Споделена история от Тинейджърски

Защо тинейджърите сегашно време сме толкова пресирани да пораснем?
Здравейте! Пише Ви 15-годишно момиче, определяно като социална пеперуда от своя социален кръг и като смотанячкя от всички извън него. Забелязвам, че всички мои връстници, обрисувани като “готини” от интерсубекнивтия разум притежават фиксиран “пакет” от качества и хобита. Пушенето, напиването и употребяването на субстанции се разглежда като акт на смелост, липсата на гадже е признак за социална/интелектуална ретардация, а наличието на много такива- изключителна стойност. Много хора критикуват моята демографска група за този повтарящ се поведенчески модел, но аз мисля, че корените на проблема са много по-надълбоко, отколкото очакваме. Възрастните хора от години си позволяват да сексуализират тинейджърите по много начини. В статуквото непрекъснато се правят тинейджърски сериали, продуцирани от възрастни хора, в които присъстват сцени 18+ и актьорите, които играят юноши, всъщност са на 20+. Подобни сериали добиват голяма популярност и влияят върху самочувствието ни, карайки ни да си мислим, че ще добием по-голям социален статут, ако продадем достойнството си и “детството” за ефимерно щастие. Героите на тези сериали са идолизирани от тинейджърите, което прави тяхната съпротива към “възрастното” поведение почти невъзможна. Компаниите, което произвеждат дрехи за тинейджъри, възползвайки се от техния дефицит на сигурност, им продават крайно неподходящи дрехи, целящи да възбудят плътските страсти. И трето, отношението на възрастните хора към тинейджърите. Баща ми, например, заключи, че съм смотана и негодна за приятелство, понеже не пия и пуша. Всички мои приятели попадат в същата категория, защото отказват да извършват гореспоменатите неща. В този момент се почувствах като нищо, особено щом такава авторитетна фигура за живота на едно момиче си позволява да направи подобни характеристики. Вътрешно исках да се напуша и да утвърдя ценностите на сегашното време, поддържайки ниво. Дори да прекаля, за да им покажа как биха се чувствали в присъствието на човек без перспективи. Чрез тази интроспекция целя да внуша импулсивността да тинейджърите и нашата наивност. Възрастни мъже непрекъснато се интересуват как така нямаме гаджета. Понякога дори те самите си позволяват да посегателстват над млади момичета или показат особен интерес към тях. Обратното също е валидно. Представете си този натиск от всеки всеки “вход” на съзнанието- комуникация, медии, да не говорим за архетипите в миналото, особено когато се чувствате най-уязвими. За да илюстрирам тезата си ефективно, ще посоча няколко примера от жизнения си път. Моя предишна приятелка четеше с педофили в снапчат на 12, друга на същата възраст изпращаше голи снимки на непознати. Мой съученик бе започнал с тревата и цигарите от 5 клас. Вярно е, че те самите със сигурност са имали проблеми, но вината за тяхното състояние не е само тяхна. Средата е главният фактор за тази промяна. Много мои приятели са загърбвали личния си морал, за да се харесат. Един приятел има множество международни награди по математиката и спорт и въпреки всичко негото присъствие, отдаденост и интелект биват замъглени от логически издържания състоятелен текст на местния плейбой-чалгар (нищо лично към чалгата, просто тези индивиди често демонстрират познание в тази област). За жалост, имам чувството, че в най-скоро време аз самата ще стана жертва на този цикъл. Наречете ме консервативна, но отношението на възрастните и целия свят към нас е безумно. Какво е вашето мнение за този порочен кръг? Съгласни ли сте с мнението ми?

Коментари

1.   Права си за много неща, важното е да знаеш, че ако си истински Индивидуалист в същността си, то никой с нищо не може да ти повлияе. Ако си Индивидуалист, няма как да те е страх, че някакви хора извън теб ще ти повлияят, до степен да се поддадеш и да се промениш против волята си.

2.   Пресирани от кого? И моля те, спести ми баналният отговор "от обществото". Защото обществото иска да се държите прилично.

Не знам какъв му е проблемът на баща ти, но в това, че не пиеш и не пушиш, освен повод за гордост, не виждам нищо друго. Твоите наборчета вече са опитвали де що има като наркотична субстанция, а наборките ти вече са се въргаляли с половината квартал.

За да не останеш с някакви грешни впечатления, не съм чичак на 50 , а на 29. По времето, когато бях тийнейджър, също ги имаше такива. Но с ръка на сърцето мога да заявя следното - масовката от твоите връстници са абсолютни дегенерати. Нагли до безобразие, с невероятни претенции, че са нещо, а всъщност са кръгла нула. Определяте популярността си чрез лайковете с Инстаграм и Фейсбук, правите някакви малоумни клипчета в ТикТок. Вашето поколение е пикът на нарцисизма. Кифлите, по мое време, поне нямаха такива платформи да си показват селянията.

