Споделена история от Тинейджърски

Не мога да смятам
Здравейте на всички
Да от заглавието видяхте не мога да смятам
Истина е, но няма да ви казвам години но да кажем, че съм достатъчно голяма
Явно като съм била малка съм смятала само на пръсти
И явно и до ден днешен е така
И не мога да сметна примерно 13-7 или 23-8 или 50-29 и т. н нито да ги изваждам
По малките числа мога само на пръсти
И в училище доста ми пречи но ме е срам да споделя
Ще ви помоля да ми дадете съвет как да смятам на ум бързо и лесно защото се срамувам от това
Вие как смятате на ум
Много ще съм ви благодарна за съветите

Коментари

1.   Става с практика. И аз си мислех, че не мога да смятам докато не ми се наложи в работата. Затова не си мисли, че не можеш. Можеш!

2.   Няма нищо срамно в това. Аз в момента съм 12ти клас и все още нямам умението да смятам бързо. Но пък за разлика от смятането, по предмета ''История'' нямам никакви затруднения. Всеки си има своето амплоа и разбиране на нещата. Не е нужно да можеш всичко! Все пак не си робот. Измислени са елките и калкулаторите на телефоните. Споко! Успех :)

3.   Представяй си числата как са подредени едно след друго, като на линия. Всяко следващо е с едно повече от предишното, както и обратното. После като трябва да сметнеш, например 15-6, представи си как се връщаш с 6 числа назад и ги задраскваш - 15, 14, 13, 12, 11, 10, стигнала си до 9, значи от 1 до 15, вече имаш само 9.
Като го правиш достатъчно дълго, ще запомниш разни комбинации и после ще ти е по-лесно. Например, 6=1 5, нали; после 15 - 5 = 10, следователно 15 - 5 1 = 10-1, което е равно на 9.

Просто си ги представяй някак. Сложно е, но не е трудно, защото всичко в математиката е строго логично. Просто понякога иска повече практика.
Надявам се да съм ти помогнала с нещо :)
Успех! :)

4.   При 13-7 първо изваждам 3 (13-3), за да получа кръгло число (в този случай 10). Извадила съм три, остават още 4 (защото трябва да извадим 7, а 7=3 4). И така от 10 изваждам 4 (10-4) и получавам 6. Извадих всичко и съм готова със задачата.
13-7=6
При 23-8 изваждам 3 и получавам 20, останало ми е още 5. От 20 вадя 5 и получавам 15. Вече съм извадила 8 (5 3).
23-8=15
При 50-29 вадя 20, за да получа най-малкото кръгло число след 29. Това е числото 30. Получихме числото 30 от 50-20. Да, обаче в задачата вадим 29, разликата между 30 (числото, което по-рано получихме) и 29 (числото, което реално изваждаме в задачата) е 1. Сборът на 20 (числото, което извадихме) и 1 (разликата между 29 и 30) е 21. Това е отговорът.
50-29=21

Това е най-лесният, по-който аз ги смятам на ум. Става много лесно. Опитах се да обясня подробно, надявам се да се е получило

5.   Събираш или изваждаш до десетично число и писли останалото вадиш от кръглото число.
Примерно:
12-6=
12-2=10 от 6те са останали 4, т. е. 10-4=6
12-6=6

Същото е и при събирането:
57 15=
57 10=67 (10 от 15) 67 3=70 (още 3 от 15)
70 2= 72
57 15= 72

Трябва да знаеш до 10 да смяташ и да помниш какво си сметнала. Не си виновна ти че не можеш някой не си е свършил работата както трябва. Ще бъдеш виновна ако след като си го открила не го поправиш :)

6.   Всичко се учи с практика, и трябва да се пречупиш, че ще сбъркаш и да не практикуваш защото "не можеш"

Ако искаш да смяташ на ум пробвам със закръгляне към 10.

Пример: 13-7. 13 е 10 3, а 7 е 3 4. От 13 вадиш 3, което е 10 и ти остава още да извадиш 4. 10 - 4 = 6. 13-7 = 62

23 -8 = 23 - (3 5) Или 23-3 = 20 и 20 -5 = 15
23-8 = 15

За 50-29 ползва друг метод. Колко 29 = 50.

29 1 = 30. 50 -30 = 20. 20 1 = 21
50-29 = 21

50-29

7.   Това е психически проблем, наречен дискалкулация. Не е болест, не се притеснявай, просто особеност. Други хора имат пък проблеми с писането - дислексия. Аз самата съм с дискалкулация. На 47 години съм. Решавам проблема като използвам електронни калкулатори; така и не успях да запомня таблицата за умножение и трудно мога да извадя дори двуцифрени числа. Най-интересното е, че баща ми преподаваше математика в университета, но пък страдаше от дислексия; той не можеше една дума да изпише правилно, както и се затрудняваше да чете на глас. А аз съм литературен редактор, т. е. всеки ден работя с текстове и съм в свои води тук. Мозъкът си играе странни игри с нас!

8.   Аз съм си измислила начин за лесно смятане. Например 13-7 ще го сметна по следният начин: прибавям 3 към 7 и става 10 после 10 3=13, общо съм прибавила 6 единици, това е и отговорът.
23-8 Тъй като съм запаметила, че 5 3=8, 23-3=20; остават 5 единици, 20-5 = 15. Следователно 23-8=15.
50 - 29 За да ми стане по-лесно прибавям към 29 една единица и става 30. 50 - 30 = 20 Остава и да включим едната единица, която сме прибавили. Следователно 50-29=21
34-12 Махаме двойката за улеснение (34-2=32) и остава
32 - 10=22.
16 18 освобождаваме се от осмицата (16 8=24, защото 4 4=8). Прибавяме 10 (24 10=34). Следователно 16 18=34. Ще ти е от полза, ако запомниш, че 15 15= 30. Можеш да добавиш единиците над 15, които са.
Или по метода на връщането на ресто. Даваш 10лв, сметката ти прави 4.60лв примерно и продавачката отделя 40ст до 5лв и още 5лв до десетте, които си дала. Рестото ще ти е 5.40лв.
От край време така си смятам. Дано ти помогне. Може да ти изглежда объркващо, но бъди сигурна, че ако го осъвършенстваш ще смяташ супер бързо. Ако не ти е ясно мога още примери да ти дам.

9.   И аз съм 10 клас, но не мога да смятам. Мога единствено, ако ги напиша, защото наум ги забравям и не мога да си ги представя в главата. Затова когато съм навън някъде и трябва да сметна нещо използвам калкулатора на телефона си.

11.   Ей, всички решиха да станат учители! Точно това й е проблемът на момата, че някой друг е мислил вместо нея.
Упражнявай се. Намери си сборник за 2 клас. Вземи си една тетрадка и си пиши примери.