Споделена история от Тинейджърски

iPhone 14 - струва ли си да си го купя за Коледа?
Здравейте. Момиче съм на 15 г. Понеже наближава Коледа, си мисля да си купя iPhone 14, защото от доста време го искам и сега ще кажа защо:

1. Повечето ми приятели (включително гаджето ми) имат iPhone-и, като най-добрата ми приятелка дори е с 15ката, най-новия модел.
2. Емотиконите са много по-готини.
3. Настройките на социални мрежи като Инстаграм предлагат по-голямо разнообразие. Например, на плъзгача за сторита можеш да слагаш всеки емотикон, докато на Андроид можеш да слагаш само строго определени. Също, шрифтовете за кирилица на iPhone са много разнообразни, докато на Android почти няма разлика. Освен това, на полето с локация можеш да слагаш какъвто искаш цвят, а при Android я няма тази настройка.
4. Снимките направени с iPhone са много по-хубави.

Понеже нашите отказаха да ми го купят, аз реших сама да си събирам пари и цяло лято работих като помощник касиер в магазинчето на блока, чийто собственик е баща ми. Заплатата ми не беше малка, а и като се има предвид, че от рождения ми ден (който беше преди две седмици) събрах доста пари, мисля, че ще мога да си го купя сама.

Та, заслужава ли си да си го купя?
П. П. В момента имам Samsung A52s 5G.

Коментари

1.   Iphone се ползват от професионалисти заради софтуера. Ти няма да редактираш видео, аудио или да пишеш код, не ти трябва. Камерата може да е по-хубава от на a52, но е в десетки пъти по-зле от професионален апарат, който ще вземеш много по-евтино. А ако решиш да бачкаш нещо, таблет или компютър от apple ще ти свърши по-добра работа. Телефоните им са с твърде голяма надценка за това, което предлагат като характеристики.

2.   Само заради плъзгача за сторита си заслужава да си го купиш!
На мен баба ми си купи и от тогава не е съжалявала - използва 100 шрифта на кирилица в тикток.
А сега сериозно - момиче има много по важни неща в живота от колкото един телефон, а за разните му там социални медии дето само ти губят времето да не говорим. Сега си точно в годините в които можеш да почнеш да градиш бъдещето си и това което посееш сега ще го жънеш цял живот, така че бих те посъветвал да си преразгледаш приоритетите и да не си губиш времето с глупости.

3.   Ами ако това е, което искаш - със сигурност да, купи си го, освен, че самаси си спестила пари. Това е похвално!

4.   Iphone 14 - не, ако имаш възможност за 14 Pro - да. Като цяло обаче, между 12, 13, 14 и 15 няма кой знае какви разлики, просто гледат да оскубят фенчетата си. Аз съм с 14 Pro и е железен, мои колеги/приятели са с по-стари Pro модели и също си действат без проблеми.

5.   Вземи си по-добър телефон. Айфона е боклук.

6.   Такъв телефон струва 100-150$ да се произведе. Всичко друго отива като надценка и печалба, за да захранваш икономиката на чужди държави.

Не. Не си го купувай. Купи си книги. Запиши курс. Развивай се! Не се забивай по цял ден в тик ток и Инстаграм. Живей за себе си и истински, а не с комплекси за материални неща.

Т. Т.

7.   И аз до април тази година карах с андроид(xiaomi). Реално нямам пари и аз да си купя айфон, но баща ми ми подари 12 мини, втора ръка с 85% капацитет. Батерията му не държи много и мисля да спестявам сега(майка ми би ми купила телефон, ама не иска да ми купува от скъпите, заплатата и е 1000лв, на баща ми 2000) за 15 плюс, така както си спестявам след 2 години се надявам да е 1200-1400лв втора ръка.

Цял живот повечето хора около мен и те имат айфони, аз с евтин боклук. Единствения минус на айфоните е батерията. Съвет от мен: Ако можеш си вземи 14 плюс понеже батерията му държи по-дълго от на обикновена 14ка. Но според мен си струва. Твои са си парите, твой е избора.

