Споделена история от Семейство

Не мислите ли, че животът без деца би могъл да е много по - свободен и щастлив?
Реших се да попитам това, тъй като забелязвам, че в последно време обществото по света, а вече и в България е разполовено от този въпрос - смисълът на живота ли са децата и не е ли т.нар. "смисъл" това, което ви е втълпено в главите от най- ранна детска възраст?...Защото аз не мога да повярвам как така при едни жени им тиктака т.нар. "биологичен часовник", или майчин инстинкт или чувство за дълг към рода или както там го наричат...Как така при едни хора това "майчинско" и "бащинско" чувство се проявява, а при други хора не се проявява никога? А напоследък, особено с увеличаването на урбанизацията по света, все по - често срещаме привърженици на т.нар. общество "чайлдфрий" - много от тях са мъже, но напоследък се срещат все по - често и жени. Някои от тези хора могат, а други не могат да имат деца, но всички тях ги обединява това, че не обичат деца и че до края на живота си не искат да ги имат, и не виждат смисъл в това, и това не ги прави щастливи изобщо. Общуването с деца за тях е тежест и е безсмислица, губене на време и лиготия, освен това е изпълнено с повече задължения и ограничения, отколкото с щастливо съществуване и хедонизъм. Тези хора не членуват в никакви окултни организации и не ги вълнува нито някакъв граждански дълг, нито патриотизмът на своите сънародници. Те гледат на децата като цяло - без значение българчета, циганчета, русначета, европейчета, африканчета или американчета - като на извънземни - някакви гадни паразити, които само искат и тероризират родителите си, гледат на тях като на тираничния егоцентричен шеф вкъщи, който манипулира всички наоколо да му слугуват. Да не говорим и, че тези деца си живеят в техен си свят, свят, който е необясним и различен от света на възрастните, те говорят на друг език, интересуват се от други неща и т.н. Освен това тези хора смятат, че децата и бебетата са грозни и противни същества като цяло - по същия начин, както за някои хора са противни кучетата, или котките, или хамелеоните и змиите - и никога не биха си ги взели вкъщи да ги гледат, за нищо на света.
Разбира се, това не задължава членовете на обществото нито да се въздържат от секс, нито пък да се развращават прекалено.

Освен това, в това общество трябва да принадлежат само хора, които твърдо са решили че не искат никога да имат деца през живота си, а не става въпрос за тези хора, които са решили да ги имат на по - късен етап в живота си, или които ще отстъпят да се навият да ги имат, ако партньорът им го изисква от тях, или под натиска на обществото, въпреки, че не обичат деца.

Само си представете едно общество на свободни хора, които цял живот учат, работят, пътуват, без да се налага постоянно да мислят за "капризния товар на задната седалка", и правят всичко това само и единствено заради себе си, разбира се, запазвайки приятелства с другите, подобни на тях хора и които живеят само заради своето собствено удоволствие?
Ако това общество нарастне, дори и в България, както вече е започнало и в другите страни, ще настане ли жестока битка между обичащите деца и не харесващите деца, които са избрали да ги нямат, по същия начин, както имаше омраза и дискриминация между бели и негри и между хетеро и хомосексуалистите? Как мислите?

https://en.wikipedia.org/wiki/Childfree

http://www.huffingtonpost.com/bethany-ramos/10-things-childfree-women-want-their-friends-to-know_b_7221904.html

Коментари

51-100 от 112

56.   от 46/40:

Авторке, авторке... изключително повърхностно и едностранчиво разглеждаш цялата същност на човека. Задаваш доста глупави въпроси. Ако имаше малко повече представа за еволюцията на човешкия вид, нямаше да питаш неща като "защо се налага на мъжете да се бръснат и на жените да се скубят" (да не говорим, че тези неща не се "налагат" per se, а са препоръчителни, ако желаеш да живееш в днешното българско общество. Има общества и начини на живот, където не се налагат).

Въобще, не си се интересувала, не си чела. Или си чела предубедено и си интерпретирала нещата според твоята догма. Ако такива въпроси те интересуват (но те нямат много общо с темата ти), най-добре е да четеш книги на тема психология, антропология, социология. Еволюционната психология е особено интересна.

Но ти тук имаш един друг пропуск - мислиш само с лявото си полукълбо. Търсиш логика във всичко, искаш да има някакво разумно обяснение за нещата, които те вълнуват. Но за много от нещата не можеш да намериш, защото НЯМА разумно обяснение, което да удовлетвори нашата човешка логика. Интелектът в човешкия вид се е развил, за да се справя човек с ежедневни задачи, свързани с оцеляването. Абстрактното и логическо мислене са толкова скорошно развитие в еволюцията, че още са в бебешките си стъпки на развитие.

Логиката ти винаги да търсиш логика е грешна.

57.   Авторката:
Номер 37 - не казах, че ще пусна на всеки срещнат, защото съм самотна, а казах съвсем друго - че няма да се обрека на монашески живот и да се закълна във вечна самота, понеже не съм по обществените калъпи!
Това казах!!!
Много ясно, че ще си ГО подбера, и то не по един, а по сто изисквания!
Първото, разбира се, е да не ме прави на слугиня и да не ми ограничава свободата на действие в живота!
За готвене и чистене - готвя и чистя, защото за мен е удоволствие,
мразя да ми е мръсно (не съм прасе, че да живея в кочина) и предпочитам готвената храна, защото и за мен е по полезна, но го правя за удоволствие, а не по команда или задължение! Когато сготвя и сме се събрали повече хора, естествено, че няма да готвя само за себе си.
Мразя да правя каквото и да е по нечия команда или по задължение!
Останалите изисквания са други и не се отнасят до това.
Това, че не искам до края на живота да съм сама не означава, че не мога да бъда сама и че не мога да се оправям сама. Просто си оставям вратичка.
По - кротко с генерализациите и с прибързаните изводи!

58.   Когато някой нарича децата гадни паразити, и грозни и противни същества, очевидно има някакъв много сериозен проблем.
Жена съм, с дете, вече пораснало. Работя с деца и съм щастлива.
Толерантна съм към всички хора, включително и към тези, които не обичат, и не искат да имат деца. Това е тяхно право и решение, и аз го уважавам. Но ти си пропита с омраза към децата, и не приемаш пък нашия начин на мислен, че ние сме щастливи, от факта, че имаме деца. Усещам някаква злоба в думите ти, и дълбоко неразбиране на другите, което ми говори, че не си напълно убедена в тезата си. Убеденият човек е спокоен, уверен, и толерантен към мнението на другите.

