Споделена история от Тинейджърски

Не издържам повече
Почти на 21 съм, но поствам историята ми в тинейджърски, защото всичките ми години живея в неблагоприятно положение и ми е трудно да си сдържам нервите. Наричан съм турчин, резак през всичките години, от ясла, през училище и чак до университет докато следвам. Майка ми е помакиня, баща ми дипломат от Йемен. Обичаха се, но се разделиха, не поради скандали или изневери както други семейства, а поради тогавашната Държавна сигурност. И въпреки това и като дете всичко ми е било осигурявано, тогава нали е вървяла Виденовата криза. Та да се върна към мене. Цял живот съм под прицел от подигравки и разчитам само на себе си да защитавам достойнството си. Стига се дотам да избягвам да комуникирам с хора, или с момичета които съм харесвал през годините, поради този типичен манталитет закодиран в техните родители, че помаците са ТУРЦИ. Нито знам арабски, нито турски, камо ли да дърпам килими. Произлизам от предимно светско семейство, но с повече мюсюлмани. От смесен произход съм, но се считам за българин, защото съм роден в София и тук ми е протекъл целия живот. Стигам дотам вече и да си сменям името, което майка ми трябваше да направи много отдавна, защото всичките ми проблеми произтекоха от името на баща ми. Поради тези обстоятелства извън мои контрол, ми дойде комплекс с който не знам как да се справя. Трудно ми е да си сдържам гнева понякога от комплексарски настроен овчи народ.

Коментари

1.   И все пак мисля, че категорията не е правилна. Ти си мъж, не си вече младеж.
Израстнала съм в район със 70% помаци, в класа ми бяхме 23 помаци и 5 българи-християни, така че съм изпитвала малко или много подобно отношение като малцинство, но не съм била сама като теб. Винаги има някаква дискреминация на мнозинството към малцинството. Може би е добре да отидеш поне временно да живееш с район с повече помаци, Средните Родопи ти препоръчвам, където хората са светски и има туризъм, добър начин на живот.
За името намирам идеята за много добра. Нашите помаци всичките са си с български имена. Имахме едно момче, което под натиск на бабата и дядото си беше сменило името на турско - Мохамед еди кой си и после пак си върна българското име
Смяната на името ще ти помогне и да пътуваш на Запад спокойно, към САЩ и Европа без да бъдеш обърнат с хастара нагоре на всяко летище.
Не е нужно да изменяш много името си - можеш да сложиш на арабското едно ОВ накрая или да приемеш на майка ти, а твоето първо име не знам какво е - има арабски и турски имена, които са ОК - аз харесвам примерно Денис, Али и така нататък, но тук ти трябва да знаеш какво име да си избереш.
Бързо става смяната на име у нас, процедурата е елементарна, познавам хора, които са сменили вече 3 имена. Трябва ти адвокат и трае кратко.
Но най-важно е самият ти да си поработиш над самочувствието.
За раздялата на майка ти заради ДС сам не си вярваш, нали - ти си на 21 г., ДС я няма от 27 г. Просто арабите са си такива - зарязват често семейството си, но ми е интересно в случая как баща ти е зарязал син.
Също не бива да се срамуваш от корена си. Трябва според мен да научиш арабски и да посетиш родината на баща си, когато стане по-сигурно там, да се видиш с него, защото е малко или много срамота човек да се срамува от корена си
И още - ако те питат за произхода ти не е нужно да се обясняваш, че майка ти е помакиня - не са длъжни другите българи да са на ти с тези терминологии, а за баща си кажи истината - повечето хора у нас мразят турците заради турското робство, но арабите също мразят турците, защото са били под турско робство.
Научи за историята, културата на родината на баща си.
Но като цяло мисля, че децата са ти се подигравали, защото са жестоки и са намерили слаба точка в теб, ако не беше се палил, нямаше да се заяждат толкова, но колкото повече си реагирал, толкова по-добре
Възрастните сме усвоили елементарни поведенчески модели и граници. Ако примерно кажеш при ново запознанство с възрастен, сериозен човек „Казвам се Мохамед Сали, никой ама никой няма да ти се изсмее или да ти каже „Ало, резяк“, но за начало ти препоръчвам да поживееш в смесен район и няма да се чувстваш сам, най-малкото не си интересен . Също на морето, особено във Варненско има много смесено население, хората са по-тъмни като кожа (БЪЛГАРИТЕ), имат по-екзотични черти, а в Добричко има и татари, има хора, наследници на пиратските бунтовници на Добротица и няма да се набиваш на очи ако изглеждаш и интересно. Интересни, уредени, предлагащи добри условия за живот и работа и приятни места със смесено население у нас са Шуменско, Смолянско, отчасти Благоевградско, Кърджели, цялото Черноморие също, макар че там се мислят хората за българи, но са микс от турска кръв, ГРЪЦКА кръв, каквото е минало през пристанищата и каквото е търгувало там, казашка кръв имат, има турскоезични гагаузи, има микс от хора като на всички пристанища по света и има туризъм - много гости значи и няма да се набиваш на очи.
Миксът е хубав. Това значи здраве и акъл. Затова сме красива нация, защото някоя някоя баба е постъпила като майка ти :) Не приемай отношението им лично, но хората ще те дискриминират докато ти показваш слабостта си и сам се срамуваш от корена си. Затова те съветвам и да научиш арабски - ще направиш и кариера, защото се търсят все повече преводачи, в службите за сигурност търсят хора с арабски, можеш също да направиш кариара на дипломат или да въртиш бизнес с арабските държави. Направи недостатака си в предимство. Майка ти е направила голяма грешка като не се е погрижила от дете да знаеш бащиния си език. Да знаеш чужд език не те прави по-малко българин. Аз знам 3 чужди езика и не съм станала по-малко българка от това
И още - събирай се с интелектуалци, с образовани хора, не дружи с простаци, плебеи, ниско образовани и квалифицирани - те винаги ще го избиват на национализъм заради простотията си и собствените си комплекси. Виж един Динко и приятелчетата му какви са умнички...ха-ха

