално се оплака, че я притеснявал, обаче след няколко месеца този човек дойде в София и се нанесе у тях. Още като го видяхме никои не го хареса. Безкрайно арогантен човек, без никакви обноски. Изнесоха се на квартира. Тя забременя. На шестия месец той я преби и едва не уби плода й. Кременчето е главен счетоводител и що годе взема добра заплата. В последствие се оказа, че оня нямал дори средно образование. Поработваше само по строително обекти и охрана от време на време. Общо взето тя го издържаше. След като детето се роди той започна да пие и да не се прибира по цели нощи. Идвал е дори при майка й за да иска пари уж за детето, които в последствие пропивал или проигравал на по казина. Когато то беше на три годинки те се разделиха и тя с детето си се върна при майка си. После разбрахме, че е станало след като я е пребил, до такава степен, че след това цяла седмица е лежала в болница.
И ето, че й дойде друго време. Това на самотна майка. Само защото бързаше да се омъжи, че минавала трийсетте.
Ще дам пример и с мой далечен роднина. Ще го нарека Тишо. Та Тишо беше завършил някакво СПТУ и работеше като шофьор. Кротък, скромен и тих човек. Имаше малко приятели и рядко излизаше. Майка му го запозна с едно на пръв поглед "скромно" момиче от не голям град. Доста грозновато, но и то си търсило някои. За една година се опознаха и тя забременя. Дойде да живее с родителите му в София. Малко след това вдигнаха голяма сватба и им се роди дете. Образно казано тази жена се оказа "дива селянка". Направи него и родителите му диви и щастливи. Вдигаше скандали за най-малкото нещо, побъркваше ги всичките. Майка му получи диабет от притеснения. След две години и половина съвместен живот се разведоха. Куриозно, ирония обаче когато се развеждаше все още не си беше изплатил кредита за сватбата. Сега е самотен баща с дете което е отглеждано от баба си докато той е на работа. Майка му /бабата на детето/ не спира да се обвинява, че го е запознала с тази жена и, че му е давала зор защото "му е дошло времето".
Е питам се след като "Ти е дошло времето" това значи ли, че трябва да се обвържеш с първия срещнат/а несретник/ца и да прецакаш и твоя живот, както и живота на бъдещото ти дете или деца?

В темата Защо снасяте деца? /http://spodeli.net/6/story-17917.html/ и в други подобни все по-често попадам на хора за които целия смисъл на живота е да имат деца. Моето лично мнение е, че ако единствената Ви цел и смисъл в живота е да се репродюснете /предполагам, че и повечето такива хора не знаят какво значи/, това говори за една много бедна ценностна система и липса на каквито и да е интереси. Ако живеете за да ходите постоянно след детето си, да му се бъркате във всичко и след като навърши 18 да се опитвате да живеете неговия живот, просто защото вие нямате личен такъв то вие ще се превърнете в най-големия демон и най-големия кошмар за Вашето дете. Ако то се размине само с нервно разстройство, което да не прерасне в психическо такова, ще е огромен късмет. Всичко това го казвам от личен опит, в ролята на потърпевш.

Предполагам, че вече сте ме обвинили в хомофобство, ксенофолбия и педофобство. Само за последното ще се съглася :). Осъзнавам, че на фона на всичко което написах до тук това ще прозвучи много странно, но реално аз не съм против раждането на деца. Аз съм за да се раждат деца, но такива които са осигурени, могат да разчитат на родители които имат стабилни доходи, стабилни професии и са емоционално зрели да се справят с всяка ситуация която ще им поднесе детето. И тук както по-горе за да не бъда голословен ще дам примери с мой приятелски семейства. Имената на съпрузите са сменени.

Нино и Милена. Живеят в апартамент наследен от бабата на Милена. Нино работи преводач в едно министерство вече 12 години. Заплатата му е 1100 лв. Милена владее свободно три езика. Работи в американска компания която аутсорсва тук. Заплатата й е 1600 лв. Малко след като Милена забременя Нино ми каза нещо, което запомних. Звучеше нещо като "Преди детето да се появи на бял свят, трябва да направиш така, че то ако имаше избор да би избрало да живее и расте точно в твоето семейство."
Те са заедно от малко повече от 5 години. Три години преди да се роди детето си направиха спестовен влог бебе. Всеки месец през тези години те заделяха част от заплатите си. Когато бебчето им се роди те бяха готови, да обзаведат детска стая, да закупят количка играчки Памперси и т.н. Посрещнаха разходите и рушветите около раждането. Споделиха ми, че били около три бона. Много се радвам за тях, защото обгрижват детето си и се държат добре с него. Сигурен съм, че те ще бъдат добри родители и ще възпитат един стойностен човек и достоен гражданин за в бъдеще.

Рада и Петьо. Петьо завежда отдел програмисти в българска компания която произвежда софтуер за чужди компании. Заплатата му е около 4000 лв. Рада е програмист в една израелска компания с офис в София. Взима около 1700 лв. Миналата година нещо не се изпазиха, та Рада забременя. Не беше планирано, все пак решиха, че ще задържат детето. Благодарение на високите доходи и на двамата това дете се радва на един наистина охолен живот. Понеже и двамата пътуват често зад граница си наеха професионална детегледачка. Така не притесняват и родителите си. Гледам по Фейсбук, че това детенце има най-модерната количка, най-модерните играчки и дрешки. Живее в лукс. Дори аз отявления педофоб, детемразец редовно харесвам такива техни снимки във Фейсбук. И двамата са пример за млади хора, постигнали много и градящи едно добро бъдеще, за себе си и за поколението си. В такива обстоятелства деца трябва да се раждат.

Като последен пример ще дам едно приятелско семейство, което живее разделено през повечето време, но е по-сплотено от много семейства които живеят заедно. Антон и Искра. Антон е дипломат и постоянно е в някакви български посолства по дипломатически мисии в чужди държави. Искра работи в някаква банка, на доста отговорна длъжност и взема около 1300 лв. Въпреки, че Антон понякога не се прибира с години праща пари и Искра отглежда детето си без никакви притеснения и лишения. Детето им посещава частна детска градина и планират да го пратят в частно училище защото образованието там е доста по на ниво. На хора като тях много се кефя и подкрепям създаването на деца в такива семейства. Образовани интелигентни, които усърдно работят и се стараят нищо да не липсва на детето.

По мои наблюдения хора с образователен и имуществен ценз дори и да изпаднат в нужда ще потърсят всички възможни начини да се измъкнат от тежкото положение в което се намират и няма да притесняват децата си и да пренесат цялото напрежение от битовизмите върху тях. Те са наясно, че децата не трябва да плащат за грешките и нереализираните мечти на родителите си. Те знаят, че едно дете е отговорност, за която трябва да бъдеш подготвен предварително. Те ще съумеят да реагират трезво във всяка ситуация, и ще приложат адекватни наказания и поощрения когато е нужно.

И като заключение на темата бих искал да споделя едно последно впечатление. Работя в голяма компания с предимно млади хора. Реално средната възраст на колегите ми е десет години под моята. Понякога някои от тях съм ги възприемал наистина като деца. Фирмата е сериозна и все пак подбора на кадри е на ниво. Вглеждам се в някои млади хора и си мисля, че те всъщност са продукт на една добре свършена работа на техните родители. Това са деца с образование, владеещи езици, повечето поне два и някои от тях с по няколко сертификата. Деца които са имали стабилна подкрепа от родителите си, градящи своето бъдеще.
Понякога си мисля, дали това не е най-голямата награда за един родител, когато види детето си, пораснало, изучило се, имащо добра работа със собствен добър доход, с които може дори да ти помага. Дете надминало очакванията ти постигнало по-добър социален статус от твоя, повече възможности за реализация, пътувания и сбъдване на мечти. Дете което вече е оформен мъж или жена, самостоятелно готово за създаване на свое семейство. Може би това е най-голямата награда за един родител, да се изправи пред вече порасналото си дете и да осъзнае, че то го е надминало в много неща. Доказателството, че му е дал стабилен гръб и добър тласък в живота. Тогава трябва да е доволен, че си е свършил добре работата като родител.

Благодаря на всички които са изчели темата ми до тук.

Осъзнавам, че малко хора ще се съгласят с мен и ще ме подкрепят, а повечето ще ме хулят и обиждат.
Ще се радвам да чуя всякакви коментари. Може би ще се развие интересна дискусия както в предишната тема която е коментирана тук.

Коментари

51-100 от 125

54.   №51 Не може да гледаш глобално сравнявайки цял свят с нашата действителност. Между глобално и реално има огромна разлика.
Нашата действителност е такава, "гръбнакът" шофьор на ЗИЛ взема 400-500лв заплата. И аз искам той да взема 5000лв, но тогава той ще взема доста повечко от по-образования българин.
Гръбнака на обществото ни е слабо заплатен, работи за 250-600лв нето заплата, за да произведе бъдещи гръбнаци на обществото ни, той трябва да ражда и гледа деца с тези си средства. Които стигат за 150лв разходи за дете на шофьор на ЗИЛ.
Надеждата ти в циганите не е реалистична. А и реално те не могат да осигурят на децата си 300лв разходи. Като говорим за всички, нека да важи за всички. Нека и циганите да не раждат деца на които не могат да осигурят 300-400лв разходи. Аз така го поглеждах в №50. Забраняваме на всички които нямат 300лв за дете да снасят. И децата-циганчета са деца, нали? Ако това се беше случило преди 30г и ти №51 нямаше да се родиш! Родителите ти щяха да падат под тази бариера.
Циганката най-вероятно няма да праща детето си на училище, дори и да го прати, заради детските, в гетото училището не произвежда можещи да четат, смятат и ползват компютър кадри. Проблема е в директора на училището не е в циганчетата. Да е генетично просто цигането, колко да е просто, все един професионален работник може да стане от него.
Реално обаче е така циганите остават без никакво образование, на документ някой имат 8 клас заради шофьорска книжка категория В.
Нито сметките ще й излизат на циганката сервитьорка, нито клиент ще стъпи в ресторант обслужван от циганки, защото майка им не ги е учила дори да се къпят. Научени обаче от родителите си да крадат, вземат, берат /биреми си туййли/ те няма да бъдат наети от български предприемач, като камериерки, сервитьорки, на професии, които да им дадат достъп до ценности, пари и скъпа техника.
Кой български предприемач ще си даде тира да го шофира сина на госпожа меринжей???? Никой! Няма луди, които да купят тир на стойност 50 000лв и да го поверят на мизерен циганин, бил той и с завършен 8 клас в махалата.

10% умни директори са напълно достатъчно за икономиката на една държава. Щом имаме и 20% не толкова умни спец висшисти.

