Споделена история от Семейство

Дъщеря ми иска това, за което е още малка
Бих искала тук, пред читателите на вашия сайт, да споделя своите притеснения, провокирани от скорошен разговор с дъщеря ми. Тя е студентка и има приятел, с когото ходят сериозно, както се изразява тя. Момчето е добро, по-голям от нея, вярващ е. Дъщеря ми търсеше точно такова момче, защото тя е отдадена на Бога и желае да има до себе си сродна душа. Като нейна майка съм щастлива, че намери тази сродна душа и правя всичко възможно, за да подкрепям връзката им. Но преди една седмица дъщеря ми сподели пред мен нещо, което като майка винаги съм знаела, че все някога ще чуя, но никога няма да съм достатъчно подготвена, за да го приема. Каза, че се чувства готова с приятеля й да правят с*кс. Той я е убедил, че вече са узрели пред себе си и пред Бога за подобна крачка, но аз продължавам да вярвам, че не са напълно готови. Тя е студентка в град, далеч от дома, където се бори за бъдещето си и където нерядко Господ й поставя изпитания, чиято цел е да я направят по-силна духом. Приятелят й беше до нея в тези изпитания, но досега я подкрепяше изцяло, като отваряше за нея духовния си свят. Не е ставало дума за с*кс до момента. На какво ли се дължи този внезапен негов завой? Постоянно си мисля, че прекрачването на границите е грях, който аз като майка ще й простя, но не съм убедена че Господ ще е толкова милостив. Ами ако сега, водени от мимолетно увлечение, поемат пътя на прегрешението? Обясних всичко това на дъщеря си, тя се съгласи и обеща да си помисли, за да не страда по-късно напълно незаслужено. Чудя се дали вредното увлечение може да се окаже по-силно от принципите, които тя отстоява ревностно, за да бъде достойна пред себе си, пред близките си и най-вече пред Бога.
Записа се да учи право, защото вярваше, че работата на адвокат ще й даде възможност (с помощта на Господ, разбира се) да осъществи християнската си мисия. Тогава бях толкова щастлива, щастлива съм и сега, когато я виждам, че е съсредоточена върху следването, че всеки ден благодари на Бог за това, което е постигнала, колкото и малко да е то.
Защо мисля, че избързват с плановете си за с*кс? Та те още не са започнали работа, не са се устроили. Не са се слели в едно до такава степен, че да пристъпят към следващия етап, след който връщане няма. Тя живее на квартира, приятелят й е от града, в който учат. Не са заедно цял ден. Тя не му служи в истинския смисъл на думата, за да се слеят в едно и чрез с*кса. Ако сега го направят, дали не ще се загуби духовното измерение на връзката им, дали няма да се отдалечат от Бог? За мен е още малка за с*кс, но аз съм нейна майка и за мен винаги ще бъде малка, въпреки че много хора смятат, че човек на 25 години е готов да направи отговорната стъпка. Искам да попитам всички вас, които прочетохте моята история, които всеки ден молите Бог за още малко просветление в бездната на земния живот, какво бихте направили на мое място? Бихте ли подкрепили това увлечение на младите или бихте застанали на пътя им, рискувайки да предизвикате реакция на обида от тяхна страна, но и осъзнавайки, че това е единствения начин да останат чисти пред Бог? Моля ви, пишете! Ще оценя всеки от коментарите!

Коментари

51-87 от 87

62.   Така.. Уважаема госпожо, нима има останали християни, мислещи по подобен начин? Какво означава да се яви чиста пред Бог? Сексът е съвсем нормален процес на оплождане, чрез който се появяват децата. Сексът е и удоволствие, когато дадени хора се обичат правят секс и това е напълно нормално!
Лично аз не вярвам в Бог или в каквото и друго да било. Но добре, да предположим, че той съществува, няма да те разубеждавам в мнението ти. Защо Бог ще отрази действията на дъщеря ти като грях? Нима сексът преди брак, на 25 години е прегрешение? Ами много си изостанала.
В библията се казва, не съм я чела, но съм чувала някъде "Обичайте се, плодете се!!!! "
Ако наистина се казва това, значи, че няма проблем. Тя е на 25 години! Днешните младежи, малко от тях се женят! Я остави дъщеря си на мира, тя е пълнолетна и има пълното право на свое собствено мнение! Каква си ти, че се бъркаш в личния й живот и й пълниш главата с религиозни глупости!? Като те чета какви ги приказваш, имам чувството, че говори някаква монахиня, родена през 19 век! Съвземи се! Може ли да си толкова назад?

