Споделена история от Тинейджърски

Срам ме е от поколението си
Момче съм на 17 и наистина нямам думи в какво са се превърнали младите хора. Това, по-долу е моето мнение и исках просто някъде да го споделя.

Та това всичкото, което сега ще споделя се случва в "елитна" гимназия, само казвам.

Всички се отговарят постоянно, спорят на учителите без да са прави. Имам някои от класа, които в часа по чужд език не можеха да прочетат едно изречение на кръст и после спорят на госпожата, че са за 6. Буквално една от класа ми сбърка 80% в четенето и после междучасието вика "Пак ми е писала петица-а-а стига с тия петици-и-и! " Изключително арогантно се държат и чак аз се ядосвам някой път. Преместил съм се по-надалеч по чин от едни момичета зад мен, защото постоянно мрънкат, хилят се и говорят простотии, направо ме изнервят.

Момичетата се правят на големи жени, някои вече с дамски чанти ходят. Дори учебници не носят ама на чина винаги фон дьо тен, червило, спирала, лак и прочие, няма как! Лицата им едни мазни и лепкави все едно в олио са ги топили. Едни джуки, силикон, за мен това е направо противно. Сменят си гаджетата като носни кърпички. Една вече е имала три и сега може и да е с четвърти. Не знам дали се влияят от така наречените български "инфлуенсърки", но ако на тези хора продължи да се подражава, нещата не ми изглеждат добре.

По всички часове аз и още макс 2-3 човека от клас от 25 не сме на телефоните, всички други зяпат като зомбита в екраните. Просто се радвам, че нямам социални мрежи, изглежда много вредят на психическото здраве на човека. Дори не знам защо учителите въобще се опитват да си предадат урока, като 90% гледат инстаграм, снапчат, туитър, редит и т. н.

Всички слушат чалга, половината клас пуши, пияни са ходили някои на училище. Като бях разпитал един съученик той каза, че една от класа била спала с половината село, и че пушила трева. Като заговорих за трева, не ми се случва рядко да попадам на надрусани. Винаги съм знаел, че има наркомани, ама никога не съм си и представял, че почти всички са такива. И най-лошото, е че родителите хабер си нямат какво правят техните деца.

Всякакво чувство за морал е унищожено. Най-важно е да си готин и харесван, тези хора се зареждат от одобрението на другите и според мен са изключително комплексирани. Ако ще сам да остана на тоя свят ама с такива никога няма да се хвана!

Та Вие какво мислите? Ще се радвам по-възрастните от мен да разкажат как е било по тяхно време и дали по-късно в живота има обрат.

Коментари

1.   Аз съм на 13 почти 14, мога да ти кажа, че вече момичетата носят грим, маркови дрехи и какви ли не други простотии. И нашите си гледат на телефоните в часовете, просто не знам. Между другото съм 7ми клас и ни предстои ВЪНШНО ОЦЕНЯВАНЕ. Ох, авторе, съгласна съм с теб.

2.   От 05 нагоре няма надежда, това е краят на тази държава

3.   От кое по точно се оплакваш? Тези 2-3 учеики, ще станат началници на тези 20 който в момента блеят в телефоните, ти сам избираш от кои да бъдеш.

4.   Съжалявам, но имаш доста пропуски в образованието по български език.
Преди да критикуваш другите, погледни себе си, ако можеш.

5.   Носиш отговорност само за себе си. Кой рекъл казал, си е негова работа.

6.   Всичко го имаше и по мое време, без социалките. Вие снимате всичко, затова за някои хора е големият шок. Не знам в какъв свят са живели преди да видят клип, в които две момичета се бият, например. Агресията, алкохола, наркотиците - никога не са напускали училищата. Даже в Пловдив имаше случай - две момичета убиха уж най-добрата им приятелка, Това беше някъде 2004/2005. Мина и замина - убииците вече са на свобода.
Мисля че времето, в което растяхме ние беше по-лошо. Сега има къде да се оплачеш, има къде да намериш подрепа.
А като напуснете гимназия и ви заблъска живота ще се осъзнаете. Кифлите, пияницитв че даже и тревоманите от моя клас сега имат семейства и деца. И са много строги родители от това което виждам. Други емигрираха и си водят нормален живот в чужбина.
Май нямаме някой който да не се развива в сферата, която иска. А бяхме много лош клас, в неелитно училище. Така че споко, както се казва - и това ще мине.
ж, 30

7.   Че то и по мое време беше горе долу така, нямаше смартфони, имаше змията на нокия. Някой пиеха и в час. Ти си гледай тебе си.

8.   Един млад човек с чувство за срам. Браво.