Разбрах, че 30% глава на икономиката според теб са малко! Колко % според теб трябва да са "гръбнакът" на една държава? А колко % трябва да са крайниците? Визирам като "крайници" на икономиката всички хигиенисти, чистачи, миячи, болногледачи, санитари, лелки в училища и детски градини, хора с основно образование, които не им стига акъла за повече.
Според предлагания от теб западен модел 20:60:20, 20% висшисти, 60% професионалисти и 20% чистачи и неориентирани. Ние българите го имаме в модел 10:20:40:20 и 10% неориентирани. ОБАЧЕ тези наши 10% много умни не правят заводи за BMV???? Къде е препънката?
Погледнато на дребно, малка фирма. Ако искаш превърни в проценти числата, като умножиш по 10.
За мен е нормално 1бр умен директор, да има 9 работници, 2бр специалисти с висше, 6бр професионален гръбнак на фирмата и 1бр чистачи.

В момента обаче в България имаме 1бр умен директор 1бр специалист 2бр професионалисти, 1бр чистачи. Лошото е че сме загубили и продължаваме да губим, изпратили сме в европейска икономика, снесли, образовали и подарили, 1бр специалист и 2бр професионалисти. А липсващите в сметките 2бр професионалисти сме ги оставили безработни, защото "умните" ни директори не могат да им осигурят работа.
Извод:10 ни % директори, са достатъчно на брой, но не са толкова умни колкото трябва да бъдат, защото не могат да осигурят работа на 2бр специалисти и 6бр професионалисти, нито могат да продадат труда им на европейска цена. Проблема е във всеки меринджей завършил СУ и МУ не в снасящата чистачка на фирмата му.

"Моето мнение е, че трябва да спрат поне бедните до крайност българи да се размножават заради самото размножаване. " Какво е беден до крайност? Циганина или шофьорът на ЗИЛ е беден до крайност? Защото и двамата не могат да осигурят 300-400лв разходи за детето си? По изисквания за 300-400лв на дете, освен всички цигани и всеки професионален работник, трябва да го спрем да няма деца?

"Трябва да наблегнем на ПРОФЕСИОНАЛНА квалификация - да дадем професия на тези хора. " Те от професионалните гимназии излизат достатъчно абитуриенти, 1-ят проблем е в директорите и учителите, които не могат или не искат да се справят със задълженията си. 2-ят проблем също е там, че дори даден абитуриент от професионална гимназия да има реално образование и пълно 6, няма кой да му осигури нито работа нито европейска заплата. Директорите, учителите, работодателите и управителите, тези прословути 10% плюс 20% образовани кадри, които не могат или не искат да се справят със задълженията си.

Мъж баща на две деца, завършил автотранспортен техникум с професия монтьор с пълно 6, и натрупан 10г опит в канала, кой ще му даде европейска заплата в България? Е как този мъж да осигури на децата си по 400лв разходи? Има три пътя/начина
1 начин учи език и бяга в Европа, издърпва и децата си там и те стават професионалисти в европейска държава.
2 начин снася деца и ги издържа с минимума 150лв на дете, работейки в България на 600лв.
3 начин спираш го да няма деца и да стой в България за 600лв да поправя твоето BMV.
Кой път ще избере дадения автомонтьор? Няма ли ти, като висшист да се молиш на висшите сили, той да избере път/начин №2, защото нито става да му забраниш да има деца, нито можеш да плащаш толкова за услугата че да му осигуриш европейска заплата.
Ти №51 как ги виждаш нещата, не е ли така?

55.   До 54 - първо благодаря, че си ме чел, второ - благодаря за дискусията!

Съгласна съм с повечето неща, казани от теб, но явно нямаш представа, колко взимат ПРОФЕСИОНАЛИСТИТЕ у нас.
Шофьор на камион само в страната взима към 1200 лв. чисти, осигуряват го на по-малко, разбира се, но толкова му е доходът. Имам познато семейство от беден, малък, окръжен град (от там идвам) - жената е завършила „Маркетинг“ в странен университет тип ПУТКА и работи на бензиностанция и взима 450 лв. (от 20% с висшО БЕЗ професия е тя) мъжът взима 1200 лв. като шофьор - живеят си в някаква наследена къща, ходи жената в чужбина да чисти и миналата година и я ремонтираха - имат едно дете. Както и да го въртиш, това дете се гледа с над 600 лв. на месец баби и дядовци каквото пуснат, то посещава много добро училище и един ден тези хора ще го пратят в София или в чужбина да следва. Евала на тези хора, детето им ще живее по-добре от тях, но не снасят да кажем вторичко.

Автомонтьорите също взимат много над 1600 лв. заплата, поне добрите - останалите са точно към тези % завършили нещо, но без квалификация.

Циганите, както ги наричаш, не ги обсъждам, защото те не ме четат. Не можем да ги превъзпитаме и обгазим, просто са тук и си се плодят - те са константа и обстоятелство, което поне на този етап с толкова много НЕКВАЛИФИЦИРАНИ българи няма как да бъде насочено в някоя посока.
Аз говоря за БЪЛГАРИТЕ, които нямат пари да образоват и отгледат нормално децата си - не раждайте.
Висшисти или не - ако нямате професия ще си работите за 500 лв. и не обричайте и децата си на това ниво на съществуване или откраднете някакъв занаят и станете гръбнак на обществото.

Да 53, гръбнакът са точно шофьора на ЗИЛ, монтьора, който РАБОТИ професията си и не са 20% странни висшисти без професия, които практически нищо не могат да правят освен да реват как нямали работа- те са ми трън в очите всички българи със средно, но без професия, които също нищо не могат да вършат, но поне са на 18 г. и могат още да се самоквалифицират по строежи, фабрики, фирмички.

Хайде първо ние да се стегнем, после да говорим за циганите, защото ще ти кажа нещо друго - на тях не им трябват толкова пари да избутат едно бебе, защото имат други традиции и начин на живот и поне психически и физически са здрави, имат здрави семейни структури и традиции - психично болен и депресиран циганин няма да видиш, освен ако не се е родил такъв или не е бил ударен или нещо такова. При тях децата живеят в свобода, живеят в прородата и който оцелее - оцелее, мислят обаче позитивно, радват се и се веселят. Българите осерем едно-две дечица и растат после озлобени и неспособни на нищо.

Българите искаме да живеем добре, вече сме на съвсем друго ниво и сме надрастнали племенните структури - тук изискванията са други и е глупаво да се сравняваме с циганите.
Аз работя и назначавам иначе роми и ми вършат работа - изпълнителни са, уважават авторитети, елементарни са за управление, страх ги е да лъжат и крадат дори от теб, доволни са ако им се плаща редовно и имат здравни осигуровки, целуват ти ръце ако си им помогнал с лекари или институции - те са простодушни хора и лесно се оправя човек с тях, не ги мислете - блаженни са бедните духом.

Българите БЕЗ професия, но с висшО или среднО и това не могат, което ги прави много неприемливи и невъзможни за работодателите. Не е вярно, че циганите можели само да крадат - те са си племенце - хващаш ги, даваш им задача, имаш човек да ги контролира и утре ти е свършено.
Българина в това време е изпил десет бири и ти е откраднал половината материал, защото си мисли, че му е малко заплащането или друго нещо си е навил на акъла.
И изобщо обаче е трагично да се конкурираме с циганите в държавата на българите, наречена България.
Ние сами сме си виновни, че не можем да изгледаме и ОБРАЗОВАМЕ децата си, за да контролират и използват те децата на циганите.
Ние сме проблемът в системата - не циганите - те са лесни, елементарни и примитивни хора, трябва им контрол и някой да ги води, а ние сме виновни, че сме неспособни и чакаме Михаля да ни води нас.
Ако не внимаваме дори може да се обърнат нещата и дори циганите да ни ръководят един ден, защото са почнали да се образоват - не им дреме, ходят със скъсаните дрехи и обувки, но гледам снимките на моята гимназия - във всеки клас по 3-4 циганчета вече, тези хора ще отидат утре да учат, нахъсани са и ще видим кой за кого ще работи, защото имат едно основно предимство пред нас - задружни са, МИСЛЯТ ПОЗИТИВНО и са страхотно нахъсани, ако видят възможност за печалбичка и докато ние стоим и си чоплим носовете в очакване да дойде Месия и да ни оправи, онези не спят - плодят си се тихо и спокойно и им трябва 1% да се образоват, за да ни управляват утре, защото ние и толкоз не можем качествен човешки материал явно да създадем.

56.   От №50
№52 Благодаря, макар да не съм толкава развит духовно и да мисля по ниско долу до земята, по материално нещата.
№53 Сигурно и от твоя по горен коментар се разбира същото, но не можах да го намеря, да разбера какво мислиш и как го мислиш и представяш.
И аз коментирах в началото под №15
Работата е там, че модераторите в сайта не са със по сто ръце и имат понякога нужда от почивка, а на такава вълнуваща тема, изведнъж отначало бълват десетки коментари и следващите коментирали не обръщат внимание не четат всеки от тях. Обикновено обръщат внимание на последните 2-3 коментара. И аз съм в това число, като видя че има над 15 коментара.
Трябва да сме благодарни на админите в сайта, че ни доставят тази възможност да коментираме житейските проблеми. Така си помагаме както един на друг, чрез лека промяна на мисленето, така и на цялата нация, чрез вкарване в обществото на хора можещи да защитят мнението си и приемащи чуждо мнение.
Дори само факта, че мога да прочета, че има българи в България мислещи, като мен, че бедните не са чак такава напаст, ме радва значително. А тази ми емоция на радост е благодарение на сайта и админите му.

57.   №55 от 54 Благодаря ти и аз, макар коментарът ти да не ми харесва, кой знае колко. Не защото не е добре написано, а защото не се съгласявам с данните изложени от теб.
Извинявам се но коментарите ни са дълги и затова ще те разделя на абзаци и ще коментирам абзац по абзац по ред.
Ти май не поглеждаш цялата страна и всички шофьори на камиони, а само тираджиите и то само към някой от софийските фирми. Я кажи заплатата на шофьор на ЗИЛ от Ямбол например, а на този дето шофира градския автобус в Каспичан, 1200лв ли е или 400лв нето? Иначе се съгласявам че 1200лв може би е най-горната граница за най-високо квалифицирания шофьор, но колко от шофьорите в България я вземат? А и аз приемам средно аритметично цифрите, както и квалификациите на шофьорите, защото няма причина когато искам да наема шофьор на ЗИЛ от горнонанадолнище да искам той да е квалифициран като тираджия с всичките му там тахографи и всички буквички от категориите.
Другият ни проблем е сивата икономика и това че не биват осигурявани на реална заплата, но това пак е заради меринджейте, прословутите 10% началници, които по този начин пестят от данъци.

Не се съгласявам и със посочената заплата на автомонтьор, аз твърдя 600лв чисти или 750лв бруто, ти твърдиш 1600лв и за да не спорим излишно търсим в джобс или другаде.
Какво стана, намери ли колко плащат на автомонтьор в Симитли и Каварна?

