Споделена история от Тинейджърски

Улично куче ми се спуска.. Какво да правя ?
Здравейте, м18
От около месец и нещо един уличен пес се навърта около блока, в който живея и като мина покрай него винаги ме лае... Веднъж направих грешката да го ядосам и го бях овикал и уплюл.. От тогава песът е станал специфично злобен към мен и си изкарва зъбите и днес ми се спусна.. Вече ме е страх да изляза от входа ми.. Опитах да не го игнорирам, но не работи и песът е все по злобен към мен.. Попринцип съм здраво момче, тренирам и мога да го наритам, но ме е страх, после да не се озлоби още повече и да ме напада всеки път като изляза.. Кучето по принцип е бездомно и няма законен собственик, но хората от блока се грижат за него.. Не съм запознат със закона и не знам дали е законно при самозащита, като ми скочи да го намушкам и евентуално убия.. Възможно ли е да бъда осъден след това и как бихте постъпили вие...?

Коментари

1.   Последният път когато един озлобен пес ми налетя бях с мотора и го изритах здраво с ботуша в зъбите в движение, изкимтя като недозаклана свиня, не ме имтересува закона, ако ми налети докато съм пеш бой с него до край, а ако има собственик и него ще наритам, аз се боря за живота и здравето си всеки път щом стъпя навън.

Закона притъпява вродения инстинкт за оцеляване защото създава илюзия за безопасност, общество и цивилен живот няма, има война и борба за оцеляване.

Убий песа, в страх не се живее.

2.   Замисли се, кой е предизвикал тази реакция в животното? Дали не си ти? Опитай се да контактуваш с кучето, покажи добранамереност към него. Ако аз те оплюя, каква би била твоята реакция?
До коментар номер 1:Много филми гледаш и ти, и автора. Няма зло животно, животното си изгражда характера спрямо собственика или заобикалящите го хора. А ти, ако искаш си се прави на Беър Грилс, колкото искаш.
Съвет:спечели доверието на кучето и ще видиш и др. му страна

3.   Това куче може да има бяс! Най-добре се обади на онези които отговарят за животните четири лапи ли бяха не знам с точност виж в интернет! Не напразно много кучета са били кастрирани или затворени в приют. Покрай мене много рядко куче да видиш наистина! И то повечето пъти е вечер. Не се вкарвай в грях, и не прилагай насилие номер 1, не е прав. С агресия нищо не се постига, вече би трябвало всички хора да сме го разбрали. Пожелавам ти по-най-мъдрия начин да решиш проблема си, а колкото до мен като бях малка 5-6 пъти са ме гонили кучета! Един път пък като малка бях на гости в една къща, и галех тяхното беше кротко уж всичко беше наред, и изведнъж като ми скочи... за малко ухото си да загубя! Така, че наистина най-добре се обади в закрила на животните те ще си го вземат или нещо такова. Моля те пиши как се е развила случката.

4.   n 3, у нас бяс няма! Лисиците го разпространяваХА, но с хеликоптери в последните години им пуснаха месо с ваксина и така бяс у нас няма плюс в по-голямата част от ЕС, защото е ЕС програма борбата с бяса.
Мястото на кучетата не е просто на улицата. Беше решен проблемът, но хората сме отвратителни и пак се пуснаха кучета. Трябва да има регистър на домашните кучета, ЗАДЪЛЖИТЕЛНА кастрация и за некастрирано куче, което не се ползва за разплод да се плаща висок данък. Който пусне куче на улицата - 500 лв. глоба МИНИМУМ.

5.   Номер 4, задължителна кастрация защо? Ако някой кастрираше хората хубаво ли щеше да бъде? Това е нарушаване на природата. Аз не съм любителка на кучетата,но все пак тяхно право е да си имат семейства и те. А ти с тая глоба направо ме довърши но за едно нещо много прав/а хората сме ужасни.

Авторе, това куче има някакъв проблем, най-добре се обади в защита на животните, те знаят какво да ги правят и къде да ги пращат!
Щом се чувстваш застрашен определено направи нещо,успех!

