Споделена история от Тинейджърски

Грях ли е да си гей?
Здравейте!
Момче на 21 години съм и искам да споделя нещо, което ме мъчи вече от много години. Работата е там, че съм гей, за съжаление. За пръв път започнах да си мисля за момчета, когато бях в 5ти клас (12-годишен). Тогава все още не осъзнавах какво се случва с мен, по онова време дори не бях чувал думата „хомосексуалност“ (родителите ми са много консервативни). Годините си минаваха и минаваха и аз продължавах да си мисля само за момчета, но не и за момичета. И дори не го намирах за странно, сякаш не ми правеше впечатление. До 9 клас. Ключовият момент беше в 9 клас – тогава за пръв път си зададох въпроса „Гей ли съм?“. Тази мисъл се заби в главата ми и ме убиваше отвътре. Не исках да съм гей, всичко, което бях чувал за гейовете, беше, че са болни мозъци, извратени и т.н. По онова време все още бях вярващ (християнин) и ходех на църква всяка седмица, за да се моля на Бог да не съм гей, или ако съм, да се оправя. Даже си бях купил от църквата една книжка с молитви и всеки ден сутрин, обед и вечер си четях молитви от книжката и се молех пред иконата в стаята ми да се оправя и да не съм гей, защото това в мен ме отвращаваше. Изпитвах погнуса от себе си и от това, че съм гей. Беше ми много трудно да порасна с тази мисъл. В периода 9-10 клас постоянно изпадах в депресии и казвах на нашите, че съм уморен или ме боли нещо, за да не се чудят защо постоянно съм унил, все пак нямаше как да им кажа истинската причина, при все, че са консервативни. Чувствах се много зле от мисълта, че си падам по момчета. Като ученик най се притеснявах от часовете по физическо. Когато с момчетата се преобличахме в съблекалнята, винаги получавах ерекция при вида на полуголите им тела и все гледах да съм в седнало положение, за да не ме видят. Това ме измъчваше адски – хем ми харесваше да ги гледам, защото това ме възбуждаше, хем се чувствах като ужасен и омърсен човек. Мъчех се, дори се измъчвах да не съм гей – опитвах се да мастурбирам, докато на телефона си гледах снимки на голи какички, но така и не получавах възбуждане от момичета, колкото и да го исках. За сметка на това пък, като видех снимка на голо момче, получавах ерекция самоволно (без ръчна стимулация). В онзи период дори мразех да ходя на море през лятото, защото на плажа постоянно минаваха млади момчета на по 18-20, голи до кръста, и постоянно получавах ерекция от тях. Годините си минаха, както казах по-горе, сега съм на 21 и искам или не вече си приех това, че съм гей и няма как да го променя – не съм го искал аз, просто така съм се родил явно. Примирих се. Това обаче не значи, че водя полов живот. Колкото и да се привличам от момчета и да искам подсъзнателно да правя секс с тях, не го правя – просто не мисля, че е морално, а дори и да го направя, не ми се мисли какво може да се случи с мен, ако се разчуе. От друга страна пък не искам да влизам във връзка с момиче само за да се прикрия, защото би било грешно да се възползвам от някого по такива причини. Все още съм млад, но не знам какво ще кажа на родителите си след няколко години, когато започнат да ме питат кога ще им доведа снаха – как да им кажа, че синът им (аз) е гей, ще се отрекат от мен.
Благодаря Ви, че изчетохте дългата ми история! Моля, посъветвайте ме как да се справя с тази своя мъка.

