Споделена история от Тинейджърски

Неудобното мълчание
Здравейте, случва ми се да си говоря с някого, близък или не толкова, и като си изговоря каквото имам, остава едно неудобно за двама ни мълчание. Не се сещам начин вече, по който да продължа разговора, често се излагам повече. Говоря за абсолютно всичко, но понякога другият не може да продължи и той. През това време се чувствам сякаш това мълчание измъчва този, с когото съм излязла.
Понякога ми се иска да изляза с някого и като го поканя не се сещам къде да отидем, ако можете да предложите някакви места.
Със сигурност и на някого от вас се е случвало, но ако знаете начин да оправя някой от тези проблеми, ще бъда много благодарна ако ме съветвате. Благодаря за отделеното внимание :).

Коментари

1.   Не забравяй, че щом отсрещната страна мълчи, явно и той е в същата ситуация като теб - чуди се какво да каже. Именно това го измъчва, а не че ти мълчиш.

2.   Събеседника ти вероятно не е обучен психолог, а за обикновен човек често е доста трудно да изрази мнение след като сте говорили по деликатен въпрос. Не защото няма какво да каже, а защото се страхува да не те засегне, подведе или разочарова с мнението си.

Случвало се е на всеки да споделя лични неща, защото хората имат нужда да споделят а и приятелите са за това.
Когато аз съм споделящият и след края на монолога ми настъпи повече от 30 секунди тишина, т. е. слушашият няма какво да каже, се опитвам да рестартирам темата с фраза от сорта "Е, това са нещата при мен, объркана работа ама какво да се прави... и все пак какво е мнението ти по въпроса? "

Ако аз съм в ролята на слушащия и няма какво полезно да кажа обръщам темата с фраза от рода на "Трудна работа, знам как се чувстваш но просто не знам какъв съвет да ти дам... Погледни нещата от добрата страна (тук следва някаква нескопосана шега)"

Споделянето не е лесна работа, нито за споделящия нито за слушателя но все пак нали за това са приятелите.

3.   Е, случва се, разбира се. При мен се е случвало, когато не познавам добре човека, защото не знам каква тема точно да подхвана, така че да има и той какво да каже. Особено пък ако е било момче, което харесвам, тогава притеснението си дава отражение. Недей да го мислиш толкова много. Едва ли проблемът е само в теб, и двамата трябва да поддържате разговора, а не само ти да се чудиш за какво да говориш. Според мен, просто се притесняваш и искаш твърде много да направиш добро впечатление, но така напрежението дали ще кажеш "правилното" нещо, взима връх и в крайна сметка не се получава. Винаги можеш да зададеш някой въпрос, без да е твърде личен, например нещо за семейството му, за училище, за планове през ваканцията, да питаш за някой филм/книга/музика... има доста възможности, важното е да не се спичаш и да си мислиш "ето сега, не знам какво да кажа, на него/нея не му е вече приятно с мен". Това са глупости! Като се отпуснеш малко, ще видиш, че не е толкова страшно. А и в мълчанието няма нищо лошо, реално погледнато. Не е нужно постоянно да търсиш някакви интересни теми, по-добре е да помълчиш, отколкото да говориш само и само да кажеш нещо. А относно местата.. зависи с кого излизаш. Ако съм на твое място, бих предложила на човека първо да се разходим, а след това да решим къде да отидем. Така можеш да разбереш и неговите/нейните предпочитания. А и няма да сбъркаш, ако предложиш да отидете на кино, например, винаги ще намерите нещо за гледане. Или пък да седнете да изпиете по нещо на въздух, може да играете билярд, боулинг, да хапнете нещо. Не се напрягай толкова ;)

4.   Просто като се наприказваш кажи на отсрешния " Кажи ся ти нещо" ако неможе да продължи разговора, ще е някъв скучен. Все пак диалог не става само от едната страна!

5.   Понякога няма нищо лошо да помълчиш.
Може да отидете на кино там няма много да говорите.
Покрай езеро или река или парк да се разходите.
И помисли за някакви теми на разговор, които да вмъкваш при мълчание.
Примерно за времето, за работа, за училище, за някой филм или книга, новини някакви, случса някаква или пък планове за бъдещето...
Не се притеснявай винаги има хора с които можеш и не можеш да ховориш...

6.   В началото на всякакъв вид връзка между двама човека е съвсем нормално неловкото мълчание понякога. С времето, когато напълно се отпуснете, в такива моменти ще разказвате някакви глупави шеги или случки, но ще ви е забавно и все ще има какво да говорите. Това става само и единствено с времето и развитието на приятелството. Най-хубавото, което можеш да кажеш е да попиташ другия човек - "Разкажи сега какво става при теб. Има ли разни новости? " Ще се изненадаш колко много хората обичат да споделят и да поговорят малко и за тях самите, така също ще се отпуснат. Лично при мен винаги действа. :)

ELSA