Бял Ангел.

6.   Щом не те е сръфало още значи е питомни. Мен ме е страх от кучета, не ги дразня и плюя но като са гладни и идват да проверят дали имам нещо за ядене и нали се сещаш аз се стискам и замахвам уж да ги уплаша и да избягат ама техният инстинкт за самосъхранение се да кажем активира и ръмжът на среща. Е тогава почвам да пищя и съседите излизат. След 3-тия случай излизах всяка сутрин с 2 филии хляб хвърлях му едната надалеч и по настрани от входа и вечер същата работа. Е с времето се преместих но хлябът беше моето спасение тогава

8.   Не си помисляй да го риташ, още по-малко да го мушкаш. Нямаш шанс срещу неговите специфични рефлекси. Тояга, камъни в джоба, пиратки - да.
Недейте да упреквате момчето! Имам много случаи, когато минавайки за пръв път покрай такъв уличен помияр да ми се спуска и обратното - квартални дето обикновено ги разгонвам, понякога не ми обръщат внимание. Оставете тия глупости с предизвикването. Кучетата не им е мястото свободно да се мотаят по улиците на града!

9.   "Опитай се да контактуваш с кучето, покажи добранамереност към него. "

Хора, вие добре ли сте бе ? Общуващия с кучета, още малко. Помярите нямат място по улиците. Не ме интересува кой, как и кога ги е пуснал. Не мога да живея в грат, в който трбява да внимавам, че да се браня от хищници. Ако някой е изтървал последните няколко хиляди години, нека си ходи в гората.

Към уважаемия автор - http://dogs.care.bg/ - тук можеш да подадеш сигнал, ако си от София. Ако не си от София, то отиди в най-близкото МВР и им кажи, че това куче те напада редовно. Не прави глупави експерименти с това, да нападаш кучето, защото ако не ти прегрезе връта, то може да те нахапе лошо, а след това ЩЕ ИМА легални последствия за теб.

10.   Как ще го нариташ? Не се налита никога на куче. Следващият път вземи някое кокълче или салам и му го дай. И така няколко пъти. След това няма да имаш проблеми. Животинката просто е гладна и уплашена, затова те лае.

11.   2 едно куче което по принцип беше добро ме нахапа само защото докато ядеше му дадох хляб да яде към кокалите. А едно друго ме нападна защото моят приятел го дразнеше, не аз. Ай стига оправдавахте тия мастии и хора ядат даже, мястото им не е на улицата, като го обичаш що не го вземеш у вас? Ай стига с тая добронамереност, щом се зъби е озлобено си е за бой.

12.   2 може да си добър с него, озлобените животни нападат и добронамерени.

13.   Аз по принцип много обичам животните, но също ми се е случвало един път докато отида на училище едно бездомно куче да ме нападне без да го провокирам с нищо и тръгна да ме захапва за ръката добре, че бях с яке и една жена ме отърва иначе не знам какво щеше да стане. Това лято един квартален пес по принцип не агресивен тръгна да ми налита, само защото носех храна в мен. Обаждах се два пъти на "Екоравновесие" да го приберат никаква реакция от тяхна страна. Преди 5 години около блока обикаляше една женска като се разгонваше нощно време беше ад събираше всички кучета от квартала. Прибраха я от "Екото" и после пак я върнаха кастрирана. Тя обаче започна да проявява агресия към деца и малко след като ухапа детето на един съсед изчезна безследно и повече никой не я видя навярно той я беше убил.

14.   11, кучето си пази кокалите, предполага се, че ти, като по-разумен, няма да посягаш към плячката на хранещо се животно, то не промява намеренията ти какви са. Иначе всички са прави, че мястото на кучетата не е по улиците, но кой е виновен?- животното, или безхаберникът, който е решил да си вземе малко сладко паленце и след три месеца, като му омръзне порасналият любимец и му дойде на нагорно да храни, разхожда и прочие, го изхвърля? Или псевдоприродозащитничката, която не кастрира любимата си кучка и изхвърля котолото на пътя, кой, кой е виновен?