Относно циганите. Аз ги наричам "цигани", това е българската дума, "роми" е циганска дума и отказвам да приема лесно циганска дума в българския си език, накажете ме! Както казвам на немците немци, а не джърман. На турците казвам турци я не тюркиш.
Не беше ли ти в коментар №51 който забърка циганите в разговора?
"Няма смисъл да се възпроизвеждат с две думи - имаме роми, те се възпроизвеждат без да има как да ги спрем - ето ти миячки, чистачки и продавачки. " За циганките продавачки вече писах, а колкото до превъзпитанието. Имаме и начини за превъзпитание на циганите, учителите и директорите в детските градини и училищата все още са българи и имат възможност за въздействие над младото поколение "роми". Но пак опира до 10%, завършили СУ или МУ и станали директори в училища.

Знаеш ли на колко народ казваш да не раждат с думите си? Знаеш ли колко народ са на около и под 500лв чисто заплата в България? Води се статистика, колко души получават в интервала от 310 до 400- общо 780 000 човека, от 400 до 500-общо 640 000, от 500 до 600 лв-580 000. С чист разум ли казваш на 2 милиона българи да не се възпроизвеждат? Не всички те са в сивия сектор и заплатите на повечето в провинцията са реални.
За санитарките разбрахме, че не трябва да раждат. Медицинските сестри в провинцията също са на около 500лв, те да не раждат ли или да си търсят "по-истинска" по-полезна професия?

Аз тези 20% странни висшисти, също не ги слагам в гръбнака на обществото!? ! Защо продължаваш да ми го повтаряш?

В следващия си абзац пак коментираш цигани, но тъй като преди каза, че не искаш да коментираш цигани, а пак го правиш, какво да правя сега, ще гледам да коментирам само 1 изречение, което ми направи най-дълбоко впечатление.
Гледайки снимките на твоята "гимназия - във всеки клас по 3-4 циганчета", се замисли те ли се образоват или образованието в гимназията се е снишило? Дали всички нови випусници на същата твоя гимназия няма да завършат по ниско образовани от теб? Дали поради липсата на достатъчен брой деца българчета на възраст-гимназисти, не е снишен приемният изпит? За доказателство провери процента циганчета в първи клас в момента. И не се учудвай, ако след 7 години твоята гимназия изкара снимки с 60% циганчета в класовете. Директорите са готови на всичко, учителките въртят според директора, кой виновен пак тези 10%.

Качествен човешки материал се създава в училищата, това дълбоко зависи от усърдието и желанието на директора и учителите, не от гените или джобните на материала.

58.   Не са проблем по ниските квалификации(от 7 страни, в които съм бил само тук чувам шофьор и заварчик да са нискоквалифицирани), проблем е че когато Мара и които и да било не са добре заплатени и нямат изразиени хобита и интереси, се превръщат в тежест по-скоро. Това е така понеже за вървежен бизнес трябва консумация. Ако всичките бедни Мари консумират само теьевизия, бира и бързи кредити, то се получава България. Именно тук е много тънката разлика между беден материално и беден духовно. Ако взимам 50000 лв месечно, за мен всички Българи ще са бедни, но би ме интересувало те да взимат достатъчно висока заплата и да обучават добре децата си, да имат интереси и хобита и така да консумират по пряк или косвен път продуктите, които моя бизнес произвежда. Това освен материална облага за мен, води до положителни страни и околло мен. По-ниска престъпност, евентуално намаляне на някои изьишни разходи и тн. Беден е много относително понятие и трябва да се прави разлика между беден, беден и беден.

59.   Номер 57, благодаря, че пак ме изчете.

„С чист разум ли казваш на 2 милиона българи да не се възпроизвеждат? Не всички те са в сивия сектор и заплатите на повечето в провинцията са реални. “

Не е така, аз ти дадох пример с шофьора на камион от Бяла Слатина и то не международен, а Бяла Слатина е МНОГО беден град все пак.
Сивият сектор действително е проблем, но не е проблем на тази тема, а с колко пари се гледа дете.

Явно много не се изразявам ясно.
Ще ти кажа директно мнението си - НИЕ, българите НЕ ТРЯБВА да се размножаваме, освен ако не можем да осигурим нормален живот на едно дете и да го образоваме.
Това е държавата на БЪЛГАРИТЕ - България се казва и ние сме все още елитът, ние управляваме, ние притежаваме и фирми и всичко и както и да го въртим - ние сме отговорни за нещата, които се случват.
Срамно е изобщо да се сравняваме с роми, цигани и всякакви малцинства, защото у нас е цептърът, властта и НИЕ сме отговорни за тях, не обратното.

Който иска да гледа дете със 180 лв. да е наясно, че това дете ще ходи в един клас с детето на съседа, с моето дете и с децата на другите българи, ще се конкурира после с тези деца за работа и е малко вероятно (не невъзможно все пак) такова дете да пробие. Аз съм едно от невъзможните деца - знам за какви усилия става дума, знам, че 99% от хората, родени в бедност (проституция, алкохол, престъпна кариера... ). Ще ти кажа нещо - моите родители са ме родили по принуда, на майка ми НРБ ? е отказала аборт, така е и с децата преди 89-та, които сме били родени в брак - забранен е бил аборт, ако нямаш две деца в брака. Такава мизерия беше 90-те години, че в моя квартал хората почнаха да се взривяват по панелките, да се бесят по балконите и да деградират до размери, които можете да прочетете само в книгите на Достоевски, където много добре е описана деградацията на човека при такива условия, на интелектуалния човек, не на племенния циганин, който ще си надуе чалгата и ще е щастлив с една кора хляб на ден. Него не го мислете - той е блажен и беден духом.

Ако това означава 2 мил. българи (не знам статистиката от къде я взе) да не се размножвали - ами няма да се размножават, освен ако не могат да живеят като цигани и сред цигани, но трябва да са готови да им възпитат и качества, които да им помогнат да оцелеят в тази среда, защото и да крадеш, и да ровиш по боклука за желязо си е работа и са качества. Циганите ги подценяваме много, но що километри навъртат на ден, що тонове боклук преджиткват - нямате си представа.
Българските деца обаче това не го умеят, не умеят дори да крадат и озверяват, деградират и не могат да оцелеят.

С две думи казвам на хората да не създават зверове, защото съм расла с такива, погребала съм няколко и знам какво е да растеш под прага на бедността.

Проста е сметката - имате ли едни 400-600 лв. излишни на месец? Ако е да - ами избутайте ЕДНО детенце.
Ако е НЕ, намерете начин да печелите повече пари или отложете, или се откжете, или научете детето си да оцелява, но не го възпитавайте да чака, да е пасивно, депресирано и да мрънка по цял ден пред Биг Брадър, защото ще го храните цял живот с хляб и сол, а после ще ви заколи, за да ви вземе панелката.
Ей така се развиват нещата в реалния живот.

Ако българите не сме способни да изхраним едни деца, да ги образоваме да са ЕЛИТ на нашата държава, то ние НЕ ЗАСЛУЖАВАМЕ да я управляваме, да определяме съдбата на циганите дори, който са наши жертви.
Циганчето се ражда чисто като водичка, ние сме виновни, че не сме му осигурили образование, не сме го отнели от семейната среда, не сме образовали и интегрирали родителите му.
Не циганин ми е примиер и президент, българите сме отговорни за това, което се случва в нашата страна.
Не ми трябва нация от 7-8 милиона Гавроша, да просим от ЕС трохички и да лижим задници. По-добре да сме 2 милиона, но да сме ЕЛИТ, да живеем като бели хора.

П.П. Нивото в моята гимназия не е спаднало, имало е там винаги един-два елитни класа с много труден прием след 7 клас, другото винаги са били бройчици за хората от селата и масовка. Аз съм спонсор на тази гимназия, имам още връзка с това, което се случва там и ти гарантирам, че има РОМЧЕТА деца вече, които програмират спокойно, ходят по Олимпиади на регионално и национално ниво, има такива, които са на ТИ със счетоводните програми и така нататък и само по цвета и чертите на лицето ще ги познаете, че са роми - малко са, но са достатачно, защото така се започва - утре тези хора ще са учители, лекари, политици, фирмаджии и ще ни управляват, защото сме неспособни и НЕДОСТОЙНИ за чудесната страна, която ни е дадена на тепсия - природа, местоположение, климат, история. Пълни плюнки сме, ако не можем едно-две деца да избутаме като бели хора и ми е срамна подобна дискусия, срамно и обидно ми е, че сме родени в държавата си и не можем едни пикливи памперси да купим на децата си, но си намираме хиляда оправдания да НЕ печелим добре.

60.   до 59:

Никой от размножаващите се не се интересува от мнението ти. От неразмножаващите се (или слабо-размножаващите се) ще се намерят хора да те подкрепят.

В Света винаги нецивилизованите завземат цивилизованите. Глупавите превземат интелигентните. Слабите сега стават силните утре. Понеже хора като теб днес казват на бедните българи да не се множат, утре няма да има българи. Но знаеш ли какво - последните оцелели българи ще са бедни, а няма да са богати. Защото бедните НЯМА да те послушат, а богатите вътрешно ще намират успокоение в думи като твоите.

Такива елитистки бръщолевения като твоите са просто безумие. Говориш без да знаеш как работи човешката природа.

61.   Аз пък желая да коментирам мързела на българина. А в тази тема се вдъхнових от ето това изказване:
"Работата е там, че модераторите в сайта не са със по сто ръце и имат понякога нужда от почивка, а на такава вълнуваща тема, изведнъж отначало бълват десетки коментари и следващите коментирали не обръщат внимание не четат всеки от тях. Обикновено обръщат внимание на последните 2-3 коментара. И аз съм в това число, като видя че има над 15 коментара. "

Тук става дума за четене - вид умствен труд.
Кажете, ама честно сега. В това изказване не разпознавате ли супер много бългаски ученици и студенти!? !

Какво правят мързеливците (да, да, да има и такива, които
имат работа, но във всяко друго отношение гледат да си
спестят труда). Та какво правят те:
1) Изтъкват оправдание защо не са (чели в случая). Често в това оправдание е вметнат нюанс на подмазване към някого (в случая модераторите). Не знам този модел от соца ли е останал, или от по - ранни времена.. Друг да каже.
2)Изтъкват факта, че има и други като тях. (Всеки от вас ще се съгласи с мен, че и за положително и за отрижателно нещо
да става въпрос, ако не си единствен - по - лесно ще ти е простено)

Еми супер много българи са с такъв манталитет. Чудят се от какво и от къде да си спестят труда. И децата им попиват този модел! Ама не само за четенето. За супер много неща! После, защо имало толкова некачествени вишисти и среднисти в последните.. знам ли.. 20 години (който е по - запознат с някаква статистика да каже по - точно, ако желае)

Разбира се, че има деца, който като порастнат стават пълна противоположност на родителите си. Ама повечето повтарят техния модел.

