Споделена история от Тинейджърски

Нормално ли е на 13 да нямам цикъл?
Бих искала да ви попитам дали е нормално да нямам менструация, при положение че съм на 13. Тренирам баскетбол и от отбора само аз и някои от по-малките сме без цикъл, макар че не всички са развити. Доста се притеснявах и поговорих с майка ми, а тя каза че е съвсем нормално и че на нея и е дошъл на 14. Някои хора ми казват че цикъла ти идва по наследствен път, но аз не вярвам много, защото на баба ми и на майка ми им е дошло по-различно време. Не бързам за никъде като ми казват колко е неприятно но само искам да попитам има ли начин да разбера горе-долу кога ще ми дойде! Благодаря предварително.

Коментари

51-68 от 68

70.   Аз съм на 11 години скоро ставам на 12 и още неми е дошло на мойте приятелки им е дошло е само на. 2 от тях в четвърти клас
А на другата ми приятелка когато беше на 12 сега е на 13 скоро на 14
Страх ме ако неми дойде ще умра
На моята приятелка още неи е дошло на 12 години е и много изкам да ми дойде въпреки болките
Имам бяло течение какво означава това??

71.   Някъде бях чула, че чай от магданоз предизвиква цикъла. Не знам дали е вярно.

72.   Нормално е, при всеки е различно, на мен пък цикълът ми се появи на 11 и ми е супер неудобно някак си, че се развивам доста бързо и това ми прави и проблеми. При всеки организъм е различно.

74.   Виждам, че темата е стара, но явно е интересна и затова искам да изясня някои неща и да ви успокоя, момичета. Обикновено цикълът започва от 9 до 18-годишна възраст по медицински данни. В повечето случаи ви идва на сходна възраст с майките ви, но не при всички е така, на мен например ми дойде на 12, а на майка ми ѝ е дошло на 15 мисля че, не помня точно, но беше там, 15-16 някъде. Не ви спира растежа на нищо, растежа зависи само и единствено от хормоните и ако ви е генетично заложено да станете високи 1. 80 например, и на 6 да ви дойде, пак толкова ще станете, същото важи и за гърдите, така че не се притеснявайте. Обикновено има минимум на мастната тъкан в организма, за да ви дойде и обикновено се случва, когато станете около 50 килограма, но и това е малко относително. За цикъла искам да ви кажа, че в началото е по-обилен (не говоря за първия, той е доста слаб, а за следващите), а често и нередовен, тоест може да ви дойде, после да не ви дойде няколко месеца, да закъснява, подранява и прочие, за което не бива да се тревожите, нормално е и с времето ще се напасне, но винаги си носете превръзки за всеки случай. Надявам се да съм била достатъчно изчерпателна и полезна. Успех на всички!

75.   На една приятелка и дойде на 9 и половина. Аз съм на 12 и още не ми е дошло.. И аз се приъенявам много.. Всики от класа ми имат.. И са много надарени с гърди и са на мойта възраст... Тойст по-големи от мен с 1 година (в 6 клас съм)

77.   Здравейте!
Аз съм на 13 и ве още нямам...
Така всички ми казат, че ще ми дойде скоро.
Аз разбира се почвах да се развивам, но сега съм сигурна някъде на 70-80%, ме може да ми дойде вероятно скоро, защото съм в пубертет, а и имам бяло течение,точно такова каквото ти идва преди първият цикъл...а и през цялото време си поглеждам бельото, защото имам чуството, че ще ми дойде, пък и са ми казвали, че ако имаш такова чуство, значи, че ще ти дойде...Вие как мислите?!
Благодаря предварително!

78.   Номер 2 нима си толкова заблудена??? Не спира да расте когато и дойде менструацията. Авторке не се тревожи на някои момичета им идва по късно.

79.   Не си сама, мила. Аз също съм на 13 и нямам цикъл. На майка ми й е дошло на 15 - 16, така че не се тревожи. На всеки му идва по различно време. :)

80.   Здравей! Аз също съм на 13 и още нямам цикъл! Знам че е неприятно и не искам много да идва, не знам колко момичета от класа имат но имам една приятелка колкото мен която на 9 юли ми каза че се е събудила с болки в корема и щом е отишла до тоалетната е видяла червеникави петна по бельото. Беше доволна и веднага е споделила с майка си а след нова и с мен но не и беше идвал втори път. Аз няколко пъти и казах че щом се бави толкова време едва ли е било цикъл но тя твърдеше че е сигурна. Ето че скоро се убеди че наистина съм права! Не че я упреквам за нещо! :) Сега е още по съсипана от преди и се чувства мн гадно като си помисли че тя единствена от класа няма цикъл! Аз я успокоявам тъй като съм като съм като нея с тази разлика че имам повече пъпки по лицето и че съм с по големи гърди. Иначе съм със същата средна височина за годините ни от 1. 50 см. Надявам се да се да ти дойде и на теб и на приятелката ми! А за мен.... нз за мен това не е проблем. Когато дойде - тогава!

