Споделена история от Тинейджърски

Наистина искам да споделя историята си някъде... незнаех къде, но смятам, че тук е мястото!
Здравейте драги читатели!
Наистина се радвам, че някой от вас ще отдели няколко минути, за да прочете гупавата ми, според повечето хора история. Е нека да започна с това коя съм аз. Аз съм едно обикновенно 15 годишно момиче. Дори и да кажа нещо повече за себе си, едва ли би имало смисъл, защото просто ще се отклоня от темата. Едва ли чрез името ми бихте научили повече за мен, пък и модераторите не биха го публикували...
Наистина искам да споделя историята си някъде... незнаех къде, но смятам, че тук е мястото! Може би да започна с това, че и преди съм питала разни въпрси, давала съм съвети, до колкото мога, естествено, все пак съм само на 15... е нека се върнем на историята ми. Да започна с родителите си? ! Мисля, че това ще е най - добрият вариант. Е добре. Майка ми, тя трябва да е човека, с когото да мога да споделя всичко, да мога да се гушна в нея, усещайки топлината на тялото й, тя да гали косата ми, а аз да мога да изплача всяка една сълза, насъбрала се в очите и душата ми, е, да, но е така. От както се помня с майка ми се караме за всичко, като куче и котка. Тя не спира да ми натяква колко съм безполезна, жалка, как не ставам за нищо. На няколко пъти искаше да ме остави в дом, но леля ми я спираше, тук ще поясня, че става впрос за добрата ми леля, сестрата на баща ми, а не сестрата на майка ми, за която ще прочетете по - късно. Бие ме почти за всичко. Наказва ме за всичко! Сега ще кажете, че преувеличавам? ! Ами добре, щом мислите така... , но не, това не е вярно, аз не преувеличавам, спомням си как преди година ми удари доста силен шамар, при което ръката й се отпечата на бузата ми, оставяки голямо, грозно, червено петно, само защото едно от декоративните възглавници в стаята ми, който седят наредени на леглото ми, била леко на криво. На рожденият ми ден миналата година отново ме наби, дори и ме изрита... да ви разкажа ли какво стана? ! Или и вие ще сте от хората, който я защитават, казвайки, че това е, за да ме възспита добре? ! Ако сте такива, по - добре просто не четете. Е, продължавам. Бяхме седнали в хола, около масата, всички - аз, седяща на централното място, очите ми блястяха от щастие, а усмивката грееше на бялото ми лице. Майка ми донесе тортата от хладилника и я сложи пред мен, сестра ми, тя е на 6 години, сложи ръката си върху глазурата, при което аз не бях особено доволна и махнах ръката й от тортата, като я стисах леко. Майка ми скочи от мястото си, хвана ме за косата, което едва ли е било труда задача, особено когато се има напредвид, че косата ми е до кръста, издърпа ме от масата, като ме притисна към единя ъгъл, удари ми шамар, при което аз клекнах на пода, влачейки се на ръце назад, опитвайки се да се предпазя, но не стана, тя ме изрита, веднъж, два пъти... не ги пребройх, но тате я издърпа от мен, като й се развика. Спомням си как леля ми, отново говоря за сестрата на баща си, дойде до мен и ме прегърна силно, тя плачеше с мен, а през това време майка ми и баща ми пак спореха! Никога не съм мислела, че майка ми ме обича. Държанието й го показва, чувствам се толкова излишна, особено, когато се има напредвид, че майка ми и баща ми са се оженили, само, защото мама е била бременна. Тя винаги ми крещи, че не е искала дете като мен. Баща ми.. какво да ви кажа за него. Радвам се, че го има! За жалост, често пътува, много често! Почти не го виждам къщи, да си призная честно, единствените спокойни мигове, са когато той е у дома, пазейки ме