Споделена история от Тинейджърски

На 13 с черен колан по таекуондо?
Е, както може би прочетохте горе, аз съм на 13. Тренирам таекуондо от 4 годишна (11 години). Взех първият си цветен колан на 5. Е, за 11 години, нормално е за съм напреднала. Та миналият месец имаше изпит за колан и аз успях да взема черен колан (1 дан, който е най-нисшият черен колан). Та нали вече имам черен. От наща група има някои на по 17-20 години, които имат още цветни колани, та аз съм преди тях (строяваме се по цвета на коланите) и ми е малко неудобно да съм.. Амм така... Ама и аз съм малко нисичичка и като си сложа колана... Неудобно ми е. Сигурно си казват, , такова бебе с такъв колан"
Ама най-проблемно ми е в училище. Един ден един от 10 клас (аз съм 8) нещо ме закачаше и ми викаше надута кифла, обиждаше ме, та аз му казах да не ме закача, защото ще го ударя. Не ми повярва, и почна да ми се смее. Нещо ми стана тогава. Наритах го едно хубаво пред всички. Оттогава останах само с 2 приятелки. Другите почнаха да се страхуват от мен (незнам защо, ама... ). Децата в таекуондото ми казват, че не съм заслужавала колана и така.. Особено една какичка на 16-17, която неуспя да си вземе изпита и си остана с червен колан. Имам чувството, че всички ги е страх от мен. Аз попринцип не обичам да се бия, но това момче супем много ме издразни... Незнам, толкова съм объркана. Мисля да спра да тренирам. Кажете как да постъпя!

Коментари

1.   Няма нищо лощо да си добра в нещо. Аз също тренирам, но киокушинкай. При тези спортове е нормално другите да имат респект от теб (страх може би заради възрастта ти). А колкото до това, че имаш черен колан, е само това, че се отдаваш не само физически на този спорт, а и сърцетоти. Най-отдадените на този спорт побеждават. Горе главата и никакво отказване иначе всичко ще отиди на вятара. А колкото и да си добра трябва да се научиш да контролираш емоциите си. Това не се използва срещу слабите и най-вече в училище, защото можеш сериозно да си изпатиш да те изключат от дасколото. Пренебрежението е най-доброто лечение за такива, които ти се подиграват. Когато ги подминаваш без да им обръщаш внимание ще им омразне да те закачат.

2.   не знам критериите в бойните изкуства за черен колан какви са, но определено си личи че си малка и само на 13. Мисля че освен тук, трябва да си разкажеш историята и на подходящ възрастен. Ти ще решиш кой. Родител, баба -дядо, треньора ти или някой друг. Ако случайно не ти обърнат внимание, потърси друг подходящ възрастен. Може би училищен психолог, де да знам. Проблемът ти не е от най-сложните според мен.

4.   Според мен трябва да се гордееш със себе си. Черен колан на 13 години. Уоу! Браво! Щом си тренирала 11 години и си издържала изпита, значи го заслужаваш и трябва да го носиш гордо.

Нека ги е страх другите. По-добре да ги е страх, отколкото да ти се подиграват и да те обиждат. Когато си го набила онзи нахалник, си доказала, че си силен човек, който не търпи лошо отношение. Някои хора, особено в училище, само от бой разбират.

Щом само 2 приятелки са останали с теб, значи това са ти истинските приятели. Другите са били само използвачи и не са те обичали. И да, нормално е да имаш само 2-ма истински приятели.

Успех, момиче!

5.   БРАВО!

6.   Просто не показвай, че имаш черен колан. И аз бих се стреснала. Иначе да имаш черен на 13 е адски яко!

7.   Може и да имаш черен колан, но те съветвам да наблегнеш на математиката. Ако тренираш от 4 годишна и сега си на 13 това прави 9 години а не 11

8.   7, в таекуондото годините се броят по-различно:-)

9.   Бил съм в подобна ситуация..
Аз сега съм 9 клас, но когато влязох в гимназията и бях 8 клас едно момче ме закачи доста и пометох стаята с него и от тогава дори момчето, което сядаше с мене го беше страх да седи до мен, понеже бях и доста як и тренирах 5 спорта, но в последствие взеха да ми обръщат отново внимание.

