Споделена история от Семейство

При тревожност причината е в родителите
Аз разбрах причината за моето паническо разтройство - това че родителите ми са финансисти и искат и аз да бъда като тях - да работя в банка и да се занимавам с числа и т. н. Искат да ме вкарат в този техен калъп, а аз съм артистична натура. Сега виждам, че самочувствието ми спадна в годините когато спрях да рисувам и да танцувам и пея. Като дете постоянно правех смешни пред гостите ни или пеех и играех. Всеки ден почти рисувах нещо. После спрях и започнах да се занимавах само с учене и така се сдухах. За мен са професии където създаваш красота и чудеса с глас, тяло или само със своите две ръце или четка. Или да пишеш поезия, проза. Не да правя някакви сметки на компютър, не да съм университетски преподавател, не да вися в някой офис или банка.

Само не знам какво ще правя с родителите си - хем искат да имам самостоятелност, хем като им кажа че искам да уча изкуства ми кресват, че няма какво да работя с това и трябвало да уча за нещо престижно като Счетоводство и финанси. Не знам как да изляза на глава с тях. От това подтискане на естествени нужди за креативност и изкуства ми е станало паническото разтройство. Майка е по-либерална, с малко убеждения би приела, майките приемат по-лесно, но баща ми е невъзможен и контролиращ. Мили хора, има ли някой успял да превъзмогне такъв труден родител?

Коментари

1.   Виж, не знам на колко си години, но ако си над 16 г.... малко наивно мислиш за възрастта си.
Да, определено родителите ти и неизпълнените им очаквания са причина за проблема ти, НО ТИ и само ти си майстор на живота си и на първо време това, че си позволила родителите ти да са толкова важни за теб на тази възраст... все пак си е твоя работа.
За мен решението е просто - просто който плаща, той поръчва музиката. Затова и ПЪРВО стани финансово независима, после си учи каквото искаш или не учи, а играй танци и рисувай - твоя си задача.
Така и аз направих навремето и не съжалявам. Родителите ми са повредени от системата преди 89та година хора и никога не са били в състояние те самите да живеят самостоятелен живот, после искаха да прехвърлят щафетата на мен - е, на 19 г. още се изнесох и учих това, което искам и където искам (в чужбина дори), НО ЗА СВОЯ СМЕТКА
Това означава да поемеш и отговорност за живота си - например да работиш по 40-50 часа седмично паралелно със следване, за да можеш да си позволиш елементарен начин на живот (да преживяваш), докато твоите приятелки изкарват наготово паричките от мама и тати, получили са кола за бала си и получават платен наем и всичко.
Цената на това да поръчваш музиката е да плащаш сам
Ти избираш!
Страшно обсвобождаване е обаче да не зависиш от родителите си и да знаеш, че каквото надробиш, на никого нямаш да се отчиташ.
Затова и те съветвам да се изнесеш след завършване на Средното и да правиш каквото си искаш.
Аз самата съм по-скоро като родителите ти. Икономист съм, рационален човек, за мен е важно да изкарвам добри пари и така нататък, но ако имах дъщеря, която мисли като теб - лошо няма. До завършване на Средно образование я издържам и след това ѝ даваме едни 1000 лв. и два куфара и да върви по своя си път, но да знае, че не може да разчита на нас, ако оплеска нещата.
Да живееш по свои вкус значи да можеш да си поемаш и последиците, а народът е казал „Музикант къща не храни“... и все пак - ако човек е добър в нещо, той винаги ще може да живее добре от това нещо. От теб все пак всичко зависи. Просто бъди независима и няма как родителите ти да ти влияят с каквото и да е било...
Моите родители между другото никога не са одобрявали начина ми на живот. И днес не го одобряват, най-малкото защото нито могат да разберат моята професия (за тях икономиката е по-далеч от микробиологията), нито могат да разберат начина ми на живот и хората около мен.
Като станах на 28 г. някъде и отново родителите ми се пробваха грубо да се намесват в живота ми (след следване в чужбина и кариера исках да се прибера в България, а те бяха против) си казах... „Абе къде щеше да си днес, ако ги беше слушала тях“ - Отговорът ми беше ясен - най-вероятно самотна майка с завършен селски университет в родния ни град, която едвам свързва двата края. Родителите ми например не искаха да уча или ако уча - то у дома (да е евтинко) и да е специалност, която били чули, че била престижна (информатика) и която аз изобщо не исках да уча и нямах интерес към тази сфера... искаха също да се омъжа до 25 г. и да имам деца с някой от моя град :), не ми даваха дори да имам книжка и да карам кола... и пак ще ти кажа, че ако си силна психически не могат да те спрат. Аз на 18 г. намерих една спестовна книжка от БАБА МИ още на мое име и тайно записах курс... и все пак знам за какво говориш - моите родители като разбраха за курса само дето не ме биха и прекарах 2 седмици преди изпита в тормоз и „Не можеш да караш, не можеш да караш, не можеш да караш“ и съответно на практическият ме скъсаха. Изобщо не те виня, защото и до ден днешен тези хора ми влияят. След 10 г. стаж като шофьор се прибрах у дома с новата си кола и... направих ПТП пак заради тях - три дни ми бяха повтаряли как не било за мен карането на кола...
Tе няма да се променят. От теб зависи дали ТИ ще се промениш и ще успееш възможно да скъсаш пъпната връв с тях. Много е трудно и никога няма съвсем да си независима от техните очаквания и намеси, но е възможно. Моето решение е да живееш и възможно далеч, да се обаждаш не толкова често и да не си зависима по никакъв начин финансово от тях.
Успех

3.   Едно, но на теб не са ти правилии магии. Дълги години не ми вървеше в нищо. Наскоро тръгнах по врачки и дори хора анонимно в Интернет ми казаха, че има магия от няколко години.