Коментари

2.   Здравей. На първо място, адмирации затова, че имаш куража да споделиш историята си. И аз съм гей мъж, който не е приемал собствената си сексуална ориентация. Аз бях лично възпитаван като католик, учеха ме да мразя гейовете цял живот. Отвътре много се разяждах, защото си падам по мъже. Исках да бъда нормален, защото исках семейството ми да ме третира както другите хора. Ала мисълта да се хвана с жена ме извращава - не си се представям с жена, а с мъж. Разбирам какво ти е, минавам през абсолютно същото. Страхът от това да бъдеш отхвърлен е нещо ужасно... Но реално ние не избираме в кой да се влюбим или в кой не. Аз лично приех факта, че харесвам момчета - изключително трудно, но приех, даже и още приемам 6 години след като започнах да се идентифицирам като ЛГБТ. Ако вечно се самобичуваш заради това, което си, никога няма да намериш вътрешно удовлетворение. Знам какво е да имаш консервативни родители - моите не са и българи, от малцинствата съм. Трудно е да бъдеш открит за сексуалната си ориентация пред хора, които не са образовани на тема човешка сексуалност. Но рано или късно, ако се научиш да се обичаш затова, което си, един ден ще ти бъде по-лесно да им кажеш, защото ще видиш, че никога няма да постигнеш щастие, ако вечно живееш в капана на човешките очаквания...

Приятелю, в този форум не мисля, че ще получиш съвета, от който искрено се нуждаеш. Бих те съветвал да разгледаш във форума теми за ЛГБТ. Има и една българска организация, надявам се, че мога да кажа как се казва - "Single step". Това е българска ЛГБТ организация, която помага на ЛГБТ младежи. В сайта на тази организация имат чат за подкрепа, който ми помогна много с това да приема това, че си падам по мъже. Надявам се да съм ти помогнал, с цялото си сърце ти пожелавам някой ден да се приемеш затова, което си.

3.   Няма нищо лошо в това, че си гей. Престани да се измъчваш и тормозиш, заради т. нар. морал на някои. Никой няма право да се бърка в чуждия живот, никой няма право да съди никого за това с кого спи, кого обича и т. н. Не допускай страхът от отхвърляне на разни роднини и родители, да те докара дотам-да зачеркнеш себе си, само за да угодиш на чужди очаквания. Допуснеш ли други да ти диктуват кое е правилно и кое не, това означава автоматично да изгубиш себе си. Ако си Индивидуалист, колкото и трудности да имаш в живота-ще устоиш, може да се огъваш, като върба, но няма да се пречупиш. Обаче, ако си слаб характер-тогава в даден момент просто ще се пречупиш под натиска на чужди очаквания. Колкото и консервативни да са родителите ти, ако те обичат истински-ще те приемат какъвто си, ако пък не те приемат-толкова по-зле за тях.
Да си гей не е болест, не е нещо лошо. Обичай себе си и бъди какъвто си. Колкото до религиите-дълга тема... , но накратко-всяка религия е затвор за развитието на Душата, на Духа. Надявам се да съм ти вдъхнала малко бодрост и утеха. Освен това-много мъдро от твоя страна, че не искаш да си с момичета използвайки ги само, без да имаш чувства към тях. Мисля, че ще ти е от полза да се запознаеш и разговаряш с други момчета, като теб, които също си падат по момчета. Ако постоянно си заобиколен от твърде консервативни и религиозни хора, ще си вечно потиснат и ще си внушаваш, че не си нормален човек. Важен е характерът на човек, Душевността. Послушай Вътрешният си глас, вместо да се осъждаш, заради чужди предразсъдъци.

4.   То е и грях да се пипаш... Не им казвай просто докато не започнеш самостоятелен живот. Сред религиозните глупости са забравили да те научат, че на сила хубост не става. От първите изречения става ясно, че си от доста по-набожено семейство от това на повечето българи, не си виновен, не си вменявай вина. По логиката на вярващите Исуската те е направил такъв, точка!

5.   Пише Ви момиче на 16 години. Лично според мен... да си с обратна сексуалност не е грях. Както са ми казвали - Кой каквото го влече. Много момчета ме тормозеха-разболях се от анорексия и тогава за първи чух от доцента в болницата следното : асексуалност. Е, срам ли ме е? Не, не ме е срам - тях трябва да ги е срам! Защото искаха да ме пречупят, но те не успяха! И аз съм супер горда, че бях устойчива! Грях ли е да си асексуален? Не, не е! Грях ли е да си нормален? Не, не е! Грях ли е да си с такава сексуалност? Ами, не! Успокойте се, за Бога! Вижте, може да има хора, които да са против това. Но... ще има хора, които ще Ви подкрепят. Аз лично не ги съдя тези хора-след като това ги влече да ги влече. Приемам ги такива, каквито са! Само дето мен не ме приемат такава, каквато съм... Но... това е друга тема вече...

