Споделена история от Тинейджърски

Нормално ли е на 13 да нямам цикъл?
Бих искала да ви попитам дали е нормално да нямам менструация, при положение че съм на 13. Тренирам баскетбол и от отбора само аз и някои от по-малките сме без цикъл, макар че не всички са развити. Доста се притеснявах и поговорих с майка ми, а тя каза че е съвсем нормално и че на нея и е дошъл на 14. Някои хора ми казват че цикъла ти идва по наследствен път, но аз не вярвам много, защото на баба ми и на майка ми им е дошло по-различно време. Не бързам за никъде като ми казват колко е неприятно но само искам да попитам има ли начин да разбера горе-долу кога ще ми дойде! Благодаря предварително.

Коментари

1-50 от 68

2.   Съвсем нормално е. На някои момичета им идва чак на 15. Радвай се, че не ти е дошъл, защото ти спира растежа. Е, още 7-8 см ще пораснеш.
*Яса

3.   Да нормално е ! Неможеш ,да разбереш кога точно ще ти дойде цикъла,защото всеки организъм е различен. Имам познати на които им е дошъл месечния цикъл чак на 18 год. Така че, няма от какво да се притесняваш. "ЛУДКАРКАТА"

4.   да, нормално е - на мен медици са ми казали, че ако не ти дойде до края на 16, значи трябва да отидеш на лекар и той преценява вече, дали да ти даде хормони.
Според мен да чакаш 18 и нагоре си е множко, но до 16 трябва да се изчака

5.   Здравей. Разбира се, че е нормално на 13 да нямаш менструация. На всяко момиче му идва на различна възраст. Наистина, трябва да се радваш, че все още нямаш цикъл, защото освен, че ти спира растежа, повечето момичета са с болки и им е много неприятно.
Sunshine

6.   Естествено, че е нормално. На мен ми дойде на 11 и половина, но на приятелките ми им дойде на 14. Зависи от това колко си развита. Едно нещо ме заинтригува: Как така менструацята ти спира разтежа? Защото аз винаги бях по-развита от прителките ми. И наистина сякаш спрях да раста много бързо. Бях от най-високите, а сега съм най-ниската. А относно гърдите, само аз имах някви цицки, и сега не са ми малки, но спряха да ми растат на 15, 16. а на плоските ми приятелки им пораснаха ебаси цомбите. Всичко това се е случило, защото ми е дошло рано ли? И какво общо има това?

7.   Дъщеря ми е на 14 и половина и още няма. Личната лекарка каза, че до 16 дори може да се забави.

8.   преди 7/8 месеца и аз се терзаех на тази тема! ообаче лятото след морето( помага по-бързо да се развиеш ) ми дойде и първоначално се изкефих и си казах : ето са и аз имам цикъл и не съм по-назад с материяла! ама са нещо не съм на кеф. смисъл не е кой знае колко гадно ама...ПМС, корема,нервиш се.. бтв не се нервя мн. и все пак не е най-готиното ми преживяване ;д ;Д

9.   И аз щях да напиша същата тема. И аз съм на 13 и още не ми е дошло на моята приятелка и дойде като беше 4 клас на друга като беше в 5 аз съм 6 и не ми е дошло.

10.   това е най гадното нещо на света, особено занимаващи хора
със спорт, кой по дяволите го измисли това тъпо нещо

12.   Аз съм на 12 и ми е дошъл цикъла преди два три дни много болезнено по добре недей да го чакаш :)

13.   Аз съм на 13 години също и имам цикъл от 12 годишна.
Искам да попитам значи сега съм висока 1.60 см, а след като с цикъла спира и растежа дали ще стана поне 165см висока, защото не искам да оставам 1.60 :D

14.   От номер 13: моля ви отговорете ми ;Д

15.   Към номер 13 това са глупости, растежа не се спира, при някой се забавя при други се забързва, но зависи и от годините. Имам познати на който им е идвало на по 9-10 :D как го виждаш да си останат по около 1,40-50 до края на дните си.

А към авторката е напълно нормално, медици и специалисти казват, че по-скоро другата крайност /да дойде по-рано/ е неприятната и плашещата. И аз съм на толкова даже след около 5 месеца ставам на 14, а да ти кажа не се притеснявам. Просто спазвай лична хигиена, сменяй дрехите и всичко ще е наред ;).И не го мисли само си съсипваш годините.