9.   Не пич, ще ти кажа нещо за живота което ще осъзнаеш много по-късно. Точно отворковците ще успеят най-много в живота. Точно тези, които изглеждат най-пропаднали. Знаеш ли защо? Защото по зрялост те те слагат в малкия си джоб. Просто на тях не им пука за глупавото даскало, което не ги учи на нищо полезно. Най-важното в живота е да можеш да оцеляваш - а те да оцеляват могат много добре. Живота ги е научил.

А ти не си научил най-важното - отличниците в училище не са отличници в живота.

Знам го от личен опит - най-пропадналите от моето училище успяха най-много. Защото докато смотаняците зубреха учебниците, те придобиха умения за общуване и как да бъдат забелязвани и харесвани. А от това да бъдеш харесван зависи целия ти живот. Зависи дали ще те вземат на работа, дали ще си намериш жена и дали ще имаш приятели. Всичко това ти дава СИЛА в живота.

10.   Защо да те е срам точно теб? Всеки си носи отговорност за неговите си дела.

11.   Аз съм на 26, завърших преди 8 години. Имаше ги някои от тези неща - чалгата, разврата, наркотиците, но не беше чак толкова зле. Все пак много от нас влагахме усилия да учим и да се развиваме. Ама то вие вече нямате и стимули да учите. Ние поне си въобразявахме, че ще ставаме велики инженери, лекари, бизнесмени и т. н. Вие растете във времена на кризи. Ковид, войни наблизо, масово разведени семейства, почти никой не може да си позволи собствено жилище, епидемия от психични проблеми. Дори да не ги мислите тези неща, чак толкова, колкото възрастните, със сигурност ги забелязвате и съзнателно или не ви влияят. Решението е човек да държи на семейството си и приятелите си и да си пази и отстоява морала. Няма да спасиш света, но поне се грижи за себе си и близките си.

12.   Наблюдавай ги, но контролирай емоционални реакции. Като да гледаш тв и си просто наблюдател, те са статисти/пълнеж на твоята сцена...
Прави си изводи за себе си, но не се сравнявай.
Имай предвид, че твоят мозък, твоето тяло познават само теб. Каквото и да чувстваш или казваш за други, твоят мозък ще възприема в първо лице, тялото ти не знае, че не става въпрос за теб.
За това наблюдавай именно като зрител.
За да стигнеш нивата, за които имаш капацитет (без лимити)за това ти пиша, каквото ти пиша. Ще го разбереш, ако не сега, то скоро.

13.   Мене ме е страх как пишеш. И мен ме достраша от поколението ви.

14.   Аз съм вече възрастен и отдавна завърших гимназия. И аз бях разочарован от моето поколение. Отвратилни и противни бяха от моя клас.
Почти всичките бяха отрепки и се правеха на големи. Заяждаха с учители, пиеха алкохол и слушаха чалга по време на час.
Момичетата почти всичките бяха курви, тържаха се като селянки ( те май си бяха ) бяха арогантни, злобни. Май и наркомани имаше.
Просто бяха толкова противни, че ходех с нежелание на училище. Аз не бях като тях и те за това ме тормозеха. Бях по - свит, по - необщителен.
Просто исках да си уча уроците. Не пиех, не пушех, не се друсах, не се заяждах с учители за оценки. Момчета се заяждаха с мен, защото
не бях като тях и усетиха че съм лесна жертва. Ако опитах да се защитя ми налитаха на бой и ме обиждаха момичетата също. Случвало се е
дори по - време на часа да ме обиждат нагло. Аз нищо не им бях направил просто не бях като тях пропаднал селянин. Не бях задръстен мога
да се забавлявам, ама не мисля, че е нужно да се правя напрекъснато на клоун. Те така и не ме приеха и не се опитаха да ме опознаят. Бях
се превърнал в аутсайдър. Тъжното е, че исках тогава да се впиша, за да се впиша трябва да съм като тях. Сега осъзнавам че е било грешка. Възхищавам ти се
Авторе, че си осъзнал че са пропаднали и, че не искаш да си като тях. Дано не те тормозят. Аз си мислех, че само в училищата е така, ама се окоза, че повечето Българи са едни такива злобни, пропаднали, прости, чалгари. Няма спасение за България. Тези курвите след като савърших ги видях, че сега са продавачки в магазин.

15.   Разбирам гледната ти точка, но аз съм 92 и при нас тези неща ставаха още по-рано - 14-15. Вярно в изпаднало даскало, но курвентиите бяха още по-оборотни с бройките, освен тревата, която е нищо имаше и хероинови жълтаци дори и в нашите времена, в които вече беше отминала хероиновата епидемия. Хем имах телефон с камера и не снимах една сутрин пред входа 15-20 спринцовки с кръв на снега очевадно оставени нарочно - това дори и за нас беше шокиращо. За капак може би едни 5-10% имат у фейсбука снимки от варненския затвор вече години по-късно. Както казва една дама наборка по-горе - сега поне има прозрачност и къде да се оплачете. Гледай си твоя път и постигни нещо в живота, това е най-добрият вариант за теб.

