Споделена история от Тинейджърски

Личното пространство и... майка ми
Здравейте! Момиче на 15 съм. Израснала съм в изключително набожно семейство. С брат ми сме възпитавани и ние да бъдем такива и нямахме друг избор. Нещото което ме притеснява е че родителите ми не се опитват дори да ни подкрепят в нещата които решаваме и т. н. Но не това е проблема ми. Преди ден майка ми ми каза че ми е ровила във фейсбука и ми е разглеждала чатовете. От което аз много се ядосах, но запазих самообладание. И преди се е случвало, пак ми беше ровила в личното пространство и телефона. Проблема е че съм бисексуална, а те са стопроцентови хомофоби. И тогава това беше проблема. Като разбраха ме пребиха доста жестоко, но няма да изпадам в подробности. Майка ми постоянно ми рови в личните вещи, телефон и всичко което ме засяга без да се съобразява с нищо. Хиляди пъти съм и обяснявала че не искам да ми навлиза в личното пространство, но нещата не се променят. Обсъждам неща *табу неща за тях* с приятелите ми, за което тя бе много недоволна. А тя самата не разбира че няма как да говоря с такива неща с нея при положение че тя би ме презирала за тези неща, а дори и да се отрече от мен. Не знам какво да правя вече. Има ли друг начин да я накарам да спре да ми навлиза в личното пространство?

Коментари

1.   Сменяй си всяка седмица паролите за телефон и мейл, но родителите ти няма да се променят. Като завършиш се изнеси и отиди да живееш и учиш в София. Успех

2.   И моята е такава. До ден днешен ми рови из нещата. Преди ми четеше дневниците, ровеше ми из бельото. Твоята няма да се промени. На теб ти е рано още да кажеш, че си бисексуална. Още растеш, а и пробвала ли си с мъже и с жени? Сменяй си паролите и пиши под фалшиви акаунти. Донякъде в днешно време има много изкушения и опасности за тийнейджърите и затова майка ти се притеснява.

3.   Излизай си профилите, как така ще те бият? ...

4.   Майка ти попрекалява, но донякъде има основание да се притеснява с кого си пишеш и с кого се виждаш особено пък след като наскоро даваха за едно момиченце убито след среща с непознат от фб. По-притеснителното е, че те бият. Може сега като почнете училище да споделиш за тези проблеми с психолога и той да сигнализира на социалните и те да настанят при по -нормални роднини или в приемно семейство. Имаш ли по-свесни роднини, при които да отидеш? Другите варианти са да запишеш някак си как те тормозят и да покажеш това на социалните и те да те изведат от вас, да избягаш от къщи или да потърпиш докато завършиш гимназия и да се изнесеш от къщи.

5.   Силно се надявам поне родителите ти да не се карат... Моите не се разбират особено и затова когато съм при баба изпитвам успокоение... Твоят проблем ми изглежда доста депресиращ, но какво да се прави. Всичко ще свърши рано или късно...

6.   Аз в твоята ситуация бих се прикрил. Смени си паролите, винаги излизай от тях, не конентираш повече "табута", а след 3 години се изнасяш и правиш каквото ти харесва. За да ти е лесен живота след 18, учи здраво, поинтересувай се в коя свера се заплаща прилично и си избери подходящата която ти е на сърце. Никога не спирай да учиш и ще си господар на живата си! Ерудираността се изгражда и ти помага да намираш изход във всяка ситуация. Не се конфронтирай със семейството до крайности, коментираш без обиди/караници.

7.   Трябва да ги изтърпиш докато завършиш 12 клас и после отивай в друг град студентка някъде. И веднага си намери работа там за да си независима. Човек е наистина независим, когато е финансово независим. Ако се оставиш те да те издържат през студентските години пак ще те контролорат, под основателния предтекст, че те издържат финансово. Затова от тази гледна точка по - добре не записвай право или медицина, защото те са специалности, които много трудно могат да се съчетаят с ходене на работа.
До тогава планирай какво и къде ще кандидатстваш, каква работа ще почваш и след като не можеш да ги спреш да ти ровят във фейсбук, телефон и изобщо в нещата ти, то просто избягвай да пишеш това, което не искаш да го разбират/чуват, а директно си го говори с твоите приятелчета.