81.   Здравей! Аз също съм на 13 и още нямам цикъл! Знам че е неприятно и не искам много да идва, не знам колко момичета от класа имат но имам една приятелка колкото мен която на 9 юли ми каза че се е събудила с болки в корема и щом е отишла до тоалетната е видяла червеникави петна по бельото. Беше доволна и веднага е споделила с майка си а след нова и с мен но не и беше идвал втори път. Аз няколко пъти и казах че щом се бави толкова време едва ли е било цикъл но тя твърдеше че е сигурна. Ето че скоро се убеди че наистина съм права! Не че я упреквам за нещо! :) Сега е още по съсипана от преди и се чувства мн гадно като си помисли че тя единствена от класа която няма цикъл! Аз я успокоявам тъй като съм като нея с тази разлика че имам повече пъпки по лицето и че съм с по големи гърди. Иначе съм със същата средна височина за годините ни от 1. 50 см. Надявам се да се да ти дойде и на теб и на приятелката ми! А за мен.... нз за мен това не е проблем. Когато дойде - тогава!

82.   Здравей! Аз също съм на 13 и още нямам цикъл! Знам че е неприятно и не искам много да идва, не знам колко момичета от класа имат но имам една приятелка колкото мен която на 9 юли ми каза че се е събудила с болки в корема и щом е отишла до тоалетната е видяла червеникави петна по бельото. Беше доволна и веднага е споделила с майка си а след нова и с мен но не и беше идвал втори път. Аз няколко пъти и казах че щом се бави толкова време едва ли е било цикъл но тя твърдеше че е сигурна. Ето че скоро се убеди че наистина съм права! Не че я упреквам за нещо! :) Сега е още по съсипана от преди и се чувства мн гадно като си помисли че тя единствена от класа няма цикъл! Аз я успокоявам тъй като съм като съм като нея с тази разлика че имам повече пъпки по лицето и че съм с по големи гърди. Иначе съм със същата средна височина за годините ни от 1. 50 см. Надявам се да се да ти дойде и на теб и на приятелката ми! А за мен.... нз за мен това не е проблем. Когато дойде - тогава!

83.   Здравей! Аз също съм на 13 и още нямам цикъл! Знам че е неприятно и не искам много да идва, не знам колко момичета от класа имат но имам една приятелка колкото мен която на 9 юли ми каза че се е събудила с болки в корема и щом е отишла до тоалетната е видяла червеникави петна по бельото. Беше доволна и веднага е споделила с майка си а след нова и с мен но не и беше идвал втори път. Аз няколко пъти и казах че щом се бави толкова време едва ли е било цикъл но тя твърдеше че е сигурна. Ето че скоро се убеди че наистина съм права! Не че я упреквам за нещо! :) Сега е още по съсипана от преди и се чувства мн гадно като си помисли че тя единствена от класа няма цикъл! Аз я успокоявам тъй като съм като съм като нея с тази разлика че имам повече пъпки по лицето и че съм с по големи гърди. Иначе съм със същата средна височина за годините ни от 1. 50 см. Надявам се да се да ти дойде и на теб и на приятелката ми! А за мен.... нз за мен това не е проблем. Когато дойде - тогава!

84.   Нормално e!

85.   Аз съм на 14 и още не ми е дошъл. трябва ли да се притеснявам или не.

87.   Номер 85 и аз съм, като теб! И нз какво да правя

95.   Темата е доста стара, но все пак ще споделя. В момента аз също съм на 13 години както ти си била преди 3 години и също доскоро се притеснявах като ти си се притеснявала. Може би не се притеснявах толкова за това че още нямам, а ми беше гадно, че всичките ми приятелки вече имаха. Но от няколко месеца започна да ме боли корема и да имам бяло течение. Това ме успокои. Майка ми каза, че всеки организъм се развива различно и никой не знае кога ще ти дойде. Днес пак ме боля. Майка ми ми каза, че сигурно всеки момент ще ми дойде. Тя дори пита гинеколошката си, и каза, че колкото по-късно - толкова по-добре. Затова не трябва да се бърза да ти идва. Когато ти дойде, вече няма да си дете, а млада жена. Трябва да се радваш на детството си, до като още го има. Сега в момента ти трябва да си на 16 и вече да имаш. :)

97.   Нищо че темата е много, много стара, всве пак да се включа към коментар 82 и 83, които са един и същи човек.

- Въпросната ти приятелка е имала цикъл, но друг е въпросът, че завиждаш и това си личи, иначе защо ще й казваш, че не е било цикъл, след като ти самата все още си нямала.
Няма от какво друго да кърви, просто това е нормален процес, при който менструалния цикъл се забавя, понякога с месеци, но това не значи, че не е станала "жена".

100.   Знам какво ви е момичета и аз също съм била така, но няма за какво да се притеснявате, няма жена без цикъл ако чак до 16 не ти дойде отиваш на лекар, тъпчат те с хормони и ти идва, една моя позната беше така. На мен лично ми дойде на 13 като преди това и аз адски много се притеснявах не толкова защото нямах, а защото ми беше тъпо че всичките ми приятелки имат и само аз и 3-4 момичета в класа още нямахме :( аз понеже съм супер тревожна личност почнах да си фантазирам някви работи докато накрая майка ми не поговори с гинеколошката си и тя не и обясни, че е съвсем нормално на 13 да нямаш още цикъл. После като ми дойде даже започнах да съжалявам че толкова много исках, наистина е кофти работа сменяш превръзки и гащи през 3 часа, миеш се непрекъснато, после ежедневните превръзки в края на цикъла от които почва да те сърби.... лятото пропускаш толкова морета заради това... успех ви пожелавам и не се притеснявайте :)))
Момиче 16

51-68 от 68