Споделена история от Тинейджърски

Какъв вид фобия е това? Как да се справя?
Откакто влязох в гимназията, нещо в поведението ми се промени. Преди бях много диво и шумно дете, много отворено. Сега съм станала притеснителна. Не знам дали е социална фобия или съм само притеснителна, но не мога да стоя спокойно на чина си. Цялата ми поза е скована и неудобна, не мога да се отпускам. Където и да отида, каквото и да правя - стойката ми отстрани е дървена, приличам на задръстенячка с пхихически отклонения отстрани. Не мога да движа свободпно главата си наляво и дясно, защото ще се сблъскам с погледите на другите хора. Притеснявам се от тълпи с хора. Не мога просто да стоя нормално без да правя нищо или пък спокойно да разлиствам книга и да се съсредоточа в това. Ставам неспокойна и нервна и позите ми са или с кръстосани крака и ръце, или трябва да правя нещо или да си тръгна, защото ще се побъркам. Никога преди май не съм имала такъв проблем или ако съм имала не е бил толкова очевиден и не съм обръщала внимание. Дори на снимката с класа съм сковано и изкуствено застанала.
Завиждам на хората, които просто си стоят нормално и мирно сами/или с компания и си мислят за нещо и си релаксират. Аз не го мога това, не мога да стоя спокойно в такъв тип ситуация.
Как да се справя с този проблем? Не искам да си личи, искам да изглеждам като нормалните хора отстрани. Какво ми има? Как да се успокоя и да стоя спокойно и нормално както другите?

Коментари

1.   Социална фобия е, често срещана е сред учениците. За да се справиш си намери добри приятели в класа или в училището. И аз бях много свит в училище, но когато имах приятели ставах друг човек.

2.   1 Да, това е просто естествена реакция, която иска да те предпази от болното ни пбщество. :)

3.   Виж сега аз бях абсолютно същия като теб като влязох в гимназия. От 1 до 7 клас бях почти най-отворения в класа и правих всякакви глупости и т. н. докато не влязох в гимназия и всичко се промени с мене както при твоя случай. За да се промениш те съветвам да направиш следните работи.. Почни да тренираш нещо и ако пиеш някакви кафета, дори и да е кола ги спри, защото това те кара да бъдеш нервен. Не стой дълго време пред компютъра/телефона по-добре ще е да си намериш някое хоби. Експериментирай с прическата и облеклото. Недей обръща на глупаците в даскало и като цяло глупаци има навсякъде (ше срещат доста такива). Може и да имаш доста трудни моменти, защото аз съм имал и то бая, но това да не те плаши. И като цяло недей взима никакви наркотици и алкохол. Аз лично нямам много приятели в училище, броят се на пръсти и то на едната ръка. В класа почти с никого не разговарям ( забравих да спомена, че се преместих след 8 клас ), но недей гледа мене просто се отпусни. Знам, че ще ти е трудно в началото. Както му се вика - В живота понякога трябва сам да се оправяш. В тази държава няма живот!!!

М 18