от майка ми! Аз съм неговото момичеце, той се държи с мен добре, много добре, личи се, че ме обича. Всеки път когато се прибере ме целува по бузата и ми дава по един шоколад, знае, че аз обожавам шоколад, а майка ми не ми позволява да ям... , което е друга история. Сестра ми.. както разбрахте, тя е на 6 години, вечно прави бели, за който аз излизам виновна, защото тя била малка и аз съм била длъжа да я гледам какво прави. Всъщност рядко се добирам до компютъра или лаптопа си, за да мога да видя нещо, точно заради нея. Тя е момичето на мама, не минава ден, през който майка ми да не я прегръща, целува, или каквото друго се сетите, а на мен не ми е казвала думите - обичам те - от, ами не си спомням, кога ми ги каза за последно! Сега ще си кажете, че това не може да е така, че аз си въобразявам, че майка ми обича и двете по равно, но не е така. Аз съм тази, която вечно забравят в магазина, аз съм тази, която не получава подарък за Коледа, освен шоколадите сладкиши, който са задължително допълнение и за двете, освен ако тате не си е вкъщи. Какво друго да ви кажа. Ами, аз виаги се старая да имам добри оценки, питате защо, защото учението е важно, защото искам да знам, че след години аз ще бъда човек, ще имам работа! Ходя на уроци по доста неща, солфеж, китара, както и на модерен балет, може би баща ми се опитва да запълни времето, през което той не е при мен и майка ми, за да ни разтърве, с уроци. През малкото си свободно време, през което не съм на урок по нещо, аз пиша. Това ми доставя огромно удоволствие. Обичам и да пея, но и това не ми е позволено. От миналата година уча в ново училище. Тук е още по - ужасно, а най - ужасното е, че няма с кой да споделя... Затова, ами, ако може да разкажа на вас? ! Ами добре... в училище нямам нито една приятелка или приятел, с който да поговоря, който да мога да прегъра или поне да кажа здравей. Всички от класа ми ме приемат просто като една безчувствена статуя, кято могат да хранят, а после да препишат домашното, което не са написали вкъщи! Мразя всеки един час прекаран там, между тези стени, чувствам се като, като затворник! Като мишена! Като жертва, в филм на ужасите! С времето изградих една защитна стена около себе си. В момента съм доста затворен човек. Притеснявам се от всичко. Преди, когато някой ме убидеше, очите ми се насълзяваха, а сега сякаш не го чувам. С времето аз станах доста безчувствена, или поне съм такава с очите на другите. Но, това е само една обвивка, която ме пази, когато се прибера, тази обвивка се чупи, а аз рухвам, сядам на пода в стаята си и плача с часове. От известно време съм станала и прекалено избухлива. Дори крещь и на майка ми, от която до скоро изпитвах ужас, страх! Тя реши да се прави на загрижен родител, като ме пита какво ми е, защо съм се държала толкова гадно с нея, а аз всеки път я питам, защо чак сега се е сетила за мен. Другата ми леля, която е доста глупав и ограничен човек, пък ми обясняваше, че трябвало да пия витамин С, за да съм по - спокойна и да не викам по хората за всичко! Което само по себе си ме издразни и й се разкрещях, че не искам да ми се бърка в живота. Просто не мога да се контролирам, всяко едно нещо ме дразни. Може би от толкова много отхвърляне в миналото, сега съм свикнала да съм сама и не мога да свикна с новото, което в случая е, майка ми да не ми крещи, да не ми бие, малтретира или каквото друго се сетите. Предпочитам да стоя сама, затворена в стаята си, четейки някоя хубава книга. Дори миналата седмица на няколко пъти исках да се хвърля пред метрото и да сложа край на мъчението.