6.   Виж, моето мнение е, че ще ти е много по-лесно, ако просто се приемеш такъв, какъвто си. И да, може да не е толкова просто, колкото звучи, но вероятно в момента се обвиняваш най-вече заради родителите си и се притесняваш заради тях. Ако те не бяха толкова консервативни, можеше да си израснал в среда, в която изобщо нямаше да ти мине през ума, че нещо грешно се случва с теб и да си окей с това. Гейове винаги е имало и ще има, просто в днешно време все повече хора спират да го крият, защото и обществото става все по-приемащо. Ти от малък отричаш и бягаш от това, което си и се измъчваш постоянно. Бягаш и от възможността да обичаш и да бъдеш обичан, да бъдеш във връзка и да изпитваш емоции. Слушай сърцето си. Накъде те води? Не се страхувай и да правиш грешки. Цял живот правим грешки. Само и единствено без страх и ограничения, които си поставяш сам, би могъл да намериш правилния път. Дори и да си гей, не значи, че трябва да ходиш да разказваш наляво-надясно какво и с кого правиш. Това са си твои лични работи. Стойностните хора около теб ще те преценяват по това дали си добър човек и какви качества носиш. А възможността вашите вече да знаят за това не е изключена. Често родителите улавят такива неща още преди самите деца да го осъзнаят, но си мълчат. Освободи се от тези си страхове и живей.

7.   Спокойно, не знам дали е грях, но си е нещо нормално според мен. И аз имах различни притеснения, но след като веднъж го направих с мъж, видях че няма нищо страшно и предразсъдъците ми отпаднаха. Бъди щастлив, бъди себе си, не се измъчвай. Това е твоята природа, ще се чувстваш правилно и щастлив само с мъж.

9.   Аз харесвам жени, но не си позволявам да спя със жена, преди да съм уверен, че е за мен и искам да я направя своя съпруга. Тук е анонимно и ще кажа, че тъй като съм въздържател, понякога и на мен ми се е случвало, като се замисля, да се разчувствам повече от мъжко внимание. Аз съм израстнал без баща и ми е липсвало мъжко отношение, може би за това. Но, въобще не възприемам тези моментни състояние за нещо нормално. Естественото е мъж и жена. Ако си православен християнин, никога не си позволвай интимности с мъж, грях е. Содом за това беше изпепелен. По-добре се ожени за добро момиче, което с любовта си, ще те пренастрои. Дайте живот, възпитайте деца. Ако ли не - въздържай се, работи, помагай на нуждаещи се.

10.   Разбира се, че не е грях. Няма от какво да се срамуваш или да съжаляваш. Мисля, че е крайно време да приемеш себе си и да спреш да се тревожиш за мнението на другите хора. Има такива, които ще те приемат, и такива, които няма, но най-важното е ти да приемеш себе си. Правилните хора ще те разберат и подкрепят. Пожелавам ти да срещнеш момче, с което да се обичате силно и взаимно. Няма нищо греховно в любовта, без значение от половете.
Между другото - католическата църква (Папата) вече приема гей ориентацията. "Родителите на хомосексуални деца не трябва да ги осъждат, а да им предлагат подкрепа" - заяви папа Франциск.

И към № 5. Съжалявам, че има толкова жестокост по света и че ти си я изпитала толкова млада на гърба си. Пожелавам и на теб щастие и любов!