62.   №59 наистина много неясно започна да пишеш, нервиш ли се нещо? Неясно е, вадиш шести абзац за цитат, завърташ го с първи и втори и коментара ти става каша.
Какво общо има шофьорът ти от Бяла Слатина, който е уж на 1200лв заплата и има дете, с 2 милиона народ под 500лв заплата на които забраняваш да раждат, не се разбира наистина.
Между другото провери шофьорът от Бяла Слатина не работи ли за софийска компания?
Пак стигнахме до същия въпрос, "кое дете гледано с 400лв ще стане шофьор точно на ЗИЛ или камериерка? ", защото пак си даваш мнението, като латерна, без доводи и факти. ако пак така си напишеш точното мнение пак ще копирам това. Защото и аз мога да повтарям само моето мнение, като латерна "оставете бедните за раждат бедни"
Детето гледано с 180лв ще учи в професионален техникум и евентуално ще стане гръбнак на икономиката, ако директорите и учителите си гледат работата. То ще учи със детето на съседа и другите българи с 500лв заплата, а дали твоето дете ще е в професионален техникум не знам, ама що да не. Обаче ако завърши там най-вероятно няма да е елитът на обществото.
Каква мизерия била 90-те, говориш все едно нас ни е нямало по тези ширини, аз лично многобройни взривявания по панелки, заради мизерия не помня!!!! Някой друг освен №59 помни ли такова нещо? Сигурно и амнезия имам!

Статистиката я взех официална българска от министерство на труда. Ако така мислиш тези 2 милиона бедни работещи да не се размножават, трябва да спрем циганите и безработните 700 000 да не се размножават, колко броя човека вземат такава заплата че да могат да отделят "400-600 лв. излишни на месец? " та те трябва и за тях си да изхарчат поне толкова и за поддръжка на жилище трябва да има, следователно само хора със заплати над 1500лв според теб трябва да имат деца! Колко са тези хора в България? Какво образование имат тези хора?
По мой лични изчисления с данни видени в статии от вестници тези хора не надвишават 10-12 хил бр, като сметнеш и полът им, значи 5 000 семейни двойки, сметни им по едно-две деца за следващите 20 години, колко станаха приблизително 7000деца.
Или постижението което ще направиш 350 деца раждаемост за цялата държава годишно, малко но само качествен материал! Хм!? !?
Нелогично ми звучи на теб как ти звучи? колко години ще издържим на това? Колко ще стане населението след 100 години по този начин? Или ще си внесем китайци за гръбнак на икономиката?
Родителите на твоите ромчета от твоята гимназия сигурно имат семеен доход над 3000лв да са живи и здрави нека ни отгледат управници, пък дано поне циганите станат по добри мениджъри, от тези българи дето сега плащат 500лв заплати на гръбнака си.
Взе и на мен де ми се струва безмислено да говорим, срам ме е да пиша с човек които смята за плюнки 2 милиона народ само защото работодателите им не им плащат еропейска заплата.
За разлика от теб аз леля Мара дето е на 340лв заплата не я смятам за плюнка, тя е равноправна европейка, труди се колкото всяка европейска чистачка на 8 часов работен ден, но работодателят й е нескопосник и не може да й плаща по европейски. Леля Мара се труди честно и не мете по лошо или по малко, и несе връща от работа по малко изморена от евро конкурентката си. Заради шефа си обаче леля Мара едвам дава 2лв на дъщеря си и не може да си позволи второ дете.

63.   От автора на 44

Мисля, че не съм се изразил правилно. Тези пари, които описах за дете/месечно не са джобни. Това, което бях направил след преглед на стоки и услуги към тазгодишни цени е разход свързан с храна, вода, облекло, отопление, телефон, интернет, транспорт, спортни занимания, медицински разходи и др. Разбира се, това съм направил по цени, които лично проверих в София.
Та тези суми, които съм написал включват всичко необходимо за едно дете, не просто джобни. За съжаление българина не може да си позволи такъв разход, и понеже сме във времена на капитализъм и прекомерен материализъм, то ако неможеш да си позволиш да изкарваш повече отколкото харчиш, почваш да теглиш заеми... Ако не ги теглиш ти, ги тегли държавата. Резултата е същия. На детето, което отглеждаш ще трябва да му обесниш някак като остарееш, че трябва да ги връща. Много държави са типичен пример за тази схема.
Попринцип вече все повече се гледа качество, а не толкова количество. С увеличение на населението, замърсяването на околната среда, притискането на природните ресурси, колкото и толерантност, граничеща с простотия в момента според мен, да има, тя ще започне да намаля и ще се върнем малко назад във времето относно толерантността. Поне това показва историята, но все пак различно време - различни хора, ще поживеем, ще видим.

64.   №61 аз го писах това и се съгласявам с теб, че е мързел, ако искаш отвори тема за мързела ще коментираме. Аз съм на принципа, че мързела, гради днешния свят. Ако не беше мързела, щяхме да си стоим неандерталци. Всяко едно улеснение на труда, всяка машина е измислена благодарение на мързела. Мързи ни да копаем клекнали, измисляме мотика с дълъг сап, мързи ни да копаем с нея, измисляме рало да го тегли волът, мързи ни да вървим след вола, измисляме трактор, в който да седим докато разрохкваме пръстта. На същия принцип са измислени и автоматичните перални машини. На същия принцип е доведена водата до дома ни, да не ходим до кладенеца и реката. Ако не беше мързела днес още щеше да ходиш до реката да переш дрехите си.
Светът се развива благодарение на мързела!
Копирай това, като отваряш темата.

65.   Н 62, нямам време да си губя времето да се обяснявам на стени. Това е ПОСЛЕДНИЯТ ми пост тук.

Много добре разбра, какво искам да кажа.

Обобщавам за хората, които ги мързи да четат.

- подкрепям Автора, освен в примерите му, че е легитимно да имаш пари, но да нямаш време за възпитанието и гледането на децата си. Времето и вниманието са по-важни дори и от парите

- за мен, ако човек иска детето му да живее добре, да е образовано и да има бъдеще, той трябва да ПЛАНИРА раждането и гледането на детето, така че да има за него повече от 400 лв., част от които да спестява за по-късно (образование, здравеопазване, почивка, спорт). По какъв начин ги изкарва той тези пари, дали работи на черно, дали баби и дядовци помагат, дали продава земя и имущество - не е от значение, важното е да имате тези пари, по възможност и повече, за да задоволите елементарните нужди на детето си и да има за образование. Ако живеете на село и задоволявате в натура елементарните нужди, парите в кеш са по-малко, разбира се, но спестявайте за образование в града.

- НЕ е легитимно българите да се сравняваме с ромите (циганите) както и с други малцинствени групи, защото ние си живеем в държавата, наша е властта и ние все още сме елитът в България, което означава и отговорност към малцинствените етноси в страната НИ. Не можем да си позволим да снасяме деца и да ги гледаме като циганчета, освен ако не искаме те да живеят и да се изхранват като тях (кражби, престъпления, проституция).
Ако смятате да гледате деца без средства за задоволяване на елементарните нужци образование и здравеопазване, имайте предвид, че трябва тогава да възпитате децата си да са по-добри в ромските занаяти от ромите, защото дори да крадеш е умение, да събираш отпадъци не е лесно, а по лично наблюдение смятам, че бедните българи дори това не умеят, възпитават децата си в пасивност, в чакане на държава и общество, възпитават гневни, фрустрирани хора, които са много по-мързеливи от циганите, които всяка сутрин минават всички кошове и си изкарват едни 30-50 лв. на ден., с които вече пращат и децата си на училище и подготвят свои си елит. Спрете се и поговорете с такъв ром - става в 5 часа, впряга количката или каручката и тръгва да рови това, което българите хвърляме. Като пчелички са - изкарват дори по 70 лв. на ден, имат си райони.

****Малка отбивка от темата - ако ви трябва работлив градинар, общ работник - вземете си от тези роми, идва ти точно в 6 ч. на работа, работи ти каквото си му дал за задача и си свирка, усмихва се и като те види ти е благодарен, после ти целува ръка като му платиш. Никога не взимайте бедни българи - ще ви открадат, ще ви напакостят, защото са изпълнени със злоба и недоверие към успелите и заможните, колкото и да им платите, винаги ще им се вижда малко и пак ще ви открадат. Взимайте за такива работи роми, помаци, турци, татари, но никога бедни българи!

- българите не заслужаваме държавата си, ако не умеем поне едно детенце да избутаме като бял човек.
Обаче, не знам какви са официалните статистики, но е достатачно да се огледате на улицата и ще видите, че все пак 80-90% от децата поне в градовете са гледани повече от добре - ходят на училище, имат хубави и подходящи дрехи, якенца, обувки, родителите им ги водят и на лекар и зъболекар, имат дори съвременни смартфони и други „джаджи“, имат домашни любимци, ходят на почивка, ходят на частни уроци, имат учебници, книги, речници и така нататък. Т. е. достатачно е човек да се огледа с просто око, без всякакви статистики и ще види, че почти всички деца на българите са гледани повече от добре - в клас да има едно-три деца от крайно бедни българи, които само отстрани гледат как другите живеят нормално, имат хубави оценки благодарение на добри помагала и частни уроци, ходят с хубави дрехи, имат модерни уреди за домашни работи и социален живот...
Тежко и горко на тези 10-15 %, израстнали в крайна бедност българчета, защото деградират и оскотяват за разлика от циганчеата, чиито манталитет, култура, начин на живот, семейна среда са съвсем други и ако не друго поне са психически здрави, ведри и позитивни хора, докато бедните българчета израстват със злоба и завист към нормалните хора.
Затова е и много вредно българите да гледат в скотски условия децата си, защото последните оскотяват и деградират психически, нравствено и като личности, озлобяват се към имащите и живеещите нормално българи, с което си отрязват всякаква връзка с реалния свят и всяка възможност за работа и просперитет.

Циганите не познават друг начин на живот, не ги гледайте тях - те възпитават децата си, че сами по себе си са стойностни, че са тяхното едничко богатство и тем подобни, тези деца растат здрави психически, ОБИЧАНИ и интегрирани в тяхната си общност и традиции, с позитивна нагласа, знаят как да развиват личностните си качества и таланти и са пригодни после за всякаква работа, стават хора на изкуството, правят музика и живеят и материално по-добре от мизерните българии, защото горе описах - дори от боклука си изкарват повече пари от мързеливите и нищо неможещите българи.

Това е моето мнение. Всеки има право на такова и аз действително първо постигнах просперитет и много добър стандарт на живот, преди да реша да имам деца. По това нещо с Автора сме на едно и също мнение, приветствам хора като него, защото ние ще отгледаме елита на нацията, може да имаме малко по-късничко деца, но ще имат възможности и бъдеще.