Искам просто да имам нормален живот. Баща ми да не се прибира веднъж в месеца. Майка ми да се дъжи нормално, не веднъж да е супер загрижна, дразнещо загрижена, глупаво, заглижена, а в следващият момент, да е луда, да ме удря, да ругае, да ме напада за най - малкото нещо, изкарвайки ме луда! Искам да имам с кого да споделя, не само с вас, от сподели точка нет... благодаря, че прочетохте историята ми докрай. Незнам какво трябва да напишете като коментар, може би в този момент и вие самите незнаете.. затова нека ви попитам нещо, като за финал. Как да не съм толкова нервна и до толкова ли семейството ми, съсипа психиката ми? Благодаря отново, също така искам и да се извиня, ако има грешки, просто в момета ми е малко трудно да пиша, защото съм на тъмно, пък и има някой копчета на клавятурата ми, който не работят... сестра ми удряше по нея с куклата си... Отново, благодаря!

Коментари

1.   Аз съм момче на 20 години. Не знам защо, но по принцип не бих отделил време да прочета историята ти, но ето, че я прочетох цялата. Бих искал да ти помогна, но мога да го направя единствено като поговоря с теб на този етап.. Искам да се срещнем в друг чат и мога да поговоря с теб.. Не целя абсолютно нищо, не искам да оставаш с погрешни впечатления просто някак си има нещо, което ме трогна в това, което си споделила. Надявам се да бъде публикувана историята ми и ако ти решиш може да си пишем на друго място.. (публикувайте коментара моля )

2.   Младо момиче, първо поздравления за грамотно написаната и поднесена ни статия. Както може би се досещаш такива "екстри" тук са рядкост. Другото, което искам да ти кажа е, че си един прекрасен човек. Всъщност кое те учудва? Ти може би не знаеш, но аз съм забелязал, че децата, които имат потенциал винаги или почти винаги се раждат при родители, които нито оценяват потенциала им, дори и не си заслужават прекрасните деца. Такива "родители" със сигурност ще погубят не само всяко добро и красиво стръкче в тях, но дори и ще ги съсипят като личности. За проявление и развитие на талантите им и дума няма да може да става.
Какво да те посъветвам ли... ами доста е трудно имайки в предвид деликатната възраст и ситуация в която се намираш. Ясно е, че си нежелано дете, няма какво да се съмняваш. Тези бракове тип "постфактум" водят точно до това.
Колкото и грозно да звучи някой път когато наистина безпричинно започне да те бие и натреси някой юмрук-идиотите точно от това разбират. Да, риска е голям и може да стане и по-зле, но така като те чета вече си минала през ада и като цяло няма какво да губиш-може само да спечелиш. Така тя ще си даде сметка, че вече не си малка и безащитна. Понякога собствената позиция се доказва точно така-особено ако родителите ти са психично истерясали.
Сега учи, стягай се за живота, защото от нея помощ няма да видиш и ще се налага сама да се справяш. Като навършиш 18 се омитай ако можеш и не се обръщай назад. Такива "майки" точно това заслужават.
Всъщност каквото и да те посъветвам го пречупи през твоето виждане. Още си малка, но с годините напред ще проумееш много ситуации.
Сигурен съм, че имаш потенциал за много неща, не го потъпквай и не позволявай на другите да го правят.
Знай, че макар и анонимен имаш пълната ми подкрепа. Искам да ти пожелая всичко най-хубаво в живота-не като стандартно пожелание, а защото съм убеден, че напълно го заслужаваш.
Мъж 24

3.   Много е тъжно това, което разказваш, но въздейства начина, по който го правиш. Ти, за твойта крехка възраст, владееш силата на словото. Това е дар, който не трябва да оставяш. Радвам се, че пишеш, продължавай да го правиш. Опитай с водене на дневници, измисляй къси разкази, съчинявай стихове. Така ще видиш къде е силата ти и продължавай в тази посока. Това ще те спаси от негативната среда. Послушай ме, нека мъката ти се превъплъти в нещо красиво - аз самата съм писала най-красивите си стихове в моменти на силна болка, но болката минава, а написаното остава. Бих искала да прочета нещо твое след няколко години, усещам, че ще е красиво.
По отношение на семейната среда и всичко, за което пишеш - няма да коментирам. Никой не си избира родителите, а и към този момент ти няма какво толкова да направиш. Сещам се единствено за едно нещо - ако леля ти няма деца или има и е готова да те приеме, защо не говориш с баща ти да живееш с нея? Може би дори ако той и дава и някаква сума, с която да покрива разходите ти (да не й тежиш финансово все пак) нещата ще приемат друга форма?
За училището - ти си приела тази роля и няма как да избягаш от нея. И в друго да отидеш ще е същото. Там не виждам какво може да се направи.
Но пиши, повтарям ти. Изразявай се чрез словото - там е твойта сила. Успех, момиче! Прегръщам те силно!

4.   Почакай докато станеш на 18 и след това се изнеси.

5.   Като навършиш 18 се изнеси и недей да прощаваш на нея. Тя не заслужава.

6.   Напълно те разбирам. Моята история не е такава, но все пак мога да те разбера. Когато се случи нещо между мен и в случая приятелят на майка ми (той ме изнервя почти винаги, когато започнем да си общуваме) аз просто излизам някъде и се разкарвам докато ми мине. Пробвай и ти така или просто слушай музика.. Намери начин да изпуснеш напрежението

