Споделена история от Тинейджърски

Пиано (солфеж)
Здравейте. Момиче на 18 съм и искам да се науча да свиря на пиано, но преди това реших да си купя синтезатор. Но преди това искам да се науча на нотите, тоест как се четат, но не знам нищо. В училище съм пропуснала всички часове по музика, и изобщо нищо не знам. Мисля, ако не успея да се науча сама, да посетя учител. Но сега искам да пробвам да се науча сама. Тези, които знаят, бихте ли ми препоръчали най-лесният метод за учене на нотите, от къде да започна? Ще ми бъде много по-лесно на български. Благодаря предварително за отговорите.

Коментари

1.   Вземи си една начална школа по пиано и започни от там.

Ако няма да се занимаваш с музика професионално - не виждам за какво ти е солфеж. Вероятно най-безполезното нещо, което съм учил някога. Онази част от него, която ще ти служи, ще я научиш неизбежно покрай контакта си с инструмента.

Иначе - поне за начало - мисля е добре да си намериш учител. Поне да те запознае с инструмента и да ти даде началото от където да тръгнеш.

Успех!

2.   Отваряш сайт с видео уроци или дори YouTube и търсиш уроци по пиано. Има и на български, но не знам дали там има солфеж.

Mоят личен съвет, като човек който се учи да свири на различни музикални инструменти, е да си харесаш някоя по-лесна песен от тези в Youtube и да я разучиш. Даже няколко. Да тръгнеш директно от практиката. Ама все пак като видиш даден акорд, да знаеш защо използваме този акорд в момента (т.е. в коя тоналност е песента, каква функция има този акорд, дали има модулации към други тоналност и и др. - за това също има уроци в YouTube). Може да се окаже, че въобще не ти трябва солфеж.

Разбира се, ако искаш да свириш класическа музика на пиано, горният съвет е невалиден - там трябва солфеж.

А учител е незаменим, разбира се. Но аз лично доста напреднах на китара (която е по-лесна от пианото за начинаещи) само с уроци в youtube.

3.   От авторката: Номер 1, предвид тези обстоятелства.. предпочитам да съм вкъщи. И бих предпочела сама да се пробвам, да се науча първо. Но Тогава, ако не уча солфеж, от къде да науча нотите, за да мога да свиря?

4.   От Номер 1

В повечето начални школи това е обяснено на първите няколко страници.

До колкото си спомням аз навремето ползвах школата на Байер (Beyer). Може и да надценявам разбираемостта на въпросните обяснения - чета ноти от преди да чета букви и някак си го възприемам за естествено умение, но все пак мисля че обясненията са ясни - или ако не са, винаги можеш да потърсиш информация в Гугъл.

Съветът на номер 2 за видео уроците в ютюб също е много добър.

Оставам на мнението си обаче, че първите стъпки е хубаво да са с учител - поне да ти каже най-основните неща и да ти "постави ръцете" върху инструмента.

Специално към номер 2 - Солфежът е важен за професионален музикант, но доколкото разбирам, авторката желае да свири по-скоро като хоби. Може да прави това достатъчно добре и без да пее "Начални солфежи" х-та част или да бори няколкогласни диктовки.

Желая успех!