11.   Днес се сетих още нещо, писала съм коментар номер 3, но се сетих и друго, което може да ти помогне-има много хубави филми за хора с хомосексуална ориентация, както и книги, можеш да потърсиш такива филми, така ще ти е доста по-леко в емоционално отношение, киното наистина действа добре.
Към номер 5-човек да е асексуален не е нещо лошо, хубаво е, че не си позволила на разни лекари да ти влияят на психиката. Много хора са асексуални, но това каква връзка има с анорексията? Анорексията е тежко заболяване и е свързано с емоционални причини преди всичко. Луиз Хей има една книга с таблица за различните болести и мисловните модели и емоции, които водят до дадена болест, както и позитивни утвърждения за лечение-препоръчвам ти книгата и ти пожелавам да се оправиш, да оздравееш, вярвай в себе си и не се отчайвай.

12.   Здравей!
На първо място поздравления за грамотно написаната история, очевидно е, че си умно момче.
Няколко момента в историята ти ми направиха впечатление, ще обърна внимание на тях, понеже и личният ми опит се пресича с тях. Също съм гей, малко по-голям от теб.

Да си гей не е неморално, понеже не е свързано с избор, който си направил. Не може да говорим за морални и неморални избори, понеже никой не е идвал да те пита искаш ли да си гей или не, поне мен не са ме питали. :) Сам каза, че в началото изобщо дори не си се замислял и не ти е правило впечатление (както и при мен). Това е така, защото да си гей е също толкова нормално и естествено, колкото и да си хетеросексуален. Това просто е част от човешката природа. Проблемът идва, когато започнем да се обременяваме с хорските рамки, стигматизация, предразсъдъци и омраза. Тогава започваме да търсим проблем там където той не съществува. Това, че сме различни не ни прави с нищо по-малко от останалите и не е повод да бъдем изключвани и мразени за това, което сме.

И аз имах период, не чак толкова задълбочен по отношение на религията, но съм си палил свещички вкъщи, за да се освободя от неприятните чувства, които в един момент започнаха да се появяват и при мен. А и как иначе - в крайна сметка в България обществото е предимно негативно настроено и омразата, отхвърлянето и в огромната си част невярна информация за нас няма как да не се отразява по един или друг начин на психиката ни. Обикновено дори използват Бог и църквата, за да затвърдят омразата си и да я оправдаят. Мислил съм и по този въпрос, като в крайна сметка за себе си съм приел вярването, че Бог не би съдил "чедата"си за нещо, което не зависи от тях и реално погледнато да ги съди за това как ги е създал. С времето пък разбиранията за религията ми като цяло се обърнаха, поради няколко фактора, един от които, че в България си говорим за една религия на други места пък говорят и проповядват други религии и истината е трудно да бъде намерена, иначе казано "най-правилната" религия. А те са над 2000 по целия свят. Както и да е, все пак си останах по-скоро духовен човек с убеждението, че там някъде има някакъв по-висш разум/сила или както искаш го наречи.

Правилно си направил като след всичките премисляния, самоизмъчване и срам си приел това, което си. Точно както си го правил преди да решиш да влизаш в обществените рамки, които в България, отново ще кажа, са силно негативни, неоснователно омразни, нерационални. От гледна точна и на науката сме си съвсем нормални хора, заслужаващи същото уважение и любов, както и останалите. Виждаш, че в по-добре развитите държави този проблем е решен и хората от нашата малцинствена група са добре интегрирани и приети. Моите родители също са много консервативни и не биха приели такова нещо. Това обаче не означава, че трябва да се самобичуваме, самоизмъчваме и да се чувстваме като грешници, защото просто не е вярно. Съветът ми е, ако намериш подходящ човек и си ти се чувстваш готов да не си слагаш бариери заради другите. Защото всеки има нужда да бъде важен за някой друг, да обича, да бъде обичан и да има интимност. За себе си аз виждам и варианта да мигрирам в държава, където всичка тази излишна омраза я няма. А омразата в някои случаи и особено в този е породена от незнание, може би липса на емпатия и разбиране и това, че по-трудно в България хората могат да влязат в положението на другия. Ниският стандарт, нарастващата лошотия у хората, егоизма също влошават положението. Както и да е. Съжалявам, че стана доста дълго, но темата, както разбираш ми е близка.
Пожелавам успех и помни, че си прекрасен какъвто си, без значение какво казват хората. Едни ще те отхвърлят, други ще се радват да те имат в живота си точно какъвто си.