59.   Авторката:
Номер 56,
не си прочела явно целите коментари, щом като мислиш, че търся някаква логика само в разликите в обезкосмяването.
Като цяло търся логика във всяко едно нещо, което е типично за човешкото поведение.
Чела съм много неща, но окончателните и изчерпателни отговори ги няма там, може би защото все още нищо не е открито докрай.
И не ми препоръчвай да спра да мисля с лявото полукълбо защото много мразя да го изключвам! А включа ли дясното - това значи за мен изобщо да спра да разсъждавам.
Не знам вие как "мислите" с това ваше дясно полукълбо... Явно само на емоции го карате, и после си патите, еми - ваш си проблем, да сте мислили навреме!

60.   От Авторката:
Голям зор ви е да си оставите "великите" гени на тази планета, да продължите "великите" си родове, а дори на гарантирате - след 50 години ще има ли Слънце, или ще се превърне в бяло джудже и ще угасне, не гарантирате дали ще има озонов слой и дали кислорода на децата ви ще става за дишане...
Не ви и пука, в интерес на истината!
Достатъчно ви е да мислите егоистично, единствено с половите си органи! Достатъчно ви е да бъдете добре приети сред обществото ДНЕС!
А УТРЕ???
КАКВО ЩЕ БЪДЕ УТРЕ?
НА НИКОЙ НЕ МУ ПУКА!
Не мислите, че животът без деца може да бъде свободен и щастлив?
Аз го мисля. Нещо повече - знам го със сигурност!!!
И ако такива бяхме повече, особено в първобитната ни средновековна Република България, които да имаха и други интереси освен само с кого да се на... т и как да се размножат, може би положението щеше да бъде още по - розово!
Големите патриоти сте, а дори и не знаете дали утре няма да умрете случайно, например при най - обикновена автомобилна катастрофа, не знаете какви са мислите на децата ви и, дори и да сте ги възпитавали усилено да бъдат големите патриоти, пак не гарантирате вашият син или дъщеря дали няма да смеси гените си с чужденец от другия край на света, а току - виж си падне например по азиатка(ец) или по негърка - къде отива тогава великия ви патриотизъм? По дяволите отива!!!
Дори и българите не са с чисти гени, достатъчно е да се направят генетични изследвания и това ще ви стане веднага ясно.
Мислите си, че един човек е само генетика, род, дълг и възпитание...
Но забравяте, че на първо място и преди всичко той е духовно същество, което се преражда, което е абсолютно индивидуално и незвисимо същество и което живее с абсолютно своя свободна воля, и нямате какви избори да му натрапите, колкото и да ви се иска, родителчета насилнически! И което същество си има свой път на разбирания, вие няма как да видите света през неговите очи, няма как да почувствате радостите или болката по техния начин и няма какво да бъркате съчувствието с това нещо! Доказано е, че дори и цветовете всеки човек вижда по различен начин. Така че - няма как да знаете какво преживява, как възприема света и какво би му щукнало утре!
Не можете да контролирате детето си, или поне не можете вечно да го контролирате, колкото и да ви е яд!
За ваша изненада, детето ви не ви е клонинг, колкото и да ви се иска.
Егоистично е да искаш деца, егоистично е и да не искаш, но двата вида егоизъм се различават по своята същност...

61.   Измислена тема...

62.   Авторке, наистина много си радикална, но мисля, че разбирам как се чувстваш и защо се чувстваш така.
Ти си най - вече афектирана, но съм сигурна, че дълбоко в себе си обичаш децата, дори по много по - чист начин от масата, която така ревностно ти пише.
За някои неща мисля точно като теб, за други не, но не се включих досега просто, защото не виждах смисъл.
Но ми се мерна сега, че си събрала доста коментари и реших да прочета най - скорошните.
Много добре си казала ето това: " Напротив, щом като толкова много хора ми отреагираха така остро, значи не аз, а те се усещат вътрешно разколебани! " - колкото и да не им се иска, особено на най - върлите ти опоненти трябва да признаят тези ти думи на 100%.
Иначе изобщо нямаше да се занимават да пишат и 1 коментар и щяха да те оставят да си седиш самичка в тази тема :)
Това просто щеше да е най - зрелият и цивилизован подход срещу теб, но е прекалено да го очакваме такова нещо от мнозинството, нали :)

Авторке, колкото повече търсиш рабиране от масата, толкова повече съпротива ще получаваш. Разбери го това веднъж завинаги.

Ей ги на, старателно са пресяли всяка думичка, която си написала с цел да те оборят, но точно тази прекалена старателност от тяхна страна доказва думите ти, които преди малко сложих тука в моя пост.

Примерно този 46/40 какво се хванал за думата "логика", та е дъвкал, дъвкал а му се е отдало тази възможност само, защото ти си допуснала тази тавтология с нея.

Иначе аз обожавам децата и не съм спирала да бъда изцяло и само на тяхна страна още откакто самата аз бях дете, но просто не мисля да имам такива, докато не се почувтвам напълно готова за това. А и докато не усетя този майченски инстикт, за който говорят жените/момичетата, които искат да стават вече майки.. ама друга тема е, че доста от тях просто искат така да се подсигурят финансово, нали, като родят с идеята едно 18 год. да се изживяват като султанки, после още толкоз като валиде султанки и така, разбираш какво имам в предвид. То защо турските сериали имат такъв огромен успех в България.. та за това вмъкнах това закачливо сравнение, който ме разбрал - разбрал.

Да, може и да е прекалено късно вече ако/като се реша, както веднага ще завторят и затретят някои, но винаги оставя опцията да си осиновя, ако все пак поискам да бъда майка.
Защото ако реша да бъда майка ще бъда само и единствено с цел да осигуря спокойно и щастливо детство на едно невинно същество, дошло на този свят не по собствено желание (факт, който много родители често забравят), не и по каквато и да било друга причина.

Остави хората авторке, не се опитвай да им се доказваш, освен ако нямаш лична изгода от това и просто гледай себе си и своя ти личен прогрес!

