Споделена история от Тинейджърски

Сестра ми не ме разбира
Здравейте.
Моля редакторите да побликуват историята ми.
Пише ви момиче на 15 години след поредния скандал със сестра си.
До преди година и половина живеех при родителите си в малко градче, в което не се случва нищо интересно. Сестра ми живее в по-голям град и ме взе да живея при нея. По-голям град следователно по-голям избор на училища, приятели и бъдеще като цяло.
Свикнах с новото училище доста бързо. В началото бях по-затворена излизах само със сестра ми, бяхме по цял ден заедно, забавлявахме се. Тя си има приятел и той се държеше много добре с мен. Шегуваше се, когато почиваше ходехме някъде беше много добре. Имаха доста изисквания към мен. Да им помагам в домакинството, да си чистя стаята два пъти седмично. Това са напълно нормални неща и аз бях съгласна с тях, но започнаха да прекаляват. Искат от мен след като ям веднага да стана и да си измия чинията (да съгласна съм за това). Ако се забавя малко или я оставя и отида някъде (в апартамента) те започват да ми викат. Започва се спор и те ми казват че няма да вършат моите неща, аз си мълча и спора се приключва. Ядем заедно, аз съм готова първа ставам мия си чинията и отивам и сядам пак на масата за да гледам телевизор, те също са готови, стават и ми казват да оправя масата, да я избърша, да прибера всичко и да измия и техните чинии, а те отиват да пушат. Следващия път когато ядем отново заедно и аз отново съм готова първа стоя и ги чакам, за да вдигна всичко наведнъж и си взема телефона те започват "Стига с този телефон, постоянно на него стоиш" аз го оставям правя цялата процедура с оправянето на масата отново и си отивам в стаята да уча. И това се случва всеки път. Искат от мен да им разказвам за всичко. Харесвах едно момче от класа, което беше много на настроения. Днес ме прегръща, закача се с мен, гледа ме, на другия ден все едно не ме познава. Не бях казвала на сестра си че харесвам някой просто защото не съм свикнала да споделям такива неща с който и да е. И когато в училище се е случило пак така да не ме познава аз се връщам в нас и не ми се говори с никой. Искам да си свърша задълженията тихо и да си ида в стаята, за да уча и после просто да съм сама. Да ама не. Сестра ми започва да ме разпитва как е минал деня днес (да знам че я интересува, бях нова тогава може някой да се е държал зле с мен, да ме е обиждал) аз и казвам че е минал добре, нормално, защото последното нещо, което искам е да говоря за него, започва да ме пита и други неща и аз и отговарям, след това си вземам телефона и слушалките, усилвам ги и започвам да слушам музика или си отивам в стаята. На другия ден въпроса задължително се повдига и се започва спор защо не съм си била говорела с тях. Аз по принцип не говоря много, не мога да говоря много и сестра ми го знае, но това не променя нищо. Постепенно започнах да излизам все по-често и по-често. Това явно не се хареса много на кака и вечерния ми час беше до 18:00. Да тогава се стъмваше рано, но пак не се стъмваше в 6, а и сестра ми знаеше, бях и казала, че една приятелка живее много близо до нас. Мрънках им много за вечерния ми час защото ми беше адски тъпо. Всички мой приятели стояха до 8-9, а аз 6 часа да си в нас. Кой нормален тийнейджър се прибира толкова рано? ! След доста скандали и мълчене от моя страна часа ми се удължи до 7. Помагах им за всичко и колкото повече им помагах те искаха все повече и повече от мен. Вкъщи съм чистила, готвила какво ли не съм правела, а те вечно бяха недоволни. Бяха пълни перфекционисти. Имах чувството, че ако измия абсолютно целия апартамент идеално и оставя едно петънце някъде ще се захванат веднага за него и ще ми обясняват как не съм можела да правя нещата като хората, как на практика нищо не става от мен. Започнах все повече да се дразня за тези неща и веднъж с кака пак се скарахме. Този път бях решила да не и мълча защото ми беше адски много омръзнало. Казах и че каквото и да направя тя никога няма да бъде доволна от мен и че е перфекционистка. Тя ми се развика за това че съм и повишила тон и ми каза че аз съм нямала право да и говоря така защото съм била по-малка и тя не е намерена на улицата. Аз и се разкрещях още повече и я попитах, а аз намерена ли съм. Тогава се скарахме много и тя ми каза че със приятеля и са си говорили и са решили, че ако продължавам така ще се върна в града от който съм. Аз се разплаках защото не издържах да ми говори катона боклук и и казах че щом искат да ме изгонят да го направят, тя ми каза изобщо да не правя театри и че аз съм си виновна за всичко. Затворих се в стаята си и продължих да плача и от нерви се разтреперих, идея си нямах къде се намирам и седнах на стола до бюрото ми и видях че там е останал ножа, който ми трябваше преди това и явно го бях забравила там. От толкова нерви не помня точно какво съм направила, но на другата сутрин се събудих с подути очи от плач и с рани по ръцете и краката. Имам чувството че тя не ме приема като нейна сестра, а като някакъв натрапник едва ли не. Знам че съм последна по важност тук защото те самите ми го казаха. Казаха ми че тук няма кой да се занимава с мен, че си имат достатъчно грижи и вземат голям човек, който може да се оправя сам и който да не им създава проблеми. Не знам вече какво повече да направя. Кой днешен тийнейджър чисти, готви, помага за всичко, прибира се в 8 (след много договаряне и плач), носи им хубави оценки (никога учител не се е оплаквал от мен, всички им казват колко добре се справям, най-добре от целия клас, колко много слушам). Познавам толкова много момичета от седми клас които са разказвали как техните са ги хванали да пушат трева, щели са да ги изгонят неколкократно от училище, ще останат да повтарят годината, имат по 30 отсъствия, пълните ку*ви са, пият, пушат, друсат се и пак им купуват абсолютно всичко и им дават да стоят до 1 навън, а аз съм пълна противоположност на тях и ми обясняват как нищо не съм можела да правя като хората и как трябва да се прибирам в 8. Преди няколко дни се прибрах в нас в 20:09 защото си бях изпуснала автобуса и те отново ми направиха проблем че това вече ми ставало системно, че винаги съм закъснявала (което не мога да отрека, защото винаги на края когато трябва да се прибирам всички идват защото нормалните хора не се прибират като мен и винаги тогава става интересно, но никога не съм закъснявала с час или нещо такова, най-голямото ми закъснение беше 17 минути и въобще не е системно). Движа се с възможно най-добрата компания. Не с такива където пият или пушат, но те си мислят че аз съм наркоманка (не знам дали е на 100% така но един ден се бях прибрала и те ми казаха, че съм се държала като напушена, а дори грам не беше така). Питах ги защо трябва да се прибирам толкова рано и те ми казаха че защото са ми нямали доверие. На мен. Вече не знам какво да правя те изобщо не ме разбират винаги когато се опитам да говоря с тях нормално за увеличаването ми на вечерния час всичко приключва със скандал. Вече ми писна и да им мълча и когато се скараме аз им казвам всичко и те защото разбират че съм права започват да ми викат. Моля ви кажете ми какво да правя защото накрая всичко ще свърши зле за мен.
Благодаря на всички, които са отделили време за проблема ми!

