Споделена история от Тинейджърски

Могат ли родителите ми да ми вземат личните вещи
Момче на 14 години съм. Преди 2 седмици родителите ми ми взеха слушалките, които сам си купих и отказваха да ги дадат с малоумни причини. Това законно ли е, тъй като съм си ги купил аз?

Коментари

1.   Кой е изкарал парите за тези слушалки?

2.   Аз имам въпрос към родители на тийнове, как се оправяте с такива елементи?

3.   До 18 г. не можеш да решаваш сам, след 18 г. вечер си пълнолетен....

4.   Купил си ги бил ти, кво значи купил си ги ти, тез пари откъде дойдоха, не вярвам на 14 сам да си изкарваш парите. Могат да ти вземат, да. Като нямаш добра връзка с родителите си и не се разбирате, на 18 се изнасяш и толкова. И се оправяш. Законно ли било.. божеее

5.   Каква е причината? Парите не си си ги спечелил сам, а някой ти ги е дал

6.   Няма как да е законно. Това е вид кражба. Освен ако не ти ги върнат. Но според мен подай сигнал до полицията. Тогава ще ти ги върнат на 100 процента.

7.   "Твоите" пари не са "твои", както и нещата които купуваш с тях. Това са като пари на заем, които не трябва да връщаш, но ако искаш да ги похарчиш за нещо по-скъпо трябва да искаш одобрение от родителите си. И понеже те се намесват само в крайни случаи, ти си мислиш че имаш пълен контрол над тях. Точно затова и причините са "малоумни" - от една страна искат да мислиш че са твои и да изградиш финансова дисциплина, а от друга те са работили за тези пари и притежават слушалките ти - могат да те накажат като си ги вземат обратно (все едно са си взели обратно "твоите" пари).

8.   А парите за тях кой ти даде? Ппц ако с твои лични пари си ги взела, може да заведеш дело срещу тях за неправомерно отнемане на имущество. Консутирай се с адвокат ;).

9.   Интересно с чии пари са купени. С изработените от теб или от родителите ти. Законно ли е вика хахахахха

10.   "това законно ли е? "

Рева от смях!

не, не е законно, подай жалба в полицията за кражба!

И се стегни малко - освен свобода има и отговорност, май наблягаш повече на свободата?

11.   Не е редно щом е твое

12.   Родителите ти са длъжни докато си непълнолетен да поквщриват базовите ти нужди.
По принцип слушалките не са базова нужда.
Не казваш дали има някаква причина да ти ги вземат, едва ли просто ей така за спорта.
Предполагам е защото и постоянно на компютъра със слушалките, игри някакви и те искат да вършиш и нещо повече, ако е така--прави са.
Ако пък просто ей така ти вземат нещата без реална причина, ами напомни им, че сле някоя година ще си зависи от себе си, но и няма да забравиш какво си научил от тях- на стари години да не разчитат на различно отношение, каквото посетят-такова ще си пожънат.

15.   Миличка няма закон има отношение, защо са ти ги взели, какво толкова ги позразни едни слушалки? Къветвам не да събираш пари, и на 18 се махай, но за целта трябват пари. Токсични родителите, простии неуважаващи едно подрастващи младо момиче.

18.   За да ти вземат слушалките, трябва да има причина.
На първо време се сещам, че родителите ти са ти задавали въпрос многократно, а ти си мълчал и не си реагирал или пък са ти звъняли многократно, но така й не си им вдигнал.
Вместо да задаваш въпроси дали е законно, се постави на тяхно място и си представи колко ще се вбесиш, ако ти се налага да зададеш един и същи въпрос 15-20 пъти без да получиш отговор и то за нещо елементарно като какво да ти сложат за вечеря с изброяване на вариантите за салати и ястия.
Е, като родител на 15-20 път вече съм извън релси и започвам да крещя : " Чуваш ли ме изобщо или си глух? " А отсреща ми отговарят: "Извини ми се веднага! Не съм глух! Чух какво ме питаш, но в момента правя нещо друго. "
Е, някой попита как се оправяме с такива екземпляри, трудно, много трудно. В моя случай помагат само подмолни манипулации. Поне не се налага да го карам да учи има успех 5, 92. Не използвам и наказания, говоря, говоря и се опитвам да го накарам да си се представи на мое място. Явно успява, защото започва да се смее и казва, че още по-рано щеше да се е вбесил.
За по-сериозните проблеми убеждаването ми се получава само с манипулации, със заплахи, с ултиматуми или лишаване от нещо - резултатът е сблъсък с непоколебим инат.
И понеже си спомням, че и аз дразнех родителите си с подобни номера, т. е. на мен прилича и знам, . че ще е така, докато навърши 17
Остават ми още 2 години търпение.

19.   Ами ако не си ги слушал, не си си изпълнявал домашните задълженията като например да си подреждаш стаята и заради въпросните слушалки комуникацията ви помежду ви се е влошила да напълно в правото си са, шефката ми а и моя бивша колежка на няколко пъти конфискуваха смартфоните на децата си по тази причина. Казваш, че си си ги купил с твои пари, но тези пари пак не си ги изкарал ти а вашите са ти ги давали , за свои пари ще говориш чак когато почнеш да работиш някъде и си ги изкараш сам с пот на челото, момченце!

20.   Личните вещи... които "случайно" са купени с техните пари. Едва ли си работил и си изкарал парите за тези слушалки сам.
Така, че вместо да правиш драми, се постарай да им спечелиш доверието и те ще ти въртат слушалките.