За мен про моделите и обикновените модели са по-скоро хвърлени пари на вятъра. Плюс и про макс имат най-добри батерии, а за мен това е най-важно. Никой не иска да си зарежда телефона по 2 или 3 пъти на ден(моя го зареждам най-много 3 пъти на ден).

8.   Аз имам 14 и донякъде съжалявам, че не си взех про модел. Било то 13про или 14про. Очаквах батерията ми да издържа повече. хубавото е, че изобщо не забива. иначе след 8 месеца ползване battery healtha e на 93 и ако оставя телефона вечер без да го ползвам и да не го зареждам, пада батерията с около 10%. Вчера ми се случи.

9.   Някакъв стаден инстинкт е, показва се навсякъде от известни личности и хората искат да им подражават. Някакви дреболии описваш, а снимките не ми прави впечатление нито на андроидски флагман, нито на айфон как изглеждат, естествено като видя нещо снимано с истинска камера мога да кажа веднага. Нека изброя малко неудобства на айфона, на андроида има модове на популярните приложения, които махат рекламите и отключват удобните фукнции, които изискват абонамент, напредналите потребители ако искат могат да си сменят емотиконите на айфонски с един magisk модул просто, не е нужно да ми бавят телефона защото ми била стара батерията, когато ми е кеф мога да си го underclock-на за да спестя още повече, всичките емулатори, че и x86-64 емулация напоследък. Достъп до цялата файлова система, съвместимост с много повече периферия, а не само одобрена от марката, aptX блутут кодеците, аудио жак на доста телефони, пиратството като цяло на каквото си искам и приложенията правещи го по-лесно и удобно от всякога. Като заключение искам да кажа, че повечето хора като теб минават от бюджетен андроид телефон на айфон и забелязват очевидната разлика, но никога не са пробвали флагман.

10.   Ей, разбирач, какво отключваш като е вързано със сървъра, ще ми отключиш панталоните. Ютуб го прецакаха по този начин, само за хуаввей новите става. Достъп до ФС става след Руут, което и на айфоня може да стане. А за сигурността, защо не кажеш нещо, не ти ли идва на акъла, че има причина за "пиратството като цяло на каквото си искам и приложенията правещи го по-лесно и удобно от всякога. "
Наизуст като приказвате най ме радвате.

11.   Напиши в гугъл "предимства и недостатъци на iPhone пред Android" и така ще прецениш най-добре.

12.   До 4.
Не знам отколко време ползваш ios, но да кажеш, че от 13 и 14 няма никаква разлика, явно абсолютно нищо не разбираш.
Графиките са различни. Параметрите са различни.
Ios не се ползва главно за работа с кодове, както е написал 1.
Ползва се и за тежки игри :) както и за обработка на видеа и снимки.
14 е по -добре от 13.
13 е по добре от 11.
11 и 12 нямат огромна разлика

13.   П. С. Имам професионален фотоапарат за 1800 лв. Телефона ми струва 2500 лв и снима по-добее от фотоапарата, кпйто бтв е Canon

14.   Плашат ме коментарите на хора, които спестяват за iPhone. Вземи си бюджетен Андроид и не се заниманай. Другите имали. Почти всеки с iPhone ми е вадил този довод. Аз нямам. Нито ми пречи да прогресирам в работата, нито ми липсва нещо.

15.   Да си вземе каквото иска детето. Само за горните коментари да споделя за протокола, че андроидите по 1500-3000 лева в ценовия клас на айфоните също не забиват никога. Просто казвам.

16.   1. Щом вече е направена такава тема, значи покупката е предрешена и явно се сондират мнения с цел успокояване на съвестта.

2. Стадното мислене сред мнозинството жени повелява да си купуват отгризана ябълка с обяснението "Защото всички около мен имат и аз да не остана по-назад, че иначе ще ме тресат комплекси и ще ми се подиграват" (което издава едновременно слабоволие и силна зависимост от чуждото мнение).

