Споделена история от Тинейджърски

Искам да знам наистина!
Адски тъпа тема... дори няма смисъл да я пиша, вие няма как да ми помогнете, не ми се подигравайте! Момиче на 15 съм и имам проблем... вече почвам да вярвам, че наистина съм тъпа (не ми се смейте)! Ще ви кажа някои неща за мен, по темата: Като бях малка (2-6 клас) задавах тъпи въпроси в училище и така някои хора си мислеха, че се правя на тъпа, но се се. Отделно аз попринцип си задавам тъпи въпроси, НЯМАМ ИДЕЯ ЗАЩО... и има още... аз съм човек, на който толкова много глупости са му са се случвали (по моя вина), че не е истина. Какви ли не простотии. В момента съм повлияна да пиша темата, защото ме измамиха с пари (поне не много) и се чувствам толкова тъпо, че не е истина. Тва е само едно от нещата. Толкова често се излагам с какво ли не... толкова съм наивна... вярвала съм на какви ли не простотии. Не знам, честно. Сега съм 9ти клас и съм сигурна, че някои хора от класа ме мислят за глупава (чувала съм изказвания/обиждали са ме). Най-добрата ми приятелка ми го е казвала, че понякога съм страшно забила. Вижте сега... много хора са ми казвали, че съм умна, но просто правя тъпотии и съм наивна, но аз почвам да се убеждавам в обратното. Не знам дали да им вярвам. Учители, близки приятели ми казват, че съм умна, ама като има такива дето ти казват друго, аз кво да си мисля??? Не се влияя от чуждото мнение просто АЗ САМА НА СЕБЕ СИ СИ ДОКАЗВАМ, ЧЕ ЖИВОТА МИ Е ЕДНА ПАРОДИЯ, ДЪНОТО СЪМ!

Как да разбера изобщо окей ли съм и ЗАЩО МИ СЕ СЛУЧВАТ ТАКИВА НЕЩА, ЗА КОИТО АЗ СЪМ СИ ВИНОВНА В ПОВЕЧЕТО СЛУЧАИ, А УЖ НЕ СЪМ ГЛУПАВА? !? !? Простотия след простотия правя... Да, имам малък проблем със самочувствие и като от малка са ми го втълпявяли това.... дълго време отричах и се засягах доста като някой говори така за мен, но сега не мога да си затворя очите!
Благодаря, ако сте ми прочели романа!

Коментари

1.   Чети книги и си развивай акъла.

2.   Болшинството от хората са нищо повече от средно интелигентни. Голяма част от тях обаче се изживяват като гении. Въпрос на самочувствие! Ти разбира се можеш да се развиваш, в която насока пожелаеш. Проблемът по скоро е в ниското ти самочувствие и това, че си прекалено самокритична. Предвид възрастта ти е напълно нормално да се чувстваш така и да си задаваш такива въпроси. Помисли си, че едва ли си единствената, която го прави. Разбира се, другите няма да си го признаят, а ще демонстрират самочувствие в повечето случаи. Зад което самочувствие са скрили цялата си неувереност. Имаш нужда да вярваш в себе си, да се фокусираш в силните си страни, вместо да се терзаеш кое не ти е наред. С наивността действително трябва да внимаваш, но все пак си дете и е нормално да си по-наивна. Хората сме различни. Учи се да приемаш себе си, да не се съдиш твърде строго, както и да не съдиш останалите прекалено.

3.   Дай пример какви неща правиш и какво ти се случва, че така не е ясно

4.   Ами умът (и тъпотията) съответно, не са нещо толкова универсално, колкото сме свикнали да мислим. Постоянно виждам хора, които могат да вземат умни решения и имат умни разсъждения в една сфера, а в друга се изявяват като абсолютни тъпаци. А наивността е нещо съвсем различно.

За да разбереш какви са ти умствените възможности, наблюдавай как се справяш в една и съща ситуация, в сранвение с други хора. Примерно, ако трябва да се сглоби някаква мебел, с каква скорост и колко на брой грешки успяваш да я сглобиш спрямо други хора? Ако трябва да се напише някакво съчинение, кой успява да се справи най-добре откъм скорост и увлекателност? И т. н.

Може да си тъпа, но може и само да се възприемаш като такава, примерно преувеличавайки някакъв временен неуспех или грешка.

Ако приеме, че си се родила глупава, това не е присъда, нито твоя вина. Както не всеки се ражда с ръст за баскетболист или с талант за пеене, така и не всеки се ражда умен. Умът е резултат от генетика лични усилия.

При такъв сценарий, ако има нещо, за което да се упрекваш, това ще е да не полагаш усилия да компенсираш. Умът се тренира, както и тялото.

Най-важното е да имаш трезва оценка за възможностите си (т. е. да не си самовлюбена и да отказваш да приемеш, че не си съвършена) и да намериш това, в което ще се справяш най-добре и ще чувстваш удовлетворение. Има и умни хора, които, обаче, не са намерили своето призвание и реализация, и пак се занимават с неща, които са над нивото им или за които няма вродени качества, и пак са неудовлетворени.

А наивността не е въпрос толкова на ум, колкото на навик. Това е навикът да преценяваш информацията, която получаваш, преди да реагираш или да вземеш решение. Умен човек без такъв навик пак ще стига го флупости, както и глупав човек, който има навика, все ще се усети, когато го подвеждат.

5.   Благодаря за отговорите!
Към номер 3: Ох ами... например това, което казах в темата (за измамата с пари)... излагала съм се по много нелеп начин пред момчето, което преди харесвах. И той ми се подиграваше с неговия приятел, защото той разбра, че го харесвам, защото се изложих, защото съм тъпа... друго... попринцип съм отвеяна. Имало е ситуации, в които на косъм нашите са щели да ме видят, че пуша (преди го правех), защото съм "склонна към рискове" и така по абсурден начин щяха да ме хванат поне 2 пъти. Не се сещам за конкретни ситуации засега. Бавно схващам повечето неща примерно по някой предмет. Имам пропуски. Абе в нищо не съм добра, нищо че успеха ми е 5, 20. С една дума - случват ми се нелепи неща често.

6.   Пак от авторката към номер 2: Ами тия неща със самочувствие не знам... преди беше по-зле. Сега е горе-долу, но отново, просто не знам какво да правя!

7.   Не си глупава, ами си отвеяна и наивна. С годините ще се изшлайфаш, за момента вярвай повече в себе си!

8.   Интелигетността е субективно нещо. Аз си мислех че съм със супер високо IQ, знам английски, програмист съм, преподавам в университет и пиша книга, но когато си направих тест за Менса за да вляза ми изкара 91 IQ, вместо очаквано 140.

Един от многото

9.   Моля, и други да си кажат мнението.

10.   Не си глупава. Просто ниското ти самочувствие те кара да се чувстваш незначителна. Това какво казвам аз или някой съученик какво значение има. Трябва да вярваш повече в себе си. Аз вярвам, че всеки човек има своя потенциал. Няма човек който да е с безмислено съществуване. Намери това което те прави щастлива и се занимавай с него. Ще видиш, че нещата ще се подобрят. Наивна си, но за живота ще те научи по-добре да преценяваш хората.
Момчето което ти се е подигравало е "мухал". Щом не е харесвал от чисто човешко уважение е можел да не се държи като пълен идиот. Ако искаш приеми съвета ми, но не пуши защото цигарите са безсмислени.
Като цяло вярвай сама в себе си, защото си супер и най-сигурната ти опора си си ти самата