Споделена история от Тинейджърски

Въпрос за запознанства с хора
Другата година мисля да се записвам на уроци (курсове за 10 клас) и се чудя как мога да се сприятеля с хората там? Не съм от най-социалните и не ме бива в "кратките разговори".. Дайте ми съвет какво да правя

Коментари

1.   поддържай глупави теми на разговор - от къде си, какво правиш, каква музика слушаш, с какво се прибираш, с какво идваш, на какво кино се кефиш...
намери общи теми и почни да дълбаеш в тях.

2.   Момче ли си или момиче?
Не знам как се сприятеляват момчетата, но момичетата се сприятеляват по визия... Отдавна бях ученичка, но смених 4 училища, така че имам опит. Винаги, където и да съм отивала, са ме преценявали по визията, има си групички, аз винаги съм успявала да се харесам на тези, които имат възможността да избират, т. е. са по-готините. Казвам го със съжаление, защото знам как са се държали с по-неугледните (с лоши дрехи или пълни, с очила, някакви забележими странности на визията).
Така - визия ако имаш ще те изберат, ще идват при теб, а оттам е лесно, бъди приятелски настроен, това значи да си усмихнат, с добро отношение, после идва и споделянето, да имате за какво да си говорите и да правите... Може и да сте 10 - ти клас, т. е. на 15-16 г., но това не значи, че нямате една почти оформена личност, с интереси, занимания, принципи дори... С повече слушане и умерено споделяне в общата група, ще научиш неща и ще успееш да отсееш, после с един или двама-трима сформирате по-близко познанство, защото сте сходни..
Трябва да нямаш желание за общуване и опознаване, за да имаш проблеми със сприятеляването, или да си много отблъскваща личност. Честно казано - има такива и жалко за тях, но и са нетърпими, аз като по-жалостива съм давала шанс на отритнатите, но наистина не са окей тези хора, не говоря общо, има и изключения, сприятелявала съм се с пияници, анархисти, сектанти, все странни птици, но има един особен тип хора - кофти енергия лъха отт тях и никой не ги иска.

3.   Усмихваш се, поздравяваш, после се представяш. Започва се с разни глупави битови въпроси- Защо се записа на този курс? Къде учиш/работиш? Искаш ли да седнем на една маса, нямам познати тук? Искаш ли да изпием по едно кафе в почивката/след курса?
От отговора на първия примерен въпрос ще можеш да завържеш поне 2-3 теми.
Важно е да бъдеш приветлива, да се усмихваш, да говориш спокойно, да не изглеждаш все едно преди малко някой ти е взел закуската. Номер 2 ти е дал една интересна гледна точка, като момиче и мен много пъти са ме посрещали по визията, но за първи път се замислям. Определено, ако отивам на ново място и се успа, следователно си изглеждам недоспала, никой няма интерес да дойде до мен. В други ситуации хората се опитват да се сприятелят, защото и те нямат желанието да бъдат без другарчета по време на курса. Това трябва да го запомниш. Никой не е твърде различен от теб. Повечето хора, попадайки в нова среда, също се чувстват не на място и имат желанието да се сприятелят, но същевременно се притесняват леко. Помня, че когато се записах на един курс в 9 клас много се притеснявах, че не познавам никого. Заговорих се с една групичка от хора и по едно време се замълчахме. И аз така си изръсих, че не искам да си мълчим, защото ще ми е много самотно цяла година да нямам с кого да постоя 5 минути навън в почивката, а не съм много общителна. Групичката непознати прие тази искреност много весело, всички започнаха да споделят истории как те са попадали в нови среди, как им се е случвало да се притеснят, че не познават никого или дори истории, в които са се излагали пред непознати. Тогава за първи път ми дойде на ум, че хората се отпускат да споделят, когато и ти споделиш нещо. С течение на времето много пъти съм попадала в сходни ситуации, които са ме убеждавали, че ако един човек сподели, другите също споделят и после се усеща лека сплотеност. Затова не трябва да се притесняваш да говориш открито. Няма да си казваш и майчиното мляко, но ако имаш нещо на ум, кажи го и на глас. В голям процент от случаите ще срещнеш разбиране и ще завържеш нормален разговор.