69.   Госпожо, прочетете този стих, който е написан от Иван Вазов:
Мила момне, спиш ли ти?
Твойто сърце спи ли?
Знай ли вече да тупти…
От любов гори ли?

Люби, люби! … Що стоиш?
Младостта е скъпа,
днес е пролет, утре, виж,
зимата настъпа.

Що е небе без звезди?
Без дъх що е роза?
И моминските гърди
без любов защо са?

Люби! Люби! Дор е май.
Чуй, славеят пее!
Люби, охкай и мечтай!
Животът спане е.

Любовта е златен сън,
който мъчи, пали;
който е любил с огън,
той само живял е!

70.   До авторката
Вероятно сте член на някоя евангелска църква или греша? Аз не посещавам такива църкви, както и каквито и да било църкви, но познавам хора които посещават и се определят като християни. Не знам дали ви е направило впечатление, но там най-често се женат на 18-19-20 г. А до колко са успешни тези божи бракове не знам, това ще кажете вие... На 25 години дъщеря ви би трябвало да е готова за тази стъпка, или сте се нагледала на неуспешни бракове и за това се притеснявате, или пък изпитвате майчин егоизъм от това, че дъщеря ви ще прави секс и я ревнувате...?

71.   До 69 Вазов не гоеори за секс, а за чувства, да обичаш.
Иначе до авторката-момичето се е опазило до сега, а какво мисли момчето по въпроса съгласен ли е да се оженят първо, от колко време са заедно? Щом е изчакала до сега-защо и той да не помисли малко найстина за по-сериозно обвързване, все пак щом и за напред мислят да са заедно не виждам да е проблем първо да се оженят. Все пак всеки си взима решенията, те са големи вече.

72.   Не става въпрос дали е малка и голяма. Дали е на 20 или 40 няма никакво значение в този случай. Ако човек е вярващ и се старае да не нарушава Божиите закони, не трябва да се отдава на желанията си. Вярно е, че това е човешка нужда и затова хората са измислили да се оженят. Ако се обичат нищо не им пречи да сключат брак.
Не мога да разбера повечето коментиращи, които са писали " В 21 век сме, това е нормално да се прави преди брака". Божиите закони са валидни винаги, Бог ще съществува винаги.
П.С Всичко това се отнася за вярващите. Аз не съдя никого. Човек е свободен в избора си.

74.   61, и убиец да попитат дали е виновен за убийството, ще се направи на невинен. Това правят и горекоментиращите. И то най вече жените. Правят го, за да успокоят гузната си съвест, от това, че са мачкали чаршафите на много мъже. Който и мъж да попитате, винаги ще предпочете да си вземе девствена жена за съпруга и майка на децата им. Само тогава такава жена ще бъде истински уважавана и зачитана. Тези женички горе се правят на много "отворени"(наистина са отворени, но не където трябва), си мислят, че като започнат да правят секс на 15 години и са постигнали нещо в живота!? Напротив, били са подлоги от малки и като подлоги ще си умрат. Никой мъж няма да ги уважава като истински жени и не би искал, такива да стават майки. Тяхното предназначение в живота, ще бъде друго...!?

75.   До №69. Забравили сте да допишете последните два куплета от стихотворението, ето аз ще го сторя.

Мила момне, какво ти стори
защо са тез сълзи?
Нима те теб, пролетта презори
и рано ти роди?

Мила момне, защо не спиш,
а младостта си оплакваш
и все скърбиш?
Не плачи, за младостта си не тъжи,
със сираче на ръце и замата ще изтече...

76.   72, оооо ИМА значение на колко е! На 20 може да забременява, на 40 не се знае! Като остане без внуци авторката ще изтрезне е, но ще е късно! За протокола, бях девствена до 35, и досега с един мъж! Това за не моралността при мен не върви!
Ж41

77.   74, за мен обвиненията ти НЕ ВАЖАТ! И пак казвам, ще съжалява авторката!
Ж41

78.   Този въпрос тук е безкрайно не на място. Повечето от нас в България сме празнични християни, а не вярващи. А през останалото време, не по празниците, сме суеверни.
Този въпрос трябва да се отправи към духовен наставник, отец, не към членове на обществото, в което етичните норми са пречупени през личната интерпретация на всеки от нас за морал.

79.   Госпожо, те са си решили и ще го направят. Не се терзайте излишно и не правете от това драми.

80.   Госпожо,те са си решили и ще го направят.Не се терзайте излишно и не правете от това драми.

