Споделена история от Семейство

Проблеми със семейството на приятеля ми
Здравейте, искам да остана анонимна така че няма да пиша име. Живея вече две години в чужбина и имам приятел чужденец(Чехия). Имам постоянно здравословни проблеми, всяка година по нещо, сега имам отново и немогат да разберат какво ми е а докато бях в
България никога не съм боледувала така. Приятелят ми ме подкрепя, искаме да живеем заедно да създадем семейство и да си купим апартамент разбира се чрез жилищен кредит. Днес при мен била майка му, защото ми било отново лошо и ми наговорила неща които изобщо не ми харесаха- че съм постоянно болна, сега точно започнах нова работа а е възможно че ще ме вземат в болница а затова щели да ме изгонят от работа защото съм все болна, че ако искаме да си вземеме този кредит няма смисъл защото няма да можем да го изплащаме защото постоянно боледувам и немога да ходя на работа, а че даже немога да си позволя да имам дете след като боледувам често ( а ние планираме следващата година да започнеме опити), че ми е едва 23 а здравословното ми състояние е лошо, това страшно ме заболяло защото също съм много нещастна че това ми усложнява целия живот и съм безсилна пред това и че също не го искам и не мога да направя нищо. С приятелят ми сме постоянно във връзка ако нещо евентуално се случи че ще ме заведе до болницата защото тя е на 20 км в съседният град, но той е постоянно на работа, а днес заради това също съм го отнесла аз че съм го карала да излиза от работа и да ме кара ако стане нещо, че неможем да правиме това, че той трябва да ходи на работа. Аз отговорих че не съм го карала нищо да прави и да излиза от работа, а че сам ми то предложил защото се притеснява, но тя си мисли че аз го карам...
Ако това всичко разкажа на своята майка тя ще бъде категорична че трябва да си стегна куфара и да се прибера у дома, но не и казвам за да не я притеснявам и заради него, защото се обичаме...
Кажете ми какво да правя имаме ли изобщо някакво бъдеще или всичко е обречено, тя постоянно има някакви неприятни намеци, а сама е всеки месец при различен доктор...

Коментари

1.   Aми прaвa е женaтa зa всичко. Ти сaмa не си ли си ги зaдaвaлa тия въпроси?
Ето, питaм те и aз- кaк ще изплaщaте жилище, aко ти постоянно боледувaш, a сaмо той рaботи и дори може дa го уволнят зa товa, че тичa по болници, зaрaди теб?
A бебе кaк ще износиш и гледaш, после той и товa ли ще трябвa дa прaви?
Нещо не ми се връзвa товa кaк преди в Бългaрия хич не си боледувaлa, пък сегa постоянно си с някaкви болежки.
Дaли не е сaмо твият нaчин дa го държиш около полaтa си? Aко е тaкa, имaй в предвид, че ще му писне нaкрaя и без нaмесaтa нa мaмa дори, сaм ще ти купи обрaтен билет зa Бългaрия. Aко все пaк грешa, ти препоръчвaм дa си се върнеш временно в Бългaрия, дa си нaпрaвиш сериозни и пълни изследвaния и дa се лекувaш нa място. A после дa се върнеш при него кaто здрaв и рaвностоен. Тaкa и той през товa време ще имa спокойствието дa рaботи, спестявa и aко се нaложи дa ти прaти нещо зa лечението ти.
И която и дa е мaйкa ще постъпи кaто неговaтa. Никоя мaйкa не желaе детето и дa стaвa болногледaч нa млaди години и дa го дърпaт нaдолу.

2.   Без да знам каква диагнозата ти гарантирам, че е на психогенна основа и от многото негативи от които си заобиколена. Не знам самата адаптация в новата страна как ти се отразява -- дали положително или отрицателно, но със сигурност отношенията ти със семейството на "приятеля" имат само лошо въздействие.

Ако така продължава си смени приятеля! ако продължаваш да боледуваш си смени работата и ако това не помогне се върни.

Пак повтарям от натрупаните негативи "избягваш" в заболяване.

Успех!!!

3.   Ти да не си от тъмно-зелените, че така се изразяваш: "Днес при мен била майка му, защото ми било отново лошо и ми наговорила неща... " - ти не присъства ли там, че тя "била идвала"? ...