4.   Оо, идея нямaш колко добре те рaзбирaм. Моите родители ме "виждaхa " кaто aдвокaт/прокурор/съдия, a aз сaмо искaх дa творя.
Подобно нa н 1 трябвaше дa отстоявaм себе си, поемaйки животa си изцяло в свои ръце. Не можех, и сегa не могa дa бъдa другa, знaеш кaк чувствaме, се изрaзявaме, дишaме дори.
Успях в моятa си мечтa извън Бългaрия, но успях. Сегa могa дa си позволя дa печеля от моменти нa "музa", без зaдължения, aнгaжименти, срокове и предвaрителни поръчки :-).
Синът ми е художник. Реши дa учaствa в конкурс в Бългaрия, не го спрях, но бях против. Спечели нaгрaдaтa, престижнa, трябвaше дa отпътувa зa Лондон и дa прекaрa две седмици с модерни и увaжaвaни художници, идеятa беше дa нaпрaвят общa изложбa.
Познaй... открaднaхa му нaгрaдaтa нaшенците. И синът ми се " счупи " от вътре. Нaблегнa нa учението, спря дa рисувa. Скиците му изчезнaхa, готови кaртини бяхa опaковaни и прибрaни. Две години ми отне дa му помогнa дa преодолее товa и дa пусне художникa отново нa свободa. Сегa е щaстлив, отново си е той. Много е вaжно дa не се пречупвaш, товa си ТИ, твоятa душевност. Нямa нуждa непременно дa те рaзбирaт родителите ти, и мен не ме рaзбирaхa, товa не е променило отношението ми към тях. Трябвaше им време дa aсимилирaт, че не е просто желaние зa професия, a нaчин нa живот.
Вaриaнтa е сaмостоятелсност, трудно е, но не невъзможно.

5.   Едва ли огромния наплив на УНСС е породен от това, че се раждат хора с повече влечение към икономиката и с математическо мислене. Според мен до голяма степен вина имат престиж, обществото и родителите. "Зарежи тоя НАТФИЗ, мама, вземи влез в Икономическия, че да печелиш добре". Нищо чудно че масово вече хората пият успокоителни и антидепресанти, дори да имат големи заплати. Ако душата ти е другаде, колкото и пари да вземаш се чувстваш като парцал и работа не ти носи удоволствие. Факт. Е, доста икономисти ги избива на караоке и рисуване в свободното време, но често не им е достатъчно.

6.   щом изкуството ти идва от вътре не се отказвай каквото и да става, ще бъдеш нещастна ако избереш друг път, винаги ще те боли, бори се с родителите си за това което искаш, аз съм с теб

7.   номер 1 е права: спри да обвиняваш родителите си, те са такива, каквито са. имат си разбирания и виждания за живота, не можеш да ги промениш. можеш обаче да вземеш живота си в свои ръце, да учиш каквото искаш и да се издържаш сама. тогава никой нищо няма да може да ти каже.
правилото е просто: който плаща, той поръчва музиката.
успех!
Ж43

8.   Същата история и при мен с родителите. Все ме потискаха, като си завърших средното искаха да уча в нашия град счетоводство - защото видиш ли вземали много пари. Обаче мен счетоводството не ме влечеше, бях спортна натура, исках да се запиша във военноморския, но баща ми ми подля вода и не ме приеха - бях с отличен успех, напълно здрава, но той не искаше дъщеря "мъжкарана" както ме наричаше и заради него не ме приеха. Много им се ядосах тогава, събрах си багажа и изчезнах в столицата докато бяха на работа. Майка ми звъняла в полицията да ме издирват, звънна ми районен полицай на мобилния и аз му обясних, пълнолетна съм родителите ми могат да си гледат работата и се приключи. Намерих си работа, барманка в столичен клуб, започнах и като сервитьорка през деня, защото ми беше трудно да се издържам. От началото беше адски трудно - бях сама в големия град София, непознати хора, без приятели или роднини, но оцелях. Изкарах шофьорски курс, курс по задълбочен английски, курс за спасители и на следващата година ме пратиха на работа в Кипър - спасител на басейн. Когато се върнах в България 4 месеца по- късно записах висше в Търново, но ме изискаха в чужбина за преподавател по водни спортове на деца. Продължих образованието си в чужбина и след години се върнах отново в родината за да започна пак сравнително добре платена работа и най- важното работа, която ми идва отвътре. Родителите ми пак не са доволни, те искаха примерна "бизнес дама" която работи от 9 до 6 всеки ден, прибира се при семейството си и когато мръкне си пие успокоителните и ляга да спи. Това не беше, което аз искам за моя живот и за моето бъдеще, скъсах връзката с родителите си, но пък сега съм щастлива с работата, семейството и приятелите си.
Всеки гради сам бъдещето си, независимо какво искат родители или близки, всеки избор в крайна сметка зависи от нас самите и трябва да се борим за мечтите си, защото какво сме ние, ако изпълняваме нечия чужда мечта...!
Поздрави и само напред. ;)