3. Най-смешни са тези, които обобщават за всички други марки с думата "Android", като повечето дори не са ползвали такъв модел от висок клас. Това не е марка, а операционна система и има огромна разлика дали телефонът е куча марка нисък за 100-150 лева като от "Зрънчо" или средно-висок до висок клас за 1000-2000 лева. В бегемамата правят тази грешка редовно и обичайната картинка е: някаква там 8 години ползвала убито "Lenovo", което го купила за 150 лева тогава, изпускала го години наред, намокряла го, батерията му вече не държи, забивал поради тормоза и възрастта на модела, а сега го сравнява с чисто нов iPhone 13 ('щото не ѝ стигнали пари за последния модел 14 или 15) и вика "Оооо, на Андроид повече никога няма да се върна! Той забиваше, екранът беше зле, батерията не държеше, а АйфонЯ е чудо на чудесата и всичко му е наред! ". Хайде да сравни тогава един 8-годишен Айфон (пък макар и да е бил висок клас и скъп навремето) и да види колко от основните приложения дори няма да тръгнат; да не говорим за батерията му (моделите на марката обикновено губят по 14-18% живот на батерията на година).

4. Двама мои приятели се принудиха да се разделят със своите iPhone 7 и 8 поради умишлено спряната поддръжка на приложенията от страна на "Apple". Работят си, но приложенията, които ползват, изискват най-новото издание на iOS и понеже не го поддържат, самите приложения буквално отказват да тръгнат. Смешна работа. При моделите с Android поне можеш да си свалиш приложение като APK. Така на 10-годишен модел нисък клас може да му сложиш приложение от 2023 година, което уж не е правено за стари модели, но си бачка като пушка.

5. На цената на този iPhone (и дори за по-малко пари) има поне 30 модела с Android, които снимат по-добре. Има значително подобрение в качеството на снимките при iPhone 15, но 14-ката се представя пословично зле при HDR.

6. Всеки да купува каквото си иска. Щом момата ще се чувства душевно спокойна, че дружките ѝ ще я виждат с iPhone в ръка, тогава да си го купува и да приключва с умуването. А и иконките в Instagram явно са твърде важни за нея.
Между другото, преди две години на племенницата ми купих именно Samsung Galaxy A52s и днес като пробваше в един магазин iPhone 15, не го хареса заради гадния черен прорез на екрана около камерите. Иначе шаренки менюта (някои по това подбират и подсъзнателно го считат за "по-добро", както на красивите хора лесно им приписват несъществуващи качества), но дотам. Приятелката ми е с телефон на отгризаната ябълка и е забавно понякога да се закачаме на шега, понеже аз съм със "Самсунг". :) Тя също предпочита "Самсунг", особено като ѝ показах колко повече възможности предлага, но засега ползва ябълката, защото има и други устройства на марката отпреди, иначе щеше да мине на "Android".

- Кифлоприземител

17.   До номер 16:може и да си прав, но на мен майка ми ми каза, че Apple са боклуци. Всеки има различно мнение, все пак. Забравих да кажа, аз съм номер 5.

18.   Дете, сядате си на четирите букви и си учите уроците. Какво е това "гадже" на 15 години, някакъв пикльо и лигльо. Прочетох епистоларното Ви изложение на съпругата си, която е инженер и технически директор в иновативна компания, и ръководи над 300 мъже, и тя, която е строга жена , веднага емоционално реагира. :"Родителите И да И бият няколко шамара". Тя може с лекота да си купи такъв телефон, но ползва "Шао-ми" и си доволна от него. Дъщеря ни, която е софтуерен инженер, /ние всички сме инженери в областта на електрониката/, доктор по електроника с дисертация направена в "белият " Запад, също ползва "Шао-ми". Тя и мъжът, с който живеят, ама какъв мъж е той, просто е момче -безказарменик, та той има служебен iPhone, въпреки, че е добър програмист, личният му телефон е обикновен "Самсунг". Иначе имат мощни лаптопи, а допълнително -две още по-големи машини, както и съответната периферия -лазерни принтери и мултифункционални устройства. Могат да си позволят други телефони, но ги смятат за загуба на средства. Добре платени са, работят в различни фирми /чуждестранни/. Чести специализации, командировки в чужбина. Така, че не е важен телефона, който имате, а това, което знаете. Сядате и учите системно, последователно и целенасочено. На момчетата да не вярвате -фукльовци са и лъжат, правят се на "велики". //Fallschirmspringer//-- Десантчик--"Навсякъде, по всяко време"

19.   Както решиш, мнения не слушаи, работила си за да изкараш тези пари, решаваш сама как да ги похарчиш, каквото на теб ти харесва, това си купи, това е решението.