Весели празници на всички и живи и здрави през Новата 2015 г.
Не забравяйте да купите подаръци на своите деца, да ги засипете с внимание и да им кажете, че ги обичате.
В последните 10 г. стандартът на живот у нас се е вдигнал средно с 30%, а потребителската кошница е двойна на тази преди 20 г.
Вие решавате дали вашите деца ще бъдат част от този начин на живот или ще гледат отстрани, озлобени и оскотени.

66.   №65 добре че се зарече, че ще спреш, защото вече пишеш пълни глупости.
10-15% българи живеели в бедност, а другите какво? А другите всички 85% имат по 600лв на месец за всяко от децата си ли?
Наистина шокиращи данни си измисляш! Сякаш живееш в твоя захлупен свят, някъде в Аляска и пишеш своите фантазии за мечтана България, с 85-90% народ с над 1500-2000лв заплати.
Ако проблемът беше само с 10% от населението разговора въобще нямаше да го водим. Нямаше да губим толкова много млади образовани и необразовани хора в чужбина.
Имам съмнения че си влюбена в цианин. Все казваш, за цигани няма да говорим, а всеки твои коментар, поне половината, е свързан с любимият ти етнос.
Другото което ми направи впечатление е, че казваш, че 90% от градските деца били водени редовно на лекар и стоматолог. Гледала ли си статистика на лекари и стоматолози в близките две години? Копирам ти нещо, за да излезеш от фантазиите:
"Българските деца с най-развалени зъби в Европа. Всяко трето българче не полага никакви грижи за устната си хигиена, а 71% от 5-6-годишните деца са с поне 4 кариеса. Неприятната статистика е от Сдружението на българските зъболекари."
"На 12 години имат по три развалени зъба, а само девет процента от 18-годишните са без кариес."
Последното доказва ли че само 10% българи имат заплати такива че да си позволят, що годе добро оцеляване и редовен стоматолог?
Или искаш да ти търся и свидетелства на лични лекари, които съобщават че в България 90% от родителите никога не са водили децата си здрави на профилактичен преглед, ако самите лични лекари не са ги повикали изрично във връзка с ваксина.

Съмнително е дали ще отгледаш елита на нацията, нямаш талант за писане, винаги клониш темата възхищавайки се на циганите. Ако и така се изказваш вербално, представям си как възпитаваш децата си и ги съжалявам. Добре че поне, както твърдиш, имаш пари, че да има някаква надежда зя тях, частните учители да поемат част от възпитанието им.

ПП Всъщност потребителската кошница от 1994 е точно три пъти по празна от днешната 2014г, за хора с минимална заплата, но какво знаеш ти №65 за това, като уж тогава си била на 10-11г? Надали на 10г възраст си пълнила потребителската кошница за дома си и си правила сметки на заплатите на родителите си. Аз поне през 1994 работех първата си работа.

67.   Децата някои ги планират с по-ниски доходи. Тоест, аз специално познавам двойки, чийто общ доход не достига и 1000 лева на месец, а преди години още си родиха прекрасни деца, и си ги отглеждат и до ден днешен. Не съм чул и разбрал да се оплакват от нещо - напротив, децата им са си доста щастливи.
Вярно, живеят в провинцията, където и разходите са по-малки, а и бабите и дядовците чат-пат също помагат, но за детето далеч не отделят 400 лева месечно, а пряко сили да достигат до 250. И тук не говоря за 1-2 двойки, а познавам десетки такива двойки, които с малко по-високи от минималната заплтата си живеят доста прилично с детето, а в някои случаи и с децата си.
А едно дете може да мине за "планирано", единствено и само, когато е създадено по желание и на двамата родители, които са готови да му дадат любов, нежност, топлина, родителска закрила и обич! Едно дете далеч не може да е "планирано", ако ги няма тези неща, а вместо това има просто някакъв финансов отчет.

68.   Просто вижте тази новина. Автора е имал това в предвид май.

Безработен баща трогна с писмо цяла България
http://www.blitz.bg/news/article/308925

69.   На 90 % съм съгласна с написаното от автора. Все пак смятам, че и хора с по-малки доходи могат да отглеждат дете. Няма да се впускам в подробности като останалите коментирали, но смятам, че всеки човек има право да живее както иска и никой няма право да съди. Аз съм жена на 36, омъжена съм за чужденец от Западна Европа и тук живеем. Нямаме деца, живеем и горе долу успяваме да си покрием разходите, но живота е много труден, без значение къде живееш. Не плануваме деца, винаги сме смятали, че ако е рекъл Господ, но от друга страна знам, че времето си минава. За нас най-важното е че сме се намерили и се обичаме до болка толкова години, и така сме си добре. Със сигурност не сме егоисти, защото се грижим за нашите племеници, родители, аз съм и доброволец и обичам да помагам на хората. Тук не сме чули някои да ни подмята да си правим деца, да любопитстват защо нямаме и т. н. за разлика от България. Хора, нека всеки живее както желае и не бъдем съдници. Вие не живеете чуждия живот и не може да знаете какво се случва всъщност там. Аз никога не бих укорявала някого, че няма деца, че не иска, че е гей или мазохист, например. Бъдете широко скроени и приемайте хората каквито са.

70.   "Гледам по Фейсбук, че това детенце има най-модерната количка, най-модерните играчки и дрешки. Живее в лукс. Дори аз отявления педофоб, детемразец редовно харесвам такива техни снимки във Фейсбук. И двамата са пример за млади хора, постигнали много и градящи едно добро бъдеще, за себе си и за поколението си. В такива обстоятелства деца трябва да се раждат. "

Интересно защо тогава в Български пощи ежедневно се получават писма от "щастливи деца с добро бъдеще и модерни играчки", които молят дядо Коледа: "Скъпи Дядо Коледа, моля те поне за празниците мама и татко да се приберат в България”, понеже не могат да видят родителите си, заети с осигуряването на все по-скъпи играчки и стандарт на децата си: http://monitor.bg/article?id=453238

71.   Във връзка с това искам да ви разкажа нашата история, защото тя потвърждава, че всяко правило има изключения и е точно обратното на това, което се излага от автора и коментаторите.

На 45 години съм. Роден съм в София и допреди 13 години работех там като професионалист в областта на компютърна анимация за западна компания. Изкарвах добри пари, живеех в Лозенец, до Южния парк, радвах се на отлично здраве и животът беше прекрасен. После срещнах Нея, живяхме заедно 3 години.
Решихме да имаме дете.
Но не защото бях осигурен материално, а защото исках да предам на някого мъдростта от живота ми, да не допусна грешките, които родителите ми допуснаха с мен и да оставя поне един ИСТИНСКИ човек на тази земя - човек, който да обича природата като своя майка, да има в себе си мъдрост, красота, респект към всичко живо, да познава живата вяра в Бога и да умее да се радва на всеки миг от живота си.

Не си правехме илюзии, аз и жена ми, че нормален човек може да се отгледа в ненормалната среда на града. Затова зарязах всичко - кариера, роден град, приятели, роднини и тръгнахме на обиколка из България да търсим кътчето, което ще стане роден дом на детето ни. Удивени бяхме колко красота има из България, каква топлота има в хората в по-малките градове и села. Спряхме се в едно селце с красиви гори и природа, недалеч от старопрестолния град. Купихме къща, на символична цена (в сравнение със софийските имоти) и започнахме да градим нашето ново гнездо. Държа да кажа, че нито аз, нито жена ми имахме някаква идея какво ще работим и как ще изкарваме доходи. Но и не ни беше грижа за това. Като вярващи хора знаехме, че винаги имаме подкрепа свише в искрените ни усилия. И наистина никога нищо не ни е липсвали, дори в най-трудни моменти. Научих градинарство и започнах да отглеждам наша собствена чиста и екологична храна. Излишъка, заедно с диви билки, плодове, сокове, домашна козметика, ябълков оцет и всякакви домашни продукти продавам на кооперативите из страната и така докарваме доходи. Разходите ни, сравнение със тези в столицата, са поне 1/3 по-малки, защото водата, отоплението, храната - всичко това е безплатно и най-важното: екологично. С малкото спестявания стегнах къщичката за живеене и скоро тя стана роден дом на нашата рожба.

Още преди да се роди ни бяха наплашили, че трябвало поне 300 лв. не месец за памперси и всякакви бебешки храни и аксесоари. Ние предпочетохме да почерпим от мъдростта на нашите прадеди. И открихме, че едно бебе наистина няма нужда от нищо друго, освен любов. Да, бебето няма нужда от памперси, от скъпи бебешки колички, от специални сапуни и шампоани, скъпи играчки и целият луд бизнес завъртян около тях. Та защо трябва да даваме 90-100 лв. за памперси и да замърсяваме природата, когато имахме метода с който милиони майки по света отглеждат децата си - ЕБХ (www. BezPeleni. info). Този древен метод на взаимна комуникация с бебето сработи безотказно - нашият сладур започна да върши всичко в леген още от третата седмица след раждането, а на 4 месеца вече носеше обикновен гащи!
Защо ни е количка, когато опитът на вековете е показал, че няма по-добро за бебето от слинга (http://sling. beinsa. info), който дефакто е парче плат. Да не са луди японците, че и до ден днешен си носят децата на слинг? Защото нямат пари за количка ли? : http://dama. bg/article/zashto-iaponskite-detsa-nikoga-ne-plachat/1510/
А защо едно бебе трябва да се къпе със сапун и шампоан? Да не би да се цапа, да ходи на работа като или да се храни с боклуци, че да смърди? Една шепа хума разтворена във вода е напълно достатъчна да измие косата му. Като стана дума за играчки - синът ни не поглеждаше пластмасовите играчки, които му подаряваха за рождения ден, но играеше с играчките на тати - трион, клещи, чук, отвертка. За 4-тия рожден ден получи собствена кутия с инструменти, които и до ден днешен те са любимото му занимание - преди малко измайстори с тях дървен меч за детето на съседите.
Дрешките за бебето взехме от други хора, познати и непознати, които вече са отгледали децата си. И така се оказа, че едно бебе струва само... вашата любов. Може би нямаше последна мода видеоигра или таблет, но пък израсна здрав и свободен, изваян от елементите на природата - вода, въздух, земя, слънце, с които е в допир всеки божи ден.

Днес той е ученик, втори клас, и мога да кажа, че благодарение на трудът на всички ни и най-вече на вярата ни в Бога, никога не ни е липсвало нищо. Винаги когато сме имали нужда от нещо, което не можем да си позволим, то се появява магически - било бюро за детето, колело или нещо други.

Мнозина ще питат защо намесвам Бога. Защото когато "случайностите" в живота ти станат ежедневие няма как да не забележиш това...

