Споделена история от Тинейджърски

Волан със скорости за компютър вместо истинска кола
Може ли супер начинаещите хора, които изпитват панически страх от шофиране и потегляне с колата - да се учат ''на сухо'', учейки се да карат и управляват кола на компютърни игри с волан + скорости за компютър? Никога не съм имала такива джаджи, и не съм сигурна дали се доближава малко от малко до истинската кола и управление на кола. Мисля, че ако си купя тази джаджа, страхът ми от потегляне и шофиране би намалял малко. Не съм се записала още на курсове, но баща ми прави опити да ме научи да тръгвам и не се получава, панирам се щом тръгне колата. Ще се радвам хората, които имат волан и скорости да пишат дали е същото както истинска кола и дали е добре да се уча така, преди да се реша да се запиша на истински курсове.

Коментари

1.   Всичко зависи от "джаджата" и от симулатора, на който ще караш. Има прилични сетове от волан педали и скоростен лост, но цените са на 1/2 о цената на Волксваген Поло от 1999 година. Приличен симулатор е City Car Driving, но не помня цената му. По-добре свиквай на истинска возия :).

2.   Каква игра смяташ да играеш даже? Няма нищо общо с истината. Не си давай парите за глупости. Баща ти има кола даже, ти ще се занимаваш с волани и простотии. Аз бих бил една чикия на съединителя и й бих изпилил гумите.

3.   Не е същото. С практика ще преодолееш притесненията. Засега карай някъде, където няма други коли, хора, широко е, да свикнеш само с поведението на колата.

4.   Не! Даже ще е много вредно!
Като са ти проблем ръчните скорости - автоматици дал господ!

5.   Определено много помага, стига да не е игра със състезания, а от тези дето са си баш за обучение и градско каране.

Само да уточня, че помага основно и единствено да се научиш да по-лесно и по-бързо да виждаш и разпознаваш пътните знаци, да гледаш в огледалата и да преценяваш ситуацията спрямо останалите коли и всички други участници в движението. В момента сигурно не ти се вярва, но тези умения са 90% от шофирането. Самото тръгване и и спиране всъщност са най-лесното.
Играта с компютърен волан обаче НЕ може да те научи на това, нито как да превключваш скорости и т. н. Даже и да си купиш комплект с педали и скоростен лост, те нямат нищо общо с истинските симулатори.

Но пак ти казвам, в пъти по-важно е да можеш да прецениш правилно ДАЛИ И КОГА да тръгнеш или спреш, така че да не застрашаваш нито своя живот нито този на някой друг.
А играта може да ти помогне за това и със сигурност после ще ти бъде по-спокойно.

6.   Не можеш да се научиш така. Има доста симулатори, даже бях попадал на много добри руски, които те ползват за своите курсисти в реалните шофьорски курсове. Работата е там, че те те учат на правилата за движение, посмъмрят те ако направиш някоя грешка, но не те учат да усещаш колата, нейния двигател и взаимодействието й с околния свят. Спокойно, с времето се свиква. Почти всеки се притеснява в началото.

7.   Не, не е същото. Пробвай пак с баща си, толкова пъти, колкото се отпуснеш.
Спокойно, няма какво толкова да се случи, ако не сте в реалното движение.
Разбирам те много добре, защото аз самата съм много притеснителна, но гарантирам, че с упоритост и практика ще го преодолееш. Може да ти е нужно повечко време, защото психиката е важен фактор, но чувството че си се справил си заслужава. ;)

10.   Стига глупости. Записвай се направо на курс, още на 3-4 час всичките ти притеснения ще изчезнат. И аз бях като теб

11.   Не, не е същото!

12.   За да преодолееш страха си, трябва да седнеш да шофираш в реалния живот, друг начин няма.