Споделена история от Тинейджърски

Болна ли съм?
Здравейте, момиче на 18 си съм. От почти 7 години имам акне и то доста тежко. Пробвала съм всичко няма никакъв ефект. Лицето ми е на дупки и белези, а аз не мога да спра да ги стискам. Ето най-големия ми проблем_самонарянявам се. Просто не мога да се контролирам. Казвам си, че няма да го правя повече но на следващия ден пак същото. След всяко стискане плача и полудявам. Буквално хвърлям вещи, карам се с мама, обвинявам я че тя не е научила да ги чопля и най_накрая започвам да съжалявам и обещавам и на мама и на себе, че няма да се повтори. Това не се случва всеки ден, но все пак доста често. Ходя на частни по биология и химия искам да кандидатствам медицина. Сама си избрах професията (лекар) но в момента се чудя да ли тази професия е за мен. Многи добра ученичка съм, оценките ми са отлични в сравнение с това, че уча в най -елитното училище в града. Всеки ден трябва да уча по нещо, нямам време за нищо друго.
Нямам си приятел, никога не съм имала. Запозната съм с чувството да обичаш но искам и да бъда обичана. Но с това грозно лице изглежда трудно.
Така, че според вас това самонараняване болест ли е? Как мога да го преодолея? Какво да правя с акнето си?
Благодаря Ви предварително!!!

Коментари

1.   Ходила ли си на дерматолог? Той може най-точно да ти предпише кремове, измиващи лосиони, диета и т. н. Аз имам малко акне, но доста леко. Преди 1 месец дерматоложката ми изписа лечение и вече виждам резултати - намаляло е, почти изчезна.
С белезите е много кофти положението. Лечението е трудно, скъпо и не трябва да се надяваш на някакви магически резултати. Може да избледнеят и да се загладят и няма да бият на очи, но веднъж засегната, кожата ти няма да стане пак като на бебенце. Аз наскоро направих една тъпотия - имах една подкожна пъпка, която пробих с игла и стисках дни наред докато се изчисти гнойта. Накрая ми остана белег. Слава богу е малък и понеже е пресен (на няколко седмици), започнах да го мажа с един крем за заличаване на белези (Контрактубекс) и за една седмица вече виждам ефект. За щастие изглежда ще успея да го залича, но такава глупост повече няма да повторя. Сега пак имам една подкожна пъпка и отидох при козметичката да я пробие и поизчисти, и следващите няколко вечери й слагах Ихтиол и лепенка отгоре. Целта на това лекарство (черно, маНо и мирише на нефт) е да изтегли гнойта и лимфата без стискане и наистина има ефект - за 2 вечери почти нищо не остана. Много съм доволна от този метод - трябва да си малко по-търпелив, но си струва, повярвай ми. Гледай и по-мъничките пъпки да не стискаш, или ако толкова не издържаш - с измити ръце, дезинфекцирана кожа и най-добре след горещ душ, когато порите ти са отворени. И не стискай много - само 1-2 пъти, колкото да се махне основното.
Отиди на лекар, наистина, при мен много помогна.

2.   Не си болна (във физическия смисъл на думата), а имаш психологически проблем.
Поговори с майка си за проблема и посети психолог. Малко по малко ще се отървеш от този проблем.
Колкото до медицината- за мен по- хубава от тази професия- няма. Не заради парите.
Ежедневието ти тепърва предстои да се промени, не се притеснявай. Няма да си все залегнала върху учебниците, ще имаш време за други неща. И ще обичаш и ще те обичат. Лицето няма нищо общо с любовта, когато тя е истинска.

3.   Миличка, съчувствам ти. Наистина акнето е нещо много гадно нещо! Предлагам ти да си купуваш някакви гелчета, мазила, с които да си миеш лицето всеки ден. Прави си маски от хума. Потърси в интернет начини за премахване на акне, има много теми за него! Късмет!

4.   Отидете на лекар за акнето. Другото-не може ли да се лекува с лазер или някакви козметични процедури? Ходили ли сте на козметик? На дерматолог? Тъй или инакслед година то ще изчезне или намалее. Тогава белезите може да се лекуват с лазер. Изобщо нещата ще се оправят, не се тревожи. За професиятат си избери такава, каквато ще си щастлива да работиш.

5.   Чакай малко, започваш със това дали си болна, минаваш през семейните проблеми, минаваш през темата за училище, успех и любовта. Малко сбъркана тема, но както и да е. Като за начало посети дерматолог. Според мен може да е нещо хормонално, също така посещавай козметик на 3/4 месеца за почистване на лицето. Тя има и дарсонвал, който кара раничките на лицето да зарастват и да няма белези. Прави си маски с крем здраве и си почиствайте лицето с розова вода всяка сутрин и вечер, ако го чувстваш мръсно, може и през деня, защото сега е лято, потим, навън е прашно и всичко това отива в лицето.

6.   Имаш някакви хормонални проблеми, със сигурност. Посети ендокринолог. Не споделяш дали имаш редовен цикъл и как ти влияе върху състоянието на кожата и настроението. Най-вероятно завишени нива на естроген и съответно ниски на прогестерон. Възможно е и да е от щитовидната жлеза. Според мен за да се справиш, стартирай някакви успокояващи техники - медитация, йога, чайове и др. Явно имаш ежедневен стрес, което здраво разбърква хормоналната ти настройка, и оттам и проблемите ти на нервна почва. Относно самонараняването - след като явно не си глупав човек, провери в нета, какви са причините и сама можеш да го преодолееш. Научи се да се обичаш и спри да свързваш физическата болка и страданеие с щастие на подсъзнателно ниво.

7.   Самонараняването е проблем, Най-вероятно лека форма на обсесивно-компулсивно разстройство(ОКР/OCD), а както се описваш и като добра ученичка - още по-вероятно е да е това. Според мен осъзнаването ще ти помогне да се справиш със самонараняването (като начало може да прочетеш за обсесивно-компулсивното разстройство и различните му проявления). Медицината ми звучи като много добро направление за теб, защото имаш внимание към детайла, чувствителна си, но си и достатъчно сериозна и заземена да можеш да възприемаш по-трудна материя.

п.с. сори, че е на английски, но като написах нараняване оцд това ми изкочи най-лесно в гугъл: http://www.ocdsymptoms.co.uk/what-do-if-ocd-leads-selfharm.html

8.   Пробвай с оцет да се мажеш, след което не се измивай със сапун, а само с вода, не си пипай лицето въобще! Това значително ще ти намали акнето, но не и напълно да го премахне. За да се премахне напълно трябва да се изследваш много подробно, за жалост в България това е много трудно, защото ще те мотаят от лекар на лекар докато ти източат сметката в здравната каса.