63.   Авторке, ти не само мразиш децата, но и себе си и света. Много ти се иска явно да чуеш, че имайки деца сме нещастни, тъжни, неудовлетворени. Но не е така. Децата са най-голямото щастие, което човек може да изпита. Не случайно дори и най-бедните хора имат деца. Ние не желаем да те убеждаваме в каквото и да е. Но обичта ни към децата ти просто няма как да промениш.

65.   От Авторката:
Ако не били майките човечеството щяло да изчезне: не бойте се, няма толкова лесно да изчезне! Откъде късмет пък толкова лесно да изчезне? Спокойно мацки, много скоро всички женски роли, с които толкова се фукате, тотално ще станат отживелица! Хората ще се размножават само чрез генетика в лаборатории, а домакинската работа ще се извършва само от роботи! Децата ще са ГМО и ще порастват в лабораториите за часове и ще излизат оттам директно възрастни хора! Предполагам, тогава вече ще се самоубиете от скука и от чувството за липса на смисъл на и без това жалкия ви робски животец! ;) Хахахахаха, колко хубаво ще се подредят нещата, това е истинска приказка! :)

67.   За всяко нещо си има време, ето аз например съм на 45 сина ми е на 28, тепърва да гледам деца и да се занимавам с тях нямам сили и желание вече, така че всеки сам си решава да има ли да няма ли деца знам само че децата са голяма отговорност, всичко правиме за тях а един ден кой нае какво могат да ни сервират..

68.   Авторката:
Да се ражда от патриотизъм е най - тъпата причина някой да ражда. По принцип се ражда или "защото си направил гафа", или защото искаш да правиш семейство с някого. Aма като искаш трябва наистина със сигурност да искаш, и другия също наистина трябва да иска, и после да си поемеш всичките последици от това, защото не на всеки му се отглеждат копелета и проблемни деца (престъпници, деца с разрушена психика, гейове и лесбийки и т. н. )... Защото ако наистина искаш, може после и да можеш. И защото тези последици няма да ги понесе после държавата, нито никой друг. А само искащите, точно те са длъжни.
... Раждайте, като сте толкова навити да "спасявате" нацията! Само гледайте да не родите поредния безделник, или поредния лъжлив и крадлив политик! :D Ще ви видим тогава, като ги нараждате какво ще ядат децата ви! ...

69.   Авторке, няма смисъл да се дразниш на реакциите на пишещите тук. Реално засягаш наистина болезнена тема, защото повечето майки, (визирам тези, който НЕ са направили ОСЪЗНАТ ИЗБОР да родят, а просто са последвали масата, щото да си минат от реда, понеже им е време или да има кой да ги гледа на стари години), по-скоро човек са готови да убият, отколкото да си признаят, че са сбъркали.
Защото точно тази грешка, както се сещаш е необратима. И после започват да проектират неудовлетворението си от живота или неосъществените амбиции върху децата или да им натякват, какви жертви са направили за тях и от какво са се отказали - подобни теми за токсични родители тук има много.

Самата агресия, с която се реагира светкавично дори на намек, че може да не са прави, е показателна, че проблем действително има. За щастие в днешни дни, все повече хора започват да живеят, така, както искат, а не както трябва.

Не се занимавай, авторке, да отваряш очите на слепите - не води доникъде, по-скоро са готови те твоите да извадят, за да си и ти като тях.
Нека всеки прави, каквото иска -в крайна сметка последиците са си за него - а ти можеш и отговаряш само за себе си. Бъди щастлива :)

70.   Пха, като чета коментарите става ясно че историята леко намирисва.

Аз живея сам от около година и съм свободно момче на 22.
Първо много вярно за написаното ако е така, живота без деца до 30 години може да е свободен а после като се появят децата, как ще ги възпитаваме? .
ДоБре, че още не съм станал баща - нямам и намерение за това сега Живота е пред мен все още и тепърва ще имам много да уча

71.   то животът без глава е най-лесен и приятен

72.   Таэи тема е пропаганда и трябва да се премахне. Авторката говори за ОТПОР - добре! Но нека отправи призива си към арабите и целия Иэточен свят, а не към една от малкото държави на планетата с демографски спад. И така, авторке, докато сирийските афганистанци идват в Европа, ти бягай да преподаваш в Аэия идеологиите си, тогава наистина ще си полезна на обществото. Айде, и със эдраве!

73.   72 - да, пропаганда е разбира се, макар и по детински изложена, но смисълът не си го разбрал, а той никак не е за омаловажаване - особено що става дума за нашата държава. Помисли още малко.

74.   Не, темата едва ли е пропаганда.
Разбирам Авторката, и предполагам, че тя се чувства все още не - готова за деца. Може би е незряла все още.
Не само за да имаш сериозен партньор е нужно първо да си зрял. За да станеш родител също трябва първо да си зрял. А в днешно време се получава ефекта "деца раждат деца", също като матрьошките. Ето защо после им е трудно и имат нужда тоя и оня да ги дундурка - и тях, и малките матрьошки... А това, че наближаваш 30те също не те прави зрял. Не винаги възрастта отговаря на психическата зрялост. Зрелостта си личи по наична на мислене и на поведение, по мъдростта на един човек.

75.   От Авторката:
Аз не мисля, че в България изобщо сме в демографска криза с ниска раждаемост. Всичките жени имат поне по едно - две деца, а вие колко искате да имат - по 10 ли? И после кой, очаквате, да се грижи за тях?
Смъртността е висока, но това е поради лошия стандарт на живот. Селата са опустели, но това е защото по - младите си търсят работа там, където има - по големите градове и по чужбина.
А много българи, които бягат да работят по чужбина така и никога не се завръщат в страната си. Някои от тях дори придобиват чуждо гражданство и чужди имена, децата им дори не знаят български. И как спасявате патриотизма си, ако не е тайна?
Да, ако се сравните с циганите - раждаемостта е ниска, но вие такива ли искате да бъдете - като циганите - с по 5 -6 деца на семейство? Ако това е, което наистина искате, не сте особено цивилизовани в начина си на мислене. Може би дори не се различавате от манталитета на циганите.
Като не щете цигани - изгонете ги, а не се състезавайте с тях по раждаемост, защото така ставате точно като тях.

