Споделена история от Тинейджърски

Мечтата ми...
Здравейте!
Тук съм за да споделя и съответно да получа съвети.
В момента съм на 15 години. Уча в гимназия по икономика и мениджмънт, но въпреки това в последно време имам огромно желание след като навърша 18 години да се занимавам с журналистика.

Винаги, когато гледам някакво телевизонно предаване съм си представяла, че аз съм на мястото на водещата или пък си представям как взимам интервюта.
Наистина много искам да стана водеща на телевизионно предаване. И тук обаче възникват хиляди въпроси.

След като навърша 18 години на какви изпити трябва да отида и за какъв университет трябва да кандидатстнам?
Ако можете избройте ми, в кои градове има такива университети.
Доколкото знам за журналистика се иска български език, литература и май че история (за историята не съм много сигурна).Трябват ли и други предмети?
Пределно ясно ми е че трябва да владея много добре чужди езици. Но колко - два, три, четири?

Чудя се след като завърши човек журналистика към какво след това трябва да се насочи. Как точно мен ще ме изберат за водеща в някаква наистина преуспяваща телевизия.
Моля ви, споделете всичко, което знаете за това как се става журналист (водещ) и какво точно трява да наблегна и да уча.

Наистина хиляди благодарности на всички, които ще ми помогнат! :)

Коментари

2.   Софийския - журналистика - има курсове

3.   Много дългосрочна програма си чертаеш. Не мисли в коя телевизия и как ще работиш там. Първо завърши гимназията, наблягай сериозно на българския и другите общообразователни, защото един журналист трябва да бъде ерудиран. Дори след време да си промениш желанието, пак ще ти е от полза.

4.   Миличка, има още доста време докато станеш на 18, може много пъти до тогава да си промениш решението, но все пак няма лошо, че се интересуваш от сега за тези неща :)

Аз съм 12ти клас, тази година завършвам, няма да се занимавам с журналистика, но все пак ще ти споделя каквото знам.

Журналистика като специалност има в Софийския университет, в УНСС и в Нов Български. Тези са в София, знам само за тях. За другите градове, нека другите да кажат :)

В Софийския ти трябва изпит по журналистика (писмен), а в УНСС и писмен и устен, като отиваш на устен само ако си изкарала писмения с над 4 и нещо. От дипломата се гледат оценките по български и по история, но в някои университет може да гледат и други предмети, не знам.

Все пак и по чуждите езици не е зле да си добре :) Рано или късно ще ти потрябват.

Как да станеш репортер или водещ в преуспяла телевизия не мога да ти кажа, но ако учиш здраво и положиш всички усилия, рано или късно ще постигнеш това, което толкова силно искаш. Аз ти пожелавам успех, преследвай до край мечтите си и не губи вяра. Пътят е труден и много често може да ти се иска да се откажеш, да зарежеш всичко, но ако искаш нещо много силно, то просто става! :)
Успех, мила! Дано съм ти помогнала пое малко ;)

5.   Да. Кандидатства се с изпит по български език и литература. Освен това има и изпит по журналистика-писмен и устен. Там се изисква богата обща култура и добро изразяване, обсъждат се актуални обществено-политически събития. Вече на много места се изучава тази специалност-Софийски университет, Пловдивски университет, УНСС.....Засега наблягай на бълг. език. Успех!

6.   От авторката:

Благодаря ви!
Ако имате и други препоръки и предложения - пишете, моля!
Наистина ще бъда благодарна на всяко едно ваше мнение.

7.   Много ти е рано да ги мислиш тези неща! Докато дойде време да кандидатстваш изискванията ще са се променили над 10 пъти,както и изпитите,така,че ти си учи пък като му дойде времето ще си намериш сама информацията! А относно университетите-почти навсякъде се учи Журналистика,Връзки с обществеността и т.н.
П.П.: Поздравления за избора,мойта нагистратура също ще е журналистика ;)

8.   Бургаски свободен университет! Там се влиза със СТОП тест:) лесно е влизането, но от там нататък доста трябва да се стегнеш. Нивото на обучение е много добро. Университета е много модерен;)

9.   Аз сега завършвам и мисля да кандидатствам журналистика в Софийския университет. Има изпит по български език, писмен и устен по журналистика, а от дипломата се взима оценката по история.
УСПЕХ НА ТЕБ И НА МЕН!

10.   Снощи, преди да заспя... стоя и си мисля, с какво да се занимавам след време. След дълги размишления и себеопределяне, стигнах до извода, че съм един много комуникативен човек. И си казах май ще стана журналист. И сега си разглеждам и разузнавам из чичо гугъл, но никой и нищо не ми дава ясна представа за това, което предстои, ако искам да уча журналистика.
Tа, моля, ако някой вече е започнал да учи тия работи да ми обясни : за какво иде реч!

11.   Здравей! Видях че публикацията е отпреди 6 години, когато си била на 15, така че сега искам да те попитам дали мечтите ти са се сбъднали и се развиваш като журналист?