Споделена история от Тинейджърски

Страх от зъболекар
Здравейте, на скоро ми падна пломбата на един зъб и има една голяма черна дупка. Проблема е че ме боли и ме е страх да ида на зъболекар. Само като чуя зъболекарката машинка полудявам. А и като ходя винаги пред кабинета плача:( Моля ви дайте ми съвет че направо...

Коментари

1.   На мен в момента имат да ми оправят сигурно 7 зъба, но не ми пука. Не ги оправих навреме, поради липса на финанси.

Е, или не ми пука чак толкова, колкото като бях дете. Приемам го вече, че ако не отида сега, утре ще стане по-лошо. Напрегнато е, но какво да се прави. Лошото според мен е, че на децата от малки им се насажда лоша представа за зъболекарите. Да, не е приятно, но родителите насаждат страх от това нещо сякаш това е нещо кой знае какво, но това да ти се развали зъб и да отидеш да ти го оправят си е част от живота. Какво толкова... И това честно казано бледнее пред много по-страшни и опасни човешки болести. Отивай смело. Мен вече ме е страх от вадене на нерв, защото е гадно наистина. Преди няколко месеца така силно не боля зъб, че вечерта не можах да спя и понеже беше последния горе в дясно половината глава и ухо ме боляха. Когато отидох се оказа, че кариеса е стигнал до пулпатаи зъба трябва да се омъртви, е омъртви го и беше гадничко, но мина.

Отивай без да ти пука. Живи и здрави :)!

2.   Ако зъбът е умъртвен вече, няма да чувстваш нищо (то е и логично, зъбът е мъртъв) Само слага пломба. Това, което боли е самото умъртвяване.

3.   Зъболекарят направо ще те изяде! Неприятно е, но поискай упойка и всичко ще е ок

4.   Вариантите са два:
1. Не отваш -> боли те все повече -> зъбът става неспасяем -> получаваш възпаление -> отиваш за зъболекар, губиш зъб и се тъпчеш с антибиотици
2. Отиваш -> 15 мин. търпиш звука от машинката -> след два дни забравяш
Ако те е страх от болката, искай упойка. Ако ти е неприятна машинката и усещането като цяло, затваряш очи и си представяш, че си някъде другаде.
Неприятно е наистина, но е необходимо зло. Хората едно време, когато е нямало зъболекари са умирали и от болен зъб (от инфекция). Така че се радвай, че има зъболекари и положи усилия да овладееш страха. Просто няма от какво да те е страх.

5.   Енда местна упоика е 15 кинта. От самосебеси няма да се оправи - даже напротив ще те заболи още повече.

6.   Запомни, че НАЙ-СТРАШНОТО е да НЕ отидеш! Винаги си повтаряй това.

Иначе подновяване на пломба не боли толкова. Ако не си закъснял/а много само се почиства с машината и се пълни на ново. Наистина машинката е гадна и по-скоро звука. Можеш да си запушиш ушите, когато я пуска или ако наистина имаш свръх чувствителност към болка, може да поискаш да ти сложат упойка.

Междудругото ако зъболекарят, при който ходиш е някой темерут и грубиян, това също много товари и кара човек да изпитва страх и неприязън към посещенията. Мило и любезно отношения на лекаря винаги е половината от лечението, затова ако трябва смени и зъболекаря.

Хайде смело и ходи по-често на профилактика, за да не стигаш до по-сериозни проблеми :)

7.   Първо прочети детската книжка "Чук и пук", много е добра. Второ осъзнай, че ако днес дупката е малка, утре ще стане по-голяма и проблема ще е голям, намери зъболекар, който има търпение и ще те разбере, ако можеш да си позволиш поговори и с психолог. Трети вариант на хора, като теб правят зъбите с пълна упойка, всъщност не заспиваш на 100 %, но си като в унес и всичко минава много бързо. На Пете Кьошета в София могат да ги направя така.

8.   С упойка не боли и аз съм същата, нямам зъб на който да нямам пломба, с упойка те боли само 4 секунди докато ти я слагат и после нищо не усещаш

9.   Леле ти на колко години си? ! Аз съм на 13 години и имах проблем със зъбите и за да ми ги оправят, трябваше да ми махат 2 зъба (от постоянните ) и вече ми ги махната и ся и аз ли трябваше да рева там?? !

10.   "чук и пук" наистина много интересна книжка! :D :)

11.   Мисля, че този страх не изчезва никога, поне при някои хора, независимо дали сме на 15 или 45. Винаги съм била така.. мога да изтърпя всякакви инжекции, гинекологични прегледи и изобщо най-различни неприятни посещения по лекари, без да ми мигне окото, но като стане дума за зъболекар и чак не съм спала от притеснение на моменти. Не мога да си го обясня, изглежда толкова налудничаво и детинско, но е факт. И аз се боря със себе си всеки път, когато ми се наложи, защото разбира се знам, че колкото повече се отлага, толкова по-зле става. И въпреки това.. ми коства усилие.
Сега, помисли си, че първо, отиваш за нещо дребно. Няма да ти вадят зъб, да стоиш там часове наред, а отиваш само за една пломба. Всичко ще приключи бързо. Поискай да ти сложат упойка, ако се притесняваш, че ще те боли, стискай очички и си мисли за нещо друго- нещо, което трябва да свършиш после, например, нещо приятно. Важното е да се наканиш да отидеш, като седнеш един път на стола вече, е минало най-трудното.