76.   Българче
Аре стига с това мракобесие и с тоя кравешки рев! Раждаемостта се увеличава за 10-та поредна година, но очевидно няма кой да забележи това! Пише го в статиостиките на съите тези НСИ! И не знам откъде дойде тая велика простотия за "най-ниската раждаемост в Европа", което не отговаря на истината по никакъв начин. Може да е "една от най-ниските", но със сигурност не е "най-ниската". Цитат от сайта на НСИ (тук:http://www. nsi. bg/Population/Population06. htm "Раждаемостта в България вече е на нивото на раждаемостта в редица европейски страни като Италия, Гърция, Унгария, Австрия, Полша и Швейцария. С по-ниска раждаемост са Германия, Латвия, Литва и Словения - около и под 9. 0‰. " При това, годината не е свършила, а ражданията ще са около 74 хил, но в никакъв случай няма да са под миналогодишните. Най-вероятно ще са малко повече. Мисля, че някой от НСИ се е поизхвърлил с атрактивните "лоши новини", а журналисите жадно са ги поели и акцентирали. Знам как става, аз самия съм журналист... :) Проблемът е, че много малко хора в България мислят с главите си...

77.   Авторката:
Прав си, номер 74!
Колкото до 72, ти май не знаеш, че у нас НЕраждането на един се компенсира със раждането на други 5-има,
така, че населението ни не е пред изчезване, казах ви! Въобще, ама въобще не се чувствам длъжна да раждам, само защото "някой мене ме е родил". Това значи ли, че трябва да се отблагодаря на майка ми за месеците родилните мъки, които е прекарала по свое собствено желание, като също родя? Кажете ми, какви са плюсовете да вися над детското легълце денонощно, та да дебна кога ще се наака бебето, докато навън слънцето пече, птичките пеят, целият ден обещава за страхотно прекарване, и аз да се лиша от всичкото това? !? И само не ми казвайте, че мога да разходя бебето навън. Аз тренирам джогинг за здраве и красота и с бебето и количката няма да ми е удобно. Познавам лично 2 сестри-едната е на 30, другата е на 35 (няма да им споменавам имената от съображение за сигурност), по-старата работи във една мазна закусвалня, където е пропито с олио и навсякъде смърди на застояло за 150 лв. и все някак си свързва краищата за двете, но младата нищо не прави-седи на гърба на сестра си. И двете живеят на прага на мизерията. Всичко вървяло горе-долу добре, докато младата не решила да има бебе. Завързала се със един прост шофьор на тир и отпрашила надалеч-далеч отвкъщи. Обаче като и той се оказал голям бедняк, двамата се обрекли на мизерия, и тяхното бебе също, и тогава той започнал да я бие. След няколко седмици, хептен закъсали и тя се принудила да иска помощ от сестра си. И така оттогава досега, тя дава изкараните си с кръв и пот пари на безотговорната си сестра, дето и пукнат лев не е заслужила през живота си, ама драпа от сестра си, като че ли нещо й е длъжна, вместо да се задоволи себе си с парите, дето и без това й стигат едва за 1 баничка на ден. Та, изразът "Опитай всичко от живота", не значи да си безотговорен и безразсъден цял живот, и после да се чудиш и да се маеш, къде, що се отзовах?

78.   Напротив номер 74, за съжаление авторката разсъждава доста по-зряло и трезво от масовите "майки". И именно това е проблема и причината да сме на такъв хал като нация. Че хора, които за себе си не могат да носят отговорност и собствения си живот не могат да подредят, решават че са готови да дават тон в живота на едно малко човече. Че и едва ли не очакват възхищение, че "са си изпълнили дълга към нацията". А какво могат да предложат на едно дете, могат ли изобщо да го възпитат и в какви ценности, могат ли да му дадат възможност да се развива, могат ли обективно да отсъждат кое действие е най-добро за детето и кое е породено от собствените им празноти, изкривявания и комплекси и дали няма да деформират и осакатят психически /а някой буквално и физически/ това дете, вместо да създат един пълноценен човек - тези неща остават на втори план...
Качеството е важно тука, качеството, а не количеството....

79.   Да 78, твоят коментар е със смисъл от първостепенна важност за българите, а и за населението на планетата като цяло!

" могат ли изобщо да го възпитат и в какви ценности, могат ли да му дадат възможност да се развива, могат ли обективно да отсъждат кое действие е най-добро за детето и кое е породено от собствените им празноти, изкривявания и комплекси и дали няма да деформират и осакатят психически"
- е защо сега е пълно с депресирани младежи..

"Качеството е важно тука, качеството, а не количеството.... " - е как това да се втълпи на масите/мнозинството?

80.   От Авторката:
Много благодаря на Отговор Номер 78!
Абсолютно правилно си ме разбрала, явно внимателно си чела коментарите ми.
Номер 77 също разказа една много поучителна история, която прекрасно потвърждава голяма част от моите виждания.
Много Благодаря и за двата отговора!
Напълно се съгласявам с тях.

81.   Добре, че такива като авторката няма да има деца. Идио*и с подобно мислене не трябва да се размножават. Хайде кажи ми, интелект възвисен, философски, след теб какво ще остане? И при положение, че след 1 поколение хората няма да те помнят (а може би и по-малко като време) самото ти съществуване няма ли да било напразно? Какъв е смисъла да съществуваш, ако не направиш нещо, ако не оставиш нещо след себе си, следа някаква от теб?

82.   Ето го прословутия манталитет на простолюдието, на голяма част от нисшата класа:

" Какъв е смисъла да съществуваш, ако не направиш нещо, ако не оставиш нещо след себе си, следа някаква от теб? " - еми ние сме прости хорица, обикновени такива и не сме учени и кариера няма да направим и нищо няма да направим като цяло, ама обаче не искаме да ни забравят. Искаме да ни помнят щото сме много важни, нищо че не сме способни да направим каквото и да било значимо или поне полезно за човечеството.
Ние ще си направим детенце и то ще ни направи значими и ще придаде смисъл на живота ни, щото ние иначе смисъл няма как да открием, а и нещо не ни се търси.
Ние много обичаме да гледаме шоуто на слави и турски сериали за големи богати и задружни семейства.
Ние можем да си осигурим хляб и ток.
Сега остава да оставим нещо след себе си.
Ама какво?
Ами дай да родиме.
Те за бебетата не трябват много пари.
После държавата ще се погрижи за израстването му като личност.
Нали за това е държава. Тя ни е длъжна!
А ние ще си гледаме шоуто на слави по любимата ни телевезия.
Като стане на 12 ще започне да спестява от закуски за да си купува тетрадки и нови обувки.
Ние имаме диван, който е купуван от лелята на мъжа ми.
Този диван още става за ползване.
Иначе ние имахме мечти, но нещо вече не ни е до тях.
Стига ни толкова.
Хич не е за нас. По тв има толкова по - интересни неща.
Ще родим и ще изискавме от детето да прави неща и да постига по - висши цели.
Това ще стане като му натякваме, че сме му осигурили покрив над главата и кремвирши за вечеря.
И за това то ще е послушно, а още по - важното Изпълняващо всички наши искания.