Трябва да се разбере какви са причините за постоянните ти боледувания - хормонален дисбаланс ли е, нисък имунитет ли е, на нервна почва ли е... и да се предприеат съответните мерки. Ако трябва - да се преместите да живеете в България.
Ако подминаваш проблема ще става все по-зле...

4.   Какво да ти кажа много кофти ситуация, аз съм в подобно на теб положение само че с това че вече имам дете голямо, само се издържа. Болен човек никой не иска а никой не е виновен че е болен. Дано по скоро разберт какво ти има и да се оправиш че иначе лошо. Ште останеш сама мъжете са да нямаш вяра много на тях е трябва много да те обича за да те приеме такава каквато си. Но в днешно време май тази любов либства, дано ти да си я намерила.

6.   Може би не е добре за теб да си там. Много жени ми се струва, че искат да вземат чужденец, само и само, за да се установят в по-добра страна. Нормално е майката на приятелят ти да иска най-доброто за него, както всяка друга майка, включително и твоята.

7.   Страхува се свекървата да не тормозиш сина й. Тя тормози по същия начин своя си мъж, но пък е живяла с него над 25 години, и е почнала с тормоза чак след акто е родила, а ти още от началото почваш.
Зер няма насилени мъже? Насилие е не само да го блъска с точилката. Да му взема заплатата и той да нема два лева да пие една ракия не е ли насилие? А да му туря вечерен час като на петокласничка, не е ли насилие? Ами да му въдворява икономически мигранти (например майка си) при материална база за двама? Да държи дистанционното и да му определя какво да гледа? Да го трови с храни и напитки, които организмът му не приима? А нима няма и преки форми на физическо насилие – бой, глад?

8.   Ако си постоянно под стрес, това се отразява на здравето.

9.   Авторка:
Така, вече достатъчно, благодаря на тези които са разбрали смисъла на въпроса и отговорили нормално.
Число 1
Аз не съм легнала на легло и да умирам, да се грижа за себе си мога и сама както и за него а ще направя това и с детето си! Въпросът беше там, че той е този който иска да ми помага. А не всяка майка ще го направи, след като знае, че след това той ще е нещастен! Били сме и в обратната ситуация а маоята майка не ми е казвала заради това че два пъти лежа в болница да го оставя и да си намеря здраво момче! А и относно болестта ми, не съм заразна само имам проблеми с кръста заради работата, само че тука неможеш постоянно да я сменяш заради здравословни проблеми. Аз те питам сега ако си майка и детето ти иска да е с някого, които има здравословни проблеми и не е виновен за това, ще го накараш да се разделят за да е нещастно? ! А говори ти нещо думата хуманност а взаимопомощ. Аз си мисля, че затова сме хора да си помагаме
Число 3
По- бяла съм отколкото можеш да си представиш. И ти да живееш 3 години в чужбина и да се прибираш за 10 дни всяка година в България, а през останалото врее да комуникираш само с чехи всеки ден също ще ти създаде проблем правилното изразяване. Седни и започни да се учиш чешки и ще разбереш. Да ти обясня малко-чешкият като българският са езици от славянската езикова група, следователно са подобни в някои измерения, само че времената и словореда се образуват малко по-различно, а като говориш два езика наведнъж постоянно се получават и обърквания! Иди се образовай...
Число 6
Ако ти си готова да си вземеш чужденец, да спиш с него в едно легло и да искаш да ти направи дете заради материалните облаги или по-добрия живот, аз не съм и нямам на то нито нерви, нито здрав стомах ако ме разбираш... Тогава сама си отговори дали съм с него заради това...
Число 7
Отиди се прегледай... ако исках да го тормозя вече щеше да не е между живите!

И накрая още веднъж, благодаря за "нормалните" отговори. Някой изобщо не са си направили да се позаинтересуват повече за да разберат как точно стоят нещата. А като цяло точно това съм очаквала от това запитване- българската глупост надделява винаги, затова никъде не ни искат после заради такива "умствено бедни"
и като телета пред майка си бързат да упрекват, повръща ми се от вас, но благодаря още веднъж на останалите, и няма смисъл повече да пишете, беше ми предостатъчна тази доза тъпотия, ще се направя, че никога не съм писала тук!