72.   №68 Видях новината и съм на мнение, че никой не трябва да помага на точно тези хора. Имат 300лв доход месечно достатъчно е за живот в къщурка на село. Този баща вместо да научи децата си да сеят в градината домати и картофи, майката да прави буркани за зимата, той ги е подучил си да искат компютър и таблет от камерата на тв.
Проблема е във възпитанието, не в нямането. Дете да казва "не ми харесва храната на масата на баща ми"!? ! Това не е ли обида към бащата, това дете не е възпитано! Какво му е лошото на хляба и солта, никой от вас ли не е ял хляб с мерудия с кеф? Пет гърнета на печката в репортажа, ама те само хляб ядели, ха!
Сега като се юрнат да им дават предколедно лаптопи и таблети, какво ще научат за живота тези малки деца? Ще знаят че техниката и храната идва от телевизията и не е нужно да се работи, а човек трябва да усвои добре реването на висок глас.
Според мен тези хора също не харчат средствата си добре, не може да храниш децата си с хляб и сол и същевременно да им правиш календар при фотограф за по 20лв с тяхната снимка?
С този репортаж трябва по скоро да се само сезират социалните служби. При второ нарушение децата с 300лв семеен доход да ядът само хляб и сол да ги прибират в приемни семейства. Да видиш как и таткото и майката ще се научат и как ще възхваляват хубавия си живот с 300лв доход.
Главният проблем на бедните е възпитанието на децата им!
Ако продължавате да се трогвате от такива репортажи само след 10г малката щерка от този дом ще ревне по тв, че няма лимузина за бала си!

73.   Пари, пари, пари, пари, пари, пари... Нямаш пари - не трябва да имаш дете, много пари - щастливо дете? ! Много съжалявам автора, че е превърнал парите в такъв култ за себе си. Култ, който управлява живота му, че и да раздава съвети. Колко пари са нужни за отглеждането на едно дете, сигурно 2000 месечно? Много съжалявам, че парите биха отказали един човек от това да стане баща или майка. Ще ви дам пример, по-различен от тези на автора. Семейство с две малки деца, рждителите работят на минимални заплати, помагат им баби и дядовци, но са избрали да си останат в малкия град. Представете си, техните деца са щастливи, въпреки лишенията, въпреки липсата на пари, защото те получават от родителите си най-ценното, най-важното - топлина, обич и грижи! Такива деца се научават да ценят всичко в живота. За мен е по-важно бащата на детето ми да е до мен, отколкото дипломат в друга държава, по-важно е едно дете да бъде отглеждано от двамата си родители, отколкото от професионална детегледачка. За мен е по-добре лятото да го прекарам вкъщи с децата, отколкото сама на почивка в Гърция. Авторът е превърнал парите във висша ценност и си мисли, че само те могат да дадат щастие на едно дете, което е жалко. Парите, драги, не са нещо, с което да оправдаеш или не раждането на едно дете.

74.   до 69:

Много хубаво казваш да не бъдем съдници. Защо обаче хора като автора са съдници и ги подкрепяш? Авторът си позволява много - да казва кой да се размножава и кой не. А всъщност най-добре за всички е той да гледа своя си живот без да съди другите.

75.   Драги форумци, които си позволявате да определяте как другите да живеят и с какви пари да гледат децата си - гледайте си вашия живот. Вашето желание за намеса в чуждия живот граничи с психопатия.

76.   Всеки само говори. Но са ми най-интересни тея дето смятат, че дете в днешно време може да се гледа навсякъде и без много много пари. Явно обаче никой не пита децата колко са стресирани от училище, никой не ги пита като завършат какво са научили и с какво ще им е полезно наученото, никой не ги пита "харесваше ли ти да си седиш все вкъщи, защото нямаше пари да идеш никъде". Аз бях в някои случаи от тези деца. Нямахме достатъчно пари и не съм ходил никъде, даже България не съм обикалял много. Никаква история на България не знам, освен малкото останало назубрено от учебниците. Никакво развитие в личен план нямах тогава. Радвам се, че започнах да се откъсвам от това вече. Радвам се, че бях в други държави да видя, че могло и да се живее спокойно - без чакане на автобуси по 1 час, без "зелени места" около панелките, които са превърнати в паркинги, без бездомни кучета. За щастие или не видях много хубави неща в чужбина. В България си имаме планини - да, но какво от това, като не ги посещавам поради липса на средства обикновено, или просто защото не ми се пътува 2-3 часа с градския за да излезна от София. Завършването на средното училище е най-хубавото нещо, което ми се е случвало в живота. След учището започва живота, тогава зпочваш да се развиваш, да се учиш. Докато си наблъскан между четирите стени по 8-9 часа дневно нищо не правиш...

78.   №76 Виждам че искаш да обвиниш нещо или някой за скапаното си детство, ето аз искам да поема вината. Но ми кажи с какво съм виновен. Всъщност родителите ти имат вина, но тя не е в липсата на пари, а в липсата на достатъчно обърнато внимание към детето си. Това че са пропуснали да ти обърнат внимание, че ти вместо да приемаш училището за готино, място за среща с приятели, да имаш здрава връзка с учители, ти приемаш училището за стресиращо? За това какво си научил и колко ще ти е полезно в живота се грижат хиляди държавни служители с десетки години опит. Те са преценили какво трябва, да знае един човек на дадена възраст. Колкото повече научи от родителите си толкова по добре за него, но и по това ще се различава от другите млади хора.
Относно ходенето някъде ако се замислиш не липсата на пари те е спирала. Съзнателна обиколка на родна държава и чужбина се прави след пълнолетие, до тогава се обикаля местността на родното място, за където пари не са нужни. Вземаш си филията хляб отредена ти за обед в една торба и тръгваш извън града, проблема е пак в родителското внимание. Никой не ти е обръщал внимание като родител никой не те е учил как да си решаваш проблемите и къде да търсиш виновник за несгодите си. Ето това е главната вина на родителите ти. В тази тема говорим за колко пари са нужни, а не колко любов и внимание е нужно, да отделиш на наследника си. При теб обаче се е случило да не ти отделят нито пари нито внимание и тук е моята вина. Да, моя е вината, като представител на това общество, че не виждаме колко деца като теб растат без любов и внимание. Те крещят, търсейки внимание, показват на цялото общество, как имат нужда от това, но всеки чужд човек наоколо си обръща гърба сякаш това дете не е наше българско.
Объркан млад човек си и ако прочетеш дадени факти от коментара си ще разбереш, че не парите са ти виновни. Проблем ти е значи да идеш до българските планини пътувайки 2 или 3 часа, но не ти е проблем да пропътуваш няколко десетки хиляди километра да видиш "много хубави неща в чужбина"? Тук къде е разликата освен в името на автобуса /градски/междудържавен/, които си ползвал? дори за ходенето по чужбина си дал повече пари.
Всъщност като млад надали някой те е заключвал 8-9 часа у дома, проблема е бил там, че е нямало някой кой да те научи как да се възползваш от времето си.
Например в момента е 4 сутринта, аз станах, пия кафе и след малко ще правя закуска и сандвичи за обед за цялото семейство, тъй като днес е неделя и съм родител. В 6, 30h събуждам домочадието и тръгваме, отиваме на разходка извън града ни, вчера сме решили всички от семейството днес да идем до известна местност, пари не са ни нужни. Всичко е в организацията не в парите. А сандвича, както знаеш, се яде със същия успех както в къщи така и на 300км от дома, вземам сандвичите за обяда и отиваме да ги ядем на 30км от дома с колелетата. Довечера като се приберем ще сме хем уморени, хем доволни от срещата с природата, хем по пътя, говорейки си ще сме си споделили семейно доста лични мисли.
Относно избора дали да заведеш семейството в градския мол или около града в известна местност сме го решили заедно. В мола не ни е интересно, какво ще правим в мола? Тези които днес ще направят избора да изхарчат дадено количество пари в мола нито ще са доволни, нито ще са заредени с енергия от природата, нито ще са могли да си поговорят като семейство спокойно.
Чао аз отивам да мажа филиите.

79.   Bullshit. То и затова България се обезлюдява до известна степен, явно са доста мислещите като теб. За съжаление и аз мислех като теб преди. Препоръчвам ти едно пътуване до някоя бедна азиатска страна- Филипините, Тайланд и т. н. - ще се промениш коренно, ще се излекуваш, стига да не отидеш там със същите си негативни предразсъдъци. И да знаеш, че няма да живееш вечно. Един ден ще изчезнеш от лицето на земята и няма да си оставил нищо и никой, нито една клетчица чрез която да живееш. Но от друга страна ако вземеш да имаш деца един ден и ги възпитаваш в същия дух, в който си написал излиянието си - няма да се учудя ако станат наркомани и проститутки. Животът е най-голямата ценност- който не го цени, не го заслужава!

80.   До 78 - момче, ходех с около 6 лева месечно. Случвало се е да ям веднъж на 3 дена, дори в 7ми клас започнах да крада за да имам каво да ям. Точно преди да почна да крада ми се случи да ям за 1 седмица само хляб и почнах да повръщам. Просто си беше скъпичко, пък в 7ми клас на работа не те взимат никъде. Добре че тогава баща ми ме взе на работа та спрях да крада поне. Ти как си представяш да платя транспорт до някъде и после храна. Спането го остави, може и по каналите да се спи и по пейките. Не съм правителство, че да тегля заеми или да вдигам такси, за да си покрия дефицита. Та да - парите бяха проблем и то огромен. Иначе сега си прав - моя е грешката че не ми се пътува извън София. Но все пак трябва да отбележа, че стигам по-бързо до Франция със самолета отколкото от работа до у нас си с градския.