16.   При нас още нямаше такива телефони. Родителите просто не да обръщали време на децата си, явно и те да на телефона. Не знам дали човек може да придобие ценности и морал, ако родителя им ги няма. За мен на 13 г също не е нормално да се прави секс, реално и музиката и филмите дето се гледат са такива.
Иначе и аз си гледам телефона често. Пристрастяващо е.

17.   9 не е така, например хората, които залагат на учене стават лекари да кажем, там се изисква знания, умения. Ако искаш да станеш нещо е хубаво да учиш. Работа за средно образование има колкото искаш.

18.   Преди време беше още по-зле по училищата.

Сега ако се пуши, пият енергийни напитки и взимат райски газ, преди 15 години да речем се друсаха и с линии.

Моето мнение е, че макар и сега да не е цветущи образованието и възпитанието, сегашното поколение е малко по-читаво от моето да речем и това преди моето.

И сега съм сигурен, че пак в училищата се подиграват на слабите и странните, че се пуши пие и т. н., но пред беше още по-зле.

Преди 15-20 години беше нормално да си скинар, ултрас, да се друсаш с тежки дроги. Много зле беше.

Сега е малко по-хуманно и има малко повече контрол - в смисъл примерно ако стане някакъв побой веднага се снима всичко, разбират и родители и телевизии идват, журналисти и т. н.

Преди тия неща остава скрито и никой не научаваше за тях. Нямаше камери навсякъде и не се качваше всичко във фейсбук. Много зло имаше, сега е по-добре това е моето мнение.

А дали има обрат по-късно, определено да - "гъзетата" в даскало в повечето случаи са средняци и посредствени в живота след това. В смисъл едно е да трябва да се оправяш сам, съвсем друго е ваше да ти дават пари, да караш колата на баща ти и да се мислиш за много велики.

Животът по-късно в 90% от случаите няма нищо общо с даскалото и ролите много често се разменят.

Истинският живот започва след гимназията

Т. Т.

19.   Номер 5, коментарът ти е перфектен.

20.   Човек, по мое време бяха първите хероинови наркомани, някои не доживяха до 16, кво се оплакваш

21.   Аз слушам чалга с удоволствие, но пак станах отличник на випуска и се реализирах успешно в различни аспекти на живота. Едното няма общо с другото. Виж, за наркотици и други такива гадости съм съгласен.

22.   Какво мисля, ще ти кажа, какво ми каза, един възрастен човек електротехник, тези поколения дето идват, абсолютно нищо не става от тях, имам племенник, завърши гимназия по електротехника, една ел. крушка не може да смени. Скоро, ще дойде време в България, когато за елементарно нещо, няма да има кой да ти го направи, просто няма да има грамотни и компетентни хора.

23.   Мислех, че моите набори са зле, но като виждам сега какво е положението се отчайвам. Гледам ги учениците как отиват на училище без чанти, с ръцете в джобовете, без униформи, разголени, нагримирани, не си изглеждат на годините. Псуват в тролеите, коментират, обиждат, държат се отвратително.. Чалгата, наркотиците, алкохола са им на първо място. И моите съученици са идвали пияни и след дискотека, спали са в часовете, но някак си сегашните учащи са още по-зле. Поне идваха с по една-две тетрадки и не им е било толкова безразлично дали ще завършат, или не.

24.   Братле и аз съм момче на 17 и напълно съм съгласен с това, което написа. Отделно съм забелязал, че повечето тийнейджъри минават от Андроид на айфон само и само да не останат по-назад от останалите, което е много зле (поне според мен), отделно от това пушат, напиват се и т. н. само и само да се правят на готини, а свестните останахме малко... Няма да коментирам в какво се е превърнал нашият свят!

М17

25.   Аз съм напълно съгласна с автора. На 15 съм и виждам навсякъде разврат. Не съм съгласна с номер 9 аз се смятам за умна по оценки и в сравнение със съучениците ми, но това не ми пречи да съм свръхамбициозна и в други сфери на живота (главно спорта) и имам много приятели нямам проблем с общуването.

26.   За срам си е, още от заглавието... "поколението МИ" или още по-добре "моето поколение"!

27.   Проучи как се е стигнало дотам исторически. Коя организация има интерес да се промотират анти-ценносттите чрез каналите за масова манипулация. Виж и историята на църквата ни. В интернет има много ресурси, но ако го видиш от наша, православна гледна точка, нещата са пределно ясни. Нещата не вървят на добре наистина ; )

29.   Четейки другите коментари, добавям. Просто пирамидата на ценностите е обърната наобратно. Това е целенасочено. Ще видиш, че е истина - най-пропадналите ще "успеят" най-много, в световната система, изградена целенасочено по този начин. Пирамидата също е важен символ...