Споделена история от Семейство

Не мислите ли, че животът без деца би могъл да е много по - свободен и щастлив?
Реших се да попитам това, тъй като забелязвам, че в последно време обществото по света, а вече и в България е разполовено от този въпрос - смисълът на живота ли са децата и не е ли т.нар. "смисъл" това, което ви е втълпено в главите от най- ранна детска възраст?...Защото аз не мога да повярвам как така при едни жени им тиктака т.нар. "биологичен часовник", или майчин инстинкт или чувство за дълг към рода или както там го наричат...Как така при едни хора това "майчинско" и "бащинско" чувство се проявява, а при други хора не се проявява никога? А напоследък, особено с увеличаването на урбанизацията по света, все по - често срещаме привърженици на т.нар. общество "чайлдфрий" - много от тях са мъже, но напоследък се срещат все по - често и жени. Някои от тези хора могат, а други не могат да имат деца, но всички тях ги обединява това, че не обичат деца и че до края на живота си не искат да ги имат, и не виждат смисъл в това, и това не ги прави щастливи изобщо. Общуването с деца за тях е тежест и е безсмислица, губене на време и лиготия, освен това е изпълнено с повече задължения и ограничения, отколкото с щастливо съществуване и хедонизъм. Тези хора не членуват в никакви окултни организации и не ги вълнува нито някакъв граждански дълг, нито патриотизмът на своите сънародници. Те гледат на децата като цяло - без значение българчета, циганчета, русначета, европейчета, африканчета или американчета - като на извънземни - някакви гадни паразити, които само искат и тероризират родителите си, гледат на тях като на тираничния егоцентричен шеф вкъщи, който манипулира всички наоколо да му слугуват. Да не говорим и, че тези деца си живеят в техен си свят, свят, който е необясним и различен от света на възрастните, те говорят на друг език, интересуват се от други неща и т.н. Освен това тези хора смятат, че децата и бебетата са грозни и противни същества като цяло - по същия начин, както за някои хора са противни кучетата, или котките, или хамелеоните и змиите - и никога не биха си ги взели вкъщи да ги гледат, за нищо на света.
Разбира се, това не задължава членовете на обществото нито да се въздържат от секс, нито пък да се развращават прекалено.

Освен това, в това общество трябва да принадлежат само хора, които твърдо са решили че не искат никога да имат деца през живота си, а не става въпрос за тези хора, които са решили да ги имат на по - късен етап в живота си, или които ще отстъпят да се навият да ги имат, ако партньорът им го изисква от тях, или под натиска на обществото, въпреки, че не обичат деца.

Само си представете едно общество на свободни хора, които цял живот учат, работят, пътуват, без да се налага постоянно да мислят за "капризния товар на задната седалка", и правят всичко това само и единствено заради себе си, разбира се, запазвайки приятелства с другите, подобни на тях хора и които живеят само заради своето собствено удоволствие?
Ако това общество нарастне, дори и в България, както вече е започнало и в другите страни, ще настане ли жестока битка между обичащите деца и не харесващите деца, които са избрали да ги нямат, по същия начин, както имаше омраза и дискриминация между бели и негри и между хетеро и хомосексуалистите? Как мислите?

https://en.wikipedia.org/wiki/Childfree

http://www.huffingtonpost.com/bethany-ramos/10-things-childfree-women-want-their-friends-to-know_b_7221904.html

Коментари

101-112 от 112

120.   И ако всеки тръгне така да разсъждава, какво ще стане след едно поколение? А след две? А след три???

Това е все едно да питаш: "Не мислите ли, че ако оберете банка, животът ви може да бъде много по-богат и щастлив?"

Да! Не раждайки и не отглеждайки деца, ти буквално обираш банка! Обираш цялото човечество! Грижите, времето, търпението, образованието, които са ти дали родителите ти и обществото - ти просто си ги присвояваш и ги задържаш за себе си, като не ги отдаваш никому... Е, голяма "печалба", голяма тарикатня - няма що!

121.   Аз не мога да си представя живота без детето ми. Носи ми най-голямото щастие. И не, не съм някоя скучна, дебела домакиня. На 33 год съм, изглеждам добре, имам добре платена работа, прекрасен мъж, пътуваме до най-различни места, забавляваме се. Но, нищо не ни прави така щастливи както нашето слънчице. И честно казано съжалявам жените, които са решили да нямат деца. Но това си е моето мнение. Хубавото е, че почти не познавам и нямам в обкръжението си жени, които да са против майчинството. Което ме радва, защото според мен тези жени са рядкост.
И нека все пак всеки да прави каквото пожелае, но да не натрапва мнението си.

122.   Въпросът е лишен от всякаква логика, защото без деца няма живот. Кой ще ви ражда, за да си живеете свободно и щастливо, ако всяка жена реши да е свободна и щастлива без деца?

123.   Всеки има право да си подреждам и живее живота така, както го разбира. За мен човек, който се бърка в личния живота на друг не е достатъчно удовлетворен от своя собствен. На хората не може да се угоди. Например, който има едно дете, се започва "Ама няма ли да правите второ", който е с три или повече - "За какво са ви толкова много деца" и т. н. Човек дали да има деца и колко са си много лични неща. Това е нещо, което не трябва да се прави само защото така е прието и се очаква от тебе да го направиш, за да угодиш на обществото, на съсед или родниа.

124.   Да, мисля, че живота без деца е по спокоен и щастлив.

125.   Разбира се се ми е тая дали ще оставя нещо след себе си след като умра нищо няма да чувствам.
А и къде го пише, че хората трябва задължително да оставят нещо след себе си.

126.   Да, така е. Някои раждат деца за да им бършат задниците на стари години.

127.   За свободен може би, но за щастлив не.
Лошотията и капризността у децата ги възпитава самия родител, така че ако не позволяваш капризи и си обяснил че не търпиш лошотия, няма да ти се случи дори и 10 деца да отглеждаш

128.   124 - Трябвало е и да баща ти да мисли така.

133.   "Може да оставя някоя картина, някоя книга, някоя песен, или някой филм, както правят духовно развитите хора. "
Е, ОСТАВИЛА ли си поне 1!??
Напушва ме смях като такива почнат с "ето геният Тесла е бил бездетен", а имат 1/10та от интелекта на Тесла!
А НАЙ-СМЕШНОТО Е "не искам цял живот да сменям памперси", Хахахаха! Маце, родителите ти ОЩЕ ли сменят памперсите ти!! Еми, за жалене са си, Хахахаха...

134.   То къв живот, ходиш на работа, нямаш време за живот.
Децата е хубаво да ги има. В един момент оставаш сам без близки, няма с кой да споделиш нищо. В един момент може да нямаш пари, няма кой да ти помогне с нещо, да е до теб. Не, че и с деца може да не е така.

136.   Да, май е прав номер 127. Свободен може би.

Аз имам дете. Обичам го. Но държа и на свободата си. Много.

101-112 от 112