81.   Честита Коледа От №78
№80 хайде посмали малко. Тридневни детски гладувания, едноседмични диети на хляб, при живи и присъстващи родители в 21 век, от нямане!? ! Родителите ти и те ли не ядяха? баща ти работел, казваш, какво е обяснението криеха храна от теб ли?
Колкото до плащането на пътуване и храна вече ти обясних за нашата семейна "екскурзия", нито път платихме, нито специална храна, както казах взехме си от вкъщи храната, която щяхме да изядем на обед и си я изядохме сред природата.
Не ми излизай с варианти, като "да ям за 1 седмица само хляб и почнах да повръщам" от това не се повръща, ако ядеш 1 седмица само деликатеси може и да повръщаш, но от хляб е невъзможно. След като не знаеш това, следователно лъжеш, или за 1 седмичната диета на хляб, или за повръщането предизвикано от хляб. Българите столетия са преживели на хляб и глава лук ти за една седмица почна да повръщаш така ли?
Много добре е направил баща ти като на 14г възраст те е взел и започнал да ти показва от къде идва хляба. Децата трябва да се приучават на труд. След като си от работническо семейство и не толкова добър в образованието разбира се, че е добре да знаеш от къде и как идва хляба на масата в семейството ви. Ако беше дете на богаташ пак щеше да работиш, но по друг начин. Щеше да се учиш как се правят проекти как се печелят общински и държавни поръчки, е докато си дете щеше да е във вид на конкурси и състезания, но работата по проекти си е една и съща, дали ще е със или без финансови облаги, дали ще е за конкурс или за общинска поръчка. Всички детски състезания и конкурси са направени с тази цел. Не с цел да се види кое дете е "най-умно" /най-умно дете няма всяко здраво дете се ражда еднакво умно/, а за да се научат децата как да се трудят за да печелят престижни позиции. Замисли се каква би била ползата на даден човек ако в 7 клас спечели държавно състезание по математика? Той ще е хвърлил доста труд, а ползата няма да е че ще знае перфектно тъждествените изрази, а че през целия си живот този човек няма да има страх от нерешими проблеми и ще намира решения за почти всеки свой проблем, ще е развил логическата си мисъл и тя ще му служи през целия му живот.
Всички здрави деца, тези на бедняка и богатия, се раждат еднакво можещи и знаещи, в бъдеще след раждането се променят в зависимост от възпитанието на родителите им. Ако бащата е шофьор на камион най-вероятно и детето ще бъде добър шофьор, другото, което ще е в повече за детето вече зависи от мислите, държанието и възпитанието на бащата /родителите/. Детето на шофьор може със същия успех да печели държавни ученически състезания, точно както детето на богатия, даже детето на богатия най-вероятно няма да стане достатъчно добър шофьор/монтьор. Такъв е животът всичко зависи от това като малък какви усилия си се научил да влагаш в постижения. Дали ти е пукало да можеш и знаеш, или си възпитан с мисли като: "колко са стресирани от училище, никой не ги пита като завършат какво са научили и с какво ще им е полезно наученото"

82.   Дали ще имаш деца или не е въпрос на личен избор и никой няма правото да ви насилва да правите каквото и да е. Единственото важно е никога да не съжалявате за избора си. В моя живот съм срещала и хора с деца и хора без, но е ужасно тъжно, когато съжаляват за избора си. Примерно една моя позната, остана вдовица на 60 и няколко, но с мъжа и така и нямаха деца и жената беше много самотна и съжаляваше, че на времето не е родила. Обаче има и обратното, познавах жена забременяла още на 16 и заради това напуснала училище в 10 клас. Е, до края на живота си тази жена, умря доста млада, съжаляваше, че не е направила аборт и не си е продължила образованието. Ама знаете как е било през 70-те години, набързо са я омъжили за бащата на детето, в последствие е родила още 2 деца и мечтите и за нещо повече са отишли на боклука. Така, че това е избор и то отговорен, защото грешното решение означава да страдаш до живот! За това не обвинявайте автора и хората, които го подкрепят, защото това си е техният живот и само те си знаят какво е най-доброто за тях. Много по-важното е, самите те никога да не съжаляват за избора си, а какво щяла да каже съседката мен изобщо не ме интересува. И като стана дума за съседката, много ми е смешно, че в България още живеем за да плащаме данък обществено мнение. Има хора, които страдат с години, обаче не се решават да променят ситуацията, защото "какво щели да кажат хората"... и впрочем това е и една от причините в България да има толкова тъжни и нещастни хора. А животът е само един, няма втори опит и е хубаво да го изживеем по най-добрия възможен начин, а не цял живот да правим само нещата, които другите очакват от нас и накрая на старини да съжаляваме горчило за изборите си. И не, говоря по принцип, не само дали да имаме деца или не. За това, хора, радвайте се на всеки ден и живейте така както ви подсказва сърцето.

83.   Авторе ти не беше ли пускал една тема за майка ти и че те е гнус? Ако е така смятам, че трябва да заживееш самостоятелно и тогава да си създадеш семейство и дете. В нея тема обаче ти споделяш, че си превърнал родителите си в бавачи, перат те и ти готвят, а ти си плащаш за това. Проблема на тебе не са ти другите хора. Имаше навремето една песен на М. Джексън, в която се пееше, че когато иска промяна човек започва да променя първо този, който вижда в огледалото. Аз и там ти писах - остави този мързел, заживей самостоятелно и ще си имаш семейство.

84.   Прочетете тази история http://www.bgnow.eu/news.php?cat=2&cp=0&newsid=29904 - не е нужно пари да имаш за да се сдобиеш с дом за семейството си. Прочетете 71 и 78 - не е нужно да си богат, за да се радваш на живота заедно с децата си. НУЖНО Е САМО ЖЕЛАНИЕ!

85.   Като цяло съм съгласен с автора, но има нещо, което остава отвъд разумното мислене и логика и това са природните закони. Мислил съм много по тези въпроси, чел съм по тях, но абсолютно никой не може да даде абсолютно точно обяснение на въпроса защо хората се размножават, защо има бедни и богати и защо винаги е имало и ще има в бъдеще. Защо един е много талантлив, отдава му се ученето, а друг пък е пълен нехранимайко, но пък може да е добър шофьор или футболист примерно. Защо един ще е преуспял бизнесмен(независимо дали е станал такъв по честен или нечестен начин), а друг ще е чистач или мияч за минималната заплата и т.н. Така нито бедните разбират, че трябва да се размножават по-малко или изобщо да не го правят, нито богатите разбират, че именно те трябва или би трябвало да го правят. Все пак дори в животинския свят при неблагоприятни условия размножаването и от там популацията намаляват. Все пак всичко трябва да има някакви разумни граници. В заключение мога да кажа, че създаването на деца е огромна отговорност и връщане назад няма, така че това трябва да е добре обмислена постъпка от родителите.

86.   Изчетох темата ти. Донякъде съм съгласна. От нещата, които не ми харесват, ще ти кажа едно. Не вземаш предвид това, че някои хора се провалят по някое време, а други напредват. В живота на човек се случват някои неща, които могат да отключат проблеми и изведнъж той да не е в състояние да издържа детето си, както е можел дотогава. А помисли ли какви са родителите на примерните родители, които цитираш в текста си? Дали те са били с равносилни възможности като млади, за да издържат децата си? Сигурно не, сигурно са имали лишения. НО са създали добър материал, да използвам твоя израз. Така че - известни затруднения се случват и от тях едно дете дори може да научи нещо, например да има приоритети или да се труди много, за да постигне нещо, което желае.

За "време ти е" и аз не съм съгласна. Биологично има добро и по-малко добро време за деца, но децата не трябва да се създават по задължение.

87.   ми не знам аз имам 3 деца и съм благодарна. не бих казала или мислила че нито парите нито кариерата биха ми дали това което децата ми ми дават. смятам че и между бедните има качествени и по истински хора. за разлика от повечето хора тук аз ценя не материалното а истинското в човека. образованието не те прави нито по умен нито по човечен затова се радвам че много от вас са против това да имат повече деца тъкмо ще има повече истински хора

88.   Авторе, ако не беше споменал, че не си женен, щях да помисля, че този пост го е писал съпругът ми. Ние и двамата се подписваме под всяка една твоя дума. Хубаво е, че си намерил време да обобщиш толкова цялостно разбиранията на хора като нас. Няма нито един пункт в разсъжденията ти, който да не споделям напълно. Аз обаче, за разлика от теб, съм се отказала от публичните дискусии по темата. Дори и не прочетох коментарите след текста ти, защото са ми предварително ясни. Заклеймяват те като "мизантроп", "егоист" и "саможивец", нали? И то при положение, че си мъж. Можеш да предположиш на какво са ме подлагали пък мен, при положение, че съм жена.

89.   Авторе, спри да гледаш във фейсбука и започни да си живееш реалния живот. Имам много познати, които живеят бедно, но са щастливи, и децата им са щастливи. Тях няма да ги видиш да постват снимки.

90.   Отчaсти се съглaсявaм с aвторa, но нa местa не е прaв. Не съм челa коментaрите, a и нямaм нaмерение. Aз съм роденa в семейство което не винaги е било бедно. Шест човекa сме и се опрaвяме някaк, единият ми родител е безрaботен, a другият с мaлкa зaплaтa и много кредити. Живеят рaзделени. Товa, че не си позволявaме поседен модел телефон или мaрковa дрехa всякa седмицa не знaчи, че мaйкa ми не е нaпрaвилa всичко възможно, зa дa отгледa мен и брaтятa ми и сестрa ми. Aвторе aко искaш вярвaй, но живеем без догрaмa и кaто децa не сме се возили в последен модел бебешки колички, не сме изучени в чaстни учебни зaведения не ни прaви по-некaчествни хорa. Виждaлa съм съученички от семействa по-зaможни от моето дa се влaчaт с богaтaшчетa, дa се кълчaт нa чaлгa есни и тем подобни. И повярвaй родителите им сa им осигурили игрaчките и глезотийките кaто сa били мaлки. Виждм тези съученици в моментa се глaсят след три години дa поемaт към чaстни университети сaмо, зa дa имaт нкaквa дипломa в сивито си. A ние бедните, , , снесените, , децa постигaме успехи и сме много по-подготвени зa животa от детето нa Пенкa и Слaвчо което видиш ли имa нови обувки, , Версaче, , и ходи с гооолямо желaние в чaстнaтa гимнaзия. Моят брaт тaзи годинa зaвърши више в чужбинa и вече е със стaртовa зaплaтa 3000 евро, моят по-мaлък брaт се зaвърнa преди около месец с медaл спечелен в облaсттa нa нaукaтa, където нaй-вероятно е било отрочето нa Гергин и Теменужкa, но то ходи нa уроци и пътувa в чужбинa е пaк е по-добре, че сa го съждaли него, a мене зaщо е трябвaло след кaто месечния ни доход не нaдвишaвa 1500 левa. Не вдичко опирa до пaри, вярно е трябвa дa имaш някaкви средствa тa дa не глaдувa товa създaние, но все пaк по-голямо нещо от товa дa дaдеш нa децaтa си ммого любов и едно стойностно възпитaние нa децaтa си нямa и то не се купувa с пaри. Колкото aз могa дa успея в животa вероятно и толковa може ученикa от плaтеното училище. Всеки идвa нa този свпт със свой късмет и по-късно зaпочвa дa чертaе пътя си, естествено, че много по-лесно ще е зa някойс повече възможности дa се реaлизирa, но пък и беден дa си, имaш ли желaние нaмирaш и нaчин. Aз съм нa мнение, че зa дa имaш децa трябвa не сaмо дa можесш дa осигуриш нпкaквa пълноценнa средa, a и дa можеш дa дaдесш и добро въспитa

91.   Абсолютно точен коментар на номер 90! Аз също съм от бедно семейство, никога не сме имали кола, ходех на училище и в университета винаги с едни и същи дрехи, като малък не имал електронни игри, компютри и т. н. Това обаче не ми пречи сега поне материално да нямам никакви проблеми. Освен това съм абсолютно против едно дете да се задоволява с всичко възможно и да го получава наготово.

92.   Н 45, кaк си след толковa време? :).
Мислите, желaниятa/пожелaниятa се мaтериaлизирaт и се връщaт кaто бумерaнг към пожелaвaщият.
Знaеш ли, понякогa мълчaнието е злaто! Особено, когaто може дa бъде провокирaн човек, който умее дa прaви товa, което ти сaмо си мислиш.

