Споделена история от Тинейджърски

Реализация с физика
Здравейте!

Не знам дали "На работното място" не беше по-подходящата рубрика, но накрая реших да го напиша в рубриката "Тинейджърски". Аз съм момче на 15 години. Аз съм от учещите момчета – пълен отличник, най-добрият в класа си, мълчалив, притеснителен, чувствителен и така накратко. Обожавам природоматематическите науки, чета допълнително по тях, влекат ме и ми харесват тези часове в училище. След 12 клас искам да уча физика и химия. Мечтая да съм професор доктор на физическите науки. Искам да съм И лектор в университет (но не само лектор). Това е истинската ми страст, нещото, с което искам да се занимавам и областта, в която искам да се реализирам.

И така – не съм наясно къде мога да се реализирам с тези дисциплини, освен с преподаването в университет. В някоя лаборатория за физични изследвания? ОСВЕН ЛЕКТОР, КЪДЕ ДРУГАДЕ МОГА ДА СЕ ЗАНИМАВАМ С ФИЗИКА И ХИМИЯ – МОИТЕ ЛЮБИМИ ДИСЦИПЛИНИ? Убеден съм, че ще си намеря някаква работа освен преподаването – по мое наблюдение, в България има "глад" на физици и химици... прав ли съм?

Благодаря за вниманието!

Коментари

1.   Можеш да работиш към БАН или АЕЦ. Но едва ли там би те устройвало. Все още си на 15.. аз бих те посъветвала за времето което имаш до завършването да научиш 1 -2 езика и да отшдеш да следваш в друга страна.

2.   Засега най-важното е да не се отпускаш, учи си редовно материала и ако ти остане време чети допълнителни неща, ходи по олимпиади. Умните хора винаги имат поле за реализация, независимо в коя дисциплина са добри. Ако искаш сигурна реализация, може дори и медицина (стоматология, фармация) да следваш - там също има физика и химия и студентите са на добро ниво. Ако си решил твърдо да станеш доктор на някоя наука и искаш да следваш в България, най-добрият избор е Софийският университет. Ако те интересува конкретно за какви позиции имат интерес фирмите в съответната сфера, може да проучиш в сайт с обяви за работа.

3.   Като за начало ще те посъветвам да помислиш обективно имаш ли шансовете и възможностите за реализация. Наясно ли си че в днешно време ако ще и пълен отличник да си ако нямаш връзки никога няма да можеш да се реализираш където и да било.

4.   Имам две приятелки, които завършиха Физика в университета. Едната дори после кара и магистратура, а в момента и докторантура в отчаян опит да си намери някаква, каквато и да е работа по специалността. Втората подрежда стока по рафтовете в хранителен магазин. Сам си прави изводите...
Единственото, което може да ти помогне да се пласираш някъде с физика е наистина паралелно да учиш чужди езици, което в случая едва ли ще ти бъде толкова лесно. Ученето на езици изисква време и отдаденост и е далеч по-несвойствено за хората, чийто афинитет е насочен по-скоро към природо-математическите науки.

5.   Има "глад" за химици, за физици също, но за физици са много малко местата. Най-вероятно е да се занимаваш с научна дейност, ако ти се отдава. Имала съм лекции и упражнения във физическия и химическия факултет на СУ, във физическия преподавателите и асистентите, на които попаднах, бяха все много добри, в химическия - повечето не. Имам предвид като начин на преподаване. Това са моите впечатления.
Желая ти успех...

6.   Хей, аз имам същата “страст”. Винаги съм имала един идеал за работа. Искам да работя в ЦЕРН (Швейцария). Смятам да уча в Единбург физика на елементарните частици, а после да си пробия път нагоре.
Надявам се, съм помогнала
Момиче, 14

7.   Момчета и момичета. преди да решите да отидете да учите в чужбина поинтересувайте се колко струва и дали вашите родители могат да си го позволят. ;)

3а автора: Хубвео е да станеш преподавател във ВУЗ. Ако не друго, то поне похотливи студентки има на килограм. Все още не можеш напълно да ме разбереш, но след време... ;)

УСПЕХ!

8.   Ако ще учиш физика, то избери колкото се може по-реномиран университет в чужбина.
Ако искаш да останеш в България, то избери Софийски университет.