Споделена история от Тинейджърски

Реч пред публика
Здравейте! Ще съм много благодарна, ако темата бъде публикувана, защото наистина се нуждая от помощ!
Така, на 15. 05 /четвъртък/, ще изпращаме абитуриентите. Аз ще държа реч пред тях, поздравително слово, имам един проблем обаче - много се притеснявам от това как ще се справя, все си мисля, че когато изляза на сцената, сърцето ми ще се разтупти много силно, гласа ми ще се разтрепери и ще забравя всичко, което искам да кажа. Остават само 3 дни, всеки ден репетирам вкъщи /от две седмици насам/. Понякога си повтарям, че няма причина, поради която да съм напрегната, защото съм си научила речта перфектно, говоря изразително, но пък от друга страна си мисля, че може нещата да не се получат така, както аз искам да бъдат. Не искам да се изложа пред цялото училище, наистина, няма да мога да го преживея. Моля се само и единствено всичко да мине нормално, но, но, но, но... това пусто напрежение... , не знам как ще успея да го преодолея.. Моля ви за съвет, какво да правя, преди да изляза, за какво да си мисля, за да не съм напрегната, когато ми обявят името..? Благодаря предварително! :* :)

Момиче, 17 ;)

Коментари

1.   Просто излизайки там, не мисли, че си пред хора, представи си, че си си вкъщи пред огледалото и просто си репетираш.

2.   Позната история. На дипломирането ми в университета изнасях реч пред повече от 300 човека, като ме бяха информирали 1 ден преди това. Като ме награждаваха ми се разтупти сърцето толкова много, че в началото на речта ми си личеше според мен. Но след 2-3 изречения се успокоих и мина чудесно, по думи на колегите ми. Така, че спокойно и успех!

3.   Аз съм момче на 16 и съм същия, сценична треска му се вика. Чел съм, че в такива ситуации е най-добре да не мислиш как ще се изложиш, ще сбъркаш и т. н., а да си представяш точно обратното - как ще се справиш перфектно и всичко ще мине добре. Пробвай да се отпуснеш и въобще да не мислиш негативни неща.

4.   Според мен лек няма! Сценичната треска си е сценична треска... Аз лично не съм от притеснителните, но в такива случаи като се "излагам" пред публика сърцето ми хлопа и губя ума и дума. Според мен просто не мисли за нищо, съсредоточи се върху предстоящото "излагане" и действай. Всякакво друго разсейване и отвличане на вниманието върху предстоящото биха те разконцентрирали и има вероятност да забравиш всичко от вълнение. Щом си знаеш текста перфектно няма какво да те притеснява. От опит знам, че ако си добре подготвен и си знаеш всичко дори на сън да те бутнат, няма от какво да се притесняваш така, че успех и смело напред... После ще разказваш как в било :)!

5.   Хей (: Аз също съм водеща на 24 май! Репетирам си думите, научих ги наизуст, но и най-важното-да не ти пука, не се впрягай толкова... Като си ги знаеш, не виждам проблем да успееш да се справиш добре и пред публика (:
Излизай с приятелки, релаксирай, спортувай, гледай някоя комедия(или отиди на кино), прочети някой интересен роман... Тези неща биха те разсеяли.
Успех мила (:

6.   млада госпожице, не се съмнявам, че ще се справиш, а и в такъв момент и да сбъркаш, абитуриентите пак ще ти се радват.

7.   а какво ще е словото

8.   Чувал съм какви ли не съвети по този въпрос, но повечето не помагат или са безумни. Моят е: гледала ли си документални филми, където глас зад кадър обяснява случващото се? Например по Енимъл Планет. Преди да излезеш си представи, че ти си този човек. Ти четеш речта си, но никой не те вижда наистина. Всички могат само да чуят гласа ти и да установят пола ти по него, но нямат никаква идея коя точно си ти. Би трябвало да свали напрежението от излагане пред публика, защото идеята при този вариант е да се самоубедиш, че дори да се изложиш, никой няма да знае, че си точно ти. Излагането и самите спънки идват от стреса заради провала и пренавиването на нервите ти, а ако залъжеш така съзнанието си, то ще се чувства по-спокойно и няма да е толкова склонно към гафове. Но трябва да си убедителна във внушението, за да си повярваш до известна степен. Нали знаеш, че истински добрият лъжец трябва да е убеден в лъжата си? :) Тази идея се базира на поведението на доста хора в Интернет, където анонимността им носи смелост и могат да бъдат такива, каквито в реалния живот се страхуват да бъдат, но тук ти трябва сама да си създадеш тази анонимност без помощта на компютър и глобална мрежа. :)

9.   От авторката.

Благодаря на всички за невероятните съвети! Много сте мили! Ще се опитам да изпълня това, което ми казахте и с удоволствие ще ви разкажа как е минало! Само ми стискайте палци в четвъртък към 12:30!! :D :))

10.   Удари 2 стограмки за кураж 10-15 минути преди това!

12.   Здравейте, хора!!

Днес беше прословутия ден! Всичко мина много добре! Когато започнах да говоря се бях притеснила леко, но след това всичко отмина и докато се усетя, вече бях казала речта си докрай! Благодаря ви отново!! :))

С обич, авторката :D :*