Споделена история от Тинейджърски

Не съм уверена в себе си...
Здравейте!
Аз съм момиче на 15 години.
Откакто навлязох в пубертета се чувствам много неуверена в себе си, имам чувството, че никой не желае да общува с мен, никой не ме харесва, все едно съм сама на този свят, не се харесвам и не искам да бъда това, което съм сега, но точно това е, че нямам смелост да се променя.
Срамувам се от себе си. Обикновено, когато общувам се притеснявам какво ще кажа, как ще го приемат другите. Когато излизам навън се притеснявам и от вида си, всеки път ми правят забележки за прическа, грим, дрехи, казват ми, че нещо съм направила неправилно и това много ме подтиска.
Знаете ли кое е любимото ми занимание? Да се затворя сама вкъщи и просто да плача заради грешките си заради това че никой не ме приема, затова че не знам коя съм и постоянно се притеснявам от всичко и всеки. Постоянно ми се случва да плача вечер просто, защото нямам капка увереност. Толкова ли съм чувствителна?
Моля ви дайте ми някакъв съвет. Чувствам се ужасно подтисната, дори не знам коя съм всъщност. Как да бъда по-уверена в себе си и да не се влияя от чуждото мнение?
Помогнете ми!!!

Коментари

1.   Като чета и имам чувството, че описваш мен. Аз съм на 16 и го имам същия проблем. Само че аз докато съм вкъщи съм щастлива. Там се чувствам добре и съм горда с това, което съм, но щом изляза сред хора сякаш те убиват ореола ми и започвам да се чувствам като най - нисшата сред тях. Истината е, че колкото и съвети да ти дадът хората тук, пък и където и да е другаде те едва ли ще ти помогнат, защото сама трябва да осъзнаеш, че ти не си по - лоша от другите. Всеки път когато ти предстои някакъв разговор ,например, от който се притесняваш си напомняй, че ти си човек и, че и другият е човек и можеш да общуваш с него така както той с теб(освен ако и той не страда от същия проблем, тогава и на него ще му трябват съвети).Бъди смела що се отнася до промяната, но първо се увери, че се нуждаеш от такава, може би просто несигурността в себе си ти пречи да видиш, че си прекрасна. Все пак мисля, че при повечето хора това е в следствие на пубертета ( макар, че на 15 вече си го напуснала), но вслучай, че после се окаже, че не е така по - добре вече да си го елиминирала.
Успех!

2.   Една дума-алкохол.

3.   Не бива да си мислиш такива неща. Ти каза, че това е откакто си влязла в пубертета. Затова си помисли:
Преди време бях щастлива, защо сега да не съм? Не бива забележките на другите да потъпкват достойнството ти. Веднъж си кажи:
Днес ще бъда уверена и нищо няма да промени това. И всеки път, когато загубиш увереност си го припомня. Дори някой да ти покаже пътя, ти трябва да го извървиш. Аз всеки път, когато се почувствам несигурна си казвам:
Веднъж се живее няма смисъл да си пропиляваме в съжаление. И давам смело напред. Така че помни, че и ти като всеки човек заслужаваш да си щастлива. Успех

4.   Чувствам се по същия начин. Имам акне, косата ми е станала доста странна също... от пубертета :D Но се опитвам да се справям. Така съм от две години. Преди това бях социална, отворена личност. Сега постоянно се притеснявам от нещо и не се чувствам добре в кожата си, а аз силно вярвам, че това е най-важното нещо. За моя радост, мисля, че на тази гадост й идва края. И твоят ще дойде. По-добре си помисли какво всъщност ти пречи на теб. Опитай се да се пречупиш и да не ти пука. Не можем да сме перфектни, но винаги можем да бъдем по-добри от колкото сме сега ;)

6.   Момиче, вземи се в ръце. С какво подобряваш положението си като седиш и се самосъжаляваш? ! Вместо да седиш и да ревеш, разбери какво харесваш и какво не в себе си. Това, което харесваш го подчертай и се гордей с него, а това което не-подобри го. Започни да се занимаваш с нещо, което ти харесва или в което имаш талант, без значение дали ще е спорт, изкуства или ще се запишеш в някакъв клуб. Така ще повдигнеш самочувствието си и ще създадеш връзки, приятелства. Малко по малко гледай, разучавай... ако влезнеш в интернет в днешно време, благодарение на няколко блога, можеш да се научиш как да си правиш прически, грим, какви продукти да използваш и т. н. Няма да се промениш веднага, но всеки ден ще става все по-добре и увереността ти ще расте. А и в крайна сметка не е толкова важно да си винаги топ.. просто недей да изневеряваш на себе си и да се превръщаш в нещо масово или нещо, което не си.