93.   Абе какво го нападате автора? ! Той не ви говори за някакви семейства, където живеели скромно, а МИЗЕРНИ условия! Говори и за хора, които са комплексари, не са искали деца и сега тези комплекси си ги прилагат върху децата. Бих добавил и някакви ненормалници, които възпитават децата си, чрез бой.

Просто тази, , фикс" идея всеки да има деца и обществото да отритва този, който реши да няма, трябва да спре. Това е някаква идиотска социална норма за мен. Може би някои хора не искат, може би не е хубаво децата им да живеят в мизерия, после цял живот да обвиняват родителите си в това или да се чувстват лошо от това.

Моето мнение е, че хората трябва да имат ИЗБОР! Не да им се налага, че сульо и пульо разбираш ли, трябва да имат деца на всяка цена, дори да живеят абсолютно мизерно, да не искат деца или да имат някакви други проблеми.

Ми погледнете Африка и Индия като мислете, че да имаш деца е някакво абсолютно благородство. Семейства с по куп деца, не могат да ги изхранват, на училище не ходят, гладуват и така нататък.

Авторът си е напълно прав, да имаш деца си е отговорност и трябва да се интересуваш от доброто на детето си. Такива заявления, , , ще ме гледали като одъртея", ако само за това имаш дете, значи си някакъв егоист/ка. Ако е така, недей да имаш, да ги тормозиш, спести си пари и си ги вложи в банка докато остарееш.

Спрете вече с тази фикс идея и социална норма, всеки да има деца и ако няма, да го обявявате за урод! Уродите са тези, които имат по 3-4 деца и не могат да ги гледат, отглеждат ги в ужасни условия и ги малтретират, не са уродите тези, които са решили да не причиняват това на някой друг!

94.   Снесла те е твоята майка - кокошката. Моята майка ме е родила, а не снесла. Правилно си решил, мойто момче. От еволюционна гледна точка е чудесно решение - да не предадеш сбърканите си гени и тъпо мислене на друг индивид. Добре, че майка ти не е мислела така навремето. Дете не се снася. Дете се ражда и се гледа. И повечето деца се гледат с любов. Изключая правят мангалите, дето ги правят на конвейер заради детските. Ако ти си един такъв подобен паразит - жалко за пропиляния живот.

96.   Отново е автора. Бях решил да не коментирам темата след пускането й, но виждам, че е възобновена. Преди всичко искам да Благодаря за подкрепата на № 93! Точно това исках да кажа. Синтезира го възможно най-сбито и ясно.
Ще започна с първите три неща които ме накараха да се сетя за тази тема.
I. Погледнете тази новина.
Българска майка на 9 деца моли за зимни обувки на рожбите си – Гледа ги с 1 лев дневно
http://nov-glas.info/?p=1335&oid=2955656&ti=192451
II. Погледнете и тази новина.
Семейство с 10 деца може да остане на улицата
http://novanews.novatv.bg/news/view/2015/03/23/105495/семейство-с-10-деца-може-да-остане-на-улицата/
Само бих добавил защо тези хора снасят деца на конвейер, след като не могат да им осигурят минимални условия на живот и бит? И то на тези които вече имат, пък създават нови?
III. Погледнете и тази новина.
9-членно семейство живее на ръба на оцеляването
http://bnt.bg/part-of-show/9-chlenno-semejstvo-zhivee-na-ra-ba-na-otselyavaneto
Гледайки такива новини се питам защо тези хора не са се спрели още на второто или на третото дете. Дали съзнават какво причиняват на децата си? Дали преди да ги родят си дават сметка, че тези деца ще ходят на училище гладни, без джобни и със скъсани дрехи? Защо обричат горките рожби на мизерно съществуване?
Като се замисля дори и осигурени и образовани хора с добри доходи едва ли ще могат да отгледат спокойно над 3 деца.

Точно в такива ситуации си задавам въпросът, "Защо ги снасяте?"

97.   Авторе, казаха ти, деца не се снасят, а се раждат!!! Дори и 9, дори и 900 да са!

98.   Интересна тема. Донякъде съм съгласна, на 24 съм, майка ми ме отгледа сама. Не живях охолно, но ми беше добре. Но от малка се научих да си правя сметката, сърцето ми се късаше за майка ми, когато исках дори близалка си мислех мама дали има пари да ми я купи. Имаше моменти майка ми беше 45 кг и защо? Защото са гледали да я оженят на 19 и съпругът й е имал проблеми с алкохола и се самоуби. Ние бяхме добре, но ако тя беше родила още едно както са я съветвали как ли щяхме да сме? Тя го е осъзнала, аз не разбирах зящо нямам брат или сестра, но сега знам, че тя е направила каквото трябва! Не че не е искала още деца, но то само с искане не става!
Българина и в България и в чужбина не мисли. Той ги ражда в България, защота и Драганко има 2 и така е прието. Ако не едното, поне другото да те гледа. А в чужбина ги раждат заради помощи, дава им се общинско жилище с по нисък наем в някой краен квартал пълен с цигани и те даже и него едвам плащат и накрая го делят с 1-2 непознати. Но поне помощите са повече и видиш ли има 2 деца.
Не съм съгласна, че трябва да чакаш да си напълно обезпечен за дете, такъв момент няма да има. По скоро трябва да се научим, че детето е наша отговорност- не на държавата, не на бабата и дядото, сестрата и брата. И ако ти не можеш едно да отглеждаш да не се напъваш за 2-3-4. Да разбираме, че не всеки иска деца и преди е имало такива, но времето е било друго. Всеки има право на избор, но ако твоят избор е да имаш 3 деца, а нямаш пари и за едно, трябва да търсиш вината в себе си!

99.   "Гледайки такива новини се питам защо тези хора не са се спрели още на второто или на третото дете. Дали съзнават какво причиняват на децата си? Дали преди да ги родят си дават сметка, че тези деца ще ходят на училище гладни, без джобни и със скъсани дрехи? Защо обричат горките рожби на мизерно съществуване? " Мисля, че защото често липсата на средства върви ръка за ръка, или се дължи, на липсата на акъл (най-грубо казано). Сексът е първично удоволствие/нужда/инстинкт и акъл никак не е нужен. Колкото си по-неук, посредствен и невеж, толкова по-изразен е този инстинкт, а едновременно с това и липсата на критичност относно тежестта и трайността на последствията. Затова имат по 9 деца. Та, тези хора от цитираните новини, не са спрели, понеже не могат да мислят. Критичното мислене е дефицит при повечето хора, по принцип, не само свързано с децата.

100.   Какво да кажа, ако някой ден имам деца те ще бъдат толкова на брой, колкото ми позволяват възможностите да отглем. Имах една съученичка баща и има 3 сестри 2 по -големи и една по -малка, съответно тя има 3 лели. Тъй като са били 4 деца и знаят какво е да не ти достига и четиримата имат само по едно единствено дете. Бащата на момичето казваше по -добре едно да имаш, но да го изгледаш, като хората, отколкото повече в недоимък! Ж. 22

101.   авторе, описаните в коментар 96 случаи са крайности, в които естествено, че не трябва да се изпада. тези хора обикновено са без образование, професия, квалификация и наистина "снасят" без мисъл за бъдещето, без идея как ще ги гледат или с мисълта "абе те там хората ще помогнат". да, хората могат да помогнат при екстремни обстоятелства, но няма как цял живот да ги издържат.
в същото това време обаче не трябва да се изпада в другата крайност - да очакваш, че всичко трябва да ти е перфектно (например 200 кв. м. апартамент, 3000 заплата), за да имаш деца. перфектният момент може и никога да не дойде, в човешката природа е да иска все още и още, а времето си минава. все пак това не е и точна наука и човек може да реши да прави деца, но да не се получава, а понякога са необходими години изследвания и лечение.
разбира се, че който не иска да има деца, никой не го насилва. макар че това с неискането е малко относително, защото не е само въпрос на личен избор, а и на обстоятелства - наличие на партньор и то на определена възраст, условия за отглеждане, възможност за зачеване, здравословни проблеми и др. детайли. лично мен не ме бърка, че някой си не искал да се размножава - негова си работа, неговите гени ще изчезнат.
а дали е егоизъм да нямаш деца - разбира се, че е. просто преди години общественият натиск върху хората да имат деца е бил достатъчно силен, а и икономическите условия са били различни. сега когато това го няма егоистите, нежелаещите да си развалят рахата са си в пълното право "да имат избор".
Ж44

102.   Господи, защо се научаваме все да гледаме какво имали или правели хората?
За да каже автора, че не е нормално една бедна майка да потърси обувки(макар и подарени от някой) за някое от децата си, какво ни подсказва това?
Автора няма свой ЛИЧЕН(СОБСТВЕН) ЖИВОТ, а следи като копой бедните и ги съди че нямали пари... но имали деца?
---
Не ми е работа, ами ти, авторе, като го изтъкваш това(с обувките) и съответно имаш пари, не ти ли светва под козирката, че може да й се притечеш на помощ на тази майка, ами седна да й завиждаш за децата?
---
Айде сега кажи(според твоята логика) преди парите да бъдат ИЗМИСЛЕНИ ОТ НЯКОЙ СИ, хората как и защо са раждали?
--
НАЛИ ЧОВЕЧЕСТВОТО СЪЩЕСТВУВА ОТ МИЛИОНИ ГОДИНИ?
ОТ КОГА СЪЩЕСТВУВАТ ПАРИТЕ?
---
Отговори си на тези въпроси и тогава провеждай гонения над "индианци".

103.   89, не познавам бедни, които да са щастливи. Та някои хора наистина снасят, и никога не стават истински родители, защото да си истински родител означава да осигуриш всичко на детето - материално, а също и да му посрещнеш емоционалните нужди. В бг някои раждат много деца, защото просто ги мързи да работят. Имам познати с по 3, 5 деца и жените не са работили нито ден в живота си, а мъжете се чудят как да ги изхранят. Не може да нямаш дори собствено жилище, а да имаш 3 деца, да не говорим, че някои женички раждат по много деца, просто за да вържат мъжа.

104.   89, не познавам бедни, които да са щастливи. Та някои хора наистина снасят, и никога не стават истински родители, защото да си истински родител означава да осигуриш всичко на детето - материално, а също и да му посрещнеш емоционалните нужди. В бг някои раждат много деца, защото просто ги мързи да работят. Имам познати с по 3, 5 деца и жените не са работили нито ден в живота си, а мъжете се чудят как да ги изхранят. Не може да нямаш дори собствено жилище, а да имаш 3 деца, да не говорим, че някои женички раждат по много деца, просто за да вържат мъжа.

105.   8, няма западна държава, която да дава хиляди евро соц помощи

51-100 от 125