7.   Мило дете,
ти си едно прекрасно, умно момиченце! Не се натъжавай, че така се е получило в семейството ти, никой не може да избира родитилите си. Относно въпроса ти.... разбира се, че семейството до голяма степен изгражда характера ти и това естествено се отразява на психиката ти. Съветвам те да си поставиш цел, която да ти дава надежда за по-добро бъдеще... ето например ученето, това е началото на нещо хубаво, което ще ти помогне да си добре занапред. Друго важно нещо.. създай си среда.. опитай се да се спреятелиш с някое от децата в училище, не се изолирай, дори да са лоши с теб, ти бъди добра, човечна, покажи, че си над тези неща! Покажи и на майка си, че си вече доста помъдряла за възраста си, опитай се да и покажеш, че не постъпва правилно към теб..
но то направи с доброта и финес и помни... " най-кофти му става на човек, когато на лошото са му отвърнали с добро". Бъди общителна с хората, подбирай си приятелите и не забравяй да се усмихваш, за да викаш положителното към себе си! И най-важното мило дете, постъпвай и се държи така, както искаш хората да се държат към теб! А глупавите хора "убивай" с мълчание и непокизъм! Пожелавам ти от сърце нещата вкъщи да се оправят и да бъдеш щастлива:-)
Ж 25, Наталия :-)

8.   Ох... миличка много ти е тъжна историята! Не знам какъв съвет да ти дам, горе главата, всичко ще се оправи ще видиш. Просто трябва време не се затваряй в себе си, това е най-голямата грешка, която можеш да направиш.

9.   Здравей. Моите родители също не са ми казвали "обичам те" и не са ме прегръщали. Моето семейство е бедно и нямам възможност да се занимавам с нещо, както теб, а имам желание. Та седя си вкъщи, само ми викат, особено майка ми, тя ме и удря. Също като теб нямам приятели, депресирана съм и много плача. Моят съвет е да се съсредоточиш върху хубавите неща, които имаш, да се опиташ да опознаеш някои хора от класа си по-добре, да попиташ леля си дали може да си повече време с/при нея. Дано това да помогне.

10.   Учи си уроците съвестно и един ден кандидатствай някъде висше образование-това е единствения начин да се спасиш! Доброто образование ще ти даде възможност за работа и самостоятелен по-добър живот! Прегръдки!

11.   И да стане на 18 какво, мислите ли че веднага щом ги навърши ще лъснат врати на домове, пари и прочие.
Повечето коментари са от хора които нямат си представа за живот като цяло.
До номер 6, приятел на майка ти те нервира... Сериозно...
Номер 2, ми говори за правописа и че тук да пишеш грамотно е "рядкост"... тотално сте издухали... :D
Приеми моя кратък и не толкова ясен съвет,
"Когато си във ада, само дяволът може да ти помогне"
Дано разбереш какво имам предвид.

12.   седни и поговори с нея, без да и повишаваш тон или нещо такова, сега ще кажеш да ама... да ама не, само така ще се разбереш с нея ;/

13.   Здравей!
Аз съм минала през същото с разликата, че нямам сестра. Родителите ми викаха постоянно, удряха ме без причина и никога не са мислили за бъдещето ми.
Сега съм студентка в чужбина. Учих страшно много, за да стигна до тук. Уча в прекрасен университет и си намерих прекрасен мъж, който ме подкрепя много.
Родителите ми всъщност продължават с тормоза и тук, но поне мога да изключа лаптопа и всичко приключва. Е, естествено не винаги се чувствам супер след поредния разговор, че аз съм виновна, че нямат финансови възможности или след липсата на заинтересованост с какво се занимавам тук и как върви ученето. Разтройвам се все още, нищо че съм почти на 21.
Бях забравила какво ми бяха причинили и игнорирах поведението им в момента. Лошото беше, че това всичко започна да рефлектира върху връзката ми. След като прочетох историята ти, си помислих защо съм се променила така в последно време. И така намерих отговора. Разказах на приятеля ми всичко и той ме подкрепи, разбра. Спасих връзката си благодарение на теб!
Искам да ти кажа, че ще се справиш както аз го правя! Стискай зъби, учи и се махай! Не сме заслужили такова отношение и такива ненормални родители, които нямат и малкото съзнание да оценят това, което имат. За тях съм само един товар и нищо повече.
Запази доброто в себе си и се усмихвай въпреки всичко!
Гушкам те, мъниче!

14.   Здравей,

Доста е дълъг разказа ти, но аз мисля, че схванах картината.

Не пиша по принцип, но това, което ти преживяваш и аз съм минала през почти същото не чак толкова лошо но подобно.

Ще ти кажа само едно самоубийството е най-глупавото нещо.