14.   Ще ти го кажа накратко. Не, не е грях. На никого не му дреме с кой си лягаш. Единственото, което ме напряга мен е, че вашата общност иска да е третирана като специална и над другите и че водите масова пропаганда срещу децата. Тва е.

15.   Засега не е грях, защото реално нищо не си направил. Грях ще е да си легнеш с мъж.

Щом си християнин би трябвало да знаеш, че еднополовите сношения са строго забранени и дори осъдени в Библията.

Целта на мъжа и жената е да създадат потомство. Мъж с мъж и жена с жена не могат да оставят потомство, а могат да се сношават бесовски само и единствено от страсти.

Затова! Не пристъпвай към сношения и си опази душата. Не е нужно да си с момиче - просто не бъди с никой. Дете може и да се осинови. Ако имаш брат/сестра може да чакаш племенници.

Бъди здрав

16.   Виж, малко или много, всичко е грях. Самото ни раждане напземята става в грях. Монасите в манастирите също търсят съвършенството на безстрастния живот, знаейки че това не е достижимо в реалността.

Пише ти мъж на 30, който е бягал от осъзнаването на това, че имам такива привличания от 14год. възраст като твоите. Какво постигнах - положителните неща са вътрешна сила, чистота, усет за достойнство и самоуважение към себе си. Каквото и да правиш, хомосексуалността си е това, което си е - не е идеално нещо. Също, занаят - това съднание, че не искаш да навлизаш в такива отношения ти дава мощен тласък да се усъвършенстваш в нещо. Да запазиш по-дълго младостта си, а като остарееш да не бъдеш Смазан от времето.

Лошото е на този избор, че усещам сега, че съм пропуснал много голяма част от своят характер, от своята си своеобразност. Ако се замислиш, своеобразността ни е и това, което се нарича грях, това, което ни отличава от идеала на Бог, това което ни от-личавй един от друг. Това не значи, че не бива да търсим Бог, че не бива посоката нипда бъде такава - към Него. На света нищо не може да отмени моралният закон, който важи за всички хора независимо от вярата им. За да направиш нещо, трябва да жертваш нещо друго, няма как да направиш материя от нищото... За да бъдеш добър в нещо, трябва да жертваш от себе си, от свободното си време... но пък това ти дава голямо самоуважение и вътрешна сила, като се видиш, че си успял да го сториш.

Лошата страна на избора да отричаш себе си и сексуалнастта си е, че не следваш съществото си, не следваш естествените нужди на тялото ти. Човек има и светла и гумна страна. Ако не приемеш тъмната страна, не може да бъдеш пълноценнен - да защитиш нещо, когато трябва! Добротата е голяма сила, дава ти криле, но и те кара за изчезнеш. Може би това е добре - всички ще изчезнем един ден, и колкото по-рано се научим да се отказваме от егото си, толкова по-лесно ще преминем в дргият свят. Но, момче, ти си млад!! Ще умираш ли сега? В най-хубавите си години? Научи се, подготви се, открий вътрешната сила която моралът и Вярата ти дава, единствената сила, бих казал... но не ставай жертва на идеалите си!! Не им служи до смърт. Бих ти казал - потърси морала според собственото си сърце, според природата. Не влизай в бързи и необмислени отношения, но не се страхувай от реалността!! Бог е всемогъщ, довери му се, след като Го изучиш в нашата вяра. Но бъди силен, че да приемеш смъртта си, да приемеш тежката истина, че животът е труден. Станш силен, тренирай, научи се да четеш романи, поезия, да работиш и с трудпда печелиш свободата си... не ти трябва момче сега и без това - какво ще му предложиш ти, осмен младостта си, която след 5-6 години ще видиш как ще дапочне да изтича?? Изгради се като личност с добри и лоши страни, приеми, че голата доброта не съществува, винаги е с цената на нещо. Потърси сянката си и я опознай докато не е станало късно и сокато не те е изяла.
И като си готов за любов - тя сама ще те намери. Горе главата!! Уви, нашата вяра е възможно да е написана в Рим от Йосиф Флавии. Но въпреки това, подвига на светиите остава, подвига на предците ни остава. Намери своят подвиг, без да изхвърляш Бог, но и без да правиш сделка с него - ти ме направи нормален, пък аз ще ти дам душата си. След десетилетие ще разбереш, че това е обида към теб и към Бог. Надявам се - по-рано!