16.   Ами може да пробваш първо с добро - донеси му някаква храна. И му я остави демонстративно (да те види, че си ти) и добронамерено.

Иначе се свържи и със съответните общински органи.

17.   Е, защо си го навикал и оплюл? Какво ти е направило животното? Дай му кокал следващия път и ще спре да те лае.

21.   А ти пък защо плюеш кучета? Правиш се на бабанка? Лесно е-дай му парче хляб, кокал или сирене и ще станете приятели.

22.   Нервнопаралитичен спрей ще ти свърши идеална работа, без да се налага да прибягваш до крайности с антифриз.

23.   Следващия път вземи нещо за ядене и от вас и като го видиш му хвърли, но не ходи да го галиш или нещо такова. Направи така няколко пъти и няма да те закача, мен преди едно куче ме налиташе и аз все го дразнех и на края ме охапа, но после почнах да го храня като го видия и сега сме си друшки, вече не ме лае и не ме налита.

25.   Всички тези неща със спейовете и боя са напълно излишни. Кучето го е страх не по-малко от теб. Просто някой ден му дай нещо за яден и ще видиш как бързо ще си промени отношението, даже може да си станете приятели. А за тези, чиито съвети бяха да го нарита или подобни се замислете, колко хора са го ритали, плюли и гонили за да стане агресивно.

ПС:пиши какво е станало.

28.   Бъди сигурен, че в двубой с него, ще излезеш губещ. Както си мяташ ритници и ножове наляво-надсно (във фантазиите си), ще излезеш с окървавен крак и/или ръка от цялата ситуация, а кучето няма и да разбере, че сте се били. Забрави за малко за филмите с Джеки, Арнолд и Брус, и помисли практично. Имаш 2 варианта - да подходиш с добро или с лошо. Препоръчвам ти да е с добро, а именно да вземеш някакви вкусотии (кокалчета или месо) от вкъщи и следващия път, когато ти се озъби, да му ги дадеш. Максимум до 2-3 пъти ще ти стане пръв приятел. Ако все пак не помогне, в което се съмнявам, носи в себе си лютив спрей и му пръсни следващия път. Така няма да имате физически контакт и ще е безопасно за теб.

29.   Обади се на Четири лапи или Екоравновесие и за в бъдеще не ритай животни без да са ти направили нищо.

30.   Съглaснa съм с 21. Следвaщият път бъди подготвен, дaй му нещо зa ядене и остaни нaблизо, но го игнорирaй. Върпосът е то дa те визуaлизирa, aсимилирa кaкво се случвa и прерaботи негaтивното възприятие в позитивно. Aко пък дори се приближи сaмо дa те подуши, още по-добре. Ще нещо кaто дa си подaдете ръцете зa него. Но и дa не го нaпрaви, следвaщият път вероярно ще нaблюдaвa мaлко по-спокоен кaкви сa ти нaмерениятa.
Дaй му няколко пъти хрaнa и ще имaш приятел, поне нямa дa си оня зъл човек, който го е нaпaднaл, ще си промени възприятието към теб. В моментa ти зa него си зaплaхa, лошият човек, от който трябвa дa се зaщити и го прaви по кучешки, нормaлно.

31.   Аз съм „котатарка“ и не съм гледала кучета, не разбирам от кучета много, но едно знам за животните (израстнала съм на село) - поведението на животното е винаги заради грешки в стопаните. В случая хората от квартала ти.
Това куче си защитава територията - вашия блок. Ти за него си натрапник и като го удряш, за него си и враг.
Кучетата са най-добрият приятел на човека. В България повечето кучета се гледат за пазачи и от такива кучета идва и това куче най-вероятно. Той пази на стопаните си имуществото (блока ви), пази го от „лоши“ хора като теб!!!
Ако го убиеш, риташ и тормозиш дори можеш да си докараш някакъв вид проблеми с полицията - все някой любител на кучета ще се намери да те издаде.
Според мен си заслужава с пробата да го храниш. Купи от най-евтините кренвирши, подхвърли му и ще отиде да си хапне кренвирша. То е просто гладно и си търси стопанин. Може и да му изсипеш гранули кучешка храна и да си продължиш напред. Не струва много, а и е един вид удоволетворение да видиш гладно животно как яде. Какво ти струва да пробааш? Ако не се получи, ОК, но поне си пробвал.