81.   На нейната възраст Вие какво искахте?

82.   Абе не знам за стихотворението, но има слухове че Вазов е починал по време на полов акт.

83.   Куде живеете вие???
В някоя изоставена църква в планината, нали!
Вие някога слизали ли сте в града, да видите кво правят тинейджърите?
Престанете да четете библията и да бъдете такава ''добра'' жена(сектант)!
Това, което е било през миналите векове вече Не съществува!
Това, което пише в библията са глупости, преди са искали да подтиснат хората, чрез църквата.
Църквата е най-големия дявол!
Знаете ли колко случаи има на деца, които им се поврежда психика от религиозните им родители и като пораснат стават изроди.
Изнасилвачи, серийни убийци, крадци и т. н.
В резолтат на дълго подтискане и вменяване, че жените са долно нещо, грях и куп глупости!
Мога да ви кажа, че дори монахините и монасите правят секс и са най- извратените дори.
Така, че тва с бог и бла бла не е истина!
Запомнете го и РАЗБЕРЕТЕ, че на дъщеряви ви и се прави секс с момчето, с което ходи!
И това е нормално, така е при всички живи същества!
Ако искате да я виждате нормална и щастлива, оставете пуснетея в града най- после!

86.   Госпожо, защо трябва да сключват брак?
Какъв е смисала?
Каква гаранция дава брака за каквото и да било?
Сега младите хора не ги вълнуват такива неща като бракове.
Сега почти никой не иска да се жени.
С моята жена не сме сключвали брак, но сме от 13 години заедно със 2 деца в момента чакаме трето.
Дори до тези дни се обичаме както в началото на връзката.
Така, че ако двама души наистина се обичат, ще правят секс и ще бъдат верни един на друг и без брак.

88.   Мила, пишеш, че дъщеря ти е студентка, което означава, че е на минимум 18 години, не мислиш ли, че на тази възраст вече не е малко дете и е напълно готова да води живот на жена? А в животът на жените сексът присъства. Да беше на 14 и да ти каже, че иска да спи с приятеля си с когото са заедно от 1 седмица, да се притесняваш, но тя е пълнолетна и има стабилна връзка, така че в желанието и няма нищо нередно. И не, Бог няма да я накаже заради това, защото съм сигурна, че ще го направи с много любов и то само с един човек. Вярвай в дъщеря си, тя няма да стане някоя пропаднала само заради това, че с приятеля и искат да прехвърлят връзката си на едно друго ниво. За това, просто го приеми, дъщеря ти вече е жена, а не дете и колкото и да ти е трудно трябва приемеш, че прави секс и вместо да я укоряваш да се радваш на щастието й. Бъди сигурна, че си я възпитала добре и тя никога няма да направи нещо неморално. А когато между двама души има любов и уважение сексът и интимността просто няма как да са грях.

91.   Абе жена, аз на 14 го направих за първи път а ти сигурно на 30 стегнете се малко бе. Тя е пълнолетна с правото си да прави секс и никой не може да и забрани.

94.   Радвам се, че още има българи като авторката.

95.   Номер 94 Кажи ми, че се шегуваш!
До авторката: Надявам се дъщеря ви и приятеля и да са го направели вече!

97.   Заради такива грижовни майка кабинетите на психоаналитиците са вечно пълни с изнервени жени. Малка си, изчакай сватбата, накрая се оказва, че с мъжа си нямате никаква съвместимост в леглото, той си хваща любовница, а ти свършваш при психоаналитика (ако имаш пари), а ако нямаш пари, ставаш кисела лелка, която мрази всичко живо и обвинява целия свят за собственото си нещастие. И то защо? Защото загрижената мама решила, че е неморално да преспиш с приятеля си преди сватбата, най-малкото за да видите дали и там си пасвате. Щом няма нищо лошо да опознаеш характера на човека, с който ще сключваш брак какво лошо има в това да го опознаеш и интимно? И не, нямам предвид да преспиш с половината град, но ако връзката ви е сериозна и нещата вървят към сватба какъв е проблемът?

98.   Госпожо , престанете да набивате тези сектантски възгледи в главата на дъщеря си . Според вас , кога ще е готова да се омъжи и да има семейство , като стане на 50 и вече е менопауза ли ? Разбирам да беше тийнеджърка да имате притеснения , но тя вече е зряла жена и щом се чувства готова и приятелият и се е доказал , като добро и свястно момче не виждам защо да не го направят ! Ако продължите да и промивате мозъка един ден ще съсипете отношенията си завинаги . Това ли искате ?