86.   А защо задължително трябва да оставям след себе си бебе, 81? !? (Не си прави труда да отговаряш на този въпрос, беше реторичен) Може да оставя някоя картина, някоя книга, някоя песен, или някой филм, както правят духовно развитите хора. Ама вие от това нещо си нямате хабер, нали? !? На вас ви дай само да нараждате, да разпльокате сумати бебета на тази планета, та да не може да се диша въздуха от толкова много народ. Като умра, и без това няма да съм във съзнание, та да размишлявам, или да съжалявам върху "загубения" си шанс. И още по-добре за мене. Аз ще се смея отгоре и ще ви наблюдавам така, както орел наблюдава плячката си отвисоко, докато вие си се множите и затъвате все повече и повече във помията, в която вече сте затънали. За какво раждате-да има кой да използва ресурсите на Земята докрай, да изтиска цялата планета докрай? !? Затова ли ги раждате? !? Това не е ли консуматорство? !? Да използваш нещо, та да не отиде на вятъра? !? Разбирам, че от някои деца излизат добри хора и не е било напразно раждането им, но те са били отглеждани с много любов и средства, подчертавам СРЕДСТВА!!! Не можеш да си беден като шушка, да си безработен, да се държиш на пенсията на родителите си, и да очакваш, че от долнопробния ти род ще се роди Майкъл Джексън? !? Извинявай, ама трябва да си знаел какво правиш, а не просто така да си си хвърлил семето. Смея да твърдя, че ние изобщо не сме изпаднали във демографска криза-точно обратното. 7 364 570 млн. души сме по последни данни, така, че това не е никак малко. Пък и какво печелим от това да сме много-не знам. Вие се плашите, че като изчезнем като вид, ще западне планетата, ще се замърси, ще се занемари и също ще изчезне-е, не е така. Точно обратното е, ние я правим такава. Естественият ритъм на природата е без нас, а не със нас. Докато нас ни има, винаги ще има парникови газове, глобално затопляне и недостиг на ресурсите. Когато ние изчезнем, всичко това ще се възобнови и ще влезе отново във употреба, но не във наша, а на някой друг вид. Успех със множенето!
Авторката

87.   Добре че и вашите не са мислели така, че иначе нямаше да имаш възможността сега да пишеш тука....

88.   Майкъл Джексън е роден на 29 август 1958 година в Гери, Индиана, САЩ. Семейството на Джоузеф и Катрин Джексън е твърде бедно и едва ли някой подозира, че току що на бял свят се е появила личност, която ще промени из основи света на музиката в следващите пет десетилетия. Toй е седмото от общо девет деца в семейството - още три момичета и пет момчета, някои от които по-късно също успяват да се наложат на световната сцена.

Така, че авторке, върни си думите назад.

90.   Аз съм мъжът зад 81 коментар:
Драга "интелектуалке", ти явно си всестранно развита личност. Можеш да рисуваш, да пееш, да продуцираш филми, да пишеш книги и да се изразяваш в един форум за споделяне, оправдавайки това, че по всяка вероятност си стара мома. Ако вникнеш в думите ми, би могла лесно да осъзнаеш, че аз задавам въпрос. Да, детето не е единственото, което можеш да оставиш, но до колкото съм запознат няма толкова всестранно развити хора в България. Още повече пък известни. А за да оставиш нещо, с което да те запомнят (и то не е дете), то ти трябва да си известна. В противен случай ще сте запомнят само роднините ти и то (както подчертах) за 1 поколение. Въздуха е мръсен не защото има много хора, инфантил такъв, а защото хората с дейността си го замърсяват. Планетата се замърсява от дейността на хората, а не от тяхното количество. Знаеш ли, че ако хората по цялата планета скочим в един и същ момент, можем да отклоним оста на въртене на Земята около себе си? Това, което искам да ти кажа е, че нашето количество може да бъде както плюс, така и минус. Ние сме 7 милиона. На Земята има около 7 милиарда души. Това са 7000 милиона, т. е. ние представлявам 0. 1 % от населението на планетата. Китай са 1 милиард, Индия - малко повече. В Китай наскоро свалиха забраната за раждане на второ дете, защото населението им е най-застаряващото в световен мащаб. Индийците обаче нямат никакви забрани, това какво ти говори? И след като ти обогатих малко (и без това ниската) общата култура, да се върнем на въпроса. Ако подходим библейски на въпроса, Господ е казал: "Вземете се и се плодете". Ако подходим еволюционно, отново трябва да се раждат хора, за да може да еволюираме, понеже еволюцията е свързана с възпроизводството на следващото поколение. И пак ще ти го обясня: когато една клетка е поставена в екстремни условия, тя има 2 изхода. Първият е да се възпроизведе като плода има изградена (или започнала да се изгражда) устойчивост към екстремните условия. Вторият изход е да се затвори в себе си и да не умира (т. е. да стане безсмъртна). Така, че ако не си безсмъртна от всяка гледна точка е силно препоръчително да имаш дете. Ако не можеш (поради една или друга причина) не смятам, че трябва да се опитваш да убедиш хората, че това да нямат деца е решението. Понеже ако човечеството спре да се възпроизвежда, ще изчезне като вид. И отново ще кажа: хубаво е от еволюционна гледна точка, че индивиди като теб няма да се възпроизведат.
АКАТИМ

91.   Пффффффф - Майкъл Джексън.
Я го остави тоя педофил. И там не знам си какви оперции си бил правил на лицето ли къде още.. Абе УЖАС!

Еми верно има големи постижения в музиката, но това е просто талант - беден богат все тая.
Не всеки се ражда с талант.

Лично аз не харсвам музиката му, ама изобщо.
Като бях много малка си спомням, че го пускаха по Канал1/тогава разбрах за него за първи път - е още от тогава ме отблъсна категорично този музикален изпълнител.
Но да, това беше явно отклонение от основната тема - всеки си има вкус.