Аз имам опит с котките казах. Взех си котарак от частен приют за котки. Този котарак беше бит от предишните собственици и драскаше и хапеше. Не даваше да го галиш, не можеше да играе като другите котки, а направо иска да драска и да хапе. 2 години ми трябваха да му спечеля доверието! Дори в началото ми е скачал да ме драска само както си стоя на компютъра. Ръцете ми бяха целите надраскани и мъжът ми вече ми даде ултиматум да го връщаме, но не се отказах.
Котките не са като кучетата, те не са напълно доместицирани животни. Всеки ден обаче печелих доверието на котарака, защото видя, че няма да го удрям и нищо лошо няма да му направя. И до ден днешен ако без да очаква искаш да го пипнеш, той се свива леко, но после се отпуска - с две думи до живот е травмиран. След 1 година взех едно коте да му е компания, защото видях, че хората не можем да му спечелим доверието. От самото начало вместо да хапе и да драска, той прие котето, почна да го лиже и да се грижи за него - не се хранеше докато котето не се наяде и други такива неща.
Днес котаракът е нормален. Ходим дори на разходки с него и не ми трябва каишка, а той върви отпред и чака да го последвам. Като имаме гости ги поздравява на вратата, умилква се при всеки и се оставя да го галят. Не ме е хапал не знам от кога.

32.   Вземи му нещо за ядене, върви уверено без да показваш страх или агресия. За няколко дни ще станете приятели.

33.   За да го гледат и хранят хората от квартал, значи на кучето нищо му няма. И мен да ме ритнеш и наплюеш ще те намразя (най-малко). Нямаш право да се държиш така с живот, който не ти принадлежи. Щом ти си започнал тази "война" - сърбай си послвдиците и дано се научиш, че със сила до никъде няма да стигнеш. Всяко второ пишлеме вече се прави на батка. Решил си да го виташ, за да си докажш колко си велик и сега ревеш по сайтовете, че те ръмжи..много мъжка постъпка. ...

Хората са те посъветвали по-горе какво е разумно да направиш, дай му храна. Също така, кучетата много усещат какъв е човека, от това което пишеш, явно животното добре те е преценило.
Забрави да го мушкаш или каквото и да е! Чудя се как с такава лекота сте готови да отнемете живот. Днес куче, утре човек... Дано скоро има зоополиция да прибира такива индивиди като теб.

34.   Следващия път му извади ракийка и салатка и го почерпи една кубинска пура.

Много са ми смешни такива, дето ти казват, че трябва да го храниш, че да се сприятелите. Значи в собствения си дом ти ще се съобразяваш с куче натрапник и си длъжен да пробваш всякакви прийоми, та сакън кучето да не се ядоса нещо или обиди. И ти си длъжен да хвърляш от собствените си време и усилия и то с риска да не проработи и да те ухапе, за да се помириш с него, сякаш ти си се натрапил, а не то.

Значи като ти се натрапи у вас някой насилник или крадец, вече трябва да му сипваме ракия и салата, та да се сприятелим с него, а и да не вземе нещо да се обиди или ядоса. Даже ако тръгне да изнасилва жена ти, трябва да му я настинш удобно за него. Ами така де - да не се обиди човека.

35.   33 - Най-важният урок, който научих е, че със сила, ако умело се ползва, може да стигнеш на много места.

36.   До 34:
"Значи като ти се натрапи у вас някой насилник или крадец... "
Уважаеми... Една от основните разлики между хората и животните е, че човек може да те нападне, да ти навреди по някакъв начин и т. н. просто за удоволствие. При животните това никога не е наблюдавано. Човек може да няма мярка в това да бъде натрапник, може да ЗЛОУПОТРЕБЯВА (напр. с добротата на някого). Животните никога не злоупотребяват с нищо. Затова тази аналогия е абсолютно погрешна.