Ще ти кажа и друго, че ти сега си на училище като завършиш, ще започнеш да работиш ще се изнесеш от вас и ако пожелаеш никога вече няма да се обадиш на майка си, или поне ще я избягваш.

И аз бях много подтисната но сега работя живея с приятеля ми и се чувствам страхотно. Ако искаш направи си скайп ако се притесяваш да разкриеш коя си и да си пишем.

15.   От авторката:
Здравейте драги читатели, здравейте отново...
Какво мога да кажа, ами само едно огромно БЛАГОДАРЯ! Благодаря на всеки един от вас, който отдели време да прочете и още повече да напише нещо като коментар. Не бих оставила личният си скайп, защото едва ли модераторите биха го публикували, незнам дали изобщо биха публикували ако оставя нещо от себе си, независимо какво, скайп, аск, или нещо друго. Благодаря за комплиментите за начина ми на писане, всъщност аз още от малка обичам да пиша. Веднъж във втори клас госпожата ми ме обвини, че съм преписала стихотворението от някъде, а аз го бях измислила сама, но нека се върна в настоящето. В класа ми, ами аз съм мила с всеки. Може би дори прекалено мила. Усмихвам се при всяка една възможност, опитвайки се да избия отвратителните мисли от главата си, за това колко ненужна съм на хората всъщност.
Номер 1, чувствам се поласкана, от това, че си отделил време, за да прочетеш. Радвам се изкючително много на милият ти коментар и не, не възприемам нещата грешно, ти си просто един състрадателен човек, за което се радвам, че още са останали такива добри дущи в наши дни.
Номер две, да забелязала съм. Всъщност едни от най - известните български писатели са се криели, тоест те не са писали пред семействата си, не са показвали таланта си, защото родителите им са били против.
Номер 3, силата на словото, незнам, може би дори и да бях опитала да напиша нещо с което да въздействам на хората, нямаше да се получи, аз просто пиша от сърце, това което идва в момета в ума ми. Не, леля ми няма деца. Тя е един страхотен човек, но няма как да се преместя, за да живея при нея, поради простата причина, че ти жевее в същата къща, само че на третият етаж. Не мисля, че в училище само аз съм виновна за положението си. В началото на учебната година аз счупих крака си, докато бях на танци, преди този инцидент аз имах приятелка, една, но след тези два мъчителни месеца, за мен, през който лежах в болница, слагаха ми гипс, шина, също така ми правиха и пункция на коляното, защото точно там си бях счупила крака, дори и докторите бяха объркали диагнозата ми, затова стоях двойно повече с шина, вече нищо не бе същото. Тази една моя приятелка се бе отдръпнала прекалено далеч от мен, сега, когато я заговоря, едно друго момиче от класа просто идва и я завлича на другата страна, оставяйки ме сама.. отново, за пореде път! Не мисля, че само словото е моята сила, дори аз самата не смятам, че съм добра в писането, определено предпочитам да танцувам или пея, това са двете неща, който ме правят силна, чрез който изразявам чувствата и мислите си.
Номер 4 и номер 5, едва ли е толкова лесно. Въпреки всичко сторено, тя ми е майка! Незнам какво мислите Вие, но ако Вие бяхте на моето място, бихте ли могли да забравите майка си? ! Въпреки държанието си, тя ми е дала живот, можела е още тогава да ме махне, или да ме остави, още след раждането ми, но не го е направила! Колкото и зле да се държи, аз се чувствам длъжна да съм с нея, защото ми е майка, ако не заради самата нея, то заради другите, който обичам, леля ми, баща ми! Не мога просто ей така да си стегна куфарите и да си замина.. въпреки, че мого искам.
Номер 6, аз също излизам, защото усещам как ако остана, дори и секунда повече, ще изригна, като вулкан, няма да мога да издържа повече и ще се развикам, а заедно с това и разплача, нещо което аз съм си забранила. Проблема при мен е, че след като се прибера става лошо, майка ми отново ми крещи, виковете й отново преминават през главата ми, отеквайки, тя не спира да вика, питайки ме къде съм била и как съм посмяла да изляза без нейното позоление докато тя все още е говорела...
Номер 7, благодаря, но не се смятам за умна, какво значи това, да си умен? ! Може би наистина разсъждавам като възрастен, а не като всяко едно дете на моята възраст, но това едва ли ме прави по - интилигентна. За другото, както казах и по - горе в написаното, аз не се държа лошо с никого. Може би ако се държах лошо с тях, нямаше да ме мачкат толкова! Незнам... за непокизма, аз просто не съм такава. Не мога да съм непокист. Прекалено съм чувствителна. Всъщност като се замисля, аз съм странна. Чувствителна, но твърда, не показвам чувствата си пред хората, мила, но и прекалено избухлива. Аз съм наистина странна, характера ми е като, като деня и нощта, като черното и бялото, двете пълни противоположности, събрани в едно цяло!
Благодаря ти, номер 8, наистина винаги се опитвам да съм с високо вдигната глава, но е трудно, особено когато винаги се намира някой, който да те спъне..
Номер 9, вече обясних за училище, както и за леля. Другият проблем е, че тя работи наистина много, почти не я вижда вкъщи, но поне сега съм щастлива, тя ме взима от училище и през този 1 час през който пътуваме двете, се чувствам страхотно, тя е човека, който може да ме разсмее, да ме накара да се чувствам добре. Честно казано двете много си приличаме, не само на външен вид, а и по характер.
Номер 10, това е целта ми! Смятам, че всеки един човек, трябва да учи, за да постигне нещо, а не някакви пълни идиоти, който нищо не разбират от работата си, да се правят на велики... , отклоних се от темата.. Благодаря за коментара.
Номер 11, не съм сигурна как да отговоря.. като за начало, поговорката ти е добра, всъщност аз намирам някакъв смисъл в нея. Когато си в ада, само дявола може да ти помогне. В моят случей ада е тук, при мен, а дяволя, трябва сама да го създам, сама да намеря начина да си помогна, защото в моят случей, дявола са точно тези хора, който стъпкват мен! Известните в училище, който всеки обича и познава - това звучи малко като от някой филм, нали? Но е така, а аз не искам те да са моя ''дявол'' или в правилното значение, моят спасител!
Номер 12, опитвала съм, но единственото нещо, което успях да постигна, беше шамар по бузата и прекрасна леко посинена лява страна на лицето ми.. Няма да кажа ''ама'', защото знам, че така е правилно, но едва ли бих могла да се разбера с майка ми. Според нея, тя прави това, защото ме обича, но нека не се залъгваме, това не е така...
Номер 13, усмихвам се изкючително глупаво пред екрана в момента. Радвам се, че историята ми е помогнала на връзката ти, незнам точно как, но се радвам. Да, аз искам да уча в чужбина, но майка ми каза - Освен ако не получиш стипендия, няма да те пратя в чужбина... - почувствах се наистина зле, но няма какво друго да направя. Ще се опитам, ще направя всичко възможно да уча в чужбина, както да запазя добрината в себе си, припомняйки си и малкото хубави моменти в живота ми.
Номер 14, аз самата знам, че да убия себе си, ще е наистина глупаво, толкова детинско и незряло, не бих могла да го направя!

