Споделена история от Тинейджърски

Самостоятелно пътуване на непълнолетен
Здравейте, на 17 години съм. Живея в държава А (членка на ЕС). Планирам да ходя до България през Април, но тъй като няма директен полет от летище А, ще трябва да ходя до съседна държава Б. Наясно съм със факта, че за непълнолетен, декларация от двамата родители трябва да бъде подписана в Българско посолство или консулство. Проблемът е, че в държава А такова няма, а ходене до държава Б е сложно за родителите ми, поради факта, че техните и тези на посолството работни часове съвпадат. Въпросът ми е: Има ли начин аз да пътувам до България и обратно до държава Б, имайки карта за местожителство на държава а и бидейки на 17, или декларацията е задължителна и неотменима?

Коментари

1.   Авторе, изчакай 1 година да навършиш 18 и няма да имаш такива главоболия

2.   За съжаление правилата са си правила и сори да си на 18 без 1 ден ти трябва декларация. Така, че имаш избор, или чакаш да станеш на 18 или вашите си взимат 1 почивен ден и заедно отивате да вадите декларацията. Това е! В авиацията всичко е супер стриктно и няма как да заобиколиш правилата, дори и когато ти се струват глупави.

3.   Голяма тайна в коя държава живееш. В ЕС ходи, където искаш, но на влизане и излизане от България ще искат документ, ако си в Германия изкарай двуезичната декларация от ADAC и вашите да я заверят в общината, носи си акта за раждане и адресната регистрация. На 17 ще влезеш в България, но няма да те пуснат да се върнеш без декларация.