92.   Не, не мисля че без деца животът ще е по-щастлив - това е отговорът на въпроса ти. Ако се налага да се обяснявам защо е така значи сме стигнали дъното...

93.   АКАТИМЕ, със тези примери не се опитвах да намекна, че аз ги мога тези работи и, че съм кой знае какъв голям талант и голяма артистка, а, че раждането не е физически неизбежен процес, като застаряването и умирането, а може да се контролира съзнателно, което съответно значи, че много ясно, не всички жени може да го искат. И това клише "Ако майка ти мислеше като теб, сега нямаше да те има", вече е толкова изтъркано. Нямате ли си други аргументи, с които да ме оборвате? Или ви се свършиха? !? Ще се зарадвате, като чуете това:според статистика, напоследък всяка 2-ра тийнейджърка, дори всяка тийнейджърка ражда, преди да е навършила 16. Вероятността тук, в България да се роди едно свестно хлапе, което не пие, не пуши, не се друса и не се чука още от малко, като се има напредвид високата престъпност и корупция, храната с ГМО, с която се тъпчат всички българи и разврата, който лъха от всяка медия, е 1 на 100. Много по-голяма е вероятността да се роди някой наркодилър, сводник, или наемен убиец, и не ми казвай, че съм се вкарала във филми, защото знаеш, че това е самата реалност!!! АКАТИМЕ, ако наистина това ти е целта, да накараш колкото се може повече хора по света да скочат в един и същ момент, та да "отклонят оста на въртене на Земята около себе си, занчи си луд за връзване. Това пък за какво ще го правиш, от крайна необходимост ли е, за свое собствено забавление ли, за да докажеш нещо ли, не разбирам? !? Какво искаш да докажеш с това, че си голям физик, искаш да се фуклевиш и да засенчиш Коперник? !? Това, което той го е открил, си е вече открито, няма повече за откриване, всички го знаят, и край. Точка. Това е само поредното доказателство, че именно хората със собственото си съществуване, рушат планетата. Говориш ми за замърсяване на Земята от дейността на хората, а искаш да изпълниш този садистичен акт, да скочиш върху нея. Добре, де, да предположим хипотетично, че някак си успееш да я "изместиш" тая ос, и после-какво ще спечелиш от това? ! Освен, че ще разместиш всичките земни пластове и ще повредиш ядрото, което ако спре да се върти, ние всички ще изпопадаме от тази планета във небитието, и да-възможно е да паднем от Земята, напълно възможно е. Единствената причина, поради която досега не сме се разлетяли в Космоса, е земното притегляне, което идва от ядрото, което е с много високо съдържание на стопен, течен магнит и затова, ние стоим стабилно.
По-важни са принципите и моралните ценностти, а не първобитната нужда да си оставиш спермата някъде, та да не си "сам на старини". Вие, мъжете, явно си мислите, че е много лесно и приятно да родиш, като че ли вероятността да умреш по време на раждане не е 60%. Като че ли не съществуват рискове да възникнат усложнения, като оплитане на пъпната връв около бебето и задушаване, външни кръвоизливи и пукване на някой кръвоносен съд в главата от силно напъване. Да, аз няма да се възпроизведа, но не, защото не мога, а защото не искам. Толкова ли си прост, че се хващаш за всяка една дума, която аз казвам. Културата си ми е висока и нямам нужда такива псевдоинтелектуалци като тебе да ми я обогатяват. А, и Господ не съществува.

94.   Виж сега, това за гравитационните сили не го казвай никъде, защото ще ти се смеят. Ние не стоим на земята заради това, че ядрото на Земята се върти. Общата ти култура веднага пролича. Прочети малко Закона на Нютон за всеобщото притегляне. Нека те светна, че от ядрото на Земята зависи земното магнитно поле. Но пък земното магнитно поле не ни държи нас на земята. То ни предпазва от вредните силно заредени финни частици, които Слънцето изхвърля в космоса. Именно заради този зареден поток и заради липсата на магнитно поле на Марс, Червената планета няма атмосфера. Земното магнитно поле се простира около Земята и действа като щит, който предпазва атмосферата ни и всичко под нея да не заприлича на Марс. Прочети малко, образовай се, четенето не е вредно. И ние изтъкваме аргументи. Изтъкнах ти от еволюционна гледна точка как стоят нещата, ти обаче не вдяваш. Това, което казах за хората и че можем да отклоним земната ос, го казах с явния умисъл да схванеш, че заедно хората можем да постигнем много неща. Ти обаче прие думите ми буквално, с което отново показа излишъкът от празно простраство между двете ти уши, нуждата от гънки по мозъчната ти кора, или просто това, че си тъпа - както искаш, така го приемай.
Да ти кажа и още нещо - хората не се раждат убийци, наркодилъри, престъпници, доктори, гении и т. н., деградирал хомофоб такъв. Това, че даден човек е станал някакъв няма нищо общо със самия акт на раждането. Има общо със семейството, средата и обществото, в което е поставено. Има общо и със самия човек. Виждал съм хора от гета да стават професори и хора, които са учили в частни училища да са изметта на обществото. Така, че ако не вярваш в Господ и все пак твърдиш, че от раждането ти е предопределено какъв ще станеш, това означава, че силно си противоречиш. Само дето и това не го осъзнаваш. Говориш простотии, изтъкваш 2-3 статистики, които си прочела и се правиш на някаква интелектуалка, каквато не си. Това е твое мнение. Всеки си има мнение. Само че това твое мнение те обрича да живееш в самота. Защото да, има и доста мъже, които не искат деца и е възможно да откриеш такъв и да си живеете двамата, но това няма да е живот, а ще е просто съществуване. Съжалявам те. Теб и хората като теб. Вие никога няма да усетите какво е да дадеш живот, какво е да обичаш безприкословно едно малко същество, част от самия теб. Какво е да си готов на всичко за него и да те интересува само неговото щастие. Вие никога няма да осъзнаете най-великото чувство да бъдеш родител, а не само дете. Някога нашите прабаби и дядовци са правили много деца, за да им помагат в работата и да са отмора и подкрепа на мама и тате. И не са мислили за въжмоности. Сега светът е друг, но пожелавам на всеки да стане родител, за да разбере какво е чувството. И дано не стане родител на неблагодарен индивид като теб.
Ако така мислиш за живота, защо живееш? ! Явно е, че си наранена. Явно е, че имаш психологическа травма, която носиш в себе си. Явно е, че имаш много слаба психика, щом не можеш да се справиш със заобикалящата те среда. Въпросът е, че се опитваш да докажеш на себе си, че това е правилно решение. От еволюционна гледна точка е точно такова. Индивид като теб няма да си предаде гените в човешкия геном в бъдещето. Бъди щастлива и самотна в своето решение. Живей с него, това явно ти е наказанието. Един ден ще проумееш колко е глупаво всичко, което говориш, но ще е късно. Защото, мило момиче, аз като мъж мога да стана баща и на 60, но ти като жена с всяка изминала година шансовете ти намаляват. Няма да се опитвам повече да ти давам акъл, защото акъл на празна тиква не можеш да дадеш. Няма и да коментирам обидите ти, с които целиш да ме провокираш, защото интелектуалното ти ниво е доста под моето, за да бъда засегнат от тях. Желая ти успех в твоя нелек път, по който си избрала да вървиш!
АКАТИМ