99.   Мисля, че трябва да я подкрепите! Не е малка и щом е сигурна, трябва да и се доверите. Не предавайте доверието и и не я съдете, защото, ако не срещне подкрепа от вас ще спре да ви споделя и само вашия Бог ще знае до къде е стигнала тази връзка и дали скоро няма да се готвите за кръщене. Секса няма да развали отношенията им, нито ще попречи на кариерата и учението им. Подкрепете любовта.

100.   в евангелски църкви не се изразяват по този начин, не разбрахме каква вярваща е авторката? православна или сама се определя като някаква вярваща и си измисля някакви глупости.

101.   Аман от псевдо-морални възпитателки! На нейната възраст ТИ какво искаше, а?

102.   Всички дъщери искат "това" от седми или най-късно 8 клас. Нищо не може да се направи - природа

103.   Не съм чела предишните коментари, макар да имам известни предположения какви ще са. Във всеки случай, аз не искам да нападам никого, но ще си позволя да оставя тук един любим мой цитат на големият Анри Троая:

''Защото, след като намерихте Бога, вие се отказахте от радостите в живота! Интересно е наистина, че за някои набожни души вярата е синоним на парализа или липса на апетит! Те се страхуват от земното щастие, сякаш то осквернява Оня, който всъщност е създал земята. ''

104.   61, напротив, вие себе си лъжете, че това е грях, а не ние нас. Вместо да се кланяте на нещо, което не съществува, вземете си намерете работа и спрете да правите циркове и мелодрами за нещо нормално.

105.   Чета тук и не мога да повярвам, че във време, в което има толкова много информация, която е на един клик разстояние, има толкова много хора, които вярват и се подчиняват на така остарели догми, които не Господ, а хората са измислили.

Ще разкажа моята история.

И за протокола, аз също вярвам, че има висша сила, но тя далеч не е толкова ограничена по човешки, колкото й приписват. В тийнейджърските ми години ми поставиха диагноза хроничен улцерозен колит. Бях в тежък момент от живота си и ми попаднаха книги на религиозна тематика, вследствие на което самата аз станах много религиозна. Вярата дава сила, но ако човек въплъщава в нея собствените си неразрешени вътрешни проблеми и конфликти, това може да има доста негативни ефекти върху него. Постепенно започннах да имам страхове, че Господ ще ме накаже за това или онова, за всякакви негативни чувства, които изпитвах към родителите си или другите хора, трябваше вечно да съм позитивна и добра, вътрешно си бях забранила да изпитвам негативни чувства или гняв към когото и да било и най-вече идеализирах родителите си, семейството си, каквито и да са те. Смятах, че ако си помисля нещо лошо за тях, Господ ще ми ги отнеме или ще ме накаже. Мислите ми бяха под постоянна цензура. Чела съм Библията два пъти от корица до корица и още веднъж до половината.
Колитът все се обостряше. Малко по-късно на около 23 години, имах нови трудни ситуации, оказа се, че когато попадна в ситуация, в която някой се заяжда с мен, аз не мога да отреагирам, гипсирам се, блокирам, започвах дори да заеквам, всичко това заради забраната ми, която си налагах да не проявявам негативни чувства. Просто не можех да се защитя, чувствах се безсилна, а спсобността да можеш да отстояваш позициите си е изключително важна в живота във всякакви ситуации. Започнах да се чувствам неадекватна в общуването си не само с някой, който се държи нападателно, но и с всички, с които общувах.

Тръгнах на психолог. С нейна помощ успях да се освободя от много голяма част от предразсъдъците, най-накрая да отпуша целия гняв, трупан в годините, най-накрая да мога да използвам агресията си здравословно, защото оказа се всички тези чувства са напълно естествени и човек, за да бъде здрав, трябва да си ги позволява, дори и само с това, че ги осъзнава, че съществуват.
Колитът, който вече на много места съм чела, се дължи на сдържан и непреработен гняв, се успокои значително, а аз самата станах много по-успешна и спокойна, и критична, но виждаща истинското лице на хората, които ме заобикалят и вече съм далеч по-естествена в общуването си.