Благодаря Ви на всички, че сте отделили от времето си, за да напишете коментар. Прегръщам ви силно! Благодаря ви!

16.   Разбирам те напълно, аз съм майка и с моята дъщеря сме на другата крайност, но тя пък се дразни, че прекалено много и обръщам внимание с което наранява пък мен, но това е друга история. Единственото, което бих те посъветвала е, че след като майка ти предпочита сестра ти дай им гръб и на двете. Примири се, че си в такова семейство, но в никакъв случай не се отчайвай. Гледай напред и изобщо не взимай предобеденото мнение на майка ти за теб, още повече то не е вярно. Изобщо не обръщай внимание на това което ти говори. Хубаво си се изолирала от нея, дори не и давай поводи за прирекания. Сега се интересувай и контактувай с баща ти, който е заинтересован от теб и макар и рядко да се виждате слушай го и споделяй с него когато можеш. От тук натам те интересува само неговото мнение. Изобщо не се подценявай и не позволявай да ти се мачка самочувстивето само защото майка ти се чуди как да те обиди и нарани. Това, което говори не е вярно и изобщо не позволявай да ти влияе. От тук нататък промени цялото си мислене и поведение, така както смяташ за добре и ще видиш колко положителен резултат ще имаш. Получения резултат пък ще ти вдъхне кураж, че си супер, а това е самата истина, само трябва да си повярваш. В училище също бъди уверена и изразявай собствено мнение, без да се притесняваш, че нищо не става от теб. Напротив точно от деца като теб стават хора. Не се предавай нито за миг. Нещата, които не можеш просто ги загърби и се фокусирай върху това, което можеш да промениш, а именно това е твоят живот. Не си изкарвай повече нервите, защото правиш лошо впечатление, а и така няма да спечелиш нищо. В такъв момент отново се фокусирай върху това, което има смисъл. За да постигнеш всичко това, изчисти досегашното си съзнание и промени цялото си мислене. Веднага няма да стане, но ще видиш как нещата постепенно ще се променят и получат както ти искаш. Само трябва сама да си повярваш. Повтаряй си това всеки ден. Наистина има ефект, защото аз сама съм преживяла подобни неща, някога с баща ми, а сега и с мъжа ми и не съжалявам за това. Иначе сега нямаше да мога да се справя с тези ситуации и дъщеря ми нямаше да има добро семейство, което и аз като теб никога не съм имала. Искренно се надявам да съм ти помогнала, защото си едно страхотно момиче, което го заслужава! Успех!

