Споделена история от Тинейджърски

Матурите в края на 7 клас
Здравейте, момиче съм, на 13 години, от Варна. Май месец ми предстоят матури, за които се притеснявам наистина много. Не изминава ден, в който да не мисля за тях. Силна съм по български език и математика, но въпреки това дозата страх и притеснение си я има в доста голямо количество. Всеки ми казва, че матурите не са чак толкова трудни, колкото следващите няколко години в езикова гимназия. Насочила съм се към 5та езикова гимназия "Йоан Екзарх" с немски език, но балът е изключително висок. От малка съм научена на голямо учене. Ако в училище учителите са ми дали за домашно по една задача, аз решавам допълнително още десет. Ходя допълнително на школа, защото училището ми не е от най- добрите, нито учителите в него. Справям се наистина добре, постигам резултати по български и английски език, математика също. По останалите предмети не много. Имам два въпроса:
1. Как да се справя с притеснението и напрежението?
2. Някой знае ли как ще се образува балът за кандидатстване тази година?
Благодаря Ви предварително! :)

Коментари

1.   Здравей. Аз също съм седми клас тази година и се стремя към елитна гимназия. Притеснение и при мен имаше много преди месеци, но напоследък осъзнавам едно и също с всеки ден: матурата не е нещо особено наистина все пак тя ще бъде карана от цял набор, от който не всички са умни или нещо подобно, следователно, ако учиш старателно и внимаваш в училище, не би трябвало да имаш никакви проблеми. Не бива да се тревожиш, че ти трябва голям бал, защото, за да запълни паралелката въпросната гимназия ще се наложи да го смъкне спрямо условията и всичко.
Съветвам те освен учене и да се занимаваш с някакъв спорт или нещо непосредствено в свободното ти време, защото по този начин ще намалиш стреса. Накрая може точно притеснението да ти изиграе лоша шега след цяла година старание.
Дано съм ти помогнала и ти пожелавам успех на външното оценяване! :)

2.   В кое училище учиш? Извинявай за въпроса, но ако може ми отговори :)

3.   Оф, матурите са толкова елементарни.. миналата година бях 7 клас първия срок почти не учих-макар че имах само 5-ици и 6-ици.
Втория срок се стегнах като почнах редовно да уча и да не си губя времето.. никога не ме е било страх, а и пак има подсказване ако нещо ти е обегнало може да се подскаже.
Оценките от матурите ми бяха по БЕЛ-5, 704 по МАТ 5, 300
Влязох в математическа гимназия без проблем..
Дишай не е нищо страшно, а и къде ще завършиш средното си образование няма голямо значение ако ти искаш и в най-забутаното училище ще научиш каквото искаш. Важни са след 12 клас!

4.   Филмираш се. Средното не е важно-все едно е къде ще го завършиш. Важното е после да си избереш хубава специалност висше.

6.   И аз съм 7-ми клас и се притеснявам за матурите, въпреки, че знам, че това ще ми попречи да покажа знанията си. Но започнах да си давам сметка, че трябва по някакъв начин да се справя със стреса, но не знам как защото нямам никакво време :( :'(

7.   Аз съм девети клас и мога да кажа, че матурите нямаха нищо общо с това което ни казваха учителите. И преписване е напълно възможно мога да кажа (смисъл за един въпрос говоря да попитате някой а не да си изкарвате телефоните :D ). Аз цяла година все нещо и бърках на математиката и се борех за тройка ама след матурата имах 5 за годината.

8.   Как се казваш? Може и да се познаваме? В одесос ли ходиш на школа?

9.   Ако има промени, то те ще са за другата година. За другите предмети не се притеснявай! Те са сравнително лесни. Вярвай в себе си и ще се справиш. Внимавай обаче в деня на НВОто да се чувстваш добре и здрава. Аз имах главоболие и не беше най- приятното усещане. Успех!!!

10.   Аз съм 8 клас в 5-та с немски. Най-важно е да на се притесняваш, да си спокойна на изпита си, да се стараеш и да учиш редовно. Изпита наистина не е толкова труден ако учиш ще се справиш. Да не говорим, че да, в 5-та балът е висок обаче миналата година доста падна и влязоха доста хора с бал 32 и нещо. Така че не се притеснявай ако се стараеш ще се справиш а и в 8 клас е много по-трудно.

11.   Нещо важно-ходи на пробни изпити често. Аз в 7 клас ходих доста и накрая на матурата почти не се притеснявах.

12.   Здравей! Аз съм вече 8 клас, но съм роден 2002 година, така че съм колкото теб. Миналата година дори забравях, че имам матура. Всички бяха ужасно притеснени, но аз не. Дори майка ми искаше да ми дава успокоителни. Това може да е вариант, но не го препоръчвам. Тази година не трябва да се притесняваш, защото зорът започва в 8 клас. Аз влязох в ЕГ Пловдив балът хич не е малък. Немския е труден език. За всеки случай помисли хубаво! Не се притеснявай, ще се справиш. Когато си под стрес си измисли нещо за правене. За балът... Във всяко училище е различно. Виж на сайта на училището. Надявам се да съм ти бил от полза!

13.   Здравей
Виждам, че сме от един град и аз съм 7 клас. Наистина е много голямо напрежението, но гледай да чилваш. След като се справяш добре по математика и български и ходиш на уроци. Аз не съм хич силна ученичка, защото ме мързи. По математика за първи срок ми остави 3, а по български 4. Да, ходя на части уроци и по български и математика но просто изобщо не ми се учи. По-забавно ми като съм в някое от забутаните наргилета във Варна. Виждам имаш висока цел за училище дано влезеш и пак ти казвам не го мисли толкова много. Все пак не ти зависи живота от това

14.   Хей. Аз също съм 7 клас. Уча в едно от най-елитните училища в София. 4 паралелки сме.. и смея да твърдя че от тези 4 паралелки има най-много 10 деца които учат.. всички останали или преписват или въобще не им пука и даже не си правят труда да преписват. Най-добрата ми приятелка миналата година беше 7 клас... въобще не учеше и не и пукаше за матурите... и изкара оценка над 5, 5 по Математика и 5 по Бел и спокойно си влезна в едно от най-елитните училища без труд и никакво притеснение. Спокойно, седмокласниците масово затъпяват.... тази година особено на никой не му се учи.. ще видиш че ще влезнеш дори и да не учиш кой знае колко..

15.   От авторката към номер 8
Да, в Одесос съм :)
Име не казвам :)
Нито училище