Всичко ще се нареди :)
Да не си посмяла да се отказваш, само заради някакви лапетии, че не ти обръщат внимание..

10.   Ами аз бях на 3 и още бях kid level. И сега съм още на 13, щото съм родена декември. Това ти дава 11 год.

11.   Аз също съм тренирала Таекондо. Виж няма лошо да си добра в нещо, но уменията придобити по време на тренировки се прилагат само когато си нападната т. е при опит за :ограбване, побой и изнасилване, а не да пребиваш децата в училище. Това, което си причинила на онова дете не е било много правилно, да не говорим пък колко честно. Това е причината всички да се страхуват. Като онзи те е закачал бий му два шамара и ще те остави. Не забравяй 5те принципа на Тае кон до, не забравяй че най-ценния урок е умението да устоиш на желанието си да посегнеш. Помни, че трябва да всяваш ред не да го нарушаваш.
Успех

14.   Нещо много ти е объркана историята ;д Пишеш, че си на 13 и, че си започнала да тренираш на 4 (9 години), а след това пишеш, че тренираш 11 години. На 13 трябва да си 6/7 клас, няма как да си 8-ми. Първо: Следи си лъжите. Второ: Ако до някъде историята е вярна ето и съвет: Не спирай да тренираш. Ако ти харесва разбира се. И таекуондото... е за самозащита, а не да биеш някой който just се е смеел.

15.   Има един виц:Жена с черен колан по карате- послушни деца, вежлива свекърва, любящ и верен мъж.
Ти трябва да се радваш че си с черен колан по таекуондо. Нямаш представа колко хора си мечтаят да са на твое място. Това е средство за самозащита. Да не ти пука че някакъв който ти завижда приказва някакви глупости. Приятелките ти скоро ще възприемат това като плюс. Не всеки може да има такава приятелка. Радвай се на себе си и не се отказвай от нещо което ти харесва заради чуждото мнение.

16.   Аз доколкото знам, за да вземеш черен колан трябва да си навършил 16 години. Нещо май послъгваме)

17.   За колко години е тренирала не знам, но на 13 можеш да си 8ми клас ако започнеш училище година по рано (аз). Също така степента 1ви дан аз също взех на 13, иначе за носенето на колана на официални събития ти трябват 16, но на тренировки няма проблем да си го носиш нито да имаш степента. Ако имаш 1ви дан под 16 на офиц. събития се носи черно-червен колан.

18.   Така,в един от коментарите прочетох,че трябва да имаш навършени 16 години,за да получиш черен колан :). НЕ Е ВЯРНО!!!!! Годините нямат нищо общо с получаването на по-висока степен!Аз ще започна след няколко дни да тренирам,защото чакам да свърши учебната година,за да ми е по-лесно,но знам туй-онуй от приятели,които тренират и са напреднали в този боен спорт.
Колкото до историята----- въобще да не ти пука какво мислят другите!Трябва да се гордееш за своето постижение!В крайна сметка,разбра кои са ти приятели и кои предатели!Въобще не обръщай внимание и щом ти харесва този спорт-не се отказвай от него заради чуждото мнение!

19.   и аз тренирам таеклондо знам колко е трудно да стигнеш толкова на горе.

20.   Виж, момчето може би те е харесвало, но понеже не е научено да се държи адекватно и затова се е закачало с дебелашки шеги. Няма обаче никакво значение, постъпката ти е незряла, както казаха по-горе, нужно е било само да му отвърнеш на обидата с обида, не да посягаш физически. Кажи му смотльо и дотам. Станалото - станало. Просто се дръж дружелюбно и усмихнато, и останалите ще позабравят за случката или ще изпитват респект без страх. Ще разберат, че не си злобна. Но избухливостта си трябва да я овладееш. На словестни атаки си подготви словестни адекватни отговори, недей да се саморазправяш физически с по-слаби от теб.