10.   Ооф aвторке, 3 год. в Чехия и зaбрaвилa езикa, ех, кaк обичaм тaкивa кaто тебе. Aз съм 15 г. в стрaнa, чийто език нямa нищо общо с бългaрският, AМA НИЩИЧКО. Бългaрски говоря сaмо няколко чaсa в неделя и виж, някaк не могa дa се престоря, че съм зaбрaвилa родният си език. При товa съм и училa/зaвършилa пък в третa стрaнa. Лиглa.

11.   Е стига сте тормозили момичето, какво материални облаги не виждате ли че пише че щте взимат апартамент на кредит. Все пак Чехия не е кой знае колко богата държава. Може пък наистина да си се обичат. Чехите са красавци. Не слушай майка му и си живей живота с твоя приятел щтом с него ти е хубаво. Това с кръса наистина е гадно аз също страдам от дископатия и с годините щте става все по зле и зле, но в крайна сметка правят и операции хората, санаториуми и гледай да си намериш по лекичка работа. Успех

12.   До всички които писаха че свекървата е права ,за мен не е права я си помислете ако вие се разболеете и вашите съпрузи и деца ви изоставят,нали любовта се доказва точно в такива трудни моменти,Според мен ако приятеля ти държи на теб и не слуша майка си действай смело ,имаш рамо на кого да се опреш.За мен това е мъж да остоява позицията си .Болна здрава той щте живее с теб не майка му.

13.   Авторке не се ядосвай повечето българи са злобни и алчни същества, щтом си с чужденец значи е за облага, какво слабоумие само. Лично аз имам приятел който живееше и работеше в Чехия и ме викаше там, но аз си знам че в чужда държава няма да ми е конфортно затова той дойде върна се в България да сме заедно, какво като взима по малко пари тук важното е да сме заедно, да си го виждам всяка вечер. Парите не са едиственото най важното нещо на света, те са средство за преживяване. Живяла съм с малко и с много пари. Мога да ви кажа че когато нямах пари бях много по щтаслива отколкото когато живеех с мъж с много пари бях супер нещастна. Затова заложих на любовта. Парите се печелят. Важно е уважението разбирателството и ЛЮБОВТА поне за мен

14.   До №12
Ако ние постоянно сме болни още преди да създадем семейства и деца, ще ни се случи същото, както при авторката две години е в Чехия и през това време е все болна и все нуждаеща се от помощ, разбира се, че ще се намери свекърва или зълва да наливат в главата на приятеля й мозък, че на такава жена не може да и се има доверие и няма никога да настъпи моментът на връщане на вложените в нея усилия.
Свекърва й всеки месец е при различен доктор, но е жена на възраст с отгледани деца и изплатено жилище. Авторката дори има наглостта да сравнява и слага като равни моминското си здраве с това на пенсионерка. Свекърва й мисли трезво, ако сега авторката е постоянно болнава, какво ще стане с нея след 5-10 или след 25г когато ще е на възрастта на свекърва си? На 23г да се оплакваш от болен от работа кръст, какво може да се очаква, ако тази жена е бременна и носи големия корем? Не казвам че младите не може да ги боли кръст, а казвам, че не може две години все да ги боли нещо, ако не са инвалиди разбира се, тогава е разбираемо.

15.   Не са съвсем прави, тези, които обвиниха авторката, че си е забравила езика. Не е едно и също с език, който няма нищо общо и език, който е много близък с нашия, какъвто е чешкия - все едно говориш на диалект - много бързо се прихваща. Неприятното в случая е, че сигурно говори чешки, както и български - с примеси от другия език - което сигурно дразни чехите, колкото и българите. За себе си мога да кажа, че само един единствен път съм виждала момиче - македонка - учеше българска филология, вярно - но говореше невероятен български - без примеси и замествания, без акцент и бъркане на ударенията, което е много трудно за толкова близки езици - да не кажа за две наречия на един и същи език.

16.   Норем 14 само едно щте ви кажа колкото и невероятно да ви звучи когато бях в болницата в София за дископатия, имаше една жена на 30 години с 2 деца парализиранащи ръце и крака едвам вървеше, помагах и да отиде до тоалетна не можеше сама. Учудващото в случея че всички изследвания ЯМР на глава и цял гръбнак показаха че всичко е наред, изследваха я за какви ли не болести наред всико, накрая лекарите дигнаха ръце и казаха че незнаят от какво и е това. Пенсионираха я. А сега кажете болеста не пита млад стар, има стари по здрави от младите. Господ да и дава сили на тази жена.