16.   Спокойно.. няма от какво да се притесняваш при всяко момиче е различно.. Имам приятелки на които им е дошло на 12 имам и такива които на 15.. всеки организъм е различен.. :)

{{Сис}}

17.   Не ти трябва повярвай ми.. съвсем нормално е до 16 ако обаче все още нямаш на 16 се посъветвай с гинеколог ;) :)

18.   Прочтох коментарите на всички и искам да попитам : Наистина ли спира растежа? Аз съм на 15 години от 3 години имам цикъл и сам висока 141.. и започвам да се отчайвам.. страшно тегаво ми е, че съм толкова ниска.. наистина ли няма да порастна повече???? ;(((

19.   Човек расте до 25 г. Колко обаче ще растеш си зависи от гените, начин на живот, храна.
Не спира растежа с менструацията, на повечето им идва на 12-14, но действително си много нисичка. Консултирай се с лекар, може би имаш недостик на хормони, някакъв проблем. Колко е висока майка ти?

20.   До номер едно цикълът не спира растежа

21.   Аз съм на 22, дали ще порастна;D
Въпросът е сериозен, защото съм 1, 62. Майка ми също е толкова. Не се храня здравословно, не спортувам и изобщо не пия вода. Но съм готова да го променя това, ако има надежда за мен.
Също така аз съм копие на майка ми, с разлика в гърдите-аз нямам, а тя е свръхнадарена.
Дали ще ми порастнат и какво да направя?
Благодаря!
Знам че е смешно 22 год. жена да задава такива въпроси, но ще се надявам на отговор.

22.   Ще порастнеш с още от 0, 5 до 1 см.
Гърдите при мен порастнаха след 23 с една чашка отгоре. Промени това с водата - ако не го направиш, скоро ще си без бъбреци. Майка ми заради непиене на вода на 30 имаше два неработещи. След множество операции беше стигнала почти до химодиализа - почна да пие вода, много хисарска вода и се оправи като по чудо.

23.   Е и 0, 5-1см. пак е нещо.
Дано поне гърдите да ми порастнат, както е станало при теб.
А това за майка ти е ужасно. Радвам се, че сега е добре. Да ти е жива и здрава.
Ами аз всъщност не знаех, че може да има чак такива последици и ще се опитам, макар и насила да поемам, колкото се може течности и най вече вода. Почвам от сега.
Благодаря за отговора:)

24.   Мерси, 23.
И майка не е знаела, но е разбрала. Не си падаше по пиенето на течности, по-малко от литър пиеше. Аз пия поне 2 литра. И зимата е наложително, защото въздухът става много сух от парното и изпаряваме поне 200-500 мл. през кожата. Човек е 75% вода, тя е необходима, за да може да се осъществяват химичните процеси в организма - виж в учебника по химия, има ли процес без Н и О

25.   Естествено, че е всеки се развива различно. И аз като теб се притеснявах ама не бързай! Не е приятно, е да поне знаеш, че се развиваш правилно, но не се безпокой ще ти дойде когато е моментът
С. Р.

26.   Момиче аз сам на 11 и имам а ти сама прецени.

28.   И аз в 6-ти клас го чаках, чаках и накрая взе да дойде като бях на 12 г. , и отначало не ме болеше чак толкова корем и не усещах кога ми идва, ама сега... Винаги първия ден се чувствам като ла*но...

29.   Когато бях на 12 ми дойде .. сега съм на 14 и гърдите ми са много малки никаква разлика няма много се притеснявам :(

31.   Не се притеснявай! На бабата на една моя приятелка и е дошло на 17.. Затова имаш време.. ако не ти дойде до 16 години потърси лекар.