Коментари

1.   Според мен най-добрият вариант е да отидеш на квартира или общежитие. Накрая ще се намразите със сестра си заради битовизми и заради това, че е твърде млада да носи отговорност за теб и явно се страхува да не пропаднеш и после нея да обвинят. Според мен нито тя е готова за родител на тийн, нито ти трябва да им слугуваш, за да "отработиш" присъствието си. А това, че си най-маловажна е направо смешно, явно не е много по-голяма от теб, за да каже подобна глупост. Все пак имаш и родители, те би трябвало да ти определят вечерен час, а не сестра ти. Предполагам, че те те издържат и дават пари на сестра ти за храна и други разходи. Поговори с родителите си относно всички проблеми и след това нека те говорят със сестра ти относно задълженията ти, маловажността ти и вечерния час.

2.   Сестра ти те държи изкъсо, защото е поела отговорност за теб и ако нещо лошо ти се случи познай кого ще обвинят вашите. Затова се държи толкова строго с теб. За правилата донякъде е права - трябва да се съобразяваш с нея щом живееш в къщата и. Поговори пак с нея и ако не издържаш се прибери при вашите. Между другото не пишеш нищо за тях, те как се отнасят с теб, както и за причините да се преместиш при сестра си, ако дадеш малко повече информация за ситуацията в семейството хората ще могат да ти дадат по - адекватни съвети. ж. 24

3.   А къде са родителите ти в цялата ситуация? Защо не им се оплачеш и те да я стегнат? Най-добре е ако може да се изнесеш оттам и да заживееш или на квартира или на общежитие. Сестра ти те третира като прислужница и те тормози.

4.   От авторката:
Да не дадох много обяснение за родителите си. Както казах те са в по-малък град и нямам много възможности там за това се преместих тук. Да те ме издържат, дават ми пари, купуват ми почти всичко те. В добри отношения сме, не са лоши родители, много си ги обичам и точно за това не искам да ги притеснявам защото ще си помислят че не слушам, а не искам да се връщам там защото нямам приятели и тук ми харесва повече. Няма да ме пуснат сама на квартира 100%защото ми нямат доверие. Благодаря на 1, 2 напълно съм съгласна с теб и 3 мисля че не може да се нарече точно тормоз защото тя го прави от любов, от страх да не стана поредната наркоманка от която нищо не става, въпреки че прекалява на моменти.
Още веднъж благодаря и ако имате още съвети моля ви кажете ми ги

5.   Сестра ти не понася факта, че живееш при нея. Иска да е сама. Разбира се няма как да ти го каже директно. С това нейно държание или се опитва да те накара сама да напуснеш или просто е събрала много яд и омраза и намира кусур във всяко твое действие, Често се случва, когато някой е безсилен да кажеш или обиди някой да започне да намира кусури в най-елементарното негово действие и да се кара.

6.   От авторката:
Номер 5 какво да направя в случая... като си избие яда ще спре ли?