17.   Грях е, но всички сме грешни.
По-лошо е да си лош човек, да си измамник, убиец и така нататък.
Човек в нашето време е почти невъзможно да живее изцяло праведно, важното е да се опитва.
Аз съм православен и съм вярващ, моля се поне по два пъти на ден (сутрин и вечер), постя и спазвам повечето от нещата, но и аз си имам пороци (пуша и пия), пък да не говорим за сексуален контакт преди сватба...
Всички сме грешни, приеми се такъв какъвто си.
Поздрави!

18.   Авторката съм на коментари 3 и 11, след като прочетох и някои от новите коментари-искам да кажа на автора на поста, след като е прочел фанатизираните религиозни коментари, да си спомни, това което се казва в библията, която някои хора толкова много почитат... а именно-Бог е Любов.
Оттук насетне-какви глупости за содом, за изпепеляване, за грях, за осъждане? ! Питам всички с религиозните коментари.... щом Бог е Любов-тогава защо продължавате с неща, които очевидно са човешки допълнения в тази книга, която очевидно не знаете с какъв произход е, кой я е писал и колко пъти е преправяна и дописвана през годините... история учили ли сте? ! Там, където пише, че бог е ревнив, осъдителен... не считате ли, че това са чисто човешки изказвания-написани за да се държи стадото в покорство и подчинение? ! Нарочно написах в последното изречение-бог-с малка буква, защото говорим за съвсем друго нещо в случая, друг произход. Фанатичност е да свеждаш покорно глава без да се замислиш над нещата.... как може хем Бог да е безусловна, неосъдителна, чиста Любов, хем в същото време да е ревнив, осъдителен и да те праща в пъкала за разни измислени, , грехове"? ! Въпросите ми са реторични, не желая и нямам намерение да влизам в дискусии с разни фанатици, но си правя труда да напиша тези неща и да обърна внимание към въпросите-за да си отговорят някои и сами за себе си.
Най-големият грях е да предадеш Себе си! Искрено се надявам да съм била полезна на автора на поста и на всеки, който не се е замислял над определени неща. Още нещо-въпреки, че съм жена-от дете съм на твърдата позиция, че в този ми земен живот нямам абсолютно никакво намерение да родя дори и 1 дете. По-скоро бих осиновила, но не и да родя. Нека, който иска да се вкарва във фанатичните си филми и да съди-5 пари не давам:) Последното е-заради коментарите на всички, които възторжено хвалят размножаването и какво свято дело било да създаваш още и още деца... хм. а в какъв свят водите тези Души-замисляли ли сте се? Свят на войни, глад, бедност, мизерия, насилие, агресия и т. н. и т. н. Но винаги ще има такива, които промотират и хвалят едва ли не в песнопения и с ръце събрани за молитва-какво велико дело е да доведеш още едно създание на тоя прогнил свят.

19.   От 16 до 18, ако считаш, че коментарът ми е фанатичен, може би не си ме прочела. За сметка на това, ако прочетеш себе си още веднъж, ще видиш че много ясно описваш каквото и аз казвам - какво става, като бъдеш жертва на своят си идеал. Примерно, твоят идеал за света е толкова високо вдигнат - казваш какво трябва и не трябва да има там - че заради него не искаш да имаш деца. Не че не съм съгласен, не че и аз не съм жертва на идеалите си. Но просто посочвам - точно това става и при вярващите от другите деноминации, не само дъновистите - вярват в своят идеал толкова дълбоко, за да могат да избягат от света. Да не си живеят живота, да избегнат нуждата да грешат, защото всеки дъх строго погледнато е грешен - някой може да го изкара.

20.   Здравейте!
Аз съм авторът. Благодаря на всички хора, които се включиха и взеха положително отношение. Сега се чувствам по-добре, знаейки, че не всички са настроени отрицателно. Желая Ви здраве и щастие.

21.   Авторе, номер 12 съм. Можеше повечко да се постараеш с благодарствените слова, предвид всичко, което се изписа. То действително е в огромната си част е добронамерено и положително, което си е рядкост напоследък, особено по деликатни теми като тази и си заслужава да бъде оценено подобаващо и с подходящо внимание.

Въпреки че мненията не са насочени към мен и моя история, ще използвам коментара аз също да благодаря на тези хора, които показаха определено добро отношение и разбиране, което е изключително ценно предвид преобладаващите неоснователни негативни настроения в страната като цяло. Хубаво е да се види, че има и такива хора, още по-хубаво ще е, ако ги срещаме повече в реалния живот.

23.   Виж сега приятелю - в днешно време всеки се приема такъв какъвто е. Вуйчо ми е гей и живее с мъжа си от 6 години - Приех тяхната връзка съвсем нормално. Имаше период, когато и при мен се будеха съмнения, че и аз може да се окажа гей (тогава бях на 16 17 години). Излизал съм с момичета въпреки това, но те все ме отрязваха, някои дори не ми обръщаха внимание. Голяма работа. Хората тогава все ме питаха имам ли си гадже, кога ще започна нова връзка, след това хората ме плюеха, че не съм с момиче и очакваха да ме видят с гадже. Казах им, че ми е рано и трябва да си гледам уроците. В 12 клас се запознах с 1 момче(тогава то беше колкото теб) аз бях на 18 и вече знаех какво е да си гей. Вече, като бях колкото теб с изнесох на квартира продължих да пиша с въпросния приятел и до днес имаме добра комуникация. Да бъдеш приятел със гей е съвсем нормално. Сега съм на 29 и до днес си пиша с този приятел. Той ми е най близък.

24.   Аз съм атеистка, но от много християни съм чувала че не е грях. Те сами са казали че тази една част от библията се отнася за педофилията защото има разлика между мъж и момче. Нашите ако ги питаш те биха казали че е грях и затова никога няма да им кажа че съм бисексуална(сигурно и в спектъра на асексуалността защото мисля че има етикет за хора които могат да правят секс само с хора които познават от доста време, но не се сещам как беше точно). Това са нормални неща. Знам че хората в България са главно хомофоби, но това не трябва да те кара да се чувстваш като някакъв урод. Не си. А и да е грях какво от това? Всички сме грешни. Както казва номер 17, дори християните извършват грехове ежедневно. Аз колко християни познавам които уж са набожени или не знам си какво а са ужасни лицемери и лъжци. Но да ти кажа според мен не е грях. Ако беше тогава защо така наречения бог би те създал такъв? И аз все още имам проблеми със самоприемането и понеже съм бисексуална се надявам да си намеря мъж за да не крия връзката си в тайна. Но ако се случи да си намеря приятелка тогава ще му мислим и двете. От дълго време мислех да се махна от държавата, но не мисля че мога да го направя. Не бих свикнала. Но ако ти можеш да го направиш го направи. Аз лично винаги съм искала да живея в Лондон. Чувала съм че там няма чак толкова много хомофоби от колкото тук. Ако и ти си като мен ще те посъветвам все някак си да намериш кураж и да се приемеш такъв какъвто си.

25.   Не съм чела текста, защото като видях заглавието ми идеше да се гръмна. Как може да си мислиш, че това да си с различна сексуална ориентация е грях?? Това, че си гей, не те прави по-малко човек. Яко е че си различен от другите. С това само можеш да се гордееш.