Споделена история от Тинейджърски

Искам да живея, но нямам сили..
Момиче на 14 години съм, срамежлива съм, пуша цигари от 8 месеца, много обичам да карам скейтборд, успеха ми в училище не е бил никога отличен, но гледам поне 4 да хвана, нямам много приятели в училище не съм й имала кой знае колко много. Знам, че съм все още малка и почти нищо не разбирам, но не е нормално да мисля за самоубийство на такава ранна възраст, от 11 годишна имам такива мисли, даже и опити.. Веднъж родителите ми разбраха, но не мисля, че им запука много, бяха като-"Малка е не разбира", та спряла съм да споделям на родителите ми за проблемите си, защото не ме разбират.. Мислите ми за самоубийство идват през седмица, слушам тъжна музика в стаята си, пуша си цигарата и предпочитам когато някой ми се обади да не излизам, не защото съм асоциална, а защото ми се вижда всеки ден един и същ.. Ако излезна ще е само с 1-2 приятелки и ще е на място на което никой почти не отива. Цял ден не ям, защото си мразя тялото и ме е страх да докосна даже лъжицата.. Не знам какво да правя, опитвала съм се да си помогна сама, но изпитвам буквално щастие само за 10 секунди.

Коментари

1.   Няма проблем да имаш малко приятели и да ти харесва да си сама, ако идеята ти не е да се изолираш напълно, все пак контактите могат много да ти помогнат. Доверяваш ли се на приятелите си? Ако те искат да са до теб, сподели им какво те мъчи и ще видиш, че не си сама. Родителите ти сигурно те обичат и искат да се чувстваш добре, но не знаят колко дълбоки са проблемите ти. Възрастта тук няма общо, ти страдаш от ниско самочувствие, а това може да се промени! Първо трябва да си отговориш на няколко въпроса:
Мразиш тялото си или самата себе си? Ако например отслабнеш или се отървеш от някакъв недостатък във външния си вид, ще се почувстваш ли изведнъж лека и спокойна, или това няма да промени коренно живота ти, защото проблемът е другаде? Защо те е срам от това каква си? Какви са достойнствата ти?
След това се опитай да промениш ситуацията крачка по крачка. Важно е да се движиш много и да правиш любимите си неща с приятелите си. Не че трябва да се насилваш да излизаш с тях постоянно, но това ще ти помогне да се чувстваш по- добре. Бъди активна и опитай нещо ново, ако знаеш, че то не крие риск за теб. За цигарите си знаеш, че са вредни, но е ясно и това, че няма да ти решат проблемите. Успокояват те, но после какво?
Няма да стане изведнъж, но има как да се справиш с проблема. Пожелавам ти много късмет и ще се радвам да ми отговориш и да споделиш как се чувстваш.

2.   Говори с училищния психолог, защото това прилича на депресия и ако не вземеш мерки, може да стане лошо. Даже и да не се самоубиеш, можеш да развиеш анорексия, щом всячески се опитваш да не ядеш, а това е много, много опасно! Няма от какво да се срамуваш, погърси помощ!

4.   Без да полагаш ежедневни усилия да ти е хубаво няма как да стане, приятели като цяло няма в живота така, че това че нямаш не е проблем. Тренирай, чети книги, преследвай мечтите си. Самоубийството не решава абсолютно нищо защото душата пак ще се прероди и ще е по зле. Намери си причина за която си заслужава да се бориш

5.   Хвани си приятел и ще имаш смисъл. от къде си

6.   1. Изяж един голям шоколад
2. Проветри си стаята и не поддържай мястото светло
3. Излез в парка и върви или карай скейтборд докато получиш мускулна треска и изразходиш цялата си енергия
4. Поздравявай всеки непознат, който срещнеш и се опитай да се сприятелиш с други скейтъри. по пътя

Имаш тежка депресия. Не оставяй дълго време сама с мислите си, изхарчи цялата си енергия с физическа дейност за да се наспиш добре и да махнеш лошите мисли от главата си.

Това е временен период и ще отмине. Ако си мислиш, че си на дъното помни че винаги може и по-зле да е.