Споделена история от Тинейджърски

Не мога да се изразявам и няма какво да говоря и постоянно мълча
Здравейте на всички! Имам няколко проблема който не мога да спра да ги мисля и реших да ги споделя тук.
Първият проблем е, че когато говоря и постоянно се бъркам, бъркам думите и не мога да се изразявам и когато почна да говоря и стигам до половината на изречението и забравям какво съм щял да кажа и почти винаги се бъркам когато говоря.
Вторият проблем е, че постоянно мълча, просто няма какво да кажа за нищо не се сещам да говоря, имам чувството, че главата ми е празна и, че затъпявам
И един друг проблем, че всеки ден гласа ми става сух и ми се променя гласа и после се оправя така е всеки ден.
Аз съм момче на 15 години на село си живея, уча в град и ежедневието ми е едно и също от вкъщи на училище и от училище във вкъщи (това не ми е толкова голям проблем).

Според вас на какво се дължи всичко това и ще се оправя ли с времето?

Коментари

1.   Няма да се оправи, ако не предприемеш нещо. Аз съм на 22 и на 15 бях същия и нищо не се е променило във връзка с този проблем. Забелязал съм обаче, че през периодите си, в които трябва да говоря много (било то упражнения в унито, устни изпити, проекти и т. н) някак си се оправя говора ми и ставам по-уверен, даже говоря по-добре от повечето хора. Но понеже съм асоциален, затворя ли се вкъщи и не говоря много в продълиние на седмици, проблемът се връща. Решението е просто да говориш, нищо комплексно. За гласа същата работа, не го ли използваш - става сух. При всеки се получава, всичко ти е наред

2.   Повече четене не е задължително книги и повече практика. Да и на мен се искаше да започна да свалям жените. Без грешка, без да се объркам никъде, но просто няма как. Случва се човек да се обърка и да си забрави мисълта. На мен ми се случва доста често. И да неприятно е, но не забравяй, че човек се учи най-много от грешките си. Но това, което искам да ти кажа е, че без да се опитваш да общуваш с другите. Да изразяваш мнение. Едва ли ще има промяна, но така е трябва да излезеш от зоната ти на комфорт. Трудно е, но там се крие истината. Успех!

3.   На липсата на четене на книги. Без речников запас. Без обща култура. Почвай да четеш, не боли, споко.

4.   И аз също съм мълчалив човек, приеми се, не може всички да са еднакви

5.   Гласът ти мутира към мъжки вече, нормално е.
Тук доста добре обясни, не знам защо в реалността блокираш.
Може би само ти трябват повече контакти с приятели, разговори.

6.   Започни да четеш книги и проблемът ще се намали с времето.

7.   Явно имаш някакво притеснение. За изразяването - четенето доста помага, честно казано. Горе главата, всичко ще се оправи с времето :)

8.   Чети книги

9.   Съветът ми е, да се упражняваш да говориш в къщи, докато си сам. Хващаш някаква тема, каквото те интересува и би искал да кажеш да някого. Така ще се чуваш какво говориш, как се изразяваш, как ти тече мисълта. Ако запъваш, няма да те е срам, а ще имаш време и спокойствие да си събереш ума и да се изразиш.
Хайде, опитай и пиши пак.
П. П Разказвай си уроците на глас.

10.   За да подобриш комуникативните си умения, бих те съветвала няколко неща. Едното нещо е да записваш себе си как говориш, за да разбереш по-добре как звучиш и изглеждаш реално. Другият вариант, по-ефективния, е просто да си говориш с хора в интернет. Лесно може да намериш социални хора в социалните медии, особено във видео игрите.
И аз съм колкото теб, случват ми се подобни неща, когато не съм отпусната и мисля, че хората ще ми се подиграват. Помага ми мисълта, че реално всичко ми е в главата и нищо не е толкова страшно.

11.   Започни да излизаш с приятели, комуникирай. Проблем е еднообразното ежедневие. Чети книги търси информация в интернет. Когато са ти ограничени социалните контакти и когато не виждаш различни неща така се случва... За да има какво да кажеш трябва да знаеш и да общуваш по разни теми. А за гласа е нлрмално след като мълчиш.

12.   Започни да правиш анкета на случайни хора и кажи, че е за училищен проект. Така бързо ще натрупаш опит и увереност в общуването. Ако те питат защо се бъркаш толкова, кажи че го правиш нарочно като част от психологическо проучване за толерантност към хора с говорни дефекти.

13.   В неподходяща среда си, нова води до живот, не хубав, намери си занимание, курс по танци, пеене, гимнастика, нам ще срещнеш пора, с които ще ти е интересен животът.

14.   Номер 12 е интересен коментара му, добро беше!

15.   Здравей и при мен се е случвало. И аз така се чустам все една съм затъпял. Мисля
че при мен се получава от силно притеснение и мозакът блокира и не мога да се
сетя елементарни неща. Може и да е неизлекувана психична травма може и да е социална
фобия. И просто немога да се сетя за какво да говоря когато имам силно притеснение. Фокуса
ми се измества ако се притесявам силно за нещо и даже пропускам информация когато
отсрешния човек говори срещу мен и мълча. Мисля че и при теб е така Авторе. Медот за
намалване на притеснението предлагам дълбоко дишане. И ако имаш някаква насъбрана
негативна енергия я издишаш. Трябва да имаш самочуствие когато общуваш ако си мислиш
нещо като " леле колко съм зле не мога да се сетя " на подсъзнателно ниво ти не се уважаваш.
Като чета поста ти виждам че можеш да се изразваш и си умен щом си разбрал че имаш проблем.
Явно трбва да изслушваш поече и да си по - спокоен със самочуствие и да следваш мисълта на отсрещния.
И можеби предварително да си избереш някакви теми за които да говориш преди да говориш с някой когато си
по спокоен. Може и да имаш ADHD виж в ютуб това е метално заболване.