Споделена история от Семейство

Големият ми син
Здравейте. Имам проблем с големия си син. Той е на 16 години. От известно време се е променил коренно. Дума не обелва когато е вкъщи, станал е раздразнителен и на моменти налита на бой. За сега не е ударил никого, но и това скоро може да стане. Освен това не иска и да яде. Яде само по един път на ден. Станал е блед като платно и заприличва на един висок скелет. Също така нощно време не спи много.
Преди обичаше да си играе с братчето си, но сега не могат да стоят в една стая повече от 10 минути без да се скарат. Малкият ми син е на 7 години и вече сънува кошмари, защото на скоро видя един от изблиците на брат си, който беше насочен към мен.
Знам, че причината за това поведение е породена от някаква неприятна случка, но синът ми не желае да говори с никого. Единственото нещо, което казва на последък е "лазите ми по нервите" или "ще си тегля ножа и всичко лошо за вас ще свърши". Никой от семейството не е демонстрирал негативно отношение към него. Искам да му помогна по някакъв начин, но не знам как. Нито иска да говори с мен и майка си, а като предложих да го заведем на психолог той направо откачи. Мисля даже да го пратя в психиатрична клиника. Кажете ако се сещате за друго решение на проблема.

Коментари

1.   Синът ви кара тежък пуберитет. Не може да помогнат психолози на човек, който не иска. Терапията трябва да се иска от самия човек. Психиатрите пък ще го натъпкат с разни лекарства и толкоз.
Изчакайте. Хормонът е много силен явно, а случка не мисля, че е свързана, а просто търси себе си, има разни комплекси и съмнения, може би лоша компания, разбито сърце. Не мисля обаче, че има какво да направите. Много е важно двете деца да имат отделни стаи ако нямат - затова и ТРЯБВА да има две детски стаи.
Когато е спокоен седнете и говорете с него като с възрастен. Обяснете му проблемите си - например го помолете да е спокоен пред детето и така нататък, но не му се бъркайте в личното пространство, не го дразнете и не натяквайте. Вашето дете не е дете вече - гледайте го в очите и се отнасяйте на едно ниво с него.
Понякога решение е и изпращане на такова дете в интернат или общежитие някакво и отделяне от семейната среда, особено от майката. Нека бащата прекарва повече време с него, а вие се дистанцирайте максимално, психологът ще ви каже защо точно, но ме послушайте. Вие говорете с психолог като искате, но точно това е - ВИЕ искате. На вас психолог ще помогне, но не на сина ви, но може да ви даде важни идеи как да се държите с него като ще иска от ваш детайли за детство и други интимни неща, които тук не можете да споделите.

2.   Как ще го пращаш в психиатрична клиника лелееее, ти каква майка си??? Пубертет не си ли карала? Толкова ли си затъпяла от всекидневието си, че сама да не можеш да кажеш от какво е това? Нека мине неговата, като е в това състояние, оставете го малко на спокойствие, няколко дена или седмици и предполагам, че ще се оправи, ще се стабилизира така да се каже, че вие жените докато сте в Цикъл може да сте много по-лоши, ама ти сигурно и затова не си се замисляла. Може да поговориш с него, но той ако не желае, няма и как да го накараш.

3.   Направете му тест за наркотици. От някои наркотици се губи апетита и се става агресивен.
Не е нормална тази коренна промяна.

4.   Непременно консултация с психиатър!

5.   Може да е започнал да взима наркотици. Не яде, отслабва, не спи през нощта, раздразнителен е. Не мисля, че спокоен разговор с него би помогнал. Наблюдавайте го добре и ако се появи съмнение за наркотици вземете мерки навреме.

6.   Аз съм момиче на 16. Ами честно казано и аз съм по цял ден навън, а като се прибера се затварям в стаята си. Просто вечер искам малко почивка и усамотение. Не спя докъм 2-3 часа през нощта, защото гледам филми, чета и т. н. И вкъщи ям сямо сутрин, през деня хапвам нещо навън, а вечер вкъщи обикновено не съм гладна.

Не споделям с нашите, все пак имам приятели, с които говоря, а нашите като видят, че съм разстроена за нещо и пачнат да ме разпитват само ми лазят по нервите. Просто си защитавам личното пространство.

Имам брат на 10, който е голям досадник и през повечето време само ми къса нервите, затова просто го игнорирам.

Повечето ми приятели имат подобни навици като мен, затова спокойно, мисля, че синът Ви е просто обикновен тийнейджър. :D

7.   Сигурни ли сте, че не вземa дрогa някaквa?
Нaблюдaвaйте очите му зa рaзширени зеници и зaчервени.
Преровете стaятa му дискретно, когaто не е тaм, вещите му. Говорете с ичителите и училищният му психолиг. Дори с родители нa съученици и ориятели. Тaкa, кaкто го обяснявaш, с отслaбвaнето, безсънието, видa му и поведението, ми се струвa, че вземa нещо. НИКAКВИ СКAНДAЛИ, нaкaзaния и тем подобни. Можете дa нaпрaвите срещa с психолог без той дa знaе, че е тaкъв, някъде нa неутрaлно място и дa го предтсaвите кaто познaт.
Не се откaзвaйте, синът ви имa нуждa от вaс. Колкото и дa се тръшкa, нерви и избухвa, вие недейте. Покaжете му, че сте тaм зa него.

8.   Първото което ми идва на ум е амфетамини. Както каза номер 3 тест за дрога.

9.   Каква дрога бе? Вие сте ненормални, всичко е от пубертета, не е нужно да взимаш дрога за да си тинейджър.

10.   Може да е влюбен... повечето тийнеджъри се държат така.. искам да кажа, че е възможно някое момиче да го е разочаровало и да се ядоса, и да го е приел доста сериозно!!!!

11.   Каква дрога взима- ако е на наркотици защото повечето на неговата възраст вече посягат и към дрогата
налива ли се с алкохол за да предизвика тази агресия

12.   Според мен взима дрога
а ти номер 9 не се обаждай дето не ти е работа

13.   Може да взима дрога, но ако все пак това не е така и му направите тест, след това ще загубите доверието му. Дискретно прегледайте стаята му или ако има как да вземете материал за някакъв тест, напр. косми, за да се тестват в лаборатория, ще е по-добре.
А може и момчето просто да е нещастно влюбено.

14.   Поговорете с него и му обяснете че това което прави не е хубаво. Бъдете спокойни и търпеливи

Калия