Споделена история от Тинейджърски

Не се харесвам заради другите
Здравейте! Аз съм момиче на 16 и не харесвам тялото си заради постоянните обиди от другите. Ходя с нежелание на училище, защото постоянно чувам как съм много слаба, ребрата ми се броят и че не ям нищо. Имам бърз метаболизъм и не мога да го променя, но най-ме боли това, че е приятелките ми започнаха с обидите и затова им казах, че или ме възприемат такава каквато съм или нямат място в живота ми, затова сега не съм приятелка с тях, но всички тези обиди за тялото ми ме накараха да се мразя всеки път като се погледна в огледалото. Моля за съвети как да започна пак да се възприемам и харесвам такава каквато съм

Коментари

1.   Ти си млад, здрав и подвижен човек. Това трябва да виждаш в огледалото. Слабо или пълно, тялото ти ти върши добра работа всеки ден. Не си анорексичка, не си на лекарства, нямаш болежки. Всичко е наред. Слаба си заради бързия метаболизъм, когато излезеш от пубертета и метаболизма ти ще се нормализира, и ще качиш няколко килограма. В масовия случай е така. Аз пък слабея от нерви и преди 2 години се случи така, че смених града, а имах много семейни проблеми, загубих близък роднина, а бях далеч. Никога не съм била по-тревожна от тогава. За два месеца бях свалила много килограми и всички започнаха да ми обясняват, че ребрата ми се четат. Подобни изказвания ме притесняваха допълнително, опитвах се да напълнея, но не се получаваше. Порочен кръг от нерви и загубени килограми. Чувствах се зле, изглеждах изтормозена- слаба, нервна, с тъмни кръгове под очите, имах стрии по тялото си. Самочувствието ми удари дъното, което само влошаваше нещата. Един ден се погледнах в огледалото и си казах, че изобщо не е непоправимо, че съм силна личност и ще се справя с всичко. По съвет на мой близък приятел, дори си позволих да видя, че има нещо красиво в мен. Имаше наистина, наспах се хубаво, събудих се без торбички под очите, кожата ми имаше нормален цвят, чувствах се много подвижна, енергична. Погледнах се, да, ребрата ми се четяха, но се чувствах добре и си позволих да си кажа, че не изглеждам чак толкова зле, колкото другите ми казват. Храних се нормално, разхождах се пеша често, свикнах с новия си вид и реших, че няма да позволявам на чуждото мнение да ме събаря. Познай! След два месеца вече бях започнала да общувам с хора, които не ме съдят и се чувствах добре в кожата си. Започнах и да получавам повече комплименти, не че бях по-красива, но излъчвах спокойствие, а това е най-хубавото нещо. Не позволявай на чуждите думи да те докосват, няма място за чуждо мнение, когато говорим за твоето тяло. Единствения човек, който е редно да слушаш по тази тема е твоят лекар и никой друг. Щом си здрава, щом не отслабваш от суета, значи всичко ти е съвсем наред и не бива да се тормозиш излишно. Слаба си, ами добре, в това също има плюсове, както и във всяко друго нещо. Не си искала да имаш тези килограми, не си се суетила, за да ги постигнеш, не си гладувала. И на мен ми казваха, че не се храня, а после ахваха, когато излязат с мен на обяд. Хората не могат да знаят такива неща, те решават нещо просто така, защото им се струва вярно, но не могат да знаят със сигурност. Само ти знаеш колко се храниш и какъв е метаболизма ти, не дължиш обяснения на никого. Слушай тялото си, ако ти се хапва нещо- хапни си, ако ти се иска да потичаш- излез и тичай, ако си уморена- легни да си починеш. Това е тайната, слушай организма си, а не останалите хора. Обичай себе си, грижи се за тялото ти така, сякаш то е храм, а ти си вярваща. Обичай се така, сякаш си си собствен приятел. Стреми се да намираш нещо хубаво във вида и характера си често и не забравяй тези неща. Всичко идва от психиката, намери правилната настройка, с която да се чувстваш добре и да си щастлива, останалото ще се подреди само.

2.   Ох,миличка този проблем си мечтая аз да го имах.До 19 годишна възраст бях 40 кг и се харесвах страшно много така,бях си слабичка и доволна от тялото си ,но от 2 години насам започнах да страдам от депресия заради други проблеми.Отидох на психиатър и ми изписа лекарството Ципралекс .Депресията спря и вече от 2 години го пия и имам огромен апетит и ми намаля метаболизма и сега съм 68 кг и едвам си намирам дънки,дупето ми е огромно и не мога да си намеря дрехи. Ходя в магазините за макси дами. Просто такъв апетит дава,че ядеш като луд и качваш. Ако толкова те е срам от тялото ти просто можеш да говориш с личната си лекарка или психиатър за това лекарство , то не е вредно,ще те направи спокойна и ще ти даде апетит.Една седмица ще ти се вие свят,но после минава. Но трябва да казваш,че имаш крайно тежка депресия ,иначе само за килограмите няма да ти го дадат. После като качиш килограми,винаги може да го спреш. Аз се чудя как да отслабна,защото малко прекалих,трябваше до 55 кг да го пия и да спра,но ми хареса това да ям и го продължавам,но скоро ще го спра и ще отслабна. Сега искам да съм 40 кг и да ме мислят за анорексичка,защото сега ме наричат дебела,свиня,прасе,да спра да ям.Гадно е.

3.   Аз съм обратното, аз съм дебела и се мразя защото всички в училище са слаби. Мен не ме тормозят много за това ама ми е неловко и гадно. В старото училище бях обиждана заради това. Просто ги игнорирай или им кажи като ти кажат "много си слаба" и някакви обиди просто им кажи мерси и се усмихни на пук на тях. Покажи им че въпреки недостатъка си, ти си щастлива.

4.   Не се притеснявай, след няколко години ще започнат да ти завиждат...

5.   Aко това ще те накара да се почувстваш по-добре и аз съм много слаба, въпреки, че обичам да ям и съм на 13 години. Лекарите ми казват, че съм добре, но околните хора все си мислят, че имам проблеми и дори съм била обиждана от роднини на мама, че не ям.

За това с училището, колкото и да ти се подиграват си знай, че проблема е в тях, а не в теб. Те най-вероятно просто им е скучно и искат да си го изкарват на другите или завиждат, защото имаш нещо, което те искат, но нямам. И вярвам, че не си грозна и си си съвсем нормален човек. Това са просто мненията на хората, но те нямат значение понеже всеки вижда света и хората по различен начин.

"Приятелките" ти, които са те обиждали и са те изоставили не са ти били истински приятелки, но не е късно да си намериш нови. Все ще има някой, който да те приеме. Ако не в твоя клас, може да пробваш с хора от други класове, или ако положението е толкова лошо да смениш училището си.

Надявам се да съм ти помогнала ;)