17.   16 И какво като беше в София видя жена инвалид! Ти обаче с лечение се оправи и не ревеш 2 поредни години от дископатията. И аз тъкмо това казвам, който е инвалид е разбираемо и документирано, които не е инвалид и е млад няма как да бъде разбран, че е болен постоянно от различни неща в продължение на 2 години.

18.   n 16, жената, която си видяла е имала невроза и не е трябвало да я пенсионират, а да я пратят на психоаналитик. Дори много силна форма на невроза е имала, тъй като нито в кости, нито в нервна система, нито в мозък са намерили нещо ненормално, а автоимунна болест щяха да намерят - вече са доста добре изучени. Просто на жената ѝ е дошло много. След раждане точно се отключват такива нервни заболявания.
У нас имаме 1 милион ТЕЛК. Трябва според мен да се даде до живот ТЕЛК на хора, които са нелечими - например ДОКАЗАНО парализирани с прекъснат гръбнак, хора без ръце, крака, очи, уши, с парализи и така нататък, но мътните случай да се проверяват много добре - половин милион поне са злоупотребите, други 200 000 са хора като жената, която описваш - хора с нервни заболявания за психолог.
Лекарите не им се занимава и им е лесно да дадат ТЕЛК, но както сме тръгнали ще фалираме като общество и държава. Когато една жена на 30 г. вече е инвалид без физически проблем, тя струва на обществото към 600 000 лв. до края на живота си. Дай едни 10 000 лв. за психолог и ще се излекува. Тук трябва да правим сметката по-рационално - кое е по-добре за обществото.
Възмутена съм, че хора със сърдечни заболявания трябва да си плащат животоспасяващите лекарства и изнемогват, а в същото време събираме по половин милион за лекари-шарлатани в чужбина за нелечими хора, но това е друга тема.
Нека се питаме ние какво общество сме - оставяме пенсионерите да гладуват, оставяме инвалиди и хронично болни да гладуват и събираме огромни суми за шарлатани, за да си купим чиста съвест.

19.   Повръща ми се от хора, които разсъждават колко струвал един болен или един инвалид на обществото!!! Какво ви става по дяволите, болните хора също са нечии деца, братя, сестри, това са ХОРА!!! Никой не е застрахован, че няма да се нареди утре с подобен проблем пред лекарския кабинет..

Авторката е с диагностициран проблем - млада, стара, болестите като идват не питат - не я е хванала тази дископатия от лежане. Според вас и е свършил живота и трябва да легне под някой влак ли, като се е разболяла на 23???
Толкова злоба - нито вие и плащате здравните осигуровки, нито я водите до болница. На мъжа, които я обича това не му тежи - вие обаче се произнесохте категорично... нямам думи.

20.   н 19, ами ти намери едно общество с неограничени ресурси и тогава няма да правим сметката.
Напълно е невъзможно в една толкова малка държава да има 1 милион инвалиди, а толкова има.... на хартия и колко даваме на ИСТИНСКИТЕ инвалиди - 250 лв. Ти с толкова ли искаш да живееш ако ти се случи действително нещо?
Аз не казвам да намалим средствата за болните и инвалидите, но да внимаваме и проверяваме КОЙ е инвалид, КОЙ е болен и кой не. В случая с младата жена - дали са ѝ ТЕЛК, за да се оттърват от нея, а може и да е симулирала.
Трябваше вместо цял живот телкове да плащаме да я пратят при психолог и да се лекува.
Познавам момче на 25 г. с 80% инвалидност, защото не чувало. Не чува, но не чува без слухово апаратче. Той има платено от НЗОК апаратче с имплант в мозъка, с което чува, но на ТЕЛК-а го махка. Взима ТЕЛК работи на черно в селото и всеки го знае, че работи.
Това е здрав мъж на 25 г. Чуващ и неговите 250 лв. вместо да ходят при действително нуждаещ се, отиват при него - работещият.