Успех

2.   Аз ти препоръчвам да не си сменяш името, а да смениш средата. Аз съм българка, но съм израснала в район със смесено население. Винаги съм имала в класовете си турци, но никога не съм си позволявала да се присмея на някого заради името му. Както и моите съученици. Никога не сме се дискриминирали някого, защото не е от български произход. Преместих се да уча висше в София и отново имам колеги от турски произход, но това не е никакъв проблем нито за мен, нито за някой от колегите ми. Имаме си турци, македонци, сърби, гърци и всички се разбираме чудесно. Но ако си смениш името рано или късно ще трябва да разкажеш дали на новите си приятели, дали на гаджето си, истинската си история и тогава може да бъдат изненадани. Трябва просто да си смениш обкръжението. Знам, че има хора, които е водят големи "националисти", но повечето от тях през живота си не са виждали учебник по история и не би трябвало да взимаш такива крайни мерки заради тях. Бъди горд с това, което си.

3.   Към първия отговор. Не ми е нужен никакъв арабски. Познавам добре културата на близкия изток и региона. Обиколил съм цяла България и съм срещал хора с всякакви произходи и култури. Най-вече селото от което майка ми произлиза и от което имаме богата история преплетана с тогавашния социализъм. Фамилията ми си ми завърша на ОВ, българска ми е, а името ми което никога не съм харесвал още от малък, но майка ми държеше да носия на баща си. Аз съм историк и моето обкръжение е предимно такова, но това не променя нищо, тъй като в ежедневието си се сблъсквам с този проблем. Подчертавам ЕЖЕДНЕВИЕ, а не дали се чувствам малцинство. Защото не съм от никаква малцинствена група, аз съм горд българин произлизащо от богат род българи и араби. Майка ми не е направила никаква грешка, защото тя ме е отгледала в българска среда. А средата е голям фактор, ако бях тръгнал за Йемен, щеше да е по-зле за моите български корени да не си ги знам. Аз изучавам английски и чрез него и историята се насочвам към международните отношения и дипломация. Просто не се чувствам добре, когато живота ми отива на кино заради някакъв си произход. Аз съм глобален тип, никога не ми е идвало наум да кажа, че да знаеш арабски те прави по-малко българин или европеец.

4.   До Автора - ами както искаш. Аз на твое място бих го научила и от чисто професионален интерес, защото е рядко някой да го владее, а в тази ситуация хора с арабски ще се търсят повече - и в дипломацията, и в тайните служби (!!! ). Английски всеки знае и не пречи на други езици. Аз владея 3 езика освен български
Промени си името като ти е пречка, както писах - познавам хора с 3 пъти сменяно име - голяма работа станала, но не избирай тогава и чисто българско име, а нещо по-интернационално. Има и български имена, които са станали интернационални като Борис примерно. Не се обяснявай на хората в ежедневието иначе какъв си и защо си, а сподели на по-близки и по-близки познати, но не е нужно да се обясняваш на всеки. Щом говориш български език, не знам какви са ти проблемите по принцип у нас и отново - смени си средата. Колкото по-интернационални са хората около теб, ПО-ОБРАЗОВАНИ, толкова по-малко им пука от такива неща

5.   В никакъв случай не си сменяй името. Остави онези тъпаци да те наричат както си искат. Аз познавам 3-4 човека с турски корени и мога да заявя че те са много печени.