97.   Авторке ти също си била дете, защо не си се самоубила като малка, за да не "разваляш" живота на родителите си? И едно дете на семейство е точно демографска криза - двама родители умират, остава един наследник, ти не разбираш от математика за втори клас, а си тръгнала акъл да даваш на хората!

98.   От Авторката до АКАТИМ и всички негови коментари:
АКАТИМ, невиждано твърдоглавство от твоя страна. Личи си, че си тъп на галош и се опитваш да го прекриеш
със крадена информация от Уикипедия, но нещо не ти се получава. Явно ти се опитваш мен да ме засегнеш и обидиш със тези плоски обиди, цитирам:"Излишъкът от празно пространство между двете ти уши, нуждата от гънки по мозъчната ти кора, или просто това, че си тъпа", но аз не се засягам, защото знам, че те са една изградена преграда между теб и външния свят. По-добре да си стоиш във своя си измислен, приказен сят, във който винаги си си прав и да си повтаряш, че си
прав, отколкото да излезеш от него и да видиш реалността. Не те виня, това е защитна реакция, която се активира когато някой те удари по егото (в този случай, аз). Това, че не можеш да ме видиш наживо, не значи, че можеш да ми правиш някакви нелепи психопортрети и психоанализи и да си съчиняваш за мене във свободен стил!!! Аз нямам психологическа травма, която нося в себе си, нито пък слаба психика (това пък откъде го измисли? !? ), но явно ти имаш, след като се изразяваш така настървено и в режим на бойна готовност-показва, че си нерешителен и несигурен в действията и решенията си и затова се опитваш да го компенсираш тук, като блъфираш, за да ме уплашиш. Откъде накъде се имаш за такъв голям професор, филоософ и разбирач, след като само по поста ти може да се разбере, че си просто един комплексиран злобар и хейтър? !? Истината боли, нали? !? Но няма друг начин за казване, освен правият. Тази глупост, че мъжете можели да направят дете и на 60, си я писал къде ли не другаде. А най-голямата трагедия е, че във всяка тема, във която се разправя за деца и семейство, ти се оправдаваш с абсолютно същият пример, 1 към 1, как не можа поне веднъж да кажеш 50, или 55. Направо ми става трагикомично, като знам какви шаблонни реплики използваш едни и същи, написани от лист хартия. А за справяне в различни ситуации, изобщо не вършат работа. Не, че ти следя много темите и коментарите, но всеки път, като попадна на нещо твое, все я виждам тази реплика. И той изтъквал аргументи. Хаха!!! Ще ми покажеш ли точно какви бяха твойте аргументи??? Освен едни лични нападки и обиди по мой адрес? !? Обогати си речника малко, имаш нужда-други думи, освен "еволюция", "изтъкване", "дегенерат" и "идиот", не знаеш. Мен по интелект никога няма да можеш да ме достигнеш, камо ли да ме задминеш-мечтай си. Аз имам много по-иновативно мислене от тебе, а ти си просто един закостенял комунист. Със своето остаряло мислене, за никъде не си. Не може пак булките да се вземат млади, да раждат на по 13 години, да готвят и чистят като слугини на 3 пъти по-големите си свекърви и свекъри, да се лишават от средно образование и училище, за да работят на нивята, да доят кравите, да пасат овцете само, заради теб, защото ти така искаш. Не може всички българи да си променят манталитета и начина за живот, само заради тебе. Не разбирам защо се обиждаш от фактите, които съм написала, при положение, че са напълно верни. Не се заричай, че няма повече да ми четеш коментарите, знаеш, че отвътре си те човърка да ми отговориш.

99.   От Авторката-

На тези, които смятат, че смисълът на живота им е да се размножават -
ще им кажа само едно в заключение-
аз живея вече 30 години на планетата Земя без да съм се размножила, понякога щастлива, друг път не толкова, като всеки човек,
НО НЕ НАМИРАМ ДОСЕГАШНОТО СИ БЕЗДЕТНО СЪЩЕСТВУВАНЕ ЗА БЕЗСМИСЛЕНО!

100.   ЗАКЛЮЧИТЕЛНО ОТ АВТОРКАТА:

Искам само да заявя на всички тези вманиачени в дечицата хора, които по - горе ме заядоха, че смисълът на живота е размножаването, че вече 30 години живея на тази планета без деца и не намирам съществуването си за напразно и за безсмислено! И не смятам, че съществуването ми е толкова безсмислено, че трябва да се размножа, за да го осмисля, ако ме разбрахте!
Темата за мен е приключена!
Хайде и със здраве!

101.   Тука 2ма различни човека се представят за Авторката, ако истинската Авторка е там, да се обади!!!