17.   Трябва да ти кажа, че поведението на майка ти ще те поучи. Сред всичко отвратително има едно нещо, което не е чак толкова зле и то е, че един ден поне ще знаеш каква майка да НЕ бъдеш. Ще си спомниш натъжена за всичко това и се надявам, че ще бъдеш една добра майка, един добър пример.
Никой не заслужава такова отношение, абсолютно никой.
Колкото до това, че си лесно раздразнителна, мисля, че това е от пубертета. Просто хормоните в теб бушуват. Ето и нещо, за което се сетих доста неочаквано: ако обичаш да четеш може би искаш да си като героите в книгите или да живееш на някое място, описано в някоя книга. Ти просто мечтаеш за по-добър живот, но самоубийството не е решение. Майка ти няма да стане по-добра от това, че теб вече те няма, а точно обратното може и по-зла да стане. Пък и така пропускаш шанса да промениш нещо. Знам, че промяната е трудно нещо, а в твоя случай дори невъзможно, но се замисли. Един ден ти ще галиш по главичката едно нежно малко същество, ще си грижовна, ще си добра към него, ще го обичаш. Тогава ще си спомниш за твоята майка и ще си доволна, че сега си по-добър човек. Това са облагите, които ще получиш. Те няма да са възможни, ако си сложиш край на живота. Ще си отидеш от този свят по-щастлива, ако преди това си създала, отгледала и възпитала правилно дете, ще знаеш, че си направила огромна добрина, макар да не си получавала такава навремето. Това е мнението ми. Марчето-френдчето

18.   От авторката:
Здравейте, отново.
Реших да послушам някои от вас. Вече контактувам с повече хора в училище, особено с едно момиче, мога дори да кажа, че тя ми е нещо като приятелка. Майка ми, какво мога да кажа за нея, за тези два месеца и тя се промени, малко или много. Всъщност доста неща се случиха... , нека ви разкажа.
Като за начало, напълно й обърнах гръб. Рядко говорех с нея. Разговорите ни се сведоха почти до нула. Предимно здравей, как е милан денят ти, има ли нови оценти... и т. н. За жалост това ме депресира по някакъв начин. Чувствах се още по- нежелана, след като тя дори не се опита да поговори с мен и да разбере какво става. Започнах да чета. Много. Всяка седмица, на всеки три или четири дни, аз си купувах нова книга, имам 6 нови книги, които прочетох за около 2 - 3 седмици. Изпаднах в нервна криза. Един от делничните дни, докато приготвях чантата си за училище, разбрах, че новата ми книга липсва. Нямаше я. Отново бях загубила нещо. Всички думи на майка ми изплуваха в главата ми. Една по една. За това, че съм безполезна, че за нищо не ставам, че съм най- разсеяният човек на Земята... , изпаднах в депресия, всичко това става за минути, обадих й се. Ръцете ми трепереха, аз самата бях почервеняла, плачех, сякаш туко що бях видяла как някой умира, но не можех да се спра. Депресията бе по - силна от мен. Майка ми вдигна телефона, аз започнах да се извинявам. За всичко. За всяко едно нещо, за което бях направила. Тя ме попита защо плача. Отгова ми... казах нещо от сорта на това, че плача, защото ми писна да съм силна. Дори не си направих труда да затворя телефона. Запратих го към стената си. Удари се доста силно, но така й не се разглоби. Свлякох се по стената и заплаках още по - силно. Чувах гласа на майка си от другата страна на телефона. Питаше ме какво става, дали съм добре... не й отговарях, просто плачех. След няколко минути се измори да ме пита и затвори. Депресията ми продължи. Нарязах се. По лявата ми китка до скоро имаше драскотини. На края просто отново се направих, че ми няма нищо. Сложих грим на лицето си, който криеше малко или много червените ми очи и подпухналата кожа, лепнах поредната фалшива усмивка и тръгнах. Може би от този ден на татък тя се държеше по - мило с мен. По - деликатно. Но не мога да разбера себе си. Дори и сега аз отново се чувствам сам сама на света. Дори и с една приятелка, дори и когато майка ми вече не е толкова крайна, аз пак се чувствам сама и съсипана... Това не е нормално...