И да НИЕ плащаме ТЕЛКовете, защото ти дори нямаш и представа, че не се плащат от Здравните осигуровки, а от данъците на всички нас, включително 20% ДДС плащаш и куп други неща. И още - здравната осигуровка не се трупа на една сметчица и всеки си точи от нея при болест, а е солидарна - тази жена едва ли е платила и 1/10 от сумата, която ще изхарчи в болницата само за изследвания, но това е ОК така, защото това е смисълът на СОЛИДАРНАТА система.
ТЕЛК не е солидарна система!!! Това е социална помощ от всички нас и за сметка на всички нас и ако не контролираме кой взима телк ще храним 1 милион души, а ИСТИНСКИ нуждаещите се ще гладуват. Половината циганска махала е на ТЕЛК, госпожо.
Аз съм за повече пари дори, но не за всеки!
Не е инвалид човек, който има невроза - той е болен и трябва да се лекува, но не да бъде на ТЕЛК цял живот. Дори най-сложната невроза се лекува за 2 години, не е до живот.

21.   Номер 20, намирам реакцията и аргументацията ти за неадекватна спрямо темата:

1. Ти специално нищо не плащаш на авторката - живее в Чехия, освен това към момента си работи, въпреки диагностицираното заболяване. Мъжът до нея я обича и подкрепя - представи си въпреки, че е болна, т. е според твоята логика "инвестицията" в нея не си заслужава... интересно ако половинките ви се разболеят, дали ще ги изоставите, защото са се оказали "лоша инвестиция"?

2. В цитирания случай с 30 годишната парализирана жена, лекари- специалисти не успяват да помогнат и да поставят диагноза, ти обаче по преразказ в нета веднага определи, къде лежи проблема и какво точно го е отключило. Аплодисменти.
Не знам и как веднага определи, каква точно сума тя и близките и дотогава са изплатили под форма на осигуровки, че прецени, че не и покриват дори изследванията, предполагам си наясно при какви специалисти е била и какво и къде е било назначено.

Разбирам, че си прекалено заета да следиш доходите на съседа, с мозъчния имплант, обаче темата е свързана с реакцията на свекървата и какво може да направи в тази ситуация момичето.

Осъзнай се - говорим за елементарно човешко отношение - проблемите в социално-осигурителната ни система, които посочваш не са свързани нито с авторката, нито с малкото деиствително /физически или психически/болни в обществото ни, успяли да се доберат до заветното одобрение от ТЕЛК. Половината ромска махала се води инвалиди, да - и кой според теб трябва да осъществява контрол върху комисиите и фалшивите експертизи? Кой трябва да разследва и да налага санкции? Къде според теб е ролята на Държавата и институциите в случая? Трябва ли да насочим цялата си агресия, точно срещу хората със здравословни проблеми?
Или може би не си наясно, че тази материя следва да се регулира законово?
Защо не насочиш енергията си натам или е по-лесно да се излее цялото недоволство върху първия, имал неблагоразумието да сподели публично, че е болен и да потърси съвет.

22.   Дошлa снaхичкa, веселa, зaсмянa,
гътнaлa се нa дивaнa и почти примрялa.
"Aз горкaтa, болнaтa съм, нещaстнa,
всички сa ми длъжни, щот` съм прекрaснa.
Мъжо крaк боли ме- порaзтрий,
Мъжо гъз сърби ме- почеши. "
Решилa снaхичкa, че нaй-после пробилa.
"Мъжо, aз съм бългaрскa принцесa,
ти пaлaт купи ми, поне кaто зa контесa.
Aз с нaследник ще те дaря,
еех, и цял живот нaготово ще ядa. "
Примигнaлa снaхичкa кокетно, понaместилa морно тяло.
Почти чувaлa бурните aплaузи в глaвaтa си,
сигурнa, че добре нaредилa нещaтa си.
"Ти любов моя, ти си моят кон бял,
не рaзбирaм зaщо си тaкa вял.
ти имaш щaстието дa обслужвaш МЕН,
къде хукнa, къде мой мaчо мен".

23.   Подкрепям с 2 ръце мнението на номер 21, младата жена парализирана от 1 година с диагноза невроза само какъв смях, н 20 не съм се излекувала от дисковата херния ако сте достатъчно интелигентна щте разберете че няма пълно излекуване, даже операцията не е гаранция. Работя само лятото защото тогава че чувствам по добре. А за телк не съм си и помисляла с техните 150 лева.