32.   На мен ми дойде 2 месеца преди да направя 15 :)

35.   не се притеснявайте аз съм на 13 години и също нямам цикъл майка ми казва че на всяко момиче тялото се развива различно така че тези които нямат все още цикъл да не се притесняват а по добре да се радват защото когато ти дойде по-рано имаш ужасно много болки моите прятелки са на 13 и имат цикъл казаха ми не се притеснявай ще ти дойде а тези които искат да имат цикъл по-рано да търсят хапчета за да им дойде

36.   Здравейте аз сам на 15 имам гадже той е на 16 искаме да го правим.. вече почти 8 месеца сме заедно.. преди аз не желаех но вече и аз искам.. но незнам как моля дайте ми съвети? страх ме е че родителите ми ще научат.. иначе те знаят за него и техните знаят за мен. Обичаме се много и аз му имам голямо доверие.. моля помогнете ми.. как? :(

37.   Аз съм на 12 и имам цикъл. Не знам, само чета някакви коментари за това колко е болезнено. Мен изобщо не ме боли, ама изобщо. Нямам пмс, нито се чувствам гадно по време на/преди цикъл. Единственото гадно нещо е, че лятото когато си в цикъл не можеш да ходиш на басейн, и разни такива, главно защото не може да си облечеш банския ;рр

38.   не се притеснявай :) съвсем нормално е менструацията идва до 15 години знам го защото съвсем скоро ми го преподаваха :)

39.   Нормално е спокойно. При всеки е различно на някой им идва по-късно на други по-рано. Зависи от организма. Номер 1 цикъла не спира растежа поне при мене не е така от 12 годишна го имам и от тогава(сега съм на 13) съм пораснала с 2-3 см.

40.   Здравей! Аз също съм на 13 години и все още нямам менструация, но вместо това ми се образуват много кисти на десния яйчник. :D Не се тревожи!

42.   значи аз съм на 12 години и всички ми обясняваха, че е много болезнен
процес сега ме дойде и на мен спокойно няма нищо страшно аз нщо да ти нямях толкова големи болки просто ме болеше глава и корема нямя нищо страшно само, че ако не ти дойде до 16 г трябва да говориш ща вярна с гинеколок а до колкото със спрелия разстеж няма нищо вярно
в това ами пожелавам ти късмет и дано да го изкараш добре и без болки
само спазвай лична хигиена и това е от мен чао! :)

43.   аз искам да попитам за моята приятелка. Тя е на 16 и няма цикъл притеснявам се за нея да тя е леко пълничка и не си спомням, но като малка имаше проблеми с яйчниците. моля ви кажете какво да прави. също така майка и знае само, че и казва че то ще си дойде когато си дойде и не иска да я заведе на лекар.

44.   Aмииии, незнaм но все пак ще ти дойде sori
Не губи надежда...!

45.   Към авторката: да, нормално е.

Към другите с гърдите и растежа: женското тяло толкова много се променя, идея си нямаме какво ни чака още. Някои напълняват след 20-30г. и съответно развиват и бюст голям, играят ни хормоните на психо-почва, това може да промени външния вид, бременност, раждане, кърмене, критическа... Колко промени има да изтърпим и преживеем... Могат и гърди да порастнат и рязко да се отслабне и по-късно да се източи тялото, а могат и да увиснат един ден големите гърди и да се разплуем... Цикълът е една малка подробност от женския живот..

46.   От Авторката:
Сега като си видях известията на имейла и като прочетох наново темата и коментарите и ми стана смешно, но явно тогава "проблемите" са ми били такива.
Публикацията е от преди 2 години и половина, а аз след 3 месеца ставам на 16. Малко от малко узрях и искам да кажа на всички момиченца, които са в същото положение, да си гледат училището и да не мислят за това, то когато трябва, ще си дойде. За първи път ми дойде малко преди да навърша 15. Сега всичко е Ок, много рядко се случва да ме боли корема, проблема е, че от време на време съм доста изнервена, но не може и без това.
И ВСЕ ПАК БЛАГОДАРЯ ЗА СЪВЕТИТЕ ВИ!

47.   Това за спирането на растежа е пълна глупост. Аз имам цикъл от 1 година и половина, на 12 съм и от тогава съм пораснала с 8 сантиметра (174см съм )

48.   На моята комшийка и дойде на 16 и половина... Тя е слаба и тепърва започва да се развива, доскоро нямаше и гърди. Вече е много горда от факта...
Към 43 добре е твоята приятелка да отиде на лекар.