19.   Аз съвсем случайно попаднах на тази тама. Много ми е мъчно за теб. Аз съм на 13 години ( момиче), знам, че не мога да ти помогна с много, но ако искаш да споделиш нещо ще съм на среща. Ще бъда най-добрата ти интернет приятелка. :-)

20.   Здравей, писала си си историята преди малко повече от година и не знам дали ще прочетеш коментара мир но се надявам. Моята история е почти същата с разликата, че и двамата ми родители са разделени и че и двамата си имат половинки и не чувствам никаква загриженост от ничия страна. Цял живот живея при баба си и дядо си и това вече до всякаква степен ми втръсва, дори и музиката не ми помага, вече! Живях при майка си, която живее в друга държава, за известно време, но не издържах поради същата причина, която и ти, но теб поне баща ти и леля ти са били до теб, а до мен беше само баба ми и то по телефона. После влязох в болница с нервна криза и реших да сложа край на всичко, дойдох си в България, но след 1-2 месеца се преместих да живея при баща ми, там беше абсолютно същото, да не кажа и по-зле, защото бях набеждавана, че съм им провалила новата година, че им тръгнало на криво заради мен, заради една картичка за Св. Валентин имаше спорове и това адски много ме обиди и тогава спрях да ям, защото стомаха ми се запушваше тотално, не можех и да спя и не знаех какво да правя, тъй като храненето и съня са много важни на тази възраст, забравих да кажа, че съм на 13! И мама и тате, и доведените ми родители, искаха от мен да чистя, да мия, да пера, а ако можех да готвя щях и това да правя, но по мое желание, но като пробвам да направя нещо мама ми се караше, защото нямаше кой да ме научи и гледах в интернет. Не се чувствах никъде обичана, не си доспивах почти никога, апетита ми се менеше, като бях сама тотално се депресирах, изпадах в едни дупки и се побърквах, но после и при тате като бях, в училище пак ме хванаха тези нервни кризи и както и мама преди, и той не ми повярва. Сега съм при баба, но много ми се иска и аз да съм щастлива, не ми липсва нищо освен добри приятели, щастие и любов, защото се чувствам празна и ми е гадно!

21.   Минало е много време! Надявам се нещата да са се оправили поне малко за теб. <3 Заслужаваш повече, ти си един страхотен човек и не позволявай на НИКОЙ да ти казва нищо различно! Уникална си сама по себе си.
Мисля, че заслужаваш да го чуеш. :) Дори и да не те познавам изглеждаш като един образован човек! Заслужаваш щастие. :)

24.   От авторката:
Година и шест месеца. Дори не мога да осъзная кога са минали. Радвам се, че този сайт бе насреща. Намерих своите приятели в училище. В къщи нищо не се е променило, освен факта, че майка ми вече не ме бие, остана си само с караниците. Специално търсех историята, за да напиша едно голямо благодаря на всички... така че:
БЛАГОДАРЯ!

25.   Мило дете, Обръщам се към теб така, защото повечето хора в този сайт пишат много неграмотно. Дали ще са деца или големи хора това няма значение. Ти си писала много грамотно, за което те поздравявам и си писала на кирилица-браво. Много хора пишат на латиница и дори забравят как се пише на техният роден език. Хубаво е да учиш езици и да показва умения, но когато смесваш един език с друг в главата ти става каша. Ето и моите съвети:
1. Почакай докато станеш пълнолетна и се изнеси, а дотогава проявявай търпение.
2. Поговори с баща си и намерете решение да ходиш за по няколко седмици при роднини. Уж да се видите и да прекарате повече време заедно, но първо с баща ти вижте дали не проявява същата агресия към сестра ти, когато вас ви няма. Ненужно е да казвам да поговорите с нея. Успех;-)!