И вярвайте ми, откакто започнах да чувствам, осъзнавам и изразявам онова, от което толкова се страхувах, не бях наказана, а напротив, здравето ми - и физическо, и психическо, се подобри. Не казвам, че религията непременно е довела до това. В нея и нейните постулати просто съм си проектирала собственото си чувство за вина и затова в Господ съм виждала онзи всевиждащ съдник. Така или иначе обаче, тези вярвания само са влошили проблемът, който съм имала от преди това.
Казвам всичко това, за да обърна внимание на всички, които сляпо вярват в догми - помислете какъв би бил естествения ход в природата, ако не знаехме нищо за Господ и религия - някой щеше ли да иска от вас да се сдържате от секс до 25 годишна възраст? Онова, което е най-естествено, онова, което е най-близо до природата, то е най-правилното, и науката доказва с времето, че е и най-здравословното. Разбира се, трябва да има разум във всичко, което се прави, но не и сляпа вяра без влагане на мисъл и логика.
В момента живея далеч от онези догми, в които вярвах, и виждам как религията в голяма степен е служила на хората в миналото - за манипулации, за поддържане на ред, контрол. Условието да не правиш секс преди брака е било използвано тогава, когато хората са се женели на тийнейджърска възраст, но сдържане днес до 25 годишна възраст, вече може да има психически негативи върху човека.
Към авторката, госпожо, наистина това, че споменавате Господ толкова често в текста, който сте написала е доказателство, че много сте се фиксирали в тази тема и явно се чувствате доста виновна за нещо, за да се старате да сте толква богоугодна. Не натоварвате дъщеря си с тези неща. Повярвайте, те само ще й пречат. От гледна точка на миналото, даже ми се е искало по-рано да тръгна по гаджета, за да мога бързо да се ориентирам в живота и отношенията - какво търся, от какво имам нужда и т. н., за да се наживея, когато му е времето и да стана готова за семейство по-навреме, а не тепърва баба за дЪрва, както се казва. А до господина, който каза, че всички мъже търсели девственици за жени и майки на децата си, повярвайте, само така си мислите. Много мъже предпочитат да имат за партньор в живота, жена, която е осъзната сексуално.

106.   дО предния коментар-Библията не се чете буквално и не всеичко можвм да разберем, но Бог е същия и вчера и днес.

107.   Хора, темата може и да е писана от някой, който е спретнал този текст, само за да види какви ще бъдат коментарите...

108.   Госпожо, това което пишете наистина е абсурдно. Да не се повтарям, но много хора тук са ви писали, че това не е нормално и че дъщеря ви е на нормално възраст за секс, че даже и е късно! Нормалната възраст за секс при жените е от 16, 17 години, най-вече когато тя се чувства напълно готова, а не вие да и казвате от какво има нужа физически нали? Може да сте религиозни, но това е наистина потресаващо за времето в което живеем! Осъзнайте се и излезте от тази секта и позволете на момичето да живее живота си, за да не стане после твърде късно! Според мен даже е жалко, че е чакала толкова, защото една жена на 25 трябва вече да има някакъв сексуален опит, не казвам да спи с всеки разбира се, но ако да кажем се оженят и след това го направят и осъзнаят че не си пасват сексуално какво става от тук нататък??? Интересно ми е да видя вашата гледна точка по този въпрос, защото това сдържане на тези години само може да повлияе зле на дъщеря ви, а не да и помогне и това трябва да го осъзнаете по-бързо! Успех!!!

109.   107, този някой видя и твоя коментар
По темата - секс не бива да се прави преди 16 години - най-малкото трябва да се даде нужното време на тялото да се развие. Студентките обикновенно са поне на 18 и вече са жени.

110.   Мен това най ме изкефи:
"На какво ли се дължи този внезапен негов завой? "
Госпожо, ако един мъж не иска секс от гаджето си, нещата стават много лоши. Да ви светна - той друга посока не е имал, никой нормален мъж никаква друга посока няма, така че за неочакван подъл завой е леко трудничко да претендирате. Все пак на 90% съм сигурен, че те отдавна си водят полов живот, а на вас дъщерята ви дрънка врели-некипели, защото ви знае каква кукувица сте.

112.   Според мен няма нужда да заставаш между тях. Ако се обичат, е нормално да стигнат и до секс. Дъщеря ти не е малка, а и от това, което пишеш, разбирам, че приятелят й е отговорно момче.

113.   Няма как да извърши грях, библията не забранява секса. По-голям грях е, когато пречиш на двама човека да бъдат щастливи. Ако тя се чувства готова и го иска трябва да го направи, но да гледа да не забременява. Нищо чудно вече да го е правила и сега да иска само вашето разрешение, защото й е гузно. В противен случай може да развалите връзката им.

114.   На 25 вече е голяма и за брак дори и е време, всеки сам решава какво да прави в живота си. Ако са от много време заедно е приемливо.

51-87 от 87