Споделена история от Тинейджърски

Мотор или кола, кое се управлява по-лесно?
Директен въпрос имам... нямам предвид равновесието (очевидно е, че при мотора опасността е по-голяма и шанса да умреш също е по-голям, нищо, че 24/7 катастрофи и смъртни случаи има главно с коли ама това е друга тема...
Не ме вълнува дали равновесието се пази трудно или лесно. Въпросът ми е относно педалите (съединител газ спирачка). Самото управление при кое е по-лесно. Мотора или колата?
Моля да отговори само онзи, който е карал и двете.

Коментари

1.   Карам рядко мотора и първия ден от сезона понякога се обърквам със съединителя. С автомобила никога не ми се е случвало. Скутер обаче си е най-лесно. Не знам дали го броиш за мотор.

2.   Не знам кое се управлява по-лесно, но при мотора вероятността да се претрепеш е много по-голяма. Там трябва винаги да се кара с постоянно повишено внимание, а едно задрямване, дори и за части от секундата, обикновено е фатално.
Аз лично управлявам лек автомобил, макар че като по-млад съм се качвал и съм управлявал и мотори на приятели.
На тези, които прехвърчат покрай мен с 220 км/ч на моторите им викам "донори", понеже най-често приключват жизнения си път в някоя кампания за донори на органи, или в най-"добрия" случай - в инвалидната количка.

3.   Имам книжки и за двете и съм карал и двете, но не ти разбрах въпроса - питаш кое се кара по-лесно или къде се сменят скоростите по-лесно?

По-лесно се управлява кола, защото си на 4 гуми, волана обикновено завива много по-плавно и имаш по-добра видимост откъм огледала.

Къде се сменят по-лесно скоростите ако ти е въпроса - зависи. Мисля, че ако колата е автоматик е по-лесно с кола. Ако е ръчни скорости е по-лесно с мотор да сменяш скоростите.

Мотора и колата имат коренно различно устройство. При мотора сменяш скоростите с крак, а даваш газ и биеш спирачка с ръка. При колата е обратното - сменяш скорости с ръце, а газ/спирачка са ти на крака.

Т. Т.

4.   Кола. Много по-стабилна е. Най-много катастрофи с трагичен край има сред мотористите при високоскоростните мотори.

5.   Естествено, . че колата е по-лесна за управление и за всичко. Дори като човек, който и двете не е карал, го мисля.

6.   Като човек, който има категории: АМ, А1, А2, А, В1 и В, ще ти отговоря, че най-лесно се кара колело. А и въртенето на педалите тонизира мускулите на краката, раздвижва кръвообращението, намалява холестерола, тонизира мозъка. За дълъг път - самолет/автобус/влак - докато се возиш не мислиш за множеството отсрещни тъпанари, които не познават или дори не са чели закона за движение на пътищата, но са активни терористи на пътя, управлявайки своите МПС-та. По отношение на въпроса ти - при кола автоматик имаш газ и спирачка. Скоростите се превключват автоматично. От гледна точка на консумация на гориво и пренос на полезен товар, то колата води убедително - можеш да превозваш няколко човека, товар и т. н. за единица гориво. Оборотите на колата в свободен ход са много ниски, а дори и при ускоряване също. Повече обороти в минута, по-голям разход на гориво. Колата има предимство в почти всяко едно отношение, с изключение на габарит и възможност за провиране през тесни участъци и малки свободни участъци. Ако планираш нещо градско за един човек - най-добре се ориентирай към електо-велосипед. Така хем ще се грижиш за здравето си, въртейки педалите на колелото, хем електромоторите ще ти помагат в изкачването на височинни участъци, ще имаш отлична маневреност, гъвкавост при движение и мобилност.

7.   Най-лесно се управлява КОЛЕЛО. Много по-безопасно за живота, а освен това и в пъти по-екологично и полезно за здравето.