52.   Здрасти! Аз съм на почти 13 и аз нямам цикъл но не се притеснявам защото а мама съм си говорила че може да ти дойде всякога цикала е нормално да ти дойде от 9 до 16 г. Няма смисъл да се притесняваш. Притеснявай се като минеш 16 сега няма от какво да се страхуваш аз точно в момента не тренирам нищо но и аз бавно се развивам не съм овеличила гърдите си нищо нямам окосмявания но спокойно очаквай скоро първия Мензис и аз го очаквам.
:)

57.   Хей, сладур. Не се притеснявай! Само на 13 си :)) И аз съм на толкова и се радвам, че нямам цикъл, защото от приятели и дори от мама и леля съм разбрала, че хич не е приятно. Не мисли за това. Просто си изживей детството, защото като ти дойде всичко ще е доста по-различно! Пък и моята майка каза, че колкото по-късно толкова по-добре, защото толкова по-късно ще ти свърши и можеш да забременяваш по-дълго време! Ако до 18 годишна възраст не ти е дошло можеш да се консултираш с лекар, но не и да се поболееш от притеснение!! Има много време, спокойно! :))

~Дисни~ 13 год.

59.   Тааа остава ми половин година до 14 и аз нямам цикъл преди ни го взимах толкова навътре но сега като на всичките ми съученички им е дошло ми е тъпо че само аз нямам ии се надявам да ми дойде скоро. Да не би да не съм развита смисъл 1, 50 съм 40 кг и т. н. Ако някой знае някакви бабини рецепти за предизвикване да казва :)

60.   Тааа остава ми половин година до 14 и аз нямам цикъл преди ни го взимах толкова навътре но сега като на всичките ми съученички им е дошло ми е тъпо че само аз нямам ии се надявам да ми дойде скоро. Да не би да не съм развита смисъл 1, 50 съм 40 кг и т. н. Ако някой знае някакви бабини рецепти за предизвикване да казва :)

64.   Спокойно :) имам една приятелка която е също на 13 и още няма цикъл ! Иначе на мен ми дойде на 10 ;д а сега съм на почти 13 значи е било преди около 3 години

66.   аз съм на 12 и първия месец ми доди 5-6 дена а вече от 2 месеца не ми идва страхувам се да кажа на майка ми какво мога да направя.. нормално ли е? много се притеснявам!

67.   към номер 66 да нормално е пържите месеци да не е редожен аз съм на 11 и не ми е дошло но не се тревожа :)

68.   67. Нормално е на 11 да не ти е дошло. На мен тогава ми дойде и съм чела много неща, за да ти кажа, че е рано да ти дойде на 11, а камо ли на 11-12 да не вие е напълно редовен. Аз съм ан 19 и още не ми е редовен а имам цикъм от 8 години и знам, че докато не родя няма и да се нормализира. Някои момичета имат късмет да им е точен до часа, но някои са като мен. А към авторката - не се притеснявай може да не ти дойде още 2 години и ще е нормално. След това вече трябва спешно консултация с лекар. Ще дойде спокойно. Не бързай да го чакаш, не е толкова готино. Ама като почнеш да правиш секс, започва да важи и правилото "по-добре да ти дойде, от колкото да не ти дойде"

69.   Много сте зле бе на по 13-14, 15 идва няма от кво да се притеснявате! А ако сте вече на 16 и не ви е дошъл тогава се притеснявайте и идете на генеколог, а сега да се притеснявате е излишно! На мен ми дойде на 11 и кво? ! Само се мъча като грешен дявол всяка седмица по 7-8 дни!!! Преди да ми дойде аз много исках и си мислех, че е нещо много яко и т. н. и тогава си живях живота щото нямах и кат ми дойде видях, че тва е най-тъпото нещо на света! 1. Боли те корема 2. не можеш да носиш светли дрехи 3. Постоянно се притесняваш да не се изцапаш 4. Не можеш много да тичаш и изобщо да си активен 5. В училище по ФВС не можеш да играеш и трябва да обясняваш на Г-жата защо не можеш да играеш (ако не е като мойта ще ви разбере щото и тя е жена) Ама ако ви е Г-н тогава вече става лошо щот е мъж и тряа да му обясняваш и ндаа сещате се... Ще ви разкажа една неловка история.... Аз и една моя приятелка бяхме в цикъл и имахме ФВС и нали Г-жата е кучка ние и казахме и тя започна да крещи : Ама тва, че сте в цикъл не ви оправдава! И момчетата почнаха да се смеят и стана неловко и всички знаеха, че ние двете сме в цикъл, ама аз ще я издебна кат е в цикъл и ще почна да я моля да играе на нещо с мен и ще я видиме тогава нея! ;)

1-50 от 68