37.   До ном 34. Ти казваш, че кучето ще влезе в дома ти, ще открадне ценности и ще изнасили жена ти??? Ти приравняваш животното с човека??? Е, толкова лоши неща само човек може да направи.

38.   36, кучетата понякога нападат и без причина. Поограмоти се. Питбулите са пример за такива. А и да не нападат без причина, нападат заради някакви си техни причини, които човек (вкл. и деца) прави неволно, което не е по-различно, защото може да те нападте, без да си го предзвикал съзнателно. Никой не е длъжен да внимава дали действието му няма случайно да раздразни случайно куче, което той дори може и да не вижда в момента.

И другото, което е, не ние с тях, а те с нас трябва да се съобразяват и нашата сигурносст е по-важна от тяхната. Сравнението си е уместно, но виновни са някои хора, които са въвлечени в проблема с бездомните кучета. Визирам безотговорните, които ги изхвърлят и хората, които трябва да налагат законови мерки. Но това си е бизнес и те няма да го направят. Иначе решението е доста просто и в цивилизованите държави нямат подобни проблеми.

40.   От 36:
Питбулите са специално селектирани, продукт на многобройни кръвосмешения до утвърждаване на определени гени. Ако имах власт, бих забранила развъждането на тази порода. А всички домашни кучета щяха да имат чип и изхвърлянето им на улицата щеше да се наказва доста добре... Съгласна съм и че бездомни кучета, за които никой не се грижи, не трябва да има. Както и не трябва да има и бедни хора. Защото престъпленията (нападенията) от хора са много по-често срещани и прага на търпимост при хората е значително по-нисък от този на кучетата.
Но това, че животните не нападат без основателна причина, е научен факт. Няма как да предизвикаш агресията на куче, без да се "занимаваш" по някакъв начин с него. А вървенето по "глухи" улички е опасно, да... там може да те нападнат (гладни) кучета, може и човек да те нападне (човека може и да не е гладен).
Съгласна съм за това за сигурността, но не е толкова лесно да предизвикаш агресията на куче. А тук става въпрос за конкретен случай, в който реакцията на кучето е напълно разбираема. Дори е твърде мека. Представете си какво биха направили голяма част от хората на мястото на това куче. Това да му даде нещо вкусно би решило проблема на автора на темата. Просто защото на животните им е нужно много малко. И всичко при тях е простичко и регламентирано. Това са факти. Това е и най-лесното решение на проблема на автора. Той пита "как бихте постъпили вие...? " Е, аз бих постъпила така и вече щях да съм забравила за този проблем.

41.   Както ти не го харесваш, така и то не те харесва! Дръж се по-добре с него.. може би просто е търсило внимание и ти с тази ти реакция си го озлобил. Не си помисляй да го убиваш! Просто като го видиш го подмини го, ако тръгне по теб се прави, че го няма и то ще се откаже. Също може веднъж два пъти да му дадеш парче салам и то няма да те тормози. Ако кучето в женско може би напада, защото малки.

42.   вземи шише с вода и пробита капачка което да пръска далече
единична струя. подходящо е шише от препарат с фунийка. пръскай по него. ефекта е поразителен. запомня дължината на струята и щом те види се оттегля на безопасно разстояние. пробвано е много пъти и винаги работи. много зъл и едър пес след неколкократно третиране през оградата се прибираше в къщичката си ръмжейки и спокойно влизах в двора.

43.   Това куче е зло и няма да се оправи!
Не е нужно да го убиваш.

Вземи някоя дебела тояга и го халосай здраво няколко пъти и то ще избяга! Изпитано е и работи. Само гледай да не те види някой, че може да подаде сигнал за "насилие над животно".

Няма смисъл да подаваш сигнали където и да е, защото няма да направят нищо, а само ще привлечеш вниманието на институциите върху себе си. В случаи като този, законът не защитава хората, а помиярите! После дори ако ти се наложи да се защитиш от кучето, или то пострада по друга причина - теб ще търсят, защото си се оплакал и си "мразел милото животно".