Споделена история от Тинейджърски

Когато сте в депресия или тъжни какво правите?
Така аз съм тийнеджърка. И напоследък и падам в депресия и тъга. И се чудя как да се справя. Моля ви се кажете ми какво правите когато сте тъжни или в депресия? Така ще ми помогнете.

Коментари

1.   Седам и чекам да ми мине.

2.   Намирам си работа извън нет-а ;)

Ако не се сещаш -вземи изчисти у вас, сюпешс входа, пред блока ... ;)

3.   Старая се да не бездействам. Поставям си малки цели за деня, съвсем простички и изпълними. След приключването им се чувствам по-продуктивно. Излизам навън, било то и на терасата, защото четох, че слънчевата светлина помага, хаха. Може и да помага, нямам идея, факт е, че ми е по-зле, когато по цял ден кисна между 4 стени. Започвам да мисля за промени, каквито и да са те. Боядисване на стаята, подмяна на гардероба, смяна на средата, нова работа, ново занимание или друго. Това е по идея на приятелка лекарка, чието хоби е да чете психологически книги. Тя твърди, че малките планирани промени ни карат да се чувстваме по-добре. Дори ми даде едно сложно обяснение, което разбрах, но не мога да повторя. Отделям повече време за хобитата си, ако нямаш такива, то отделяй повече време за занимания, които ти носят поне малко удоволствие. На мен не ми е хоби да гледам филми, но понякога ми е тъжно, гледа ми се филм и това правя, защото искам. Има много съвети за спортуване, наистина би било полезно, заради тонуса, който ще ти донесе спорта, но ако не си такава натура, сигурно няма да се получи. Аз опитвам когато нямам настроение за нищо, но наблягам на прости упражнения в домашни условия, понеже във фитнеса не се чувствам на място. Мисля, че това е всичко. Клиширано е, извинявам се, но наистина това е начинът ми да се справя с лошите периоди.

4.   Какво те прави да изпадаш в депресия и тъга, липса на приятел и секс ли?

5.   Занимаваш се с нещо което ти е интересно.
Четеш книги (гледането на филми не става, защото депресията не се лекува за час и половина).
Срещаш се с приятели на които държиш.

6.   Спортувам, слушам музика, разхождам се в природата и минава.

7.   Депресия и тъга са две различни неща, едното е моментно настроение, а другото е състояние, в което може да си с години!
Правете разликата, за да не се вкарвате във 'филми', но и, за да бъдете адекватни към себе си и към хора с подобни психически и емоционални проблеми.

8.   Сипвам си от ракията на дядо ми и усилвам "Мой ангеле" докрай.

9.   Ако съдя по собствения си опит, в депресия не се изпада без причина. Винаги има такава. Търси се къде е проблемът, намира се, и се решава. Това с намирането на работа е временно решение, защото поемеш ли по рутината, ти омръзва, и лошите мисли се завръщат.

10.   Казвам си че в живота има много по-кофти неща и съм благодарна, че съм жива и здрава. След това мисля за причините и и си отговарям на въпроса дали дадената причина предизвисва ниско, средно или високо ниво на безпокойство. После намирам решение на проблема и той изчезва. Не се самонавивам колко жалко, безпомощна и сама съм!

11.   Заеми се с нещо което да ти подобри настроението. Разходка в парка, сред природата. Излез да караш колело. Слушай развеселяваща музика. Аз лично гледам забавни клипчета в youtube, пародии на песни, скрита камера... Нещо което да ме кара да се смея. Четене на книга или гледане на филми също действа добре.

12.   Пия, предимно вино. Но аз съм на 48 год., на теб не ти го препоръчвам :)

13.   Не бъркам депресия и тъга.
Депресията е болест, докато тъгата си е временно настроение. Предполагам схващаш разликата.

14.   Аз най често спотртувам, и тей че може и да ти помгне спорта, като например: да излезеш да бягаш, да се за пишеш в някакъв клуб за спорт в който времето ти да минава бързо!

15.   Първо депресия и тъга са две доста различни неща. Можеш да се натъжиш за нещо и след 1 час пак да си ок, но изпаднеш ли в депресия, нещата стават сериозни и може да се наложи лечение и дори при някои хора има риск от самоубийство. Така, че не бъркай понятията. Все едно да сравниш ожулено коляно, което ще си мине само, със сериозна животозастрашаваща рана, при която трябва спешна лекарска намеса.
Та ако е въпрос на тъга-спортувай, срещай се с приятели, разхождай се, намери си хоби, изгледай хубав филм и т. н. и би следвало настроението ти да се оправи. Ако обаче вече говорим за депресия, тогава си трябва психолог, понякога и антидепресанти и в краен случай сериозно лечение, защото депресията е болест и то сериозна! Както казах, ако не и обърнеш внимание можеш дори до опит за самоубийство да стигнеш! Не искам да те плаша или да навлизам в мрачни подробности, но аз лекувах, подчертавам лекувах, депресия цяла година! И това включваше всякакви неща като успокоителни, хапчета за сън, редовни разговори с психолог и т. н.

16.   Billie Eilish и Twenty one pilots. Други просто лягат да спят.

17.   Не съм изпадала в депресии, Слава Богу, тъжна съм - да, но рядко. Когато ми е тъжно не бездействам, това е грешка, която хората правят изпадайки още повече в такива състояния. Обичам да чистя, да направя сладки, пия кафенце, пуша, слушам музика, танцувам си из вкъщи, понякога чета някой любовен роман за да знам, че и някой друг е страдал не само аз :Д. Просто намери занимания, които ти доставят удоволствие, чети книга, сготви нещо за теб или семейството ти. Мисли за неща, които не са свързани с болката ти. Ако си в депресия посети психолог, поговори с него, може да ти даде хапчета "вечно усмихнати" както им казваме ние. Не са за луди, да не разбереш погрешно. Успех :)

18.   Представи си какво е една седмица да не си сложил залък в устата си; да нямаш вода; около теб да се стрелят и да не знаеш дали семейството ти ще оцелее до следващия ден.

После си помисли какви са реално твоите проблеми и дали депресията ти не е просто лиготия.

От личен опит мога да кажа, че хората изпадат в "депресия" поради мързел и презадоволеност. Намери си работа.

19.   Слушам музика :)

20.   Човек привлича агресия в живота си когато той използва агресия, за да престанеш да привличащ агресия престани да бъдеш агресивна: без да псуваш, без да слушаш тъжни песни и т. н. Започни да гледаш забавни клипове, песни, филми. Успех аз така излязох от депресията.