Споделена история от Семейство

Новородено бебе
Как според Вас да обличам новороденото през месец юли? Достатъчно ли е боди(с дълъг ръкав), гащеризон , буйки, шапка и ръкавички. Чудя се най-вече какви бодита да купувам- с дълъг или къс ръкав. Все пак ще е лято поне 30 градуса. Какво бихте ме посъветвали да направя?

Коментари

1.   Буйките са излишни през лятото. Бодито може да е и с къс ръкав. Шапката гледай да не е от много плътна материя. Има и страхотни гащеризончета с късо баджаче и ръкавче за новородени. Въобще-варианти всякакви. Но най-вайна, особено през лятото, е материята. Не трябва да се запарва детето, нито да се поти непрекъснато.
Леко и безпроблемно раждане!

2.   Детето трябва да е облечено така, както е облечена майката - това е принципът, т. е. щом ти носиш къс ръкав - и за него къс ръкав, щом носиш къси гащи - и то - с поличка или къси панталонки. Важно е през лятото да не го огрява много силна слънчева светлина пряко, защото кожата им е много нежна и бързо изгаря - може да използваш чадър към количката, или пък тънка пелена, с която да му направиш сянка.

3.   Каквото и да му обличаш гледай да има и непокрити зони, за да си набавя витамин Д.

4.   Бих те посъветвала да си купиш две бодита с дълъг ръкав, две с къс и два чифта ританки. Защо е нужно да му слагаш буйки или ръкавички? Знам за ръкавички, ако вече е взело да си лапа и смуче ръцете, за да спре да го прави, но иначе на новородено, защо са му? След средата на юни на бебето се облича само боди с къс ръкав, може би къси чорапки и нищо друго.

5.   Боди с дълъг ръкав, гащеризон, буйки, шапка и ръкавички? !?
Ти добре ли си?
Искаш да го свариш ли това същество. Аз родих юли месец и беше само по памперс и боди с къс ръкав, или без ръкав. Всъщност ръкавичките ти трябват, за да не се драска, докато му изрежеш ноктите, но ако не са големи - недей. Как ще слагаш буйки на новородено, камо-ли в 30-градусова жега.
Надявам се темата да е провокация

6.   Такъв интересен въпрос отдавна не се е появявал тук.

Много е важно детето да не прегрее! Така че не го навличай. И да приема редовно течности, за да не се дехидратира. Малките деца много лесно се дехидратират. Също около количката/леглото е добре да има мрежа, за да предпазва от летящи насекоми.

8.   Да ти кажа миналата година родих през юли, и само 10 дни прекарахме в къщи без да излизаме и един ден реших да го изкарам в градината. бях го облякла с боди с дълъг ръкав ританки вълнена жилетка и шапка, завих го и с одеалце хахахаха сина ми изкара 10 минути стана червен като домат и започна да ревеВСЕ ПАК БЕШЕ 30 ГРАДУСА дойде съседката която има две дечица и като го видя, ме направи на две стотинки хахахаПосле ми каза нещо много просто АКО ТИ СИ С ЕДНА ДРЕШКА НА НЕГО СЛАГАШ ДВЕ ИЛИ ОДЕАЛО съблече го по боди и ританки и му метнахме едно тензухено одеалце и бебето си спа като буболече

9.   Моето вече е на месец, но то и април беше горещо, та я претоплих и и се появиха пъпки по лицето. Тогава я обличах с боди дълъг ръкав, Горна дрешка, ританки и чорапки вкъщи, а навън я завивах с одеало. Откакто я претоплих вкъщи я оставям само с боди дълъг ръкав и ританки(около 15-я ден), а навън боди къс ръкав и не много дебело горнище и ританки. Ако има по-силно слънце навън я завивам само с чаршаф. Педиатъра ни каза да внимавам с претоплянето, като и бутна гръбчето да е приятно топло, а не горещо или студено. Аз така се ориентирам. За лятото по-добре да купуваш основно бодита и блузки с къс ръкав и няколко с дълъг, но не се заплесвай да купуваш много дрехи, аз още имам дрехи, които не съм и обличала, а вече са и малки. :)

10.   Номер 1 съм, . Току-що се върнах от консултация. Попитах акушерката за дрешките, защото раждам идния месец, а първото ми е родено през ноември. Та, каза ми, че в началото, непосредствено след раждането, трябва да бъде добре облечено, защото колкото и да е топло навън, в утробата е много по-топло и на бебето му е студено. Направо изтрещях. Добре, че още не съм започнала да купувам дрешки (хвърлила съм око на много леки такива). Вие чували ли сте нещо такова?

11.   10 в утробата е 37 градуса, не е чак такава разликата с 30-те градуса навън. А и щом на бебетата им е студено защо в родилното и след това поддържат ниски температури около 20 градуса? И как бебетата там не пищят от студ а спят.
По добре смени акушерката, ако наистина ти е казала така, значи тя от бебета не разбира.