102.   И аз да се включа. Жена съм в 30-те. Нямам деца. Щастливо омъжена в Западна Европа. Бих казала, че всеки намира своя смисъл в живота. Дали деца, работа, да помага на другите, все едно.. Всеки човек е СВОБОДЕН да живее както иска. Не живейте както обществото ви налага, бъдете свободни да избирате, живота си е само ваш, ако искате деца и те са вашия смисъл, нека е така, но за други това не е смисъла, и въпреки това, хората са пак щастливи. За мен само ограничени хорица, които не виждат по-далече от носа си, могат да ми казват как аз да живея и да ми казват кое е правилно и кое не. Слава богу, не срещам в обществото в което живея примитивно мислещи и такива, които да задават въпроси от личен характер. Всъщност те живеят най-вече в България. Българина обича да съди, да сочи, да дава насока как да живееш. (според него си. ) И вярвате или не, ама без деца се живее чудесно и пълноценно. И да, аз имам племеници, които обичам безумно. И приказките с егоизма сме ги чували вече. Нима твърдите, че всички майки на тази земя са качествени хора и не проявяват грам егоизъм?? !!! Аз познавам поне дузина егоистки, които са и майки. Ами това е от мен по темата. А плюенето, авторке и соченето с пръст няма да спре. Поне в България е такова положението.
С много уемиИ аз да се включа. Жена съм в 30-те. Нямам деца. Щастливо омъжена в Западна Европа. Бих казала, че всеки намира своя смисъл в живота. Дали деца, работа, да помага на другите, все едно.. Всеки човек е СВОБОДЕН да живее както иска. Не живейте както обществото ви налага, бъдете свободни да избирате, живота си е само ваш, ако искате деца и те са вашия смисъл, нека е така, но за други това не е смисъла, и въпреки това, хората са пак щастливи. За мен само ограничени хорица, които не виждат по-далече от носа си, могат да ми казват как аз да живея и да ми казват кое е правилно и кое не. Слава богу, не срещам в обществото в което живея примитивно мислещи и такива, които да задават въпроси от личен характер. Всъщност те живеят най-вече в България. Българина обича да съди, да сочи, да дава насока как да живееш. (според него си. ) И вярвате или не, ама без деца се живее чудесно и пълноценно. И да, аз имам племеници, които обичам безумно. И приказките с егоизма сме ги чували вече. Нима твърдите, че всички майки на тази земя са качествени хора и не проявяват грам егоизъм?? !!! Аз познавам поне дузина егоистки, които са и майки. Ами това е от мен по темата. А плюенето, авторке и соченето с пръст няма да спре
:)))))

103.   И защо държиш да ни информираш относно самооценката си? Не сме те питали. Или не си сигурна в нея и търсиш потвърждение отвън? Тук явно няма да го получиш, остани си със здраве.

109.   Темата е доста стара, но понеже ми се мерна, да вметна и аз нещо: Едни реват за деца, едни реват от деца..
Но.. последните принципно никога няма да си признаят публично..
Авторката, как са нещата при теб? Още childfree?

110.   Аве какви глупости надрънка номер 1. Някой щял да се грижи за него на стари години , или да нахока медицинската сестра, ако не му сменяла на време памперса.Аве номер 1 ела да видиш в моето село колко възрастни хора с деца и внуци са оставени на произвола на съдбата, да де насират и напикават и да обикалят по улиците не мили не драги с деменсия.Живи да ги оплачеш.При положение, че тези хора, цял живот са блъскали за децата си.Апартаменти им накупиха, коли, пари за бизнеси им дадоха.И накрая, и едно телефонно обаждане няма за коледа.Не упреквам хората, които са решили да имат деца, нито тези, които са решили да нямат.Да ли е избор или съдба е друг въпрос.Все пак, ако е избор трябва да си наясно с него и да го правиш съзнателно и да не се надяваш на гледания на стари години и щасливи семейни коледи, а просто да си поемеш отговорноста за него.

Чингис Хан

111.   Аз не мога да разбера стремежа на някои хора да бият тъпан наляво-надясно за разбиранията си и то на ежедневна база. То не са гей паради, джендъри, транссексуални, childfree и прочие идиотизми. На никого не са му опрели пистолет в главата да прави деца, нито пък някой са го вързали да не се среща с хора от същия пол. Правете си каквото искате, но спрете да занимавате околните с вижданията си. Утре някой ще си основе общество на биещите си шамари. И за него ли ще започнем да си мислим колко "хубаво" би станало, ако повече хора се събират заедно и се налагат един друг.

113.   "и да спрат да се опитват да ни карат насила да станем като другите?"
Е, тука прекали! Кой те кара, ма!??

114.   111, няма лошо да споделят вижданията си. Точно на различните хора и тези с различни виждания им се натяква какво е “нормално” и, ако не го правят, са ненормални, егоисти, ялови и тн. Ти какво искаш - едните да натякват и да дават акъл, а другите да си мълчат и да се тишат ли? Всеки с различна гледна точка от твоята има право да си я изкаже.
За протокола - нито съм лесбийка, нито не желая да имам деца, но смятам, че има и такива хора и те не ни пречат по никакъв начин. Друго ми е мнението за анти-ваксърите...

115.   Е, пааа, мислим, затова деца нямам и не искам. Не желая да живеят в тоя зверилник, пълен с простащина. По-добре няма да стане, само по-зле.
Нямам силите и мотивация за деца, а теорията децата ще ме гледат - мерси, като гледам повечето набори около мен себе си не могат да гледат, какво остава за родители си :D
Затова шетам само на моя си гъз и не преча на никого, ако ще и 10 деца да има.

М 35

116.   Някой задължил ли е някого да има деца? Опрял ли му е пистолет на главата? Въобще на кой му пука, че някой/някоя си не искал/а да има деца, че трябва да го съобщят на всички?

117.   Абе за кво пишете под теми от 5 години. Та чак и въпроси задавате. Кой ще ви отговори? Вие добре ли сте...

118.   Аз нямах време да прочета всички коментари, но по темата. Всеки има право на мнение как да живее и какво да прави, стига да не пречи на другите. Аз много бих искала да имам деца, но така и не срещнах мъж, а вече е късно за деца. Така че понякога просто животът определя какво да се случи...Сигурно съм можела да обрека на нещастен живот с някой, който нито харесвам, нито обичам в името на това да имам деца, но в каква среда биха израснали те? Не знам, не мога да кажа дали е било грешка да остана сама така, но със сигурност ми тежи, че нямам деца. Така че, който твърди, че живот без деца е живот, да помисли отново. В крайна сметка не е ли това смисълът, знам ли??

119.   Абе лош света, ама вие кое предпочитате да ви има нали? Децата много ги обичаме, те също като са малки. Все мама искат, и обичат чисто.. С деца зле, без тях още по-зле (когато се разболеят и нямаш време за себе си може да не ти е много добре)..

51-100 от 112