20.   18, абсолютно нормално е на 15 г. момичето да си има гадже. Не бързай да я съдиш, защото не знаеш дали това не й е първо гадже. Има курви по-малки от авторката, които сменят мъжете като носни салфетки, а ти се възмущаваш, че имала приятел. Нека си има, нека е щастлива с него... А относно телефона, явно наистина много го иска, щом дори е работила, за да си го купи сама. Похвално е, че го е направила!!!

21.   До номер 10, естествено че има server sided функции като качеството, но opus кодека (в YouTube и YouTube music) за звука просто е железен и трябва да се фокусирам наистина да хвана някакви компресионни артефакт, въпросът е, че мога да нямам никакви реклами, да имам и sponsorblock, и на фона на работи YouTube приложението. За файловата система имах предвид, че мога да си качвам свободно файлове като флашка, вярно е че има системен дял, който е заключен без руут. Напоследък се забавлявам с подкарване на програми и игри за Windows чрез новите емулатори, иначе се кефя на игри за стари конзоли, тъй като 99. 9% от мобилните игри са талаш. Относно това което казах за пиратството, използвам FOSS приложения, по-голямата част от които са проверени от F-Droid допълнително. Естествено, че можеш да си изтеглиш нещо зловредно с тази свобода, то ако си затворен в клетката на Apple App Store много ясно, че по-трудно ще се нараниш.

22.   От авторката - онзи ден имах рожден ден и една от приятелките ми ми подари iPhone 14 и то точно този цвят, който исках. Няма да бързам да си харча парите още, но ви благодаря за съветите.
А към номер 18 - редовно си уча уроците, чета книги, ходя на извънкласни дейности, в инстаграм съм само в свободното си време. (тикток нямам) А родителите ми не ме бият, защото самият ми баща е бил системно бит от майка си (баба ми), която преди да почине беше шест години в затвора по обвинение за домашно насилие.

23.   Ами, авторке, честит да ти е айфонът, със здраве да си го ползваш и да му се радваш, друго не мога да ти кажа...

25.   Използвам темата, за да предупредя хората решили да си купят айфон 15 да не го правят!!! Купих такъв на дъщеря ми и тя изобщо не е доволна и сега е със стария си айфон 12. Така че ако искате да си купите айфон, купете си някой по-стар модел от 15ката, например 11ка, 12ка, 13ка или 14ка.

26.   Към #25, мой познат е със 15 про и телефона е перфектен!

27.   25 И какво не е доволна от 15? Аз съм имал до тук апсолютно от всички серии айфон без 14, и 15. Имах 12 и аз пък не останах доволен от него. Не завърташе екрана хоризонтално, имаше и други бъгове и го продадох. Отдавам го понеже е от първите бройки и в първите бройки винаги има бъгливи такива. За това когато излезе нещо ново, се чака няколко месеца да се види как ще е реално в употреба сред хората. Понеже тестовете, които ги правят във фабриките преди да ги пуснат са едно, а когато влезнат в употреба сред хората е друго. Апропо има и някои неуспешни модели на айфон. За това винаги се чака отзиви от първите купили модела.

28.   Живота на тийновете се върти около телефоните, най-болното са родители купуващи им последен модел айфони на деца. Ние на нашата смартфон не бихмемй взели. Но колежа, ако иска и в приемат в някой бръшлянен да.
Болно е, че по тези ширини теглят заеми за айфони, парадират със смешни дрехи с големи надписи, а навремето имаше и лица с премиуми сипващи им по 10лв и ядящи банички, че нямаха пари за друго.
По темата купи си друг телефон щом си работила, но доводите които даваш са комични

29.   28, не видя ли че авторката е писала коментар, в който казва че вече има айфон...

30.   За мен единственото, за което си заслужава айфона е сигурността, това че по-трудно се декриптира информацията в него и по-трудно се следи и подслушва, софтуера не е пробит като андроида откъм сигурност. Но като имаш едни излишни пари, пък и лафа е "От глад умри, гъзар бъди".