12.   Първите 20-тина дни е добре да е да е малко по-облечено, защото още не се е климатизирало, но без буйки. Но в никакъв случай навлечено. Гледай да не се обрине-защото още нямат оформени потни жлези и отделят през кожата.
После само с боди и лека шапчица и едно леко памучно чаршафче.

13.   Номер 4, ръкавичките се слагат също, ако бебето се роди с нокти, понеже не се режат докато не направи 1 месец, заради живеца. Моето се роди с маникюр направо. Раждах във Франция и тук в списъка за болницата даже си пишеше да нося 2 чифта.
Много ясно, че с къс ръкав. Бебетата имат повишена телесна температура и ако го навличаш, ще се поти много и няма да му е приятно. Просто му слагай бодита с къс ръкав и си купи една много тънка горничка, може и камизолка, за да му сложиш, ако задуха вятър или ако мислиш, че му е хладно.

14.   Номер 10, така е, но става дума веднага след раждането. Аз лично не бих изкарала бебето веднага след. Изчакай поне 10-15 дена. Всеки ден се изкарва за по 5- 10 мин и после увеличаваш минутките, трябва да се адаптира, но веднага да хукнете по кафетата или магазините с новородено си е безразсъдство (казвам го за тези, които това смятат да правят). Те старите хора затова казват, че до 40 ден не се показва или излиза с него-защото е уязвимо и не е привикнало. За къде бързат някои майки не мога да разбера, след като цял ден са си вкъщи...

15.   ДА, малките бебенца не могат още добре да си регулират телесната температура. Което не значи вълна през лятото! Правилото е - една дрешка повече от майката. боди и отгоре още нещо леко фланелено-памучно. Аз бих сложила леки дрешки, които покриват ръцете и краката, заради слънцето. Щото в началото не е хубаво да се мажат с кремове, а слънцето е силно. Шапчица е важно и гледай да е на сянка. Ще видиш, че много бързо ще започнеш да усещаш какво му е: топло, студено, гладно, мокро, преуморено...

16.   Освен всичко изброено, да не забравиш балтон, шал и електрическа възглавница, че може да настине през месец юли!!!
Пффф, може ли да ли сте толкова малоумни се чудя...

17.   14, защо мислиш, че имам намерение да го изкарвам навън? Тук, където живея, температурите са високи. Аз не употребявам климатик, поради здравословни причини. У дома е топло. Нормално е да ме интересува как да облека детето си. Номер 11, няма да сменям акушерката, защото се оказа права. Две педиатърки ми потвърдиха казаното от нея, без това да означава, че бебето трябва да е навлечено, или облечено с дрехи от дебела материя. Памучно боди с дълъг ръкав, памучни ританки, лека шапцица и ръкавички, ако се роди с дълги нокти и има опасност да се нарани само.

18.   Номер 8, облякла си го с боди с дълъг ръкав, ританки, вълнена жилетка и шапка, завила си го с одеялце и казваш "хахаха". Ти нормална ли си? Това е същото като да го облечеш по тениска и къси гащи зимата на минусови температури. И дали щеше да ти бъде толкова смешно, ако детето ти недай си Боже беше получило топлинен удар?
Номер 10, да правилно си разбрала. НЕПОСРЕДСТВЕНО след раждането. Това означава няколко часа, а не 3 месеца. Сестрите в родилното знаят как да го облечат.

19.   N16, не всички се раждат като теб научени. По-добре 100 пъти да попита жената, но да не сбърка с бебето, отколкото от високомерие да го прецака!

До Авторката: пипай му вратленцето, то е "термометъра". Ако е хладно - завивай, обличай. Ако е топло - отвивай, събличай.

20.   19, всъщност термометъра не му е вратленцето, а нослето. Ако е студено, значи на бебето му е студено, ако е добре, значи му е добре.

21.   Моята акушерка ме научи на вратлето и нямам оплаквания :) Майка ми пипа ръчичките, всеки знае нещо различно явно.

22.   Аз съм родена през месец юли и майка ми ме е обличала с боди с къс ръкав и боси крачета.

23.   Не знам откъде ги извадихте тези правила, без да сте се консултирали със специалист. А ако вярваме на бабите, нека си припомним, че детската смъртност е била стотина пъти по-висока по тяхно време.

24.   Ех как ли е оцеляло човечеството хиляди години без интернет и лична акушерка? Как ли преди 50г са гледали бебетата си без тънки шапчици, без ръкавички, нима тогава са се раждали без нокти?

25.   Не си по темата 24, но ще ти кажа: зле е оцелявало, по-зле от сега. Благодарение на цивилизационния напредък на човечеството детската смъртност и усложненията при бременност и раждане драстично са намалели. И сега има региони по света, които не се ползват от този напредък, можеш да сравниш кой как оцелява. Ти поне имаш избор да живееш като модерен човек или като преди 50 години. В споменатите региони хората нямат този избор.