8.   Благодаря ви за съветите. №2 знам, че още ми е рано и че съм объркана. Наясно съм че това може и да се промени, но все пак каквато и да бях проблема си остава същия. Опитвала съм и от двете до колкото е позволено за едно 15 годишно момиче разбира се. Благодаря ти иначе че изрази мнението си.
№4 Прав/а си в това няма спор. Разбирам я донякъде, но и двете сме преценили че съм се доказала пред нея да ми има доверие, че не общувам с непознати в социалните мрежи. Иначе варианта да се преместя при някой е накратко невъзможен, защото няма при кой, а докладвам ли в социалните, родителите ми ще се изкарат жертвите, ще ме изкарат болна за "нещата които правя" и вероятно ще направят така че да не излезна никога повече от вкъщи, но да благодаря мисля че изнасянето след завършването е най-добрия избор. №5 Всички семейства се карат няма начин. Надявам се твоето положение да се оправи или да намериш начин да се измъкнеш най-скоро от това, защото знам колко е натоварващо. Късмет :) Благодаря за съветите

Авторката

9.   Здравей! Момиче на 15 год и бисексуално! Мило момиче на тези твои години изобщо не можеш да кажеш каква си! Намери си приятел, сближи се с него и тогава прецени каква си! А не давай повод на родителите си да те бият, след като не е ясно каква си всъщност! Имаше тук една история за момиче, което пишеше, че е бисексуална, но преди да се сближи с мъж! Колкото до родителите ти, ще си останат такива завинаги! Аз бях самостоятелна, омъжена, завърших, работех, а те пак ми отваряхя писмата от мъжът ми, който беше в казарма! Нещата се оправиха, като си взехме собствено жилище, но като идваше, в къщи заради децата пак имаше навика да рови! Когато заминаваше на почивка, обаче задължително си заключваше едната стая, като ходех да й поливам цветята! Децата питаха -Защо? А аз какъв отговор трябваше да им дам!?

10.   Независимо колко е набожна майка ти, няма как да й хареса на 15 да си би. Честно, не разбирам ти, на тази възраст, кога си разбрала това, че и майка ти го е разбрала. Не е било нужно да й навираш своята сексуалност в носа и тя нямаше /може би/ да ти рови в нещата. Сега не можеш да очакваш от нея да го приеме на 100% и да не се интересува какво става с теб. Трябва да е напълно кофти майка, за да те пусне да си пасеш, без да се интересува от теб.

11.   Да знам знам, че няма как на тази възраст да определя каква съм, не се изразих правилно, извинете ме, все още се опитвам да разбера какво харесвам и т. н. Извинете за неоточнението. №10 разбирам да се интересува от живота ми с кой какво що, но можеше да ме попита, а не да се крие от мен да рови в личните ми вещи и лични разговори докато ме няма. Казвам и 90% от живота си а останалите 10 преценявам че няма нужда да знае за тях, нито че е нещо застрашаващо мен. Както и не съм и навирала това че имам известен интерес към момичета, а се опитвах максималко много да го крия, но ето на нищо не остава скрито, не отричам вината си. Благодаря за мнението ти както и на останалите :)

Авторката

12.   Всъщност точно хетеросексуалните са тези хора, които наистина НАТРАПВАТ своята сексуалност, при това в пълния смисъл на думата натрапване! Също така с цялата си наглост се мислят за нещо повече, по - умни, по - нормални, абе какви ли не там суперлативи още само, защото са хетеро..

13.   Напротив миличка, има начин! Включваш тайно камерата на компютъра, така, че вашите да не забележат, после нарочно ги предизвикваш, за да те ударят. След това веднага със следите от боя и клипчето отиваш в „ Закрила на детето ”и им го показваш като категорично заявяваш, че не се случва за пръв път и, че отказваш категорично да се върнеш там и те ще вземат мерки да те изведат.

14.   Моята също имаше навика да прави така, адски ме нервеше. Една вечер влезе в профила ми докато аз бях вътре, разбра, че пуша и че харесвам момичета. Направо си ме изгони от нас. После седнахме като бели хора и поговорихме и й казах, че за да й споделям трябва да спре да ми рови в личното пространство. Тя се съгласи и оттогава буквално няма нещо което да не съм й казала или нещо за което да не съм й поискала съвет. Затова опитай, моята се промени, нищо не става без разговори и комуникация.