Примерите, които даваш, са много тъжни, да, но пак ще ти кажа - такива ги имаше и през моите тийн години. Разликата е, че нямаше толкова напреднали технологии. А всичко тръгва от едно - единствено нещо - техните родители. Когато родителите са абсолютни ганьовци, няма как да очакваш нищо добро. Моите родители бяха средно строги. Аз никога съм нямал вечерен час, но знаех кога трябва да се прибера. И го правих. Защо? Защото нашите ми имаха доверие. Аз, също, не бях ангел като тийн. Пиех, пуших, пробвах трева и т. н. Но всичко с времето си. Когато пробваш е едно. Когато го правиш всеки божи ден - това не е добре. И все пак израснах нормален човек, с хубаво образование, женен, с малко момченце и скромна и мила жена.

Ще ти дам един съвет - концентрирай се върху своето бъдеще. Като искаш - учи, като искаш - работи. Ако искаш, пробвай алкохол, ако не искаш - все тая. Живей си живота както на теб ти харесва, а не както другите ти го налагат.

3.   Мога да кажа, че баща ти е боклук, а останалите точки - субективни и хиперболизирани; освен това ти обобщаваш твърде много (например "педофилите" са съвсем малка част от "възрастните мъже", а повечето възрастни нямат никакво желание да общуват с хора на твоята възраст, защото децата са масово шумни и невъзпитани, и глуповати, камо ли да ги питат някакви глупости).

4.   Ти не си част от масата бездушни хуманоиди. Вероятно си от "кристалните" деца...
НИКОГА, никога не допускай да ти бъде прекършена и/или отнета свободната воля! Имаш ключето в твоя дълбоко скрита памет, само не позволявай да те отклонят от теб самата.
Следвай инстинкта си, твоя, не чуждия.
Ще имаш много "препъни камъни" като баща ти, поне докато си спомниш неща и/или затвърдиш себе си, категоричната си воля. Само чрез манипулация могат да те отклонят от твоята есенция/същност, за да функционираш в полза на онези, бездушните, те нямат способността да създават... имат нужда от такива като теб за да съществуват въобще.
По- лесно ще ти е да наблюдаваш като отделен биологичен вид въпреки, че са подобни наглед. Ще се научиш да разпознаваш подобните на теб отвътре, а не само физическото покритие.
Дори и да не разбираш в момента това, което ти пиша, запомни го. Когато ти е необходимо, като парченце от пъзел ще се намести на мястото си.
Създавай и поддържай онези състояния на радост и щастливо пърхане/трептене/приятни вибрации в областта на сърцето.

5.   Имам две предложения:

- Спри да гледаш тъпите серали. МНОГО е лесно. Просот не го правиш. Освен разбира се, ако не ти харесват.

- Смени си средата. Вместо да си с местния плейбор кючекджия или каквоот е там, събирайте се умното момче с нарадите. Вместо да висите зад блока, по кафетата, из моловете - събирайте се по къщи/апартаменти и по-спокойни места. Вместо пушите, пиете и прочие - играйте бордои игри, научете се да готвите заедно, гледайте интересни филми.

В главата ти имаш правилнте отовори, но определено са доста замъглени. Нормално е на 15 години, човек да няма хал хабер от мнгоо неща, да е объркан и тепърва да започва, да осъзнава света около себе си. Не се притеснявай, че ще направиш и някоя-друга грешка.

За заключение - Самите тийнейджъри бързат да пораснат. Сериалите ги правят, защото ги гледате. Чалги прочие простутии съществуват, защото ги слушате. И за съжаление, това е истината. МНого родители, ако ги питаш, просто биха забранили чалгата, биха забранили изобщо цигарите по магазините, в заведенията ще проверят 24/7, дали няма няой не под 18, ами под 21 и то по всяко реме на деня.
Обаче дес, вие имате далеч повече свобода, от примерно бабите и дядовците на собствените си родители. Свободата е хубаво, но тежко и отгворно нещо. Добре е, че осъзнаваш, че не всичко трябва да се прави. Налагай си лимити и ограничения, не се подлагай на опасни екпсерименти със забранени вещества и гледай, да имаш повече цели, от пияндетата в класа!

6.   Права си
Аз съм с две години по-малка от теб, а имам съученички, които виждам да пушат цигари и да ходят с голите пъпове. Момчетата пък говорят нещо от сорта:"Аз съм го правил много пъти с гаджето ми". Редовно чувам как от моят клас момичетата си пускат чалги и си слагат супер тежък грим. Така че не се учудвай, има такива, които искат да се направят пред връстниците си на "готини", а в същото време са си чисти утайки. Но ти не трябва да им падаш на нивото, защото с такива като тях до никъде няма да я докараш с живота. В 5-ти клас направих грешката да се занимавам с 3 кифли и до никъде не я докарах, защото ме смъкваха все повече, и повече на тяхното ниво. Истината е, че не трябва да ти пука за чуждото мнение. Всеки мисли различно, не го приемай лично. Важното е да слушат себе си и да не позволяваш на някой друг да ти налага своето мнение за теб.

7.   Повярвай ми, никой с нищо по никакъв начин не ви пресира.
Не се обиждай, но вие сами си създавате една илюзорна среда.
Друг е вупросът, че големите корпорации работят много здраво и наливат огромни пари за масовото опростачване и затъпяване, а най-вече зомбиране. И не говоря само у нас, а в световен мащаб. Това са социаллните мрежи, новите песни и клипове, филми, реклами. И всичко това е бъкано с професионална и добре измислена манипулация.
А кой мислиш попива най-добре цялата тази помия?
Ами точно малките и тийнейжърите. И при другите поколения е имало алкохол, наркотици и яко пушене и секс, но нямаше такава брутална пропаганда от медии и интернет.
Ако си будно момиче, следвай себе си, нишо не може да те бутне, ако знаеш какви са ти ценностите.

8.   На 44г съм и смятам че поведението на 15 годишните е напълно нормално. Всеки на 15г е опитвал непозволеното, лично през 1987г пробвах първа цигара, макар да беше социализъм, 95% от съучениците ми до 7 клас вече пушеха редовно и бяха пробвали някакъв твърд алкохол. Това сме били, ние вашите родители и твоите родители не са били кой знае колко различни. Борбата с правилата е напълно нормално нещо в тийнейджърска възраст.
Баща ти нормално се притеснява за теб, защото крайностите никога не са нещо добро, а ти си в едната странна на крайност и липсата на любопитство у теб да пробваш забраненото и липсата на желание да се приобщиш към младото общество на твоята възраст говори за психологически проблем.
Онези деца които не пристъпват правилата имат проблем с отстояването на себе си в бъдеще, имат и проблем с развитието във всяка една сфера в живота, ако като тийн спазваш прекалено строго правила, това означава, че и като възрастен ще спазваш прекалено правила създадени от хора, които те заобикалят, а това те превръща в подчинен човек, човек който няма смелост да наруши правилата измислени от някой друг, дори да не е съгласен с тях. Като тийнежър човек се учи да създава и опазва свои собствени правила, да кара хората около него да се съобразява с него самия макар и чрез бунт. Към 21-24г възраст всеки от младите влиза в релсите на възрастен човек и времето за учене как да водим своя бунт е отминало.
Единствения проблем който виждам в днешното младо поколение е прекалено голямото самочувствие, което ще им създаде в бъдеще чувство за падане от много високо. Ще има много млади хора със силна депресия, защото днешните 15 годишни, които разполагат с прекалено много средства за възрастта си, си позволяват прекалено много стоки, когато порастнат и се наложи да бъдат самостоятелни, няма да могат да изкарват толкова пари, така че да си плащат покрив, режийни, автомобил и в същото време да продължат да си позволяват толкова стоки, а те се надяват като порастнат да разполагат с повече от колкото в момента, в крайна сметка този проблем води до дълбоки депресии. На 95% от днешните "готини" ще им се наложи да работят, като обслужващ персонал на близка до минималната заплата, как това да не доведе до депресия, та тези "готини" в момента са с 10-15лв джобни на ден, след 10г колко да изкарва като продавач/ка, че да си осигури по добър живот от този който са му осигурявали родителите му?

9.   Напълно си права. Обществото ни е болно. Нарочно се налагат модели на поведение от възрастните, за да пресират младите хора, че и децата. Например - депутатите преди 15 тина години свалиха позволената за секс възраст от 16 години на 14 години. Тоест, ако възрастен прави секс с дете под 14 години може да бъде осъден. Но преди тази възрастова граница беше 16 години! Съзнателно у нас почти никоя медия не говори, че масово навсякъде се прадлагат наркотици на децата. Трева, амфетамини, пико и прочие - никоя медия или политик не говори за вредите от тези наркотици. Дори никой в медиите не смее да ги нарече с думата наркотици. Добре че българи, живеещи в Холандия вдигнаха шум по медиите за детето им, натровено с райски газ, за да се задействат институциите и да го забранят. Самото общество мълчи за многобройните психични болести, с които се сдобиват децата, ползващи наркотици. Психиатриите са пълни с млади хора. Така че, авторке, да, има натиск върху вас. Жалко, че баща ти мисли така. Но ти издръж на натиска и на 18 години ще си благодарна, че си нормален човек, който държи живота си в ръце.

10.   Много мога да ти пиша, но всичко се свежда до това кратко изречение - Читавите хора са 10-15%, останалото е ненужен пълнеж, без извинения! :)

11.   Защо си мислиш, че само вашето поколение расте в тази среда? Аз съм от поколението на 90-те. Всичко което го има сега го имаше и тогава. Слушахме простотиите на Мишо Шамара и подобни индивиди. И тогава имаше чалга, наркотици, "модерните" пушиха цигари. Вярно, тогава не всички имахме интернет вкъщи, но имаше интернет зали, където можеше да срещнеш всякакви типове. "Модерните" ми връстници, които употребяваха цигари и алкохол сега приличат на лелички, а сме на по 31 - в разцвета на младостта. Драматизираш излишно. Ако си умна няма да се поддадеш на такива коментари. И на мен са ми предлагали какво ли не. Дори майка ми ми е предлагала цигари и по този начин ме е пробвала да ме види дали пуша. Може би и баща ти с такава цел ти говори тези неща.