Споделена история от Тинейджърски

Чудя се дали имам депресия
Здравейте, момче на 17 години съм. Пиша това в този анонимен сайт, тъй като наистина не знам какво ми е и не мога да споделя с никой друг проблемите си.

Та, напоследък наистина не знам какво да правя с живота си. Да започна с това, че нямам почти никакви приятели (само една квартална приятелка, но напоследък много се отегчавам да излизам с нея). По цял ден си седя вкъщи и или чета нещо като някакъв дядо, или си пускам някакъв филм, или играя компютърни игри, или пък просто си лежа и нищо не правя.

В училище с никого нямам общ език, даже някои си позволяват да ме обиждат. Пишейки за училище, само да добавя, че и оценките ми са много лоши. Уча в елитно училище и всички имат високи оценки, а аз заедно с още 2-3-ма съм на дъното. Не харесвам почти всички учители, много са злобни (някои от тях си личи, че не ме харесват). Също така нямам представа каква специалност да запиша, като кандидатствам за университет.

Да не говорим, че и гадже си нямам. Това се дължи повече на това, че съм по-срамежлив, а не защото съм грозен (не го казвам, защото аз така мисля, а някои хора са ми го кавали).

Просто най-големият проблем според мен е, че нищо различно не се случва в живота ми. Докато връсниците ми се забавляват, аз бездействам.

Обмислям да посетя психотерапевт, но не на този етап. Надявам се историята ми да бъде публикувана и благодаря предварително, ако някой ме опъти какво да правя, защото главата ми е пълна каша.

Коментари

1.   Започни да правиш нещо. Поеми инициативата. Тръгни редовно на фитнес или спорт. Запиши се на танци или чужд език. Ти си се отпуснал и чакаш чудото да падне от небето. Няма да падне, ако ти не започнеш да действаш. Например се стегни и запоно да изкарваш по-добри оценки в училище. Като се отпускаш по течението нищо добро няма да ти се случи.

2.   И аз бях така, но след това се опитах да си намеря приятели беше ми трудно но успях и намалих стреса и депресията съвет излизай по често намери си приятели!

3.   Бездействието допълнително депресира, от опит го знам... И аз бях така, само че съм момиче, дръж ума си ангажиран, за да не изпада в такива състояния... Учи си за училище и излизай повече... Човекът има нужда от хора, за да е щастлив... Аз лично на фитнес и бокс тръгнах да ходя и се разхождам повече... Ако обичаш да четеш, може би ако ходиш в библиотека ще срещнеш хора с общи интереси, има и разни фейсбук групи за книги, може първоначално да пробваш да си пишеш с някого, за да тренираш общуване с хора... Бих ти препоръчала 2 книги, които четох, като бях съвсем депресирана „Човекът в търсене на смисъл" на Виктор Франкъл и „Към себе си" на Марк Аврелий. Можеш да преодолееш депресията, просто не се оставяй по течението и се опитай сам да си помогнеш, за да се появят нови хора в живота ти, трябва да промениш нещо, не може да очакваш различен резултат от едни и същи действия... Нямах нито една приятелка, плачех всяка вечер и бях на антидепресанти, но постепенно нещата се оправиха, имам няколко близки приятелки, стабилна работа и човек до себе си, който обичам... Каквото и да ти кажем тук обаче, трябва сам да поискаш да промениш нещата, можеш да оставиш депресията да те държи долу и да те рита в лицето или да се опиташ да се изправиш и да се изкатериш от дупката стъпка по стъпка, не става веднага, но ако искаш нещо по-добро трябва да се бориш за него...

5.   Според мен, пробвай да се запишеш на спорт, без значение какъв, пък дори